Вестник Капитал Daily
Moody's запази кредитния рейтинг на България. Посечените рискове пред растежа са демографията, корупцията, забавените реформи. Международната агенция Moody's потвърди кредитния рейтинг на България от Baa2 със стабилна перспектива, съобщиха от финансовото министерство в края на седмицата. От агенцията отчитат стабилната бюджетна позиция на правителството въпреки влошаването в края на 2014 г., подобрената перспектива за икономическия растеж в средносрочен план, инициираните промени във финансовия надзор, целящи намаляване на рисковете в банковата система, и стабилната външна позиция на страната, което поддържа доверието във валутния борд. Рейтингът на страната остава в ниската част на скалата на инвестиционните оценки на агенцията. Макар традиционно анализаторите от Moody's да са определяни за по-черногледи, оценката на агенцията за България в момента е по-висока от тази, присъдена от друга от големите международни агенции – Standard and Poor's, която през декември понижи рейтинга на страната до степен BB+, или т.нар. на инвеститорски жаргон боклук (junk). Причините бяха кризата с КТБ и ликвидният проблем на ПИБ от лятото, които наложиха държавна подкрепа.
Държавата крие колко пари е натрупала от осигуровки на младежи. Вместо в пенсионен фонд нарупаните над 1 млн. лв. са в търговски банки. Кашата с осигуровките в пенсионни фондове, която в края на миналата година забъркаха управляващите по идея на финансовия министър Владислав Горанов, сега доведе до информационно затъмнение от страна на държавата. Нито НАП, нито ведомството на Горанов предоставиха данни каква сума се е натрупала от вноските на нововлезлите на пазара на труда за изминалите шест месеца, колко са засегнатите лица и как се управляват натрупаните осигуровки. Консервативна оценка на "Капитал" показа, че сумата е над 1 млн. лв. Макар числото да не е грандиозно като размер, проблемът е в липсата на прозрачност.
Вестник Сега
Премиерът оправда забавянето на реформите с местните избори. Според Бойко Борисов в края на 2015 г. усвояването на еврофондовете ще мине 92-93%. Реформите в ключови сектори се бавят заради наближаващите наесен местни избори. Това призна премиерът Бойко Борисов през уикенда. "Ако местните избори бяха догодина, а президентските по-догодина, реформите щяха да се осъществят по-бързо", обясни той пред "Фокус". По думите му кметският вот идва "малко лошо" точно този октомври. Ако изборите били през 2016 г., щяло да е по-добре, защото "малко или много всички от партиите си искат своята идентичност, включително и ГЕРБ". Така трудно се набирали мнозинства за по-кардинални решения. Борисов дава пример с реформата в службите - "25 г. военно разузнаване - без закон, Национална служба за охрана - без закон. Какво ли не!". Той обаче се надява "с повече разговори" да убеди партньорите в коалицията да подкрепят идеите на ГЕРБ за конституционна реформа. Премиерът разговарял с лидера на ДСБ Радан Кънев ежедневно, с другите шефове на Реформаторския блок - Божидар Лукарски, Меглена Кунева - ежечасно, с председателя на АБВ Георги Първанов - всеки месец, редовно се срещал и с патриотите.
Министерствата харчат спешно евробюджетите за реклама. Изтичането на договорите за популяризация на първия програмен период доведе до бум на скандални медийни кампании. Изтичането на сключваните договори за популяризиране на старите оперативни програми за периода 2007-2013 г. е довело до ударно харчене на крупни суми в последния момент. Заради закъснението в изпълнението на дейностите стотици хиляди левове в момента отиват за неефективни и скандални кампании, показва проверка на "Сега" на база сключваните през първия програмен период договори и месечните данни за извършени по тях плащания. Активизирането на институциите в последните седмици пролича покрай серия спорни медийни кампании. В края на май на фестивала "Зелени дни" избухна скандал за раздавани брошури, рекламиращи страната ни като дестинация за ловен туризъм с отстрел на несрещаните у нас мечка гризли, американски елен и сьомга.
Майчинските растат и при смятане на парите с 2 г. назад. Обезщетението за първата година от раждането се е увеличило с 40 лв. Увеличеният период, за който се изчислява т. нар. скъпоплатено майчинство, все още не се е отразил върху изплащаните обезщетения. За първите три месеца размерът им се е вдигнал средно с 40 лв. спрямо година по-рано. Така средното обезщетение е стигнало 455 лв. за първото тримесечие на 2015 г., показват данните на Националния осигурителен институт. Новият, по-дълъг период за изчисляване на скъпоплатеното майчинство трябва да се отрази на жените, чийто 45-дневен болничен преди раждането е започнал след 1 януари, обясняват от НОИ. Срокът за изчисляване на майчинството през първата година отново бе увеличен от началото на годината на 24 месеца. Правителството на Пламен Орешарски го намали на 18 месеца, но ГЕРБ си върна техния по-дълъг срок от 2 г., който бе при първия кабинет на Борисов.
Българите се лекуват най-малко в чужбина от целия ЕС. Основна пречка е липсата на пари, макар че едва 15% са доволни от родното здравеопазване. Едва 1% от българите са се лекували в друга страна от Европейския съюз през миналата година. Това става ясно от изследване на Евробарометър, проведено през октомври м.г., в което са участвали 27 868 души.
Вестник Труд
Режат бомби със закон. Българският парламент ще бъде подложен на нов експеримент - ще трябва да гласува специален закон, който да разпорежда отпускане на близо 7 млн. лв. за унищожаване на мини и бомби. Това научи "Труд" от членовете на комисията по отбрана към Народното събрание. Още тази седмица ще започне работата по проектозакона, като основният мотив за спешното отпускане на средствата е унищожаването на 190 000 противопехотни мини, които останаха след взривовете в складовете на завод "Миджур" до Горни Лом, както и ликвидирането на 9802 касетъчни бомби.
Украинци, руснаци, сърби и турци на гурбет у нас. В лекарския кабинет ви преглежда индиец, в кварталния магазин ви обслужва продавач от Виетнам, в любимия ви ресторант сервитьорките са от Украйна, маслото на колата ви сменя китаец, а когато извикате водопроводчик - пристига майстор от Молдова. Независимо дали ви харесва или не, съвсем реално е това да се случи в България. При това не в необозримо далечно бъдеще, а в близките 10-15 години. Още повече че дори и сега в някои от големите търговски вериги се случва да видите служители с тъмен цвят на кожата. Според икономистите от БАН в следващото десетилетие България ще започне да изпитва не само недостиг на квалифицирани специалисти, но и на работници на всички нива. Причината е, че заради застаряването на населението, ниската раждаемост и емиграцията българите в трудоспособна възраст ще стават все по-малко. Това ще постави огромно изпитание не само пред здравната и пенсионната ни система, но ще затрудни и реализирането на големи инфраструктурни проекти и цялостното икономическо развитие на страната.
Вестник Стандарт
Още 4 дни пътуваме безплатно в метрото. Продължава промоцията за безплатно пътуване в метрото с безконтактните карти на MasterCard. До 11 юни (четвъртък) притежателите на такива банкови карти могат да се возят безплатно, ако се таксуват на пет определени метростанции. Промоцията стартира на 11 май и за първите две седмици от нея безконтактните плащания на единични билетчета за метрото са се увеличили пет пъти, отчитат от MasterCard. Обратната връзка на потребителите във Facebook страницата на MasterCard в България показва, че хората имат желание да плащат безконтактно за своите пътувания в метрото в София, съобщиха за "Стандарт" от картовия оператор.
Вестник Монитор
Хукнахме на пазар за евтина храна в Румъния. У съседите кило пресни картофи излиза 30 ст. Намаляването на ДДС в Румъния с 15% от началото на месеца кара българите да прескачат до северната ни съседка за евтина храна, съобщава Нова телевизия. В Калафат, само на няколко километра от Видин през Дунав мост 2, цените са много по-изгодни, отколкото у нас. Заради свалянето на ДДС-то местните продукти са поевтинели от 5 и 15%. По сергиите на зеленчуковия пазар в Калафат могат да се намерят пресни картофи по 30 стотинки, диня по 1,30 за килограм, краставици под 70 стотинки и домати от 1,50 до 2,50 лева. Про-дуктите за приготвянето на една баница в Румъния струват 14 леи или обърнати в български пари - 7 лева.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |