100 фирми държат 80% от икономиката. 65 млрд. лв. са приходите на 100 компании, които работят у нас, за 2014 г. Това означава, че те създават близо 80% от брутния вътрешен продукт, който е 82 млрд. лв.
Приходите на челната десетка за 2014 г. са 23 млрд. лева. Десетте топкомпании са се отчели пред хазната през 2014 г. със 168 млн. лв. корпоративен данък. В сумата не са включени банки и финансови институции.
Това показват сметки на експерти, направени за "24 часа" на базата на информация, предоставена от НАП и други официални източници.
Данните обаче показват състоянието на компаниите за една година назад, тъй като в данъчните декларации се отчитат резултатите от изтеклата година.
"Ножицата" в размера на приходите между първия и последния в топ 10 е 7 пъти - 7 милиарда срещу 1 милиард.
Средната норма на печалба спрямо общите приходи на най - рентабилните фирми е около 23% за 2014 г. За сравнение тя е била 19% за 2013 г. Това означава, че през 2014 г. всеки вложен лев е донесъл 0,23 ст. печалба, при 0,19 ст. за 2013 г.
Някои от компаниите, които са на челните места, растат със 170% за година, докато цялата икономика има ръст от 1,4%, а през 2014 г. той бе дори под 1%.
Класации на най-успешните компании и у нас, и по света се правят по различни критерии.
Най-често фирмите се подреждат по размер на приходите. Според източници на "24 часа" в топ 10 от таблицата са 2 нефтени компании, 2 от търговия с горива, 1 енергийна компания, 1 фирма от преработващата промишленост, 3 фармацевтични компании и 1 хипермаркет.
При преподреждане по критерий рентабилност се оказва, че половината от успешните 10 компании са от енергийния отрасъл.
На трето място излиза български производител на тютюн и тютюневи изделия, а на пето място се оказва златодобивна компания. Любопитен факт е, че рентабилността в енергийния отрасъл се движи в много широки граници- от 78 до 22%.
За 2014 година създават 80% от БВП. Рентабилността при производството на тютюн и тютюневи изделия е около 58%, а при фармацевтични фирми - малко над 21%.
Подреждането на компаниите по други критерии често показва изненадващи размествания в шортлистата. Например - през 2014 г. едно ЕООД, с предмет на дейност далекосъобщения е показало ръст от 145% на нетните си приходи. За същата година международна компания за карго превози е спечелила по 20 лева на всеки 100 лева собствен капитал. Голяма производствена фирма в машиностроенето е успяла само за година да стопи с 80% задълженията си към доставчици и клиенти. Останалите 9 компании от десятката по този показател са свили задълженията си с 55%.
По информация на работодателски организации най-много фирми в топ 10 по различните класации има в индустрията, и едва след това - в търговията и услугите.
Въпреки мненията, че все още има спад в строителството, всяка 29-а фирма, влязла в топ 100 за последните няколко години, е от този сектор. Обяснението е, че там има значителен финансов ресурс по различни европрограми.
Очаквано най-много успешни фирми има в София и областта, където са фирмите, произвеждащи около 43% от БВП.
"Хвърли телевизора" завладя Златни пясъци. Хвърлянето на телевизор през прозореца на хотела е новата мания, която завладя алкохолните туристи по нашето море. В понеделник в полунощ 34-годишен пиян словак метна от стаята си приемника в знак на протест срещу обслужващия персонал.
Туристът с инициали П. М. е задържан за срок от 24 часа, съобщиха от полицията във Варна. Словакът е заплашен от 500 лева глоба.
Подобно наказание получи 35-годишен пиян руснак, който на 10 юни хвърли телевизора от прозореца в хотелския басейн в знак на протест, че българска телевизия не предава Копа Америка.
Пиян германец също бе глобен за хвърляне на чаши и магнитни карти в басейна под прозореца му. Немецът се опита да нашиба за наказание персонала с бамбукова пръчка, която изтръгнал от декорацията във фоайето на хотела. За последно районният съд във Варна глоби норвежец, който в безпаметно алкохолно опиянение разхвърлял маса с плетива в знак на протест, че алеите на Златни пясъци са заети от сергии и няма къде да се разминеш.
София се гърчи за американското оръжие. Втори ден властите в София продължиха да усукват и да не дават информация каква точно техника и войски на НАТО и за какъв период от време ще бъдат базирани в България. В понеделник американският министър на отбраната Ащън Картър съобщи, че Съединените щати ще прехвърлят общо 250 танка, артилерийски установки, БТР-и и други военни съоръжения в шест страни от Източна Европа, сред които и България.
„Обявените намерения за разполагане на военна техника в България са в рамките на споразуменията за учения на НАТО в България, постигнати в Уелс и в рамките на сътрудничеството, което имаме в сферата на сигурността и отбраната със САЩ, подписано от 2006 г. от тройната коалиция", обясни вчера след заседанието на кабинета министърът на външните работи Даниел Митов. Ден по-рано от Външно твърдяха, че не знаят за какво става дума и препращаха въпросите към Министерството на отбраната. А военният министър Николай Ненчев, за разлика от колегите си в останалите споменати държави, отрече България да е давала съгласие за разполагане на техника.
"Все още няма никакви технически параметри по отношение на това какво ще дойде за учение. Има си процедура, която винаги се спазва. Когато ще идва нещо в България - българското правителство е наясно, то е питано, дава си съгласието и чак тогава идва. Тази процедура никога не е нарушавана", увери вчера външният министър. На въпрос дали България е дала съгласие, зам.-министърът на отбраната Димитър Кюмюрджиев обясни, че ще получим конкретно предложение от американските партньори в рамките на споразуменията къде ще бъде разположена тази техника за тези учения. „Не е възможно американското правителство, без да пита България, без това да е обсъдено в планове на НАТО, да разполага такава техника", добави Кюмюрджиев. Той припомни и решението на Конституционния съд, че войски от страни членки на НАТО не са чужди войски по смисъла на българската конституция и не е необходимо съгласието на парламента.
„Преди 11 години страната ни се присъедини към НАТО. Това е най-добрият избор за нашата сигурност и развитие на въоръжените ни сили", коментира от Брюксел Николай Ненчев. По думите му в днешната усложнена международна обстановка няма нищо по-логично от това, алиансът и съюзниците да укрепват общата ни сигурност.
Военният шеф избяга в Брюксел
Военният министър Николай Ненчев вчера бе в Брюксел за участие в среща на министрите на отбраната на страните членки на НАТО на 24 и 25 юни. Заради отсъствието му правителството отложи обсъждането по проекторешение за купуване на нов изтребител за Българската армия.
Военни летци останаха без думи защо министърът е заминал за чужбина в деня, когато правителството ще одобрява едно от най-стратегическите решения за отбраната. Ненчев можеше да прати свой заместник там вместо на заседанието на правителството, заради което министрите отложиха важната точка.
Министърът обиди и най-елитното военно училище в страната - Военната академия, като не уважи смяната на нейния началник. Вместо това прати заместника си Орхан Исмаилов. „Може би е в американското посолство", шегуваха се офицери с отсъствието на цивилния си ръководител.
Изборните туристи дим да ги няма. След като прокуратурата разкри фрапиращи нарушения с регистрации на изборни "туристи", кореспондентите на "Труд" тръгнаха по следите им, за да попитат какво е накарало хиляди хора изведнъж да се върнат по селата и да се регистрират там по настоящ адрес точно преди да изтече срокът за уседналост за местните избори.
Вероятно на много граждани им е писнало да живеят в стрес и задръствания? Решили са да сменят храната от магазина с продукти от собствената си градина? Или имат възможност да работят дистанционно на село, а в същото време да заменят претъпканите офиси с кукуригането на петела?
Оказа се, че не може да зададем въпросите си на преселниците, защото не попаднахме на нито един от тях. Вместо това видяхме десетки полуразрушени къщи, в които няма дори и куче, но по документи те са приютили десетки нови обитатели.
В Горно Камарци не са виждали новите си съседи
„Да дойдат тия клиенти, добре ще си живеем. Ама ги няма." Така продавачката в кооперативния магазин кафене в село Горно Камарци коментира най-обсъжданата тема в последните дни - изборния туризъм. В селото в община Горна Малина, Софийска област, живеят 217 души, а новите постоянни регистрации от началото на годината са 206. "Няма да се бутате, един по един", смее се тя, показвайки как ще обслужва новите си съселяни.
Община Горна Малина е сред най-поразените от явлението "предизборен туризъм". Там до април 2015 г. има над 1000 нови регистрации, докато за същия период на миналата година те са били едва 53. В общината живеят по настоящ адрес около 5300 души. Тази една пета "новодомци" могат сериозно да повлияят на местните избори през октомври.
Горно Камарци сега се управлява от кметския наместник Радой Иванов. Досега селата с под 350 жители нямаха право да избират кмет, но с новия изборен кодекс на Мая Манолова населените места с над 100 жители, също ще избират селския си управник. Така гласът на избирателя в малките населени места придобива двойна тежест, защото освен за местния кмет, ще се гласува и за общински кмет, и за общински съветници.
Темата е номер едно за разговор в заведението. "Аз няма да гласувам", заключва Рашо, който вече е започнал с предиобения си аперитив - водка, и добавя, че не е гласувал, откакто са сменили паспортите. Дама в пенсионна възраст, която е била в местната избирателна комисия, го нахоква, че това не е редно и на такива като него им се разпределят гласовете. Рашо не се дава и я пита риторично: "Та какво, като има кмет". Четиримата присъстващи в магазина се съгласяват, че много повече им трябва секретарка в кметството, да им дава бележки, когато им трябват, че кмета все го няма. Радой Иванов се оказва извън селото за целия ден и по телефона каза, че не може да ни обясни дистанционно в кои къщи са се регистрирали новозаселилите се 206 души. Местните също не знаят. През пролетта ги виждали да идват с коли, за да се регистрират, но реално никой не се е заселил при тях. Те също не знаят на кои адреси са записани, но Рашо допуска, че са в празни къщи, в които има само "мишки и гущери". Съветват ни да питаме в ромската махала, която започва вляво от кметската къща - най-китната в цялото село. Пред белия дом има паркирана лимузина "Ауди", а младежи от "махалата" потвърждават, че кметът е заминал с джипа си, който е "американски", още сутринта. В "махалата" също не са чували или виждали някои от новите си съселяни. Не знаят и в някоя от къщите на съседите им да има новорегистрирани. Под сурдинка, без да казват имената си, казват, "че това го прави" кметският наместник, който щял да се кандидатира. Не можахме да потвърдим това, тъй като Иванов спря да вдига телефона си.
НАП ще има повече права, длъжниците по-малко. Националната агенция за приходите (НАП) ще получи допълнителни правомощия, които трябва да й помогнат да събира задълженията на гражданите и фирмите към хазната по-лесно. Това става с тридесетина промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, подготвени от Министерството на финансите и публикувани за обществено обсъждане, които са почти изцяло в полза на държавните институции. Ако парламентът ги одобри, данъчните ще могат да прекъсват срока на 10-годишната абсолютна давност за неопределено време и неопределен брой пъти. Също така на НАП вече няма да се налага да праща покани за доброволно плащане на просрочени задължения и няма да бъде длъжна да обявява длъжниците на таблото на съответната териториална дирекция.
Има промени и в полза на длъжника, като например въвеждането на служебно погасяване на задължения с изтекла абсолютна давност, както и възможността фирмите и гражданите да поискат спиране на публичната продан, ако внесат 20% от дълга си и поемат писмено задължение да изплащат по 20% всеки следващ месец до изчистването на сумата.
Предприетите мерки са част от опитите на държавата "да си влезе най-после във функциите", както многократно е заявявал финансовият министър Владислав Горанов, но според данъчни експерти те крият възможности за репресивен произвол от страна на приходната агенция.
За данъкоплатците
С промените на ДОПК най-после ще отпадне изискването длъжникът да заявява изрично, че публичното задължение трябва да бъде заличено от регистрите на НАП, въпреки че е изтекла 10-годишната абсолютна давност. В момента длъжниците трябва да попълват и подават специален формуляр с искане за заличаване по давност на задължения, въпреки че няма причина това да не се прави автоматично от териториалната служба на НАП. Изискването за подаване на писмена молба за заличаване обаче ще остане в сила за 5-годишна давност на публични задължения като данъци, осигуровки, такси и глоби, за които не са били предприети мерки за събиране.
Друга промяна в полза на длъжника е възможността задължените фирми и граждани да поискат спиране на публичната продан, ако внесат 20% от дълга си и поемат писмено задължение да изплащат по 20% всеки следващ месец до изчистването на сумата. Този ред обаче няма да се прилага, ако се продава ипотекирано имущество. Сред придобивките за граждани и фирми е въвеждането на обмен по служебен път на удостоверения за наличие или липса на данъчни задължения, в случай че тази информация се изисква от друг орган.
В полза на държавата
Една от промените в кодекса предвижда срокът на абсолютната давност да спира да тече, ако се води тежко ревизионно производство. В момента този срок е ограничен до 1 година, в който данъчните трябва да приключат ревизията си. Сега няма ограничение нито за срока, нито за броя на ревизионните производства. Според финансовия министър Владислав Горанов в момента има случаи, при които НАП "влага доста ресурс за извършване на тежка ревизия", а преди тя да е приключила вече е изтекла абсолютната давност. "Има много тежки ревизионни производства, в които се влага много ресурс. Правят се допитвания до други държави, а това понякога отнема години. И след толкова вложен административен ресурс накрая отпада възможността за реализация поради изтичането на общата давност. Това е жалко за усилията на държавата", обясни Горанов пред журналисти в понеделник.
Американски гигант прави първата инженерна академия в България. Местното дружество на американския гигант Visteon прави първата инженерна академия в България. От софийския офис на "Вистеон електроникс България" обявиха, че отварят свой обучителен център за развитие на бъдещи специалисти. Фирмата за автомобилна електроника вече има 600 инженери тук, половината от които софтуерни. Развойният център работи за гиганти като Volkswagen, BMW, GM, Ford, Renault, Opel и др.
Това е поредната световна компания, която открива безплатен център за обучение, за да запълни дефицита в образователната система. Различното е, че досега това правиха основно софтуерни компании, а това е първият с по-широк инженерен профил.
По-различни обучения
За разлика от другите академии на български IT компании, които наблягат основно на развитие на софтуерни специалисти, "Вистеон" (която до миналата година беше "Джонсън контролс електроникс") ще предоставя и обучения в алгоритми, структуриране на данни, управление на хардуер, графичен дизайн, разработка и изпълнение на стратегии за тестване и др. Все пак фокусът ще е върху програмните езици С/С++.
Обученията ще бъдат на модули и ще започнат от септември, като ще продължават по три месеца. Набирането на кандидатури за първия випуск стартира през юни 2015 г. и се извършва през сайта на фирмата www.visteon.bg. Обучението ще е безплатно, няма изисквания, като могат да кандидатстват дори ученици.
"Засега предвиждаме капацитетът й да не надхвърля 20 човека за един обучителен цикъл, като желанието ни е инициативата да стане традиционна и да има няколко "випуска" всяка година", заявиха от "Вистеон електроникс България" пред "Капитал Daily". Което означава, че на година могат да се обучават около 80 души, като се очаква програмата тепърва да се разширява.
Най-добре представилите се ще имат възможност да продължат професионалното си развитие в центъра на компанията в София като постоянни служители или стажанти. "В развойния център в София работят над 600 служители и към настоящия момент имаме над 100 отворени работни места, включващи такива за постоянна заетост и тези по стажантските ни програми", заявиха от компанията.
"Продуктите на инженеринговия ни център в София влизат в милиони коли по света. Чрез инженерната академия искаме да предадем опита и знанията си на повече млади хора. Те ще имат възможност да допринасят за развойната дейност на продукти, които разработваме в България за световната автомобилна индустрия", заяви управителят на "Вистеон електроникс България" Иван Михайлов в официалното съобщение от компанията.
През последните години в опит да отговорят на недостига на квалифицирани специалисти много компании отварят собствени обучителни центрове, с които да привлекат студенти и завършили средното си образование. Най-активни са IT компаниите - най-успешният пример е академията на "Телерик". Подобни проекти са и школата "IT таланти" на "Империя онлайн", "Хак България" и др. През 2014 г. беше създаден и "СофтУни", който подготвя софтуерни специалисти. Компаниите от сектора за машини и оборудване също предлагат многобройни обучения, както и тясно работят с техническите университети в цялата страна.
Българският инженерен център
"Вистеон електроникс България" присъства в България от 14 години. До средата на миналата година компанията беше част от Johnson Controls (виж таблицата), чийто бизнес с автомобилна електроника беше придобит от гиганта Visteon в сделка за 265 млн. долара.
Офисът в София е тъй нареченият продуктов инженерингов център - тоест работи върху целия цикъл от производството на автомобилна електроника - софтуер, хардуер и механика за автомобилна електроника - табла, дисплеи, мултимедийни устройства, комуникационни модули и др. Половината от работещите около 600 души в България са софтуерни инженери. В момента той е вторият най-голям такъв център на Visteon по света. До 2003 г. българското подразделение беше част от немския доставчик на електроника за автомобили Borg Instruments, който през 2003 г. беше погълнат от Johnson Controls. От София се работи за най-големите автогиганти в света като Volkswagen, BMW, GM, Ford, Renault, Opel и др.
Компанията майка Visteon има 12 000 служители в 21 държави, като приходите й за 2014 г. достигнаха 7.51 млрд. долара. Тя е сред най-големите доставчици на компоненти за автомобили в света.
Цацаров предлага да се спират от движение колите на нарушителите. При тежки нарушения на правилата на движение по пътищата временно да се спират от движение автомобили, управлявани от провинилите се шофьори, и да се свалят регистрационните им табели. Застраховката "Гражданска отговорност" да е за всеки водач, а не на автомобил. И шофьорите с повече нарушения да плащат по-скъпа застраховка.
Това предложи главният прокурор Сотир Цацаров вчера. Той изложи своите идеи пред парламентарната комисия по транспорт на дискусия за повишаване на безопасността по пътищата. На нея бяха и министрите Румяна Бъчварова, Ивайло Московски и Лиляна Павлова. Присъстваха и шефовете на Пътна полиция, на ДАИ, на пътната агенция, както и целият спектър неправителствени организации, занимаващи се с темата. Председателят на парламентарната транспортната комисия Гроздан Караджов обяви, че ще бъде създадена работна група, която в кратки срокове да изработи нужните законови промени.
Главният прокурор лансира и супербърза процедура срещу пияните шофьори и дори провокира дебат дали не трябва те да се арестуват, както е било преди години. Става дума за отменен текст в Закона за движение по пътищата, според който, ако водач бъде хванат с алкохол в кръвта от 0.5 до 1.2 промила, той е бил отвеждан в поделенията на МВР. Там му е отнемана книжката, а след това е изкарвал и до 15 денонощия в ареста. Цацаров обяви, че самият той като съдия е издавал такива бързи присъди. Процедурата съществува и сега по Указа за дребно хулиганство и по Закона за спортното хулиганство. По тях нарушител може веднага да бъде осъден и да лежи няколко денонощия в ареста.
Шефовете на Пътната полиция предложиха да се въведе системата на фишовете за повечето пътни нарушения, за да може да се ускори процедурата по наказване и плащане. Според тях актовете и наказателните постановления трябва да останат само за нарушенията, за които се предвижда отнемане на книжките. Такива са употребата на алкохол, причиняване на тежки травми при катастрофи, управление на автомобила с над 50 км в час повече от позволеното.
От Пътната полиция поискаха и промяна във връчването на постановленията, защото сега това става много бавно и изисква огромен ресурс - районните инспектори ходят по няколко пъти да търсят нарушителите. Предлага се да се определи срок, в който нарушителите да се явяват, и ако не сторят това, книжата да се считат връчени. Тази идея бе подкрепена и от главния прокурор. Според Цацаров сега за всеки нарушител било ясно, че е почти безнаказан. "Първо се съставя акт, после той се обжалва, после идва наказателно постановление, после МВР започва да търси човека, за да го връчи, след дълги усилия накрая успява, после следва обжалване пред съд, след това, ако бъде потвърден, отива за изпълнение в НАП, откъдето също започват да издирват лицето", обясни главният прокурор.
След кризата с КТБ проблемните кредити намаляват. Тенденцията е особено отчетлива през последните три месеца на 2014 г. Банките, от своя страна, осигуряват все по-добро покритие на лошите заеми. Това става ясно от тримесечното издание на БНБ "Банките в България".
В края на декември миналата година кредитите с нарушено обслужване са били 12.6 млрд. лв., сочат данните на централната банка. В тази графа освен заемите с просрочие над 90 и над 180 дни влизат и кредитите, които са под наблюдение заради просрочие над 30 дни. Проблемните заеми към края на декември 2014 г. у нас са представлявали 18.8% от всички, показват изчисления на "Сега". Три месеца по-рано - към края на септември, лошите кредити плюс тези под наблюдение са били 20.1% от всички, или 13.2 млрд. лв. През първото тримесечие на 2015 г. процентът на заемите с проблеми при обслужването е намалял още. Сметките показват, че тези заеми вече са 17.1% от всички, или 10.7 млрд. лв.
Степента на покритието с обезценка на експозициите с просрочие над 90 дни се увеличава, отчита още БНБ. Освен това банките продължават да управляват кредитния риск посредством предоговаряне и преструктуриране на кредити. През последните три месеца на миналата година БНБ отчита слабо нарастване на фирмените заеми със 116 млн. лв. и спад на експозициите на дребно със 181 млн. лв., основно вследствие на извършени продажби на портфейли. Раздялата с некачествени заеми в кредитните портфейли на банките е обоснована заради очаквания преглед на активите на системата, за който трезорите вече се готвят. В края на миналата година е продължила и тенденцията за поддържане на висока ликвидност в банковата система. Тогава коефициентът на ликвидните активи за първи път преминава границата от 30%, като достига 30.12%.
Спасителите вадят фискален бон на плажа. Към всички билети за спортни и културни събития у нас, както и тези за ползване на чадър и шезлонг на плажа задължително трябва да се издава и касов бон. Това съобщиха вчера от Националната агенция за приходите. Те обясниха промяната с корекции в Наредба Н-18 от 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, публикувани миналата седмица в "Държавен вестник". След нововъведението всички спасители и спасителки на плажа по родното Черноморие и басейните, които събират такси за чадъри и шезлонги вече ще трябва да дават дежурствата с буй в едната ръка и касов апарат в другата.
Промените предизвикаха негодувание сред част от хората, които ще трябва да се бръкнат за касов апарат и да работят с него по 8 часа на ден. "Работя като спасител на морето от 8 години. Миналата година заради икономии шефът ми ни накара ние да обикаляме и събираме плажните такси в районите, за които отговаряме. И сега какво, ще трябва да се разхождам с касов апарат на шията и да чукам касови бончета на него. Ами когато се наложи да вляза да спасявам, къде ще си го навра този апарат, та да не ми го откраднат. Остава само да ни накарат и кафенца и сандвичи да разнасяме на хората или да издаваме и фактури за шезлонга и чадърите. Не ловят тези с данъчните измами, които източват милиони, а се хващат за дребните риби", възмущава се търновецът Руслан Николов.
Изключение от новото правило за издаване на касови бележки при продажба на билети срещу услуги се прави в случаите, когато става въпрос за продажба на билети, карти, абонаментни карти за превоз на пътници. Промяната няма да важи и при продажбата на билети, фишове, талони за участие в хазартни игри.
Билетите за транспорт и участие в хазартни игри обаче трябва да съдържат трайно вписана при отпечатването номинална стойност и най-малко два защитни елемента върху хартията при печата.
Досега всички търговци и институции, които продаваха билети, отпечатани по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, не бяха длъжни да ги регистрират и отчитат чрез фискален касов апарат. Сега всички те имат един месец от влизане в сила на промените в наредбата - до 21 юли, за да си закупят и регистрират в НАП своя касов апарат.
България става регионален хъб за предприемачите. България вече е регионален хъб в предприемаческата култура, а икономиката ни се развива над очакванията за 2015 година. Това каза вчера президентът Росен Плевнелиев, който участва в международния форум "Ролята на бизнес организациите в подкрепа на предприемачеството", организиран по повод 120 години от създаването на търговските палати в България. Трима български президенти - Петър Стоянов, Георги Първанов и настоящият държавен глава, се събраха заедно, за да поздравят за юбилея Българската търговско-промишлена палата, която носи традицията на българското предприемачество, развива ги и защитава членовете си, които са над 53 хиляди компании от всички сфери на българския бизнес. В условията на разширяване на частния сектор БТПП се утвърди като незаобиколим фактор в цялата икономическа ситуация. Ключът за развитието на страната е в икономиката, каза още Плевнелиев, който връчи почетен знак на президента на Република България на председателя на БТПП Цветан Симеонов.
Подкрепата за предприемачите е централен приоритет на Европа за следващите години. Много е важно във фокуса на икономическите политики да се поставят предприемачеството, малките и средните предприятия и иновативните предприятия. Съществуват много инструменти за подкрепа - планът "Юнкер", Механизмът за свързване на Европа, програмите за трансгранично сътрудничество, оперативните програми.
Едно от най- големите предизвикателства пред България е създаването на повече работни места с устойчив характер, в приоритетни за страната ни сектори, които подпомагат иновативното и екологосъобразно развитие на икономиката, каза вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин, който също участва във форума. От своя страна Гай Райдър, генералният директор на Международната организация на труда (МОТ) акцентира върху тристранния диалог. "Не можем да отречем тежестта на политическите предизвикателства пред България и други членки на МОТ", каза Райдър. "Всички искаме да видим по-ниска безработица, особено сред младите хора, по-висок икономически растеж и да сме сигурни, че всички ваши съграждани няма да са в риск от бедност", допълни той. Според Райдър е необходимо разкриването на 40 млн. нови работни места в света, за да се обхванат всички, появяващи се на пазара на труда хора. Това означава оптимизиране на потенциала на малките и средните предприятия, както и създаване на среда, която да помогне растежа им. Международната организация на труда (МОТ) приветства финансовата дисциплина на България и оценява позитивно нивото на икономически растеж на страната.
Форумът, в който взе участие елитът на българският бизнес, е организиран с медийното съдействие на Българския медиен съюз.
Компенсаторен фонд покрива дисбалансите в енергетиката.Да бъде създаден компенсаторен фонд, който да покрива дисбалансите в системата и да служи като "буфер". Това предвижда една от идеите, обсъдена на среща между правителството, синдикатите и представителите на бизнеса.
Предложението беше представено на медиите от вицепремиера Томислав Дончев след края на разговорите, които продължиха близо два часа.
По думите му е възможно фондът да работи по примера на системата в Италия за нарочно данъчно облагане. "Подобно на въведения в Италия данък, наречен "Робин Худ", коментира той.
Дончев обясни, че въпросният италиански данък се прилага по отношение на производители и оператори, които разпределят електроенергия.
Вицепремиерът побърза да уточни, че не става дума за въвеждането на ново данъчно задължение за обществото или за бизнеса.
Правителството, синдикатите и бизнесът са постигнали съгласие и за създаването на Обществен съвет, който да следи за изпълнението на реформата в енергетиката. Съветът ще работи за намиране на решения срещу увеличаването цената на тока.
Тепърва ще се търсят и възможности как да се осигури финансирането на този фонд, стана ясно още от думите на Дончев.
На срещата, на която присъства и премиерът Бойко Борисов, отново беше заявена позицията на кабинета против качването на цените за бизнеса.
Томислав Дончев заяви, че ще се очаква всички отговорни страни, в това число КЕВР и Народното събрание, да положат усилия да няма увеличение.
"Постигнахме консенсус по отношение на това, че ако се установи на база проверките, които извършва Държавната финансова инспекция, трябва да се отрази или в редуциране на цената, или директно в отнемане на лиценза за особено драстични случаи", посочи още вицепремиерът.
Коментарът му е по повод данните за сериозни нарушения на енергоразпределителните дружества, констатирани преди няколко месеца.
Дончев направи уточнението, че въпросът за отнемане на лиценз е единствено в правомощията на КЕВР и правителството няма да влияе на подобно решение.
Следващата седмица правителството трябва да прецизира постигнатите решения на срещата със синдикатите и бизнеса и да ги представи в подробности.
Център в София чака китайски земеделци. Правителството предприе нова стъпка за привличането на китайски инвестиции у нас. След като тази седмица бе подписано споразумение за взаимодействие в областта а туризма, бе създаден и Център за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ).
Центърът ще бъде под шапката на земеделското министерство. Той ще координира и планира инициативи в сферата на земеделието като създаване на съвместни предприятия, насърчаване на търговията със селскостопански продукти, храни, напитки и др.
Ще се обменя опит и ще се търсят партньори за сътрудничество и контакти между Китай и 16-те държави от Централна и Източна Европа.
Очаква се в резултат на функционирането на центъра да се стимулира търговията със селскостопански стоки между Европа и Китай, както и да се повишат възможностите за привличане на чуждестранни инвестиции в отрасъла.
Междувременно правителството обсъди и възможностите за засилване на стокообмена с Албания. Приет бе доклад на Смесената българо-албанска комисия, която заседава в Тирана през март.
Холандски учени пък ще започнат проучвания в Черно море. Корабът с експертите ще плава на българската територия в периода от 1 до 17 септември.
Проучването е част от океанографска експедиция, а основната цел е да се провери взаимодействието между някои химични елементи в различните окислително-редукционни слоеве.
На редовното си заседание Министерският съвет прие и някои мерки за бързото изграждане на софийското метро до летището. Ще се извърши замяна на имоти между държавата и Столичната община, попадащи в обхвата на промененото трасе на софийското метро в близост до Терминал 2.
Правителството реши още да отпусне 89 370 лв. за стипендии за талантливи деца. Във Велико Търново пък ще бъде създаден филиал на Варненския медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов".
Във вторник беше взето и решение за намаляване на административните разходи. Предстои от правосъдното министерство да бъдат съкратени 571 щатни бройки.
Вадят 40 кредитни милионери в КТБ. Имената на над 40 кредитни милионери с кухи фирми изплуват в специалния доклад на комисията за КТБ в парламента, научи "Стандарт". Такъв е всеки трети случай при най-големите заеми, които са над 120, става ясно от събраните материали за фалиралата банка. Те са близо 400 страници, като 150 от тях са документи и писма във връзка с проучването на трезора, коментираха финансисти, участвали в част от закритите заседания на комисията. Изводът е, че КТБ е работила като класическа пирамида, а кухи фирми са източвали трезора. Докладът ще бъде огласен след приемането на поправките в закона за кредитните институции, според които банковата тайна пада за необезпечени длъжници. Парламентарната комисия за КТБ е установила, че една и съща схема е действала безотказно в различни периоди.
Първоначално фирмата Х тегли малък кредит, но го обслужва перфектно. Така натрупва история като съвестен кредитополучател. Следва желание за нов заем, който е в пъти по-голям от първия, но също е отпуснат без проблем от КТБ. "Последващите кредити вече са стигали до 1 млн. лв.", отбелязват специалистите.
След като крупната сума е вече разписана срещу кредитополучателя Х, то фирмата веднага прехвърля парите на друго дружество Y под формата на заем. А кредитът в КТБ престава да се обслужва. Председателят на временната комисия за КТБ Десислава Атанасова вчера не се ангажира с потвърждение за съдържанието на доклада. Тя припомни, че материалите ще бъдат внесени в парламента едва след като се гласуват окончателно на второ четене в пленарна зала промените в Закона за кредитните институции.
"Основните виновници за КТБ са собственикът и мениджмънтът на банката, но вторият виновник е БНБ и банковият надзор. Това не е била банка, а пирамида и много скоро това ще стане ясно", каза пък пред bTV председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Калфин против чиновниците да плащат осигуровки. Вицепремиерът Ивайло Калфин се обяви против идеята на здравния министър Петър Москов чиновниците с високи заплати да си плащат осигуровките за здраве. Москов предложи облагането да засегне държавните служители с възнаграждения над две минимални заплати. Допълнителните приходи в здравната каса щели да отидат за лекуване на социално слаби.
"Не съм склонен на такава промяна. Добре е да поговорим с министър Москов, той може би не е получил достатъчно информация, защото в момента всеки държавен служител се осигурява от държавата на 100%", коментира вицепремиерът Калфин. Той припомни, че преди години държавата е поела този ангажимент, като в същото време е намалила заплатите на чиновниците. "Ако искаме да върнем нещата, трябва да минем отново през корекция на заплатите", посочи Калфин. Според него за здравната каса няма значение дали парите ще влязат през осигуровки от държавата или през осигуровки от самите чиновници, защото става въпрос за една и съща сума. В същото време предлаганата от Москов промяна ще изисква по-сложно администриране и ще бъде по-неефективна. Според Калфин не е редно и режимите на осигуряване на чиновниците да са различни в зависимост от техните заплати.
Същата теза изказа и депутатът от ДПС и бивш социален министър Хасан Адемов, който посочи, че според Данъчноосигурителния процесуален кодекс данъчно задължените лица трябва да бъдат равнопоставени. Според Адемов обаче, ако се предлага въвеждане на лични осигуровки за здраве, би трябвало да се предложи и за осигуровките за пенсия, безработица и болнични. "Тази тема вече бе обсъждана при дебатите за пенсионната реформа и тогава всички се съгласихме, че това няма смисъл да се прави", коментира вицепремиерът Калфин. Мотивите са, че така държавата ще трябва да вдигне заплатите със същата сума, която държавните служители трябва да извадят, за да си платят осигуровките.
БСП искат вето за здравното осигуряване
Социалистите в парламента настояха президентът Росен Плевнелиев да наложи вето и да върне закона за здравното осигуряване за ново обсъждане в Народното събрание. "Със закона се предвиждат съществени ограничения на достъпа до здравеопазване в разрез с Конституцията на Република България и правото на гражданите да имат здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ, и на безплатно ползване на медицинско обслужване, пишат от БСП до Плевнелиев. Днес депутатите на левицата внесоха в Конституционния съд искането срещу договора за ратифициране на заем до 16 млрд. лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848960 |
GBP | 2.338450 |
CHF | 2.096510 |