Цената на тока отново разгорещи страстите в Народното събрание. Този път поводът беше внесеното от ГЕРБ предложение за промяна на Закона за енергетиката, за да може Комисията на енергийно и водно регулиране (КЕВР) да отложи с един месец решението си за повишаване на цената на електроенергията.
Според вносителите на предложението, ако се отложи с един месец срокът за вдигане цената на електроенергията, ще се финализира наредбата за облекчение до 85% за зелената компонента, ще се съкратят административните разходи в държавната енергетика с 10 процента, а Агенцията за държавна финансова инспекция ще приключи проверките в сектора за зелените мощности и ще се установи дали там не се дава свръхдържавна помощ.
Председателят на енергийната комисия в парламента и бивш ресорен министър Делян Добрев заяви, че управляващите считат за целесъобразно да се даде възможност на енергийния регулатор да отложи своето решение, ако прецени. „Ако прецени, комисията да отложи решението за ценовия модел за електроенергетиката, за да се съобрази с новите обстоятелства, които ще доведат до различни изходни данни и съответно до различен краен резултат, прилагайки същия модел на регулатора", призова Добрев, цитиран от Дарик радио.
От БСП определиха действието на управляващите като манипулация и мораториум за несвършена работа от изпълнителната власт. „Обявявате едно сериозно увеличение на цената на електрическата енергия и виждате, че има реакция, и какво - в рамките на този месец, който днес българският парламент трябва да легитимира, ще успеете да намерите резерви и да намалите с някаква част това увеличение на цената? Несериозно е премиерът на Република България да се опитва да мине от другата страна, от страната на протестиращите, при условие, че отговорността е негова", заяви Красимир Янков от БСП, цитиран от БНР.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова защити вносителите на законопроекта заяви, че кабинетът не бездейства, а промените, които са инициирали, ще доведат до реални промени, защото дефицитите в системата на енергетиката са огромни. „Два милиарда и триста милиона от този дефицит са двата проекта АЕЦ "Белене" и Цанков камък. Това са инвестиционни разходи, които не са възстановени, и милиард и 400 милиона е тарифният дефицит, който до този момент никой не си беше позволил да заяви, че съществува в системата", подчерта Петкова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |