Биодесертите Roobar ще растат чрез борсата. Три години след създаването на фирмата българските биодесерти Roobar ще потърсят инвеститори през фондовата борса, за да финансират растежа си. На капиталовия пазар ще бъдат предложени малко под 10% от акциите на компанията майка "Смарт органик", която държи 51% от дяловете в производителя "Роо брандс" и отделно продава на едро и дребно органични продукти в страната, включително десертчетата.
Младата компания е сред най-успешните и бързо развиващи се местни производители. Преди година в цеха работят около 12 души, днес служителите са над 100. Продават на пет континента, в над 40 държави. Яни Драгов, Анита Класанова и съпругът й Калин Класанов са тримата предприемачи, създали "алтернативно сладкарство".
Детайлите на дебюта
Борсовият план беше съобщен от мажоритарния собственик Яни Драгов на форума "Шумът на парите". Той обяви, че проспектът за първичното публично предлагане (IPO) ще бъде внесен в Комисията за финансов надзор (КФН) до петък (15 май). Ако регулаторът го одобри до края на юли, листването на БФБ може да бъде факт до края на годината. "Ако се проточи до август, вероятно ще го оставим за началото на следващата година", коментира Драгов.
Посредник при първичното предлагане ще бъде Mane Capital. Целта е да се наберат 3 млн. лв. от капиталовия пазар. По неофициална информация на инвеститорите ще бъдат предложени малко под 10% от капитала на компанията. "Вярвам, че предлагането ще бъде успешно", коментира Драгов, който, преди да се захване с производството и дистрибуцията на органични продукти, е бил брокер на борсата.
"От 2007 г. насам атрактивните борсови дебюти са изключителна рядкост. Roobar е много силен бранд и работи на силно нишов и все още неразвит пазар. Затова смятаме, че компанията има потенциал след 5-10 години да порасне до водещ глобален играч", коментира Веселин Захариев от Mane Capital, които са мениджър на емисията.
За какво са парите
Подробности за целта на средствата ще има, когато бъде обявен проспектът. Според мажоритарния собственик на компанията най-общо ще бъдат използвани за пускане на нови производствени линии и нови продукти. Вероятно за тази цел ще отидат около 25% от привлечения капитал, а новите линии ще са две.
Също така фирмата има нужда от оборотни средства, защото не спира да се разширява и вече продава в 40 държави по света. Финансиране ще е необходимо и за създаването на отделно дружество в Германия. Ако останат някакви неизползвани суми от пласирането, те ще бъдат използвани или за придобиване на дружества, които произвеждат суровините за органичните сладки, или за придобиването на конкурентни фирми.
"Искаме да използваме все повече български суровини. В България има бадеми и шипки, макар че вече на някои места се отглеждат и годжи бери", обясни Драгов.
Сега за компанията работят около 120 души, но по думите му всеки месец се наемат нови хора. В началото на 2014 г. биодесертите са се продавали в 26 държави, сега могат да бъдат намерени на 5 континента, в 40 различни държави. И ако съдим по думите на собственика, това разширение е изцяло благодарение на качеството на продукта. "Ние нямаме рекламен бюджет. Всичко се случва чрез препоръки, а самият продукт говори много сам за себе си", обясни още той.
Според Драгов секторът за биохрани крие голям потенциал, тъй като заема едва 3% от пазара на храни в Европа. В нишовите бизнес начинания като биохраните е и шансът за страни като България, смята Драгов.
Според него атестат за качеството е малкият брой съставки, използвани в производството на органичните десерти. "В САЩ има огромно разнообразие от продукти. Все пак те са измислени там. При тях обаче понякога има по 40 съставки, докато нашите имат само 4. Това ги прави изключително полезни", добавя той.
От две седмици Roobar-четата се продават и в САЩ. Сред пазарите са още Австралия, Дубай, Ливан. Номер едно обаче е Германия. "През 2014 г. сме произвели 3.5 млн. ролбарчета, а намерението ни тази година е да удвоим този обем", коментира Драгов.
Приходите на българските телекоми бавно се възстановяват. БТК продължава да отчита растеж на телеком пазара през първото тримесечие, след като беше единствената компания през изминалата година с подобни резултати в сектора. Лидерът при фиксираните линии продължава да бъде най-голямото телекомуникационно дружество като сумарни приходи, както и да превзема дялове при мобилните абонати от другите играчи. Но надпреварата ще става все по-жестока, след като финансовите отчети и на трите мобилни оператора показаха, че може би пак ще се върнат времената на стабилен ръст на приходите и печалбата. "Теленор" също отчете подобрение на своите резултати, а "Мобилтел" забави още повече понижението.
Настъплението на БТК
БТК публикува във вторник своите финансови резултати, няколко седмици след "Теленор" и "Мобилтел". Те показват увеличение на приходите с 3.6% на 201 млн. лева през първото тримесечие на годината спрямо същото през предходната 2014 г. Нетната печалба на компанията също се увеличава от 8 на 14 млн. лева, но тази преди данъци, лихви и амортизации (EBITDA) намалява леко на 84.1 млн. лева спрямо 85.4 млн. лева през първите три месеца на 2014 г. Постъпленията се увеличават от предлагането на повече и по-комплекси пакетни услуги, както и от ръста на абонатите на компанията. За сметка на това приходите от взаимна свързаност намаляват от 31.7 на 27 млн. лева заради по-ниските цени на едро, засилената конкуренция и по-големия брой включени минути в плановете, пише БТК в отчета си. Компанията продължава тенденцията от последната година да генерира повече постъпления от мобилни, отколкото от фиксирани услуги. През първото тримесечие те вече са с 2.9 млн. абонати, докато през същия период предходната година са 2.6 млн.
Пазарният дял на БТК при приходите от мобилни услуги също се увеличава и вече е 27%, докато "Теленор" разполага с 35%, а "Мобилтел" с 38%. БТК отчита растеж и в друг важен показател - средномесечният приход от абонат (ARPU). През първото тримесечие той се увеличава от 10.9 на 11.1 лева.
Докато при стационарните телефони абонатите намаляват за поредно тримесечие, тези на фиксиран интернет се увеличават. През първите три месеца на годината потребителите на широколентов интернет нарастват с 9.9% до 362 хил. Същото се наблюдава и с абонатите на платена телевизия, които се увеличават с 24.3% до 333 хил. през първото тримесечие спрямо същия период предходната година.
Положителните сигнали
Телекомите отчетоха силни спадове на финансовите си резултати през последните две години. Основните причини бяха регулациите на цените на едро в национални мрежи и на дребно на роуминг в рамките на ЕС, както и свитото потребление. БТК понесе удара с една идея по-леко от останалите, но добрата новина е, че положителните резултати започват да се появяват и при другите два телекома. През първото тримесечие на годината "Теленор" отчита ръст не само на приходите, но и на печалбата преди данъци, лихви и амортизации (EBITDA). Постъпленията на компанията се увеличават с 4.2% от 147.2 млн. до 153.4 млн. лева през първите три месеца на 2015 г. спрямо същия период през предходната година."Теленор" отчита ръст на EBITDA от 1.8% на годишна база до 56.7 млн. лева.
При "Мобилтел" приходите и печалбата продължават да спадат през януари - март, но темпът на понижението се забавя. Компанията отчита постъпления от 87.5 млн. евро, което е с 4.1% по-малко спрямо същите месеци на 2014 г. EBITDA се понижава с 6.2% до 34.8 млн. евро при 37.1 млн. евро за първото тримесечие на предходната година.
Лихвите по жилищните заеми може да паднат под 5%. Лихвите по кредитите ще продължат да намаляват заради конкуренцията на банките, прогнозираха вчера експерти по време на форума "Шумът на парите". Основен двигател за това ще бъде раздвижването на ипотечните кредити. Според изпълнителния директор на КредитЦентър Тихомир Тошев лихвите по тези заеми до края на годината може да слязат и под 5 процента.
Кредитите за жилище се понижиха значително през първите месеци на тази година. Още едно поевтиняване може да има през есента, смята Тошев. "Очаквам, че в края на тази година ще завършим с лихви, близки до средноевропейските", каза той и прогнозира нива между 4.75 и 5.75 процента. Последните данни на БНБ показват, че лихвите по ипотечните заеми се движат между 6 и 6.5%, но на пазара вече има и оферти под 6%. "Лихвите по ипотечните кредити сега са с около 1.5, дори до 2 процента по-ниски, отколкото през времето на кредитния бум - годините от 2006 до средата на 2008 г.", допълни изпълнителният директор на Пощенска банка Асен Ягодин.
Очаква се и намаление на лихвите по депозитите, въпреки рекордно ниските им нива в момента. "Не трябва да забравяме, че в последните години банките сами търсеха привлечени средства, като даваха високи лихви по депозитите. Но тази тенденция приключи през 2013 г. Само за месец се видя, че цената върху привлечените ресурси спадна с 1 процентен пункт", обясни главният финансов директор на Societe Generale Експресбанк Славейко Славейков.
Стрес тестовете на банките, които ще се проведат през 2016 г., ще изискват известни ресурси от страна на трезорите. "Не се очаква сериозен ефект за потребителите, но все пак стрес тестовете ще бъдат свързани с разходи за банките. Можем да очакваме, че те ще повлияят на цената, на която банките предлагат различни продукти и услуги", коментира главният икономист на УниКредит Булбанк Кристофор Павлов. Преди седмица стана ясно, че оценката на активите и стрес тестовете за всички български банки ще започнат от 2016 г., а проверката ще бъде платена от самите тях. Според Павлов предстоящата външна проверка ще повлияе и на кредитната политика на трезорите. На въпрос дали през 2015 г. се очаква ръст в потребителското кредитиране Павлов отговори, че най-вероятно подобно раздвижване ще видим през 2016 г.
Митниците преборили играч, завладял 70% от сивия пазар на цигари. Български производител е завладял рекордните 70% от сивия пазар на цигари у нас миналата година. Това стана ясно на кръгла маса в парламента на тема "Финансиране на организираната престъпност". Големият бум на този производител се е случил при кабинета "Орешарски". "Сега има драстичен спад на неговите продажби, след като агенция "Митници" и МВР застанаха пред входовете на тези български цигарени фабрики", посочи Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. Името на компанията, която е пласирала рекордни количества цигари с неплатени ДДС и акцизи, не бе посочено. В България се произвеждат марките на "Булгартабак" и на "Кингс табако". Според изследвания на "Нилсен" и ОЛАФ за сивия бизнес 1/3 от изхвърлените на боклука кутии от цигари, за които не са платени акцизи и ДДС, са на марки, запазени от "Финансконсулт", която е собственост на кипърска офшорка и според ДАКСИ участва в собствеността на "Винпром"- Плевен, "Спирт индъстрис" и Цигарена фабрика-Пловдив, посочи в. "Капитал".
Нелегалното разпространение на легални цигари е по-изгодно от пласирането на фалшивите цигари, обясни директорът на агенция "Митници" Ваньо Танов. Той уточни, че пласирането на имитации на известни марки е по-неизгодно, защото за ментетата подкупите са по-високи и логистиката е скъпа. Затова в последните две години "сивият" пазар - на легални цигари, но със заобикаляне на бюджета, е взел превес над черната контрабанда.
Проучване на производителите на цигари сочи същото - пазарът на фалшификати е паднал от 19% на около 5-7%, но расте делът на легално произведените цигари, които се пласират с неплатени ДДС и акцизи. По данни на ЦИД кутия цигари със себестойност около 35-45 ст. се продава на дистрибутора за 80-90 ст., а месечните печалби се изчисляват на около 2.2 млн. лева.
След наложения мониторинг над българските фабрики за цигари в края на миналата година контрабандният поток се е преместил по границите, обясни шефът на митниците. По думите му заради затегнатия контрол наши производители искали да изнесат част от производствата си в страни извън ЕС.
25% от катастрофите са на млади шофьори. Това заяви пред "24 часа" Владимир Тодоров, председател на асоциацията на пострадалите при катастрофи. Той обясни, че у нас много фирми за шофьорски курсове са в сивия сектор. Те подбиват цената, като срещу 300 лв. осигуряват вместо нужните 31 часа кормуване едва 10-12.
Асоциацията на пострадалите при катастрофи подкрепя инициативата на български медии "Нужни сте ни живи!".
- Г-н Тодоров, ден след трагедията в дупнишкото с. Яхиново, при която пиян 19-годишен шофьор уби себе си и още четирима, в. "24 часа" и други медии стартираха кампания "Нужни сте ни живи", Асоциацията на пострадалите при катастрофи ще подкрепи ли инициативата?
- Подкрепяме всяка инициатива, която се бори за спасяването на човешки животи на пътя и за намаляването на катастрофите. Убедени сме, че има ефект. Трудно е точно да бъде измерен, но има смисъл от посланията дори един човек да бъде спасен и една катастрофа - предотвратена.
За мен последният трагичен инцидент в дупнишкото село Яхиново не е неочакван. Той е много идентичен с трагедията в Симеоновград. Отново имаме пиян младеж, който шофира, отново има пешеходци и превишена скорост. Всичко показва, че за изминалите години от случилото се в Симеоновград нищо не се е променило.
- Едно от момчетата, участвало в катастрофата, признава, а и жителите на селото потвърждават как младежите са пили през целия ден и после потеглили с висока скорост. Защо никой от по-възрастните не им е попречил или не се е обадил в полицията?
- Виждаме незаинтересованост и примирение, което се наблюдава в цялото общество. Данте Алегиери казва, че деветият кръг на ада е запазен за безучастните, тези, които в определени моменти стоят, наблюдават и нищо не правят. Те също са грешници. Всички ние, които безучастно наблюдаваме, носим отговорност, че млади хора загиват. Но има два подхода - на тоягата и на моркова. Подходът на моркова явно не действа.
Когато обясняваме, че е опасно да не се слагат колани, да се кара с превишена скорост, няма резултат. Например на въпроса защо в Гърция всички спазват правилата, а минавайки в България, забравят за тях, отговорът е много прост. Защото държавата не е на мястото си и не санкционира. А не го прави, защото съществуват много пропуски, които допускат пътните хулигани да се измъкват от наказание.
Когато един пътен хулиганин всеки ден върши нарушение и не му се случва нищо, защото процедурите го допускат, той придобива самочувствие, че е над закона, че може да шикалкави. Пътните нарушения водят до трагедии.
- Защо законът прави разлика между пиян шофьор, който с колата отнема един или повече живота, и друг, който в пияно състояние убива някого с нож? Не трябва ли причиняването на катастрофа от нетрезви водачи да се наказва като умишлено престъпление, като причиняване на смърт по хулигански подбуди?
- Да, такава е житейската логика. Когато човек сам се постави в състояние да не контролира постъпките си, качвайки се пиян зад волана, е умишлено. Но когато подобно предложение стигне до Народното събрание и някакви "светила" юристи почнат да разсъждават, винаги ограничават тези инициативи. Ако кажем на народните представители: Господа, приемете закон, при който употребата на алкохол и предизвикването на смърт се квалифицира не като непредпазливо пътно-транспортно произшествие, а като умишлено деяние и наказанието не е от 5 до 15 г. затвор, а примерно 20 или 30 г., народните представители решават, че тези аргументи не са сериозни. Така че пак се опира до това да убедим депутатите, че наистина при употреба на алкохол наказанието трябва да бъде по-тежко.
Наркобосове инвестират в контрабанда на акцизни стоки. Пари, спечелени от разпространение на дрога, се инвестират в канали за контрабанда на акцизни стоки, каза зам.-шефът на ГДБОП Стоян Темелакиев на кръгла маса, организирана от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД). Темата ѝ бе "Финансиране на организираната престъпност".
Анализът на ГДБОП показва, че парите от наркотици се влагат в нови дейности, където има по-малък риск.
"Бизнес успехът на организираната престъпност не се изразява само в натрупването на печалба. Престъпните лидери от високите нива зависят от поддържането на корупционни отношения с държавни служители, без чието участие не могат да действат в такива размери. Сивата икономика и корупцията са в тясна взаимовръзка. Установени са случаи на корупционно въздействие на длъжностни лица, които имат разпоредителни и контролни функции. Тенденцията е длъжностните лица да се поставят в зависимост от престъпни лидери, за да се създават условия за повтаряемост на схемите", каза Темелакиев.
Все повече криминално проявени се занимават и с източване на банкови карти, докато преди години тази дейност е била приоритет само на висококвалифицирани кадри в информатиката. Бандитите се насочили към киберпрестъпността, защото печалбата е лесна, рискът е по-малък, а наказанията по-ниски. В същото време все повече престъпни групи са започнали да правят разплащанията си през банките. Освен с пари от престъпна дейност бандите получавали и пари от олигарси, придобити от укриване на доходи и кражби на ДДС.
От Центъра за изследване на демокрацията работят по проблема за финансирането на организираната престъпност от 2012 г. с подкрепата на Европейската комисия. Изследвани са пазарът на наркотиците, контрабандата на акцизни стоки и ДДС измамите.
"Финансирането на организираната престъпност е общ проблем за Европейския съюз. Прокуратурата рядко се фокусира върху този аспект, а той пада върху хората и стоките. Преследват се последствията от престъпленията и целта е да се конфискуват облагите. Трябва обаче да се преследва и финансирането на организираната престъпност, което се прави в малко страни", каза д-р Атанас Русев от сектор "Сигурност" в Центъра за изследване на демокрацията. Участници във форума го допълниха, че в Наказателния кодекс няма член, по който прокуратурата да преследва това явление.
"Усилията са насочени към приходите на криминалните дейности и трансакциите, докато финансирането им е пренебрегнато. Необходимо е събиране на данни за финансови потоци и разходи, за да има превенция", съгласи се зам.-шефът на ГДБОП Стоян Темелакиев.
"Докладът на Центъра за изследване на демокрацията идва точно навреме и ще бъде полезен за институциите. Контрабандата и източването на ДДС нанасят огромни щети на бюджета. Те достигат 2,5% от БВП на страната. Една от най-ефективните мерки е прекъсване на финансовите потоци и лишаване от средства за финансиране от тази дейност", каза председателят на вътрешната комисия в парламента Атанас Атанасов.
Тихомир Безлов представи анализ за финансирането на наркопазара, контрабандата и източването на ДДС, като акцентира на последното престъпление. Той даде пример с търговията със захар. В този бранш бяха проведени няколко акции в последните години заради източването на ДДС. Според анализа при захарта, както и при други бързооборотни стоки като олио и месо например организаторът на веригата трябва да инвестира поне 2 млн. лв. Най-често големите играчи в този бизнес са няколко души, тревожната тенденция е, че и мултинационални компании се възползват от схемите за източване на ДДС, за да бъдат конкурентоспособни. При всички случаи обаче имало и политически елемент в това престъпление, защото не е възможно да се източи ДДС без съдействието на държавни служители.
Масови измами с влогове в КТБ. Почти всички привилегировани депозити в КТБ, които по закон не се защитават от държавата, са изплатени до гарантираните 196 000 лв. Причината - противоречиви указания от БНБ и Фонда за гарантиране на влоговете към квесторите, както и спорни тълкувания на закона от страна на квесторите. Това съобщиха след заседание на временната парламентарна комисия за фалиралата КТБ шефката на комисията Десислава Атанасова и депутатът от ДПС Йордан Цонев.
Десислава Атанасова заяви, че БНБ не само е давала указания на квесторите, но и част от тях са си противоречали: „Ще ви дам пример. Поставени са въпроси, на които веднъж гуверньорът на БНБ Иван Искров е отговорил по един начин, а подуправителят г-жа Кордовска впоследствие е отговорила по друг начин на квесторите на КТБ." Затова парламентарната комисия ще изиска цялата кореспонденция по случая.
Йордан Цонев пък обясни, че квесторите са сформирали работна група в КТБ, която да се занимава със спорни въпроси. Тя излязла със становище с 4 хипотези, чрез които на практика се заобикалят разпоредбите на Закона за гарантиране на влоговете. Така „почти всички депозити в рамките на гарантираната сума стават гарантирани по едно или друго действие", каза Цонев. Той цитира писмо от гуверньора на БНБ Иван Искров и предишния председател на Фонда за влоговете Росен Николов, в което се казва, че всички разпоредителни сделки с влоговете след поставянето на КТБ под специален надзор на 20 юни са заобикаляне на закона. Пред „Труд" депутатът от ДПС допълни, че е имало и противоположни на това указания към квесторите. „Има такива писма от други членове на Фонда за гарантиране на влоговете", каза Цонев. Според него в тях пишело, че ако по даден влог е начислена наказателна лихва, той можело да се ползва от схемата за гаранция.
От Фонда за гарантиране на влоговете в банките не бяха открити за коментар. От БНБ обявиха, че нямат промяна в позицията си от вторник, когато се разграничиха от действията на квесторите.
От Брюксел главният прокурор Сотир Цацаров обяви, че прокуратурата ще проверява и БНБ във връзка със започнатото разследване на квесторите на КТБ.
Според финансистите и бивши членове на УС на БНБ Емил Хърсев и Валери Димитров всички средства, изплатени от Фонда за гарантиране на влоговете по преференциални депозити, трябва да бъдат върнати. Според Хърсев става дума за много повече от 100 млн. евро, цитирани от премиера Борисов. И Хърсев, и Димитров са категорични, че каквито и да е действия с депозитите след поставянето на банката под специален надзор на 20 юни м.г., вкл. едностранното им разваляне от страна на депозантите и загубата на преференциалната лихва (както призна, че е направил бившият премиер Иван Костов), не ги правят защитени от държавата. Причината е, че те не са били защитени към датата на сключването им.
Пътници се губят в метрото. Представете си, че сте бизнесмен от чужбина и идвате за важна среща в София - и по-точно в Бизнес парка. От хората, с които работите, сте разбрали, че отскоро може да стигнете от летището до крайната цел със столичното метро. Дали е толкова лесно? Репортер на „Труд" реши да провери.
Жената на гишето за информация на терминал 2 успешно успява на английски да ни упъти къде се намира метростанцията. Намираме мястото, откъдето ще вземем влакчето до вашата спирка. Приключението обаче едва сега започва. На въпрос „Говорите ли английски?", отправен към жената, продаваща билети, получавате краткия отговор „не". Започвате с нещо по-просто като думите „Бизнес парк, тикет". Имате успех, жената на гишето ви е разбрала и получавате отговор „Уан тикет, уан лев". Купувате си билетчето и влизате в метрото. Надявате се табелите в метрото да ви ориентират. Тук имате повече късмет. Разбирате, че за метростанция „Бизнес парк" трябва да направите прекачване на „Младост 1". Качвате се на влакчето. Приятно изненадани сте, че спирките се обявяват и на английски.
Пристигате на спирка „Младост 1", където трябва да се прекачите. Излизайки от влакчето сте неприятно изненадани, че никъде не можете да откриете табела, която да ви покаже къде да направите необходимата смяна. Нито на български, нито на английски. Отправяйки се към изхода, се надявате да има гише за информация, където да попитате. Качвайки се по ескалатора виждате гишето, но за да стигнете до него, трябва да излезете от метрото. Пробвате си късмета отново с въпроса „Говорите ли английски?". Този път получавате положителния отговор „SO SO", в превод „горе-долу". Обяснявате, че искате да стигнете до Бизнес парка, но не знаете къде да се прекачите. Жената на гишето любезно ви обяснява, че трябва да слезете на противоположния перон. Не пропуска да обясни, че трябва да сте наблюдателни, защото от тази спирка има един влак за летището и един за Бизнес парка.
Влаковете се редуват. Съветва да гледате какво пише на мотрисата. Завършва обяснението си с това, че трябва да си купите билет. Вие казвате, че идвате от летището и вече сте си купили билет. Жената взема билетчето и го проверявя. За щастие касиерката е разбрана и не ви таксува втори път, а ви отваря автоматичния турникет, за да се спуснете на перона в другата посока. Слизате надолу по стълбите.
Идва влак и вие гледате какво пише отпред, както са ви посъветвали. Изненадани сте, че надписът е само на кирилица и съответно вие не разбирате нищо. Вариантът е да попитате някого от чакащите хора. Също така жокер в тази ситуация може да ви е таблото, което отброява минутите до следващия влак. Там думата Бизнес парк е изписана на български и на английски. Опитайте се да запомните начина на изписване и го сравнете, докато мотрисата се приближава към вас.
С питане наистина до Цариград се стига. Дори и до Бизнес парка. Само дето на фона на милиардите, инвестирани в столичния „Метрополитен", липсата на две табели, които да ориентират пътниците, е направо трагикомична.
Рециклирани телефони се пробутват за нови. На българския пазар се предлагат рециклирани GSM-и, за които търговци не уведомяват по ясен и разбираем начин клиентите си, че не са нови. За това предупреждават от Комисията за защита на потребителите (КЗП). Производителите слагат върху опаковката стикер с надпис "RFB" и "PRE-OWNED", а търговците у нас поставят върху етикетите на телекомуникационните устройства в магазините и на сайтовете си надпис на кирилица "рефърбиш" (от английски "refurbish" - почистен, излъскан), обясняват от КЗП. В повечето случаи думите са лесно разпознаваеми, но Законът за защита на потребителите задължава търговците да предоставят информация за съществените характеристики на предлаганите от тях стоки и на български език, посочват от комисията. На потребителя трябва да бъде разяснено значението на тези думи, тъй като за хора с недобро владеене на английски език или на техническата терминология информацията остава неясна и неразбираема, смятат от КЗП. Потребителите трябва да знаят, че продуктите с надпис "REFURBISHED" и "PRE-OWNED" не са нови и обикновено са пускани на по-ниска цена от нормалната като ремаркетирани или обновени, посочват от КЗП.
Експертите на комисията съветват, тъй като неупотребяваните и обновените устройства от един и същ вид и модел не се различават на външен вид, винаги да се изисква информация от консултантите дали продуктът е нов или рециклиран. От КЗП съветват потребителите да се интересуват от т.нар. екстри на устройствата като дисплей, възможности за мобилен достъп до данни, работа с мултимедийни приложения, както и да искат инструкции за употреба на български.
През април в КЗП са постъпили над 1000 жалби. КЗП е направила над 3000 проверки, в резултат на което са забранени около 50 нелоялни търговски практики и са спрени продажбите на 10 вида опасни стоки. Потребителите често се оплакват и от търговията на дребно заради некоректни практики при намаления и промоции.
Бюро жалби на плажа. Масирани проверки на туроператори, заведения за хранене и атракциони по морето започва Комисията за защита на потребителите. Това обяви председателят на регулаторния орган Димитър Маргаритов. Освен това ще има изнесени приемни на комисията във всички курорти, те ще бъдат на открито, като някои от тях най-вероятно ще бъдат разположени на самия плаж, каза още Маргаритов. Той призова потребителите да са по-бдителни, когато резервират своите почивки, и да се уверяват в автентичността на туроператорите - дали са вписани в регистъра към Министерството на туризма и дали са си платили съответните застраховки. В момента КЗП разглежда общите условия на над 50 туроператора у нас, бе съобщено още на първата пресконференция на КЗП в новия й състав, който бе назначен преди около месец. В него влизат още членовете Константин Райков и Константин Арабаджиев. Те посочиха, че за периода откакто са на този пост, са получили 1000 сигнала, които отговарят на средногодишния брой от над 15 хил. подадени сигнала от граждани.
Точните адреси на приемните по родното Черноморие ще бъдат обявени допълнително до края на май.
От Комисията за защита на потребителите обърнаха внимание, че туроператорите често злоупотребяват с клиентите си, като посочват в официалния договор опция в тяхна полза - "изключване на всякаква отговорност по време на почивката". До момента в КЗП са разгледани 26 подобни случая и са съставени съответните санкции.
Акцент при проверките на инспекторите ще бъде безопасността на атракционите и аквапарковете, защото те най-често се ползват от деца, а сигурността им е на първо място. Главно ще се проверяват водните пързалки и съоръженията около тях. Температурата и почистването на водата в парковете също ще бъдат обект на интерес от страна на инспекторите, тъй като често там има нарушения.
Засилен контрол се очаква и в заведенията за хранене и хотелите. На прицел ще са хигиената и качеството на храната, която се предлага в ресторантите. Инспекторите ще взимат под внимание дали менютата на кръчмите са на български език и обявените цени са в лева и дали са обявени с ДДС.
Свалят новите шофьори от мощните коли. Новите шофьори да нямат право да карат мощни коли. Това е една от идеите, които обсъждат катаджии и експерти, с която се цели да се намалят жертвите на пътя.
Според дългогодишни пътни полицаи, ако нов и неопитен водач има забрана да кара кола над 100 конски сили, това драстично ще намали катастрофите с млади хора. Идеята е забраната да важи за първите 3 години, след като е получил книжка. Статистиката е показала, че най-често младите шофьори нямат собствени коли, а карат автомобилите на родителите, които доста често са много мощни. Новият шофьор обаче няма реакции да овладее подобно возило и затова по-често може да се стигне до сериозен пътен инцидент.
Сред другите мерки, за които настояват катаджиите е да се върне обучението на полигон за младите шофьори, както и да се увеличат часовете практика зад волана. Според пътните полицаи в момента времето за кормуване е крайно недостатъчно за неопитен човек да се научи да владее колата и затова често се стига до нелепи инциденти. Катаджиите настояват и за повече часове извънградско и нощно кормуване, тъй като по тъмно и извън населените места стават най-бруталните катастрофи, с най-много жертви. Освен това експертите искат всеки кандидат шофьор да мина и през задължително препитване по техническата част на автомобила. "Вземат книжки, а не знаят, ако им свърши течността за чистачки или спукат гума, как да се оправят", възмущават се катаджиите.
Те имат и предложение и опитен водач да отговаря за новите зад волана със собствената си шофьорска книжка. Според пътните полицаи ако един родител знае, че може да остане без документ за правоспособност заради изпълненията на детето си на пътя, със сигурност ще следи изкъсо отрочето си.
Друга идея е начинаещите шофьори да трупат първоначален опит в продължение на една година с придружител на съседната седалка в колата, след като са се сдобили с книжка. Тази мярка лансира пред "Монитор" зам.-шефът на транспортната комисия в НС от ГЕРБ Иван Вълков. Според него подходът трябва да се прилага за всички нови водачи независимо от възрастта им, а не само за ненавършилите 18 години, в случай че се възприеме идеята на непълнолетните да бъде разрешено да шофират с друг човек до себе си.
До 2017 г. водата няма да поскъпва. 2015 и 2016 г. ще са транзитни, като новите бизнес планове във ВиК сектора ще започнат от 2017 г. и на този етап няма причина за увеличение на цената на водата. Това съобщи вчера министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на форум в София. „Може цената да се променя с 0,01 стотинка в рамките на сегашния механизъм. Планираме да предложим намаляване на прага на поносимост на цената на водата от сегашните 4% на 2,5"%", добави Павлова.
Регионалният министър съобщи още, че се обмисля възможността за финансиране на ВиК сектора да бъдат пускани облигации с определена доходност. Според нея подобна схема вече се прилага пилотно в Италия. По думите й в повечето страни, където секторът ВиК е недофинансиран, и европейските средства за него не са достатъчни, е разработен подобен инструмент в рамките на тези за финансов инженеринг, който включва в себе си издаването на водни облигации.
„Инструментът може да бъде приложен за няколко водни дружества у нас, като те преди това се окрупят на ниво област", поясни министърът. „По-удачно ще е няколко области да се обединят на ниво дружество, и то да емитира облигации на борсата. По този начин се осигурява допълнителен финансов ресурс за инвестиции", добави Павлова. Според министъра идеята е чрез Асоциацията на ВиК да се подкрепят водните дружества да издадат облигации за сметка на активите, които ние им делегираме да управляват, а не да се трупат дългове в общините.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848960 |
GBP | 2.338450 |
CHF | 2.096510 |