Застрахователи са изнесли 2,6 млрд. Застрахователните дружества са инвестирали в страните от ЕС над 2,5 млрд. лв., а в САЩ са вложили 115 млн. лв., сочат данните на БНБ към края на март. Компаниите увеличават вложенията си в чужбина в търсене на по-висока доходност.
Общата сума на средствата, управлявани от застрахователните дружества в България, е 5,945 млрд. лв. За година те нарастват с 625 млн. лв. (+11,7%), а спрямо края на миналата година се увеличават с 264,9 млн. лв. (+4,7%). Активите на животозастрахователните дружества за година нарастват с 265,8 млн. лв. (+20,5%) и достигат 1,565 млрд. лв. А средствата, управлявани от дружествата, извършващи общо застраховане, се увеличават с 364,7 млн. лв. (+9,1%) до 4,38 млрд. лв. Оказва се обаче, че парите, инвестирани в чужбина, нарастват двойно по-бързо от вложените в страната средства. Управляваните от застрахователите пари, които са инвестирани зад граница, се увеличават за година с 361,1 млн. лв. (+16,5%) до 2,544 млрд. лв. Докато вложените в България средства нарастват само с 247,9 млн. лв. (+8,5%) до 3,153 млрд. лв. Причините за това са няколко - падащите лихви по банковите депозити, свитият пазар на фондовата борса у нас, както и намаляващата доходност по държавните облигации.
Това се потвърждава и от данните на БНБ, според които депозитите на застрахователите намаляват със 155,5 млн. лв. за година (-16,4%) и достигат 792,3 млн. лв. (13,3% от всичките им активи). В същото време вложенията им в държавни и корпоративни облигации се увеличават с 526,3 млн. лв. (+21,5%) до 2,971
млрд. лв. Компаниите търсят сигурност за парите си и затова в акции са инвестирани под 11% от активите им.
Хотелиери по морето чакат туристи от Тунис. Стотици западни туристи, записали почивки в окървавения от "Ислямска държава" Тунис, може да се пренасочат към родните курорти по морето, надяват се хотелиери от комплексите край Варна. Още часове след кървавата драма в Сус са започнали първите запитвания от западни туроператори да пренасочат групи от немци, французи, англичани и белгийци към Българското Черноморие.
"На някои от пазарите вече започва прехвърляне на чартърни полети, реални заявки към България очакваме след понеделник", обясниха от немския туроператор "REWE Touristik" за България. Има голяма вероятност у нас да летуват отказали се от ваканция в Тунис западняци, тъй като хотелската база и цените на двата пазара са идентични. В същата група влиза и Египет, където ситуацията със сигурността също не е от най-добрите.
Реален конкурент на българския пазар обаче е Турция. Тя отдавна е позната и наложена дестинация на немския пазар, за разлика от България, която се рекламира повече от скромно. А и заради отлива на руснаци южната ни съседка сви до 40-45% цените на резервациите last minute, коментираха още от"REWE Touristik" .
С референдум Ципрас тласна Гърция към фалит. Гърция е на ръба. И макар още да не е официално във фалит, той неизбежно приближава. Първият вероятен банкрут в еврозоната идва след ходовете на управляващите в Атина: те не сключиха споразумение с кредиторите си и прехвърлиха отговорността към гражданите. Затова държавите от еврозоната прекратиха преговорите за помощ за Гърция. И макар Европейската централна банка да обяви, че ще предостави ликвидност за гръцката банкова система още два дни, банковата ваканция в страната става все по-вероятна.
Решението на ЕЦБ
На извънредно заседание в неделя ЕЦБ удължи с 48 часа спешната ликвидна помощ за Гърция, съобщиха от централата във Франкфурт на сайта на банката. Това означава, че поне още два дни гръцките банки няма да страдат за ликвидност.
Фондът ELA на гръцката централна банка, който се контролира от ЕЦБ, остава на пределното ниво от петък (89 млрд. евро) и гръцките банки трябва да се справят с толкова средства. Ако възможностите на ELA не са достатъчни да отговарят на темпото на теглене на пари от гърците, банките ще трябва да наложат някакви ограничения. "Капитал" се свърза с пресцентъра на ЕЦБ, за да попита всъщност колко от въпросните 89 млрд. евро са все още налични и колко са вече използвани. Но оттам заявиха, че не могат да предоставят подобна информация и единственото, което искат да подчертаят, е, че новината от ЕЦБ е положителна, тъй като не са прекратили финансирането за гръцките банки.
Решението от Франкфурт дойде малко преди заседанието на Съвета за финансова стабилност на Гърция днес, което първо беше насрочено за 16 ч. в Атина, после отложено първо за 17 ч., а след това и за 18 ч. (след редакционното приключване на броя). На него трябваше да се обсъжда какво да се предприеме в новата ситуация, съобщи финансовото министерство. В него участват Варуфакис, заместникът му Димитрис Мардас, управителят на централната банка Янис Стурнарас, ръководителят на Гръцката банкова асоциация, председателят на гръцкия фонд за подпомагане на закъсали банки HFSF и директорът на регулатора - Комисия за капиталовите пазари.
Опразването на банкоматите
Повече от една трета от банкоматите в цяла Гърция се изпразниха в събота, съобщи Reuters, като се позова на три различни източника от банковите среди. Агенцията направи уточнението, че банкоматите са били наново заредени с пари. Около 600 милиона евро са били изтеглени от банковата система в събота, е съобщил високопоставен източник от една от четирите големи банки в Атина. Стойността все пак е под 1 млрд. евро - количества, каквито бяха теглени в някои дни от последните две седмици, но сумите са теглени почти изцяло от банкомати. Максималните суми, които могат да бъдат теглени от АТМ устройства в страната, са между 600 и 700 евро дневно.
В неделя опашките и опразнените банкомати бяха видими на много места из страната. В понеделник може някои банки да не могат да отворят врати, преди да са получили допълнителна помощ от фонда за извънредна ликвидност, поддържана от централната банка, допълва Bloomberg.
Пред агенцията представител на Комисията за капиталовите пазари предупреждава, че в понеделник борсата в Атина може да не е в състояние да заработи без кешова инжекция в банковата система. Bloomberg припомня, че мениджър в Piraeus Bank SA е казал, че са ограничили тегленето на пари от депозит до 3000 евро на ден и до 600 евро от банкомат. От няколко дни Alpha Bank AE е въвела лимит от 5000 евро за теглене от повечето си клонове. В депозити в гръцките банки към май е имало 129.9 милиарда евро, съобщи централната банка в четвъртък.
Свиването на разходите в държавните енергийни дружества ще е малко. Заявеното от правителството намаление от 10% на разходи на държавните енергийни дружества ще е скромно. То ще се ограничи само до външните разходи и ще е в рамките на едва 26 млн. лв. Това стана ясно след среща между министъра на енергетиката Теменужка Петкова, изпълнителния директор на "Български енергиен холдинг" (БЕХ) Жаклен Коен с представители на синдикалните и работодателските организации в петък, която продължи повече от четири часа. Петкова заяви, че не става въпрос за съкращаване на персонал и заплати, а само на външни разходи, които по данни на БЕХ са 257 млн. лв.
Свиването на тези разходи беше обявено преди седмица като една от мерките, които правителството ще предприеме, за намирането на резерви в системата, които да позволят цената на електроенергията да поскъпне с по-малко от предвиденото за по-голям кръг предприятия. Това трябва да даде на енергийния регулатор и нужното основание да отложи решението за цената с месец.
На различно мнение
Според председателя на енергийната комисия в парламента Делян Добрев обаче в държавните дружества трябва да има по сериозни съкращения, чийто потенциал е стотици милиони. На същото мнение е и Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), който беше на срещата в петък. "Възнагражденията в сектор енергетика са 2.5 пъти по-високи от преработвателната промишленост. Тези дружества няма да оцелеят на свободния пазар, ако не оптимизират разходите си", посочи той. Пламен Димитров, който е президент на КНСБ, обаче смята, че 10% съкращение на разходите няма да повлияят на цената на електроенергията. Той също така посочи, че премиерът Бойко Борисов е поел ангажимент да не се съкращават заплати. Това беше подчертано няколко пъти и от енергийния министър Теменужка Петкова.
Идея за нов фонд
Предложението на синдикатите, което според Димитров няма алтернатива, е за създаването на фонд, в който да се акумулират средства за плащането на "скъпата енергия" - от възобновяеми източници и високоефективното производство на топлофикациите, за да се разтовари НЕК. По думите на Димитров следващата седмица ще има среща в Министерство на финансите, на която да се обсъди как да се напълни този фонд. Той допълни, че се обсъжда въвеждането на данък. Теменужка Петкова обаче отказа да даде повече информация, тъй като разговорите били още на много начален етап.
Създаването на подобен фонд обаче едва ли ще реши проблемите с финансовия дефицит в енергийната система. На практика това ще бъде само едно допълнително административно звено, за чието управление ще бъдат изхарчени допълнителни средства. За синдикатите обаче това изглежда по-добро решение от реалното съкращаване на разходите в държавните дружества, чийто персонал е значително раздут. Така например в ТЕЦ "Марица-изток 1" и ТЕЦ "Марица-изток 3" работят общо 810 души, докато в държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" работят над 2700 души, които за 2014 г. са стрували 109 млн. лв.
Държавата е похарчила 1.5 млрд. лв., за да повиши заетостта с 2%. Субсидирането на работни места от държавата е скъпо и неефективно. Това става ясно и от първото по рода си изследване на социалното министерство за ефекта от похарчените държавни пари за заетост. За девет години - между 2003 и 2011 г., държавата е похарчила 1.461 млрд. лв., за да повиши заетостта в страната със средно 2.3%, или с малко над 52 хиляди души. По данни на националната статистика в края 2011 г. заетите са близо 2.3 млн. души, а коефициентът на заетост е 46.6%.
Проучването е правено сред 1000 работодатели и безработни, участвали в мерките през 2011 г., за да се види каква е реализацията им на пазара на труда три години по-късно. Пълното проучване все още не е публикувано.
Не са по-оптимистични и резултатите за програмите, действали в една конкретна година - 2011 г. Около половината от преминалите през мерки за субсидирана заетост не са успели да си намерят работа след приключването им. Относително високият дял на успелите - над 50% - се дължи основно на мерките за младежите до 29 г. - при тях успеваемостта е над 80%.
Въпреки отчайващите резултати изводите на социалното министерство са по-скоро с положителен знак. Според ведомството записаните в програми са имали около 60% по-голям шанс да си намерят работа в сравнение с хора, които не са били включени в мерките. През 2011 г. бюджетът на националния план е бил 57.5 млн. лв. (за тази година е 73 млн. лв.). Най-ефективни се оказват програмите за младите, а колкото по-възрастни са участниците, толкова шансът им да си намерят работа след това става по-малък. Висшистите се реализират около два пъти по-лесно в сравнение с хората с основно и по-ниско образование.
Най-голям е нетният ефект на програмите "Старт на кариерата" - за млади хора без опит, но с образование, следвана от "Помощ за пенсиониране", предоставяща работа на хора, на които не им стига до година стаж или възраст. Отличена е и "Мелпомена", която е за наемане на безработни в театрите. През 2011 г. според плана те са 100 души, а за тях са предвидени 454 хил. лв. Висок успех имат и мерките за насърчаване на работодателите да разкриват работни места за наемане на безработни самотни родители - над 85% от участниците в тях са си намерили работа след това. Всички участвали в насърчителни мерки по предприемачество са стартирали собствен бизнес, хвалят се от министерството. Според експертите активните политики на пазара на труда са подпомогнали повишаването на доходите и увеличение на потреблението, въпреки че в последните години икономиката ни е в стагнация.
От тази година най-неефективната програма "От социални помощи към осигуряване на заетост" е прекратена. Резултатите показват, че след нея работа са си намерили едва 13.4%.
Под 0.5% от китайските инвестиции в ЕС са влезли в България. От 2000 до 2014 г. китайски компании са вложили 46 млрд. евро в бизнес начинания в 28-те държави от ЕС. Шампион по привлечени преки инвестиции от азиатския гигант е Великобритания - с 12.2 млрд. евро. Германия и Франция си поделят второто и третото място съответно с 6.9 и 5.9 млрд. евро. България бледнее на техния фон със своите скромни 207 млн. евро. Това е под 0.5% от всички китайски капитали, влезли в евросъюза. Данните са от доклад, подготвен от берлинския институт Mercator и американската Rhodium Group. Анализът ще бъде представен на форум за китайските инвестиции в ЕС, който се провежда днес в Брюксел.
Ролята на Китай като световен износител на капитали ще става все по-важна, като до края на десетилетието азиатският гигант ще стане най-големият инвеститор на планетата, прогнозират авторите на доклада. До 2020 г. Китай ще инвестира в останалия свят 2 трилиона долара само под формата на преки вложения - придобивания и сливания на компании и създаване на нови предприятия, а общо активите му зад граница ще се утроят от сегашните 6.4 трилиона долара до приблизително 20 трилиона.
Ранните китайски инвестиции са насочени към развиващи се страни, но постепенно фокусът се премества към САЩ и Европа. Придобиванията и другите преки инвестиции на Китай в ЕС се увеличават бързо през последните години, като 2014-а носи рекордните 14 млрд. евро, се посочва в анализа.
Прави впечатление, че Унгария е привлякла сериозен дял от китайските капитали и е на седмо място сред 28-те държави от ЕС с близо 1.9 млрд. евро за периода 2000 - 2014 г. Румъния може да се похвали със 733 млн. евро, а нашата страна - с едва 207 милиона. Инвестициите в България са малки и "на зелено". Те са основно в енергетиката - ВЕИ централи, в агросектора и в автомобилната индустрия (съвместното производство на "Литекс моторс" и китайската Great wall motors). На практика и на ниво ЕС разпределението е подобно - 28% от всички преки инвестиции от Китай са в енергийни проекти,13% са в селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост, 12% - в автомобилостроенето, става ясно от анализа. В него се посочва, че шведската легенда Volvo днес преживява ренесанс като собственост на китайски предприемачи и Китай е пазар №1 за колите Volvo.
Най-голямата сделка в Ай Ти сектора е придобиването на германския производител на потребителски стоки Medion от Lenovo през 2011 г. Очертава се и тенденция китайски фирми да аутсорсват (изнасят) в Европа свои научноизследователски и развойни центрове. Пекинският институт по геномика например е направил в Прага център за фармацевтични и биотехнологични изследвания, а Huawei Technologies е избрала Мюнхен за хъб на научно-развойните си дейности.
Цигареният канал на Доктора възкръсва с турска връзка? Има опити да се възстанови стар контрабанден канал за цигари, прекъснат от разстрела на Иван Тодоров-Доктора през 2006 г., подозират хора в митническия елит.
Най-вероятно това се прави чрез турска връзка. В бранша усилено се говори за това, че босовете на цигарената контрабанда са решили да слеят турския и гръцкия контрабандни канали, за да конкурират по-успешно легалното производство и внос на български производител и на официалните вносители.
Тази посока се вижда зад задържаните за 10 дни близо 1 млн. къса цигари без бандерол от Турция на ГКПП Капитан Андреево. Данните бяха обявени от митницата в Свиленград миналата седмица.
Миналата вечер на "Капитан Андреево" са били заловени "пробни" количества цигари, непознати за нашия пазар, научи "24 часа". Цената на кутията е 2,30 лв., а върху нея пише Noname.
Количествата цигари, които влизат по тази схема, не са малки. По неофициални данни - на ден по 100 кашона.
Това означава, че всеки месец в България влиза количество, което е равно на два тира. Контрабандата се прави от физически лица, предимно цигани. "Господари на ефира" показаха схемата, по която цели фамилии се препитават с този бизнес, играйеки роля на мулета. Според статистиката за контрабандните канали циганските фамилии държат 40% от каналите.
Най-важната точка в тази схема е безмитният магазин "Сетур" срещу Капитан Андреево, в турска територия. Тези обекти играят ролята на складове на едро за стоката. Според доклад на агенция Нилсен за трафика на нелегалните цигари през април 2014 г. марката "Карелия" е посочена с дял 15,5%.
Митнически анализатори допускат, че през последните два месеца рязкото увеличение на нелегални цигари откъм турската безмитна зона е заради разбития канал на Паскала и ударните мерки на българската държава срещу контрабандата.
Търговският директор на магазините "Сетур" е Юмер Коркмаз, за когото се знае, че е работил в екипа на "Карелия". Тази марка е изключително активна в безмитната зона, което се вижда от стелажите, изцяло облепени с нейни реклами и светещи пана.
Цената на стек "Карелия" е 14 евро, на стек "Оме" е 12 евро, докато всички други марки цигари са около 20 евро. Постоянните промоции правят още по-успешна ромската семейна контрабанда - два стека официално се предлагат за по 26 евро, а 3 стека - 38 евро.
ВКС: Запор върху пенсия се обжалва до 7 дни. Длъжник, чиято банкова сметка е блокирана, въпреки че в нея постъпва само пенсията му, може да обжалва наложения запор до седмица от научаването.
Това постановиха всички висши граждански и търговски съдии. С тълкувателно решение те отговориха на 14 спорни въпроса за принудителното изпълнение след две години и половина обсъждане. То е задължително за всички съдии в страната и трябва да сложи край на коренно противоречиви решения по сходни казуси.
Същото се отнася и ако в банковата сметка влизат трудовото възнаграждение на длъжника или пари, които роднини му изпращат от чужбина. Независимо какъв е източникът на дохода, несеквестируемата, т.е. защитената от закона част е еднаква за всички длъжници - минималната работна заплата, категорични са съдиите. На практика такива сметки се блокират, защото съдия-изпълнителите не знаят колко са средствата в тях.
Висшите магистрати постановяват още, че движимите вещи на длъжник - автомобил, машини, материали, необрани насаждения и реколта, могат да бъдат изнесени на публична продан дори когато са запорирани по искане на друг кредитор. Важното е вече да не се продават по искане на първия кредитор. Но дори и да е така, продажбата им ще е валидна въпреки нарушението, пише в тълкувателното решение.
Според него, когато имот или кола на длъжник бъде обявена за продан, съдия-изпълнителят трябва да информира всички кредитори, в полза на които е допуснат запор или възбрана върху тях. Той трябва да ги уведоми и когато по банковата сметка на длъжника постъпят пари.
Между 3 и 10% ще е данъкът „вредни храни". Между 3 и 10% ще бъде новият данък за вредните храни и енергийните напитки, който подготвя Министерството на здравеопазването. „Размерът му ще се определя в зависимост от риска за здравето, дали става дума за сол, захар или трансмастни киселини и какво е количеството кофеин или таурин в напитките", обясни вчера пред „Труд" д-р Адам Персенски, зам. здравен министър. По думите му крайната цена за потребителя няма да се повиши с повече от 10%. Очаква се от новата такса здравният сектор да получи допълнително 150 млн. лв. годишно.
Във ведомството на д-р Петър Москов са категорични, че фирмите, продаващи „вредна" продукция, трябва да дадат своята дан заради последиците върху организма на българите. Доказано е, че употребата на твърде солени храни води до социално значими заболявания като атеросклерозата (б.р. - натрупване на плака върху вътрешната стена на съда и той се запушва), затлъстяване, високо артериално налягане.
По повод започналата наказателна процедура на ЕК срещу данък „вредни храни" в Дания (виж вдясно) д-р Адам Персенски коментира: „Няма как новият налог да бъде въведен у нас след месец или два, а най-рано от догодина, така че ще имаме време да видим какви сигнали ще изпрати ЕК чрез решението си по казуса". Д-р Персенски обаче припомни, че здравеопазването е тема, оставена от ЕС в обхвата само на националните законодателства.
„Крайно време е българите да разберат, че всички храни са безопасни, но сред тях има много вредни", каза още зам.- министърът.
Д-р Адам Персенски: Както обществото е приело, че тютюнопушенето е вредно, нека разбере, че и консумацията на определени храни е опасна. И то в не по-малка степен. Надяваме се да получим широка обществена подкрепа.
Списъкът на приетите вземания от КТБ готов до седмица. Списъкът на приетите от синдиците вземания от КТБ ще бъде готов до следващия понеделник, 6 юли. Това предвиждат сроковете, записани в Закона за банковата несъстоятелност.
Парите, които банката дължи на вложителите с негарантирани депозити, на свои работници и служители, а също и публичните вземания, се включват в списъка служебно. Отделно от това другите кредитори на банката имаха срок до 22 юни да подадат искови молби за дължимите им средства. Ако синдиците са одобрили вземанията им, те също ще бъдат включени в списъка. В него кредиторите на КТБ са подредени по реда, по който ще бъдат удовлетворени при осребряването на имуществото на банката.
След изготвянето на списъка синдиците трябва да публикуват поне два пъти съобщение в един или повече национални всекидневници за мястото, където ще бъде публикуван списъкът. Така кредиторите на КТБ ще могат да се информират дали вземанията им са приети. Ако все пак някой е изпуснал срока за предявяване на вземания от банката, може да направи това пред съда в срок от една година от обявяване на несъстоятелността й, т.е. до 22 април 2016 г.
От отчета на синдиците на КТБ става ясно, че международната разследваща компания „Аликс партнърс" вече е започнала проверка на над 20 неиздължени кредита от КТБ.
Бъркат уиски менте с китайска есенция. Уискито, което се предлага по някои от кръчмите и дискотеките по Българското Черноморие, е спирт с китайска есенция. Добавката, която е на прах и се използва за помади, се внася съвсем легално в страната, а цветът и мирисът й наподобяват този на отлежалото уиски. Твърди се, че нововъведението е открито от столични "алхимици", които се занимават с производството на фалшив алкохол в един от софийските цигански квартали.
Лабораторията им беше разбита преди два месеца, а от там полицаите изнесоха хиляди шишета подготвени за пласиране по черноморските курорти. Предполага се обаче, че те са изместили производството си на друго място. Столичаните се запознали с качествата на китайския прах, след като го използвали за направата на лекарства за усилване на половата мощ, лечение от алкохолизъм, отслабване и ред други помади, които продавали на Женския пазар в София. Лекарствата нямали никакъв ефект върху организма - нито положителен, нито отрицателен.
„Лаборантите" обаче открили, че при смесването му със спирт и необходимите оцветители се получавал вкус, изключително близък до марковото уиски. От Коми-сията за защита на потребителите вече започнаха масови проверки по кръчмите по морето, при които са иззети проби от напитки, за които е имало съмнение, че са фалшиви. Резултатите, които се очакват след месец, обаче ще покажат какво точно е имало в бутилките.
„За целта ние сме увеличили присъствието си във всички райони на Черноморието. Имаме и командировани колеги от вътрешността на страната. Имаме и допълнително наети лица само за кампанията, които са от съответните места, където се извършват проверките и се формират екипите. Всъщност, стремим се да направим така, че да поддържаме поне по 20 екипа, които да извършват проверки едновременно по цялото протежение на крайбрежието", каза специално за „Монитор" председателят на КЗП Димитър Маргаритов. Той обаче отказа да се ангажира с предположения какво може да има в иззетите от инспекторите проби, докато резултатите не станат готови.
„Освен че е изключително опасен за здравето, фалшивият алкохол е вреден и за туризма. Много чужденци идват у нас именно заради евтиния алкохол. Много често обаче те изпадат в тежки психически и физически състояния, когато прекалят с него. Миналата година дори имахме няколко смъртни случая, на чужденци, които се самоубиха, след като са пили менте. Това нещо е по-опасно от дрогата. Скапва ти мозъка", обясни пред „Монитор" наемател на един от най-големите барове в курорта Слънчев бряг. По думите му сивият сектор в производството на всякакви видове алкохол менте удря не само държавата с невнесени акцизи, ДДС и данъци, но и редовните производители. Законните изби се принуждават да извършват собствени разследвания и да подават сигнали в полицията.
70 моста плачат за ремонт. Около 70 моста по пътищата са за ремонт, съобщи за "Монитор" шефът на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Лазар Лазаров.
Според него програмата за ремонт на мостовете, приета през 2011 г. е още актуална, а списъкът с проблемните съоръжения постоянно се актуализира. "Най-лошите са по пътищата втори и трети клас", поясни той. По думите му от листата на чакащите вече са извадени големите виадукти по автомагистралите "Хемус" и "Тракия", които се ремонтират в момента.
По мнението на запознати с проблема сега в България няма достатъчно подготвени експерти можещи да направят анализ на състоянието на множеството мостове по родните пътища. Причината е, че и в Западна Европа такива кадри са дефицитни и нашите специалисти отиват да работят там за огромни заплати.
В началото на юли 2010 г. МС одобри гаранции за над 88 млн. лв. за "План за действие за ремонт и реконструкция на мостове - България 2011", заявен от МРРБ. Предвиждаше се средствата да се осигурят със заем от Международната банка за възстановяване и развитие. Одобреният размер на държавните гаранции трябваше да бъде включен в бюджета на страната за 2011 г. В програмата бяха включени 64 мостови съоръжения, групирани в 9 лота. За 17 от тях се планираше да бъдат реконструирани, а за едно да се построи наново. Всички експерти са единодушни, че забавянето в ремонта на мостовете ги прави още по-опасни.
Всички проблемни съоръжения са строени преди 1989 г., когато за по-евтино са се използвали масово сглобяеми елементи. При тази технология има много фуги и те винаги са слабо място.
В момента се ремонтират 2 виадукта на "Тракия" и 3 на "Хемус". Този при "Елешница" на втората магистрала е в много тежко състояние и до края на есента трябва да бъде обновено изцяло платното му към София. На него ще бъде подменена цялата хоризонтална конструкция. Догодина най-вероятно ще бъде основно ремонтирана и другата част от съоръжението. Тя също е в лошо състояние, но сега поема двупосочно целия трафик.
Томислав Дончев: България може да спечели от фалита на Гърция. България може и да спечели от евентуалния фалит на Гърция. Това смята вицепремиерът Томислав Дончев. Пред БНТ той коментира, че отличните ни данъчни ставки и стабилността в страната могат да привлекат гръцките компании да преместят бизнеса си у нас.
Според него ситуацията в южната ни съседка ще окаже ефект и у нас, но какъв ще е той зависи от сценариите, които ще се развият. „Трудно е да се каже дали Гърция ще фалира окончателно във вторник", посочи Дончев.
Той подчерта, че като параметри на бюджета и задълженията между България и Гърция няма нищо общо, тъй като заедно с Естония страната ни е сред най-малко задлъжнелите страни в Европа.
„България поддържа вътрешен дълг под 30 процента. Ситуацията е съвсем различна, тъй като гръцкият дълг е 200 на сто дълг спрямо брутния вътрешен продукт, тоест те дължат това, което цялата им икономика би изработила за година и десет месеца", каза вицепремиерът. Дончев предупреди, че е възможно да има и отрицателен ефект върху страната ни.
„Фалит на държава, която е член на еврозоната, не е имало никога. Нямаме преки аналози, когато коментираме ситуацията там, но ще има трансграничен негативен ефект, когато икономиката на една съседна държава страда", коментира той.
По отношение на референдума, който трябва да се проведе в южната ни съседка на 5 юли, Дончев отбеляза, че той е упражнение с изцяло с вътрешнополитически характер, за да може правителството на Алексис Ципрас да излезе от тежката ситуация.
„Там има особено вътрешно противоречие. Поради мандата, с който е избран, поради обещанията, които е дал, той не е в позиция да приеме решенията на кредиторите", обясни Дончев.
Според него на първо място референдумът може да бъде мислен като начин да се отиграе ситуацията. Другият възможен сценарий е опит да се спечели още време, смята вицепремиерът.
„Дали ще има опит за сделка в последния момент или план "Б" вече е в ход, ми е трудно да кажа. На фона на всички рискове и опасения, знам за хора, които са се самоубили, заради дълговете си, но не съм чувал за изчезнала държава поради дълговете си", посочи той.
От 1 юли минималната заплата става 380 лева. На 1 юли всички, които получават минимална работна заплата, ще започнат да получават с 20 лева повече и от 360 лева тя скача на 380 лева.
С това последно увеличение за първите 6 месеца на тази година нарастването на минималното възнаграждение става общо с 10 на сто. Последният скок на заплатите беше в началото на годината, когато от 340 лева станаха 360 лева.
За последните 15 години минималната заплата у нас се е увеличила около четири пъти. През 2000 г. тя беше 79 лева, т.е. на час работникът е получавал под 50 стотинки. През 2007 г., когато страната ни влезе в ЕС, стана 180 лева, а сегашната сума от 360 лева, без осигуровките и данъците, не покрива дори прага на бедност, който е 286 лева.
Справка в НАП, цитирана от Нова телевизия, показва, че към днешна дата у нас около 60 000 души получават минимално месечно възнаграждение за труда си, а сравнено със заплатите в ЕС това е 10 пъти по-малко.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |