Мерки в енергетиката, които да стопят дефицита в НЕК и в същото време да не се увеличава цената на тока за бизнеса и за бита договориха правителство, работодатели и синдикати. Това стана по време на двучасово заседание при премиера Бойко Борисов.
Целта е да се редуцира текущият дефицит в Националната електрическа компания и да се създадат условия за либерализация на българския електроенергиен пазар. Реформата на енергийната система почива на принципа на справедливостта и цели да ограничи свърхподпомагнето, а системата да е балансирана и стабилна.
Една от мерките е въвеждане на 5% такса за всички производители на електроенергия - от атомната централа до възобновяемите източници, от която ще се генерират 200 млн. лева, обясни пред журналисти вицеприемиерът Томисалав Дончев. Другите мерки предвиждат ограничаване на свръх подпомагането на възобновяемите източници и създаване на фонд за енергийна сигурност. В този фонд ще отиват сумите от петте процента върху приходите на енергийните компании. В него ще влизат и сумите от продажба на емисии.
Около 20 млн. лева ще се спестят от намаляване на административните разходи в държавната енергетика. Цените на тока от вятърните централи, които са строени с европейско финансиране, ще бъдат коригирани като се приспаднат от инвестицията парите от Европа.
Вицепремиерът Дончев заяви още, че скоро ще стане ясно кой кой е в енергетиката, за което настояват и работодателите. „По реакциите ще ги познаете", каза Дончев в отговор на въпрос кои са те.
Всички тези мерки ще станат с промени в Закона за енергетиката и Закона за възобновяемите източници, които ще бъдат спешно внесени в парламента и гласувани до 24 юли, за да може КЕВР да има една седмица, за да изготви цените.
Промяната в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ) предвижда общественият доставчик да изкупува по преференциални цени само количествата електрическа енергия, които осигуряват приход на ВЕИ производителите. По този начин няма да се допусне завишаване на нормата на възвращаемост в сравнение със заложената при определяне на преференциалните цени. Положителният ефект за обществения доставчик от тази мярка по предварителни данни ще е около 50 млн. лв. В измененята е записано, че количествата енергия, надхвърлящи определения от КЕВР праг, да не се изкупуват по преференциални цени, а по цена за излишък на балансиращия пазар.
Изцяло нова разпоредба в ЗЕВИ ще позволи на Комисията за енергийно и водно регулиране да измени цените за изкупуване на ел. енергия от възобновяеми източници на база резултатите от извършените от Агенцията за държавна финансова инспекция проверки. Инспекциите следва да установят дали инвестициите, свързани с изграждането на енергийния обект и формиращи преференциалните цени, не надвишават действителните разходи. В допълнение на КЕВР се дава правна възможност да прекрати плащанията по преференциални цени на ВЕИ, финансирани от публични източници. С изпълнението на тази мярка ще бъде преодоляно двойното подпомагане на тези производители, които са изградили проектите си със средства от национална или европейска схема, а енергията им се изкупува по преференциални цени.
Създава се Фонд „Сигурност на електроенергийната система", който да компенсира недостига на средства за покриване на разходите на Националната електрическа компания. Вноски във фонда ще правят всички производители на електрическа енергия - те ще възлизат на 5% от месечните им приходи от продадена ел. енергия. Освен това в него ще постъпват и приходите от продажбата на въглеродни емисии, както и събраните суми от такса „задължение към обществото". Новосъздаденият фонд ще се управлява от 7 члена, включително и представители на енергийните производители. Очаква се събраните приходи във фонда да са над 200 млн. лв. на годишна база.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова обяви, че вече е издала заповед, с която Българският енергиен холдинг се задължава да предприеме действия за намаляване на административните си разходи с минимум 10%. Според предварителните разчети ще бъдат спестени около 20 млн. лв. само до края на настоящата година.
"Няма да има повишение на цената на тока след като се направят съответните сметки и се подадат на КЕВР. Постигнато е едно изключително сериозно решение". Така обобщи днешните преговори председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев в ролята си на координатор на работодателските организации след срещата при премиера.
По-късно от името на работодателските организации БСК разпространи Пътна карта за реформи в енергетиката, които ще бъдат внесени в Народното събрание до 24 юли. В документа се посочва, че правителството и работодателските организации ще предложат на КЕВР механизми за запазване на енергийните цени до 1 януари 2016 година.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |