Бюджетът е загубил само 26 млн. лв. от ниската цена на петрола. Държавният бюджет е загубил 139.2 млн. лв. за три месеца заради поевтиняването на петрола, това сочи анализ на финансовото министерство за събираемостта на приходите, с който "Капитал" разполага, показва, че това е прекият брутен негативен фискален ефект. Той до голяма степен е компенсиран чрез повече внос, поскъпването на долара спрямо еврото и лева, а ако съдим по изказванията на премиера, финансовия министър и директора на митниците - ефект би трябвало да оказва и борбата срещу контрабандата. В крайна сметка постъпленията от вноса на суров петрол за първите три месеца на годината са 163.7 млн. лв., или с 26 млн. лв. по-малко спрямо същия период на 2014 г., което е нетният негативен ефект.
От анализа се вижда, че има значително увеличение на внесените количества в страната. Това се дължи на рязкото поевтиняване на суровината. Трябва да се има предвид, че през периода януари - март 2014 г. "Лукойл Нефтохим" работеше с ограничен капацитет заради планов ремонт. Това означава, че количественото сравнение се прави при ниска база от предходната година.
По-малко ДДС от внос
В тримесечния доклад е записано, че за първите три месеца на 2015 г. общо приходите от ДДС от внос намаляват с 4.9%, средните цени на импорта падат с 9.8%, докато на годишна база обемите се увеличават с 8.4% (виж графиките). Всичко това има едно обяснение - сривът на цената на петрола по световните борси, което рефлектира под формата на повече внос на нефт и нефтопродукти и по-ниски цени. Статистиката показва, че цените на вноса са спаднали единствено при енергийните продукти (петрол, горива, смазочни материали) - с 37.2%, докато при останалите групи (инвестиционни и потребителски стоки, храни и напитки, транспортно оборудване и промишлените стоки) има поскъпване между 4 и 15% спрямо същия период на предходната година.
В количествено изражение цялостният внос нараства при енергийните продукти (35.3%), храните и напитките (19%), инвестиционните стоки (7.4%) и транспортното оборудване с (1.1%), а намаление се отчита при потребителските стоки и промишлените доставки с между 5 и 8%.
При годишно сравнение се вижда, че цената на петрола сорт брент е спаднала с над 50%. Това е компенсирано частично от увеличението на курса на долара спрямо лева (от 1.43 лева/долар на 1.7 лева/долар през 2015 г.), което е довело до ръст на приходите от ДДС от общия внос на енергийни суровини с 26.1 млн. лв. Ръстът на внесените количества е с 45.9%, което пък е довело до увеличение на приходите с 87.1 млн. лв.
Повече акциз
Освен че събираемостта на ДДС от страна на митниците намалява спрямо предходната година, планът продължава да не се изпълнява. Тъй като от ведомството на Ваньо Танов спряха да публикуват официалния план за годината и неговото изпълнение, официална информация за това няма. Информацията на "Капитал" е, че се използва този от 2014 г. Сравнението с него показва, че изоставането се увеличава до 126.5 млн. лв. Вижда се обаче, че планът за приходите от акциз се преизпълнява - с около 100 млн. лв.
През първото тримесечие приходите от акцизи са нараснали с 11% (виж графиките). Най-голяма част от това увеличение се дължи на горивата, което пък е резултат от повишеното вътрешно потребление. Увеличение обаче има при събираемостта на приходите от акциз при всички групи - цигари, тютюн, твърд алкохол, бира.
Слабото евро задвижи износа на България. Износът на България за първите три месеца расте с 13% и надхвърля 10.7 млрд. лв. Скокът през март е почти двоен за пазарите извън евросъюза и достига 1.5 млрд. лв. Тенденцията към възстановяване на продажбите на български стоки към тези държави вече е по-сигурна, след като през последното тримесечие на 2014 г. и януари 2015 г. търговският оборот натам се понижаваше. Макар и с по-бавни, но устойчиви темпове расте и износът към по-ключовия за България партньор - евросъюза, закъдето отиват над 70% от стоките. За тримесечието увеличението е почти 12%, като за януари и февруари ръстът е 12.2%. Това показват предварителните данни на НСИ.
По-слабото евро, възстановяваща се европейска икономика и поевтинелият транспорт са ключовите фактори, които издърпват българския износ нагоре. Сухата статистика е важна, защото ръстът в продажбите на стоки в чужбина най-вероятно ще донесе по-осезаемо съживяване на икономиката и на пазар на труда.
Външни стимули
Евтиното евро прави износа ни по-конкурентоспособен, а подобряването на икономиката на европейските страни ще увеличи вноса им от България.
Според Георги Ангелов от институт "Отворено общество" външната среда е силно благоприятна тази година: "За трети - четвърти пореден месец имаме добър темп на растеж на износа към ЕС, сега вече наблюдаваме такава тенденция и към трети страни. Отдавна не се беше случвало износът и към ЕС, и към трети страни да расте така едновременно, това са рекордни показатели за последните две години. Това е свързано с възстановяването на еврозоната, което тегли и България, защото сме обвързани икономики. Евтините петрол и евро са другите благоприятни фактори."
Подобен оптимизъм се вижда и в пролетната прогноза на ЕК отпреди няколко дни в последния анализ на Уникредит Булбанк за икономическите перспективи пред България, както и в актуализираната средносрочна бюджетна прогноза, като всички ревизираха очакванията си за икономически ръст.
Подобряващата се вътрешна икономическа среда също оказва своето влияние. Лъчезар Богданов от "Индъстри уоч" коментира, че ръстът на износа не е случаен предвид добрите вътрешни показатели: "Поне от една година насам в България има оживяване на пазара на труда, индустрията и експорта, всички индикатори са положителни. Европа пълзи напред, ние една идея по-добре от тях. Вижда се, че има адаптиране на българските фирми към новата реалност и те са конкурентоспособни."
Повече към Турция и Китай
През първото тримесечие на 2015 г. половината от износа (51.7%) към трети страни е насочен към шест пазара - Турция, Китай, Сърбия, САЩ, Сингапур и Русия. Продължава да расте стойността на продадените стоки към повечето ни основни търговски партньори: Турция (23.1%), Китай (7.6%), Сърбия (38.3%), САЩ (36.4%).
Към Турция се изнасят предимно храни, продукти на селското стопанство, химични продукти, кокс и рафинирани нефтени продукти и основни метали. Основните стоки, които пътуват към Китай са метали, руди и химични продукти. Процентно най-голямо увеличение има към ЮАР, Индонезия, Иран и Египет, но то се дължи и на тръгването от ниска база и те остават сред по-малките търговски партньори на България. Въпреки това вдигането на санкциите срещу Иран след постигане на договорености за ядрената му програма може допълнително да повлияе благоприятно на износа през следващите месеци. Интересно е, че търговията към Сингапур спада. По принцип в основната си част износът към тази дестинация беше на петролни продукти, което пораждаше съмнения за фиктивен износ с цел укриване на ДДС и акциз.
През първите три месеца най-много се е увеличил износът в категориите "Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход" (332.5%) и "Разнообразни готови продукти" (76%).
Вносът от трети страни също се увеличава на месечна и годишна база, като най-голямо процентно увеличение има при "храни и живи животни" и "необработени (сурови) материали, негодни за консумация". Най-голям е стойностният обем на стоки с произход от Русия, Турция, Китай и Украйна.
Над 3.4 млн. българи живеят на ръба на мизерията. 3.4 млн. българи, или близо 50% от населението у нас, живеят около или под линията на бедност, сочат данните на Евростат, цитирани от социалното министерство вчера. Линията на бедност у нас към края на 2014 г. е 286 лв. на човек месечно. Според Евростат под нея са около 13% от хората у нас. Останалите са заплашени от бедност - за такива се смятат хората, които преживяват с не повече от 60% от средния доход за страната.
Според последните налични данни на Европейската статистическа служба страната ни неизменно е на първо място в ЕС по този показател - около 48-49% от хората у нас са заплашени да изпаднат в нищета. За сравнение - следващата държава в ЕС с най-висок процент е Румъния, където малко над 40% от населението е в тази ситуация. Над половината от децата у нас - 51.5%, живеят в риск от бедност, а при пенсионерите процентът е още по-висок - близо 58. Логично при тези две групи България също заема първите места.
Отделно над 192 хил. българи между 15 г. и 64 г. са обезкуражени - не работят, но и не търсят работа, защото не вярват, че ще намерят. Въпреки че нивото на безработицата намалява през последните месеци, тя все още остава висока - около 11%. В същото време има и близо 210 хил. души, които не работят, защото здравословното им състояние не го позволява.
Наскоро Институтът за пазарна икономика изнесе данни, че всеки десети у нас е живял в дълбока бедност през 2013 г. През периода 2008-2009 г. в тотална нищета са били около 8.5%.
На базата на данните от националната статистика от КНСБ изчисляват, че над половината от домакинствата у нас (53%, или около 3.8 млн. души) преживяват с общ доход на човек до 360 лв., колкото е размерът на минималната заплата. За сравнение - за нормалната издръжка за живот на човек са необходими 563 лв. Между минималната заплата и необходимото за нормална издръжка вземат още около 26% от домакинствата. Това означава, че под издръжката на живот на човек са около 79% от семействата. Хората у нас, които живеят нормално, тоест вземат над издръжката за живот, са около 20%, или около 1 млн. и 470 хил. Те са се увеличили с около 50 хил. за една година. От КНСБ посочиха и че се увеличават регионите, които получават по-ниски от средните за страната възнаграждения, което пък задълбочава още повече пропастта между бедните и богатите региони. Например през 2014 г. в осем области средната заплата е била около 75% от средната за страната. През 2008 г. в тази ситуация са били шест области.
За 8 години цената на тока за бита е нараснала с 61.8%. Цената на тока за бита е поскъпнала с 61.8% при инфлация от 37.8% в периода 2006-2014 г. Това показва анализ на ЕВН, дружеството, което работи в Югоизточна България. Делът на енергоразпределителя в крайната цена обаче е намалял от 24.1 до 11.7%. В същото време управляващите и енергийният регулатор дават все по-твърди заявки, че поне до изборите електроенергията едва ли ще поскъпне.
Дни след като шефът на КЕВР Иван Иванов намекна, че поскъпване може и да няма, вчера това бе потвърдено и от министъра на енергетиката Теменужка Петкова. "Не бих казала, че изборите имат общо с цената на тока, години наред го виждахме, но това сега не се прави. Дружествата трябва да докажат нуждата от покачване. Според мен са налице условия цената да бъде задържана на това ниво", заяви Петкова пред БНТ. По думите й НЕК и "Електроенергийният системен оператор" не искат поскъпване на тока, но все пак окончателното решение било в ръцете на КЕВР. Енергийният министър повтори думите на Иван Иванов, че в момента КЕВР прави анализ на цените.
Преди по-малко от 10 дни няколко топлофикации и ЕРП-тата обявиха, че искат драстичен скок на цените на тока, парното и горещата вода от 1 юли. ЧЕЗ настоява за увеличение на нощната тарифа с 25.39%, а на дневната - с 9.38 на сто. "Енерго Про" държи на увеличение на евтиния нощен ток с 24.96%, а на дневния с 2.62 на сто. Средно поскъпване, но с около 8.5% искат и от ЕВН.
"Винаги сме готови да обсъдим с институциите защо предлагаме и какво искаме с нашите ценови предложения", каза вчера шефът на ЕВН за България Робърт Дик. Той обясни, че финансовият отчет на дружеството е част от ценовото предложение и той вече е в КЕВР. Според дружеството, ако сегашното заявление за увеличение на тока не бъде одобрено, то ще трябва да изработи "условия на финансови рестрикции". "Не можах да разбера колегите от другите дружества от веригата - от НЕК и ЕСО казаха, че не искат увеличение, преразпределение, но без да е ясно за чия сметка", коментира и Гочо Чемширов от ЕВН.
Робърт Дик определи ситуацията в ЕВН като "доста сериозна". Заради изкуственото задържане на цените от миналата година дружеството е натрупало значителни загуби. Какви са те обаче ще стане ясно през юни, когато годишният му отчет бъде публикуван в Търговския регистър.
Обещание: Българските фирми ще внимават как рекламират храна за деца. Няколко компании у нас, които произвеждат любимите на всички деца шоколади и чипс, се обединиха с идеята да рекламират отговорно храните, предназначени за малките.
Засега всички те са клонове на международни компании, подписали европейската инициатива EU Pledge (букв. от английски - Обещание на Европейския съюз), като целта им е да създадат BG Pledge.
EU Pledge е доброволна инициатива на водещи компании в производството на храни и напитки да променят начина, по който се рекламира за деца.
Това се случи, след като европейските институции поискаха индустрията да помогне на родителите да съставят правилен хранителен режим на децата си.
По европейския пример и българските фирми се сдружават с подобна обща цел. Техен координатор е генералният мениджър на "Интерснак" в България Янко Крандаров. Преди време той, Иванка Джолева и Ели Герганова се срещнаха със зам.-министъра на здравеопазването д-р Адам Персенски, за да привлекат и Министерството на здравеопазването към идеята.
Целта е в инициативата да се включат по-широк кръг производители, включително и български.
Организацията на BG Pledge и контролът върху спазването на правилата ще се извършват от Националния съвет по саморегулация. Това е органът, който същевременно се грижи за спазването на етичния кодекс от рекламните агенции и рекламодателите.
В много европейски страни вече работят местни програми EU Pledge. За европейската инициатива са се подписали такива компании като "Бъргър кинг", "Кока-кола", "Нестле", "Фереро", "Марс", Mondelez, "Макдоналдс", "Данон", "Унилевър", "Пепсико", "Келогс", "Интерснак", "Амика чипс". Тя се подкрепя и от Световната федерация на рекламодателите.
Режат наполовина икономистите, държавата иска инженери и учители. Над 50% от вузовете, които обучават икономисти, ще бъдат отрязани от държавно финансиране. Прогнозата е да бъдат премахнати поне на 6 места, където е ниска оценката. Това съобщи вчера Красимир Вълчев, главен секретар на просветното министерство, при представяне на поправките в Закона за висшето образование.
Ще има защитени професии, от които държавата има нужда - инженери, педагози, арабските и източноазиатските филолози. Отпада ограничението държавните университети да приемат до 5% платено обучение.
"Целта е финансирането да се обвърже с реализацията на студентите. До 3 г. 50% от парите на вузовете трябва да са за качество, а до 2020 г. - 60%", каза зам.-министърът проф. Николай Денков.
Но имало интереси статуквото да се запази. От 1990 г. досега студентите са се увеличили 3 пъти, а специалностите - над 2 пъти. Повече от половината висшисти заемат длъжности, които не изискват специален ценз.
Трябват ясни критерии, свързани с учебната, научната дейност и реализацията на студентите, допълни Вълчев. Ще има изследователски и образователни университети. Добавка към заплатата ще имат преподаватели, които правят наука. Предвижда се един представител на академичния състав да участва в акредитацията на един университет, а не както досега - на 2. Това ще е стимул за производството на кадри, каза доц. д-р Мария Фъртунова, шеф на дирекцията за висше образование.
В момента университетите обучават по 52 професионални направления в над 3000 специалности. Студентите в държавните и частните висши училища са 240 000, каза още Фъртунова.
Режат наполовина икономистите, държавата иска инженери и учители. И арабистите стават защитена професия, вузовете вече без ограничения за платения прием.
Разследват квесторите в КТБ. Квесторите на КТБ от днес са разследвани за злоупотреби. Срещу Елена Костадинчева и Станислав Лютов е образувано дело за умишлена безстопанственост, съобщи Софийската градска прокуратура.
Според обвинението за времето от ноември м.г. до 26 март квесторите умишлено не са положили грижи да запазят имуществото на КТБ. От това последвали значителни щети за банката. "Престъплението е в особено големи размери и представлява особено тежък случай", посочват от прокуратурата.
Реакцията на обвинението идва няколко дни след като премиерът Бойко Борисов обяви, че квесторите са преправяли договори за депозити с преференциални условия в стандартни. Така хора, които първоначално не са можели да се ползват от схемата за гарантиране на влоговете, впоследствие са получили това право. Така те са си взели парите, а Фондът за гарантиране на влоговете е бил ощетен с близо 100 млн. евро. От подмяната на договори се е възползвал и бившият премиер Иван Костов. "Бих разсекретил имената на хората с преференциални договори в КТБ", заяви вчера Борисов пред Би Ти Ви.
Прокурорите трябва да установят всички договори, сключени с КТБ при преференциален лихвен процент. Целта е да се провери какви са изплатените суми по тях. Като свидетели ще бъдат разпитани и лицата, получили средства от привилегированите си влогове. Разследващите ще изискат и пълната документация, отнасяща се до освобождаването на средства по договорите и самите договори. Възложено е назначаване на съдебно-финансова експертиза. Едва след това прокуратурата ще прецени дали има доказателства за извършено престъпление, за да повдигне обвинения на квесторите
"Прокуратурата трябва да си свърши работата в нейната цялост, в предвидения от закона ред. Не е коректно да коментирам каквото и да било вече", коментира пред "Труд" квесторът Станислав Лютов. "Това, което мога да кажа, е, че абсолютно всичко, което сме вършили, е било в рамките на закона, носим отговорност за него и по надлежния ред ще го докажем", допълни той.
Лютов не пожела да коментира информацията, че квесторите са освободили обезпечения на "Елит Петрол" в полза на КТБ. Още преди седмица премиерът Борисов съобщи, че квесторите неправомерно са освобождавали обезпечения на банката. Прокуратурата ще разследва и цесиите в КТБ, каза вчера премиерът Борисов.
БНБ се разграничи
БНБ разпространи вчера съобщение, с което на практика се разграничава от действията на квесторите. В него се посочва, че те са упражнявали самостоятелно своите законови правомощия освен в случаите, в които БНБ е издавала задължителни предписания към тях. "Квесторите на КТБ никога не са искали от БНБ, съответно БНБ никога не е давала предписания за извършване на предоговаряне под каквато и да било форма на влоговете на КТБ с нейни клиенти", пише БНБ.
Решението на БНБ да намали лихвите по депозитите в КТБ до пазарните им нива след поставянето на банката под специален надзор не касае договорите между клиентите и кредитната институция според централната банка. Изрично се посочва, че това "не прави влоговете с привилигировани лихвени условия гарантирани влогове".
Проф. Стив Ханке съветва: Банките с публични отчети. БНБ трябва да стане по-прозрачна и всеки месец да публикува финансовите отчети на банките. Това посъветва проф. Стив Ханке, известен като бащата на валутния борд у нас, по време на конференция за финансовото образование. В момента БНБ публикува надзорни данни за отделните банки всяко тримесечие.
"Прозрачността е изключително важна. Ако БНБ беше публикувала финансовите отчети на всички банки ежемесечно, нямаше да се стигне до този проблем", каза той, като визира кризата с КТБ. Според Ханке БНБ действа много бавно в извличането на поуки и анализ на случилото се.
Той определи КТБ като "гнила ябълка". "За БНБ това беше огромна грешка и провал", каза още Ханке. Според него КТБ никога не е била банка, а "една измама". На въпрос на журналисти дали има и други "гнили ябълки" в банковата система, финансистът обясни, че не може да даде отговор. Причината е липсата на достатъчно публична информация. Ако например за гръцките банки такава можело лесно да се намери, това не се отнасяло за нашите. Въпреки това Ханке е оптимист, че българските банки ще се справят достойно с предстоящия през 2016 г. стрес тест.
Финансистът отново разви тезата си, че България не трябва да приема еврото, защото това ще има катастрофални последици. "Би било огромна глупост да се влезе в тази зона. Без необходимата дисциплина ще се озовете в подобна ситуация като Гърция", каза Ханке. Според него България изобщо не трябва да се отказва от валутния борд, който е осигурил стабилност на страната ни. Благодарение на него България ще е изложена на минимален риск при евентуални сътресения с Гърция, посочи Ханке.
КАТ показа талоните за Гърция. КАТ започна издаването на новите талони за регистрация на автомобили. От понеделник бяха пуснати документите, с които ще може спокойно да се пътува в Гърция и Унгария. Шефът на КАТ Бойко Рановски обясни пред журналисти, че отсега нататък т. нар. малък талон ще съдържа повече информация, която досега липсваше и се съдържаше само в големия талон.
Става дума за технически допустима маса, разрешено тегло на ремаркето, ако има такова, допустимите натоварвания на осите, особено когато става дума за товарни машини и вида на горивото. Заради липсата на тези данни ченгетата в Гърция и Унгария правеха проблеми, но вече всичко е според изискванията им.
Първите информации за глобени водачи в Гърция, които не са носили големия талон, се появиха миналия юни и оттогава се заговори за подмяната, която се очакваше да започне около март.
Новият малък талон ще се сгъва по дължина и ламинира. Когато е в сгънато положение, размерът му ще е почти като на досегашния.
Рановски обясни, че новите талони са много по-добре защитени от фалшификации, защото имат холограми и защитни елементи с мастило, което сменя цвета си. По думите му, старото свидетелство е с по-малко защити и много по-лесно се подправяло.
Шефът на КАТ обясни, че промяната не е задължителна и няма нужда хората да се юрват към гишетата да сменят документите. Проблем би могло да има само за колите на лизинг, защото техният голям талон е в собственика, тоест автокъщата или лизингодателя. Собствениците, които си имат големия талон у тях, прости си го вземат и пътуват в Гърция без проблем.
Самата подмяна ще става за около 30 минути на гише в КАТ и струва 9 лв. Създадена е организация лизинговите компании да се обслужат бързо, обясни Рановски, но все пак изрази надежда, че няма да хукнат всички вкупом да сменят талони, защото ще затрудни системата, която заработи в София, а до края на седмицата ще е в цялата страна.
Бойко Рановски каза, че очаква до десетина дни наредбата за мобилните камери да бъде обнародвана в Държавен вестник. По думите му остава само осигуряването на пътни знаци, защото законът изисква местата, където ще се осъществява контрол на скоростта, да бъдат обозначени със специални знаци. Което означава, че съвсем скоро трябва пак да пуснат глобите от снимачките.
Бойко Борисов: Снимайте с телефоните лошите шофьори. Кампания по снимане на шофьорите, които нарушават законите на пътя, предложи премиерът Бойко Борисов в интервю за bTV. Той коментира трагедията край Дупница, която взе пет човешки живота.
"Това не е само работа на държавата. Цялото общество трябва да се вдигне, да покаже непримиримост към тези, които карат по този начин", сподели Бойко Борисов, "Всички са виждали тези деца как карат. Нима не виждаме какво става по абитуриентските празници. Простотия страхотна. Почваме да броим колко деца са загинали. Като видите, че някой кара така по улиците, веднага по телефона на полицията".
И предложи законодателна промяна. "Като снимаме с телефона, това да е доказателство, ще говорим с министър Бъчварова да се промени законодателството", сподели още Бойко Борисов.
Бойко Борисов продължи с друга гореща тема "КТБ". "Баровците в КТБ са на по 10 и повече проценти. Аз веднага бих разсекретил договорите им. Не коментирам дали Иван Костов е сред тях", сподели премиерът. И изчисли 200 милиона лева, които ще се платят в повече заради преправените договори. "Разбирам, компании като "Петрол", "Дунарит", "Рубин" са си направили цесия. Квесторите са освободили тези имущества. Само едната сделка е за 90 милиона. Това морално и законно ли е? Прокуратурата правилно проверява ", каза още Бойко Борисов.
Той не може да си обясни нахалството на Иван Искров по повод клипа, в който шефът на БНБ пее с Цветан Василев. И стотици пъти съжалил, че се е доверил на много хора, включително и от Европа, които му препоръчали Искров да бъде избран на този пост.
Той сподели, че заплатата му е по-малка от на журналисти в bTV и не носи пари в джоба си. На жена, която живее в мизерия, той припомни, че до 30-ата си годишнина е живял бедно. "2 прасета и 15 кокошки гледахме. Като ми опържеше майка яйца, голяма работа. Косих трева за зайците. Имахме 3,5 декара, мога да ви покажа как се работи и със сърп, и с всичко", описа детството си Бойко Борисов.
И припомни някои статистики: "80 милиарда имат граждани и фирми в банките. Първи сме по собствени в жилища в Европа", каза той и призова да не се повтаря експеримента "Орешарски", който е струвал на България 8 милиарда.
Накрая Борисов не пожела да отговори на вечния въпрос кога ще се жени. Показал магнолиите си, защого ги харесвал. Горд е и с японска вишна, която също отглежда в двора си.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848960 |
GBP | 2.338450 |
CHF | 2.096510 |