Страната ни не търпи до момента някакви търговски загуби заради кризата в Гърция. Това каза министърът на икономиката Божидар Лукарски на пресконференция след годишната среща на търговско-икономическите съветници в Службите по търговско-икономически връзки (СТИВ) на България в чужбина, в която участие взеха над 40 представители на СТИВ, както и на национално представените работодателските организации.
Министър Лукарски призова да не се всява паника от кризата. „Подготвяме се за всеки един сценарий за Гърция и това, което се коментира в Министерски съвет, е да не се създава паника и да се рисуват различни сценарии, преди да е ясно какво ще се случи", каза министърът в отговор на въпрос как влияе ситуацията върху търговския ни стокообмен и отношения с южната ни съседка.
Министърът на икономика обяви, че има заявен интерес от гръцки фирми, които искат да пренесат своята дейност в България, но това е нещо, което предстои. "В момента драмата е в развитие, изчакайте да преминем поне към второ действие", призова министърът.
„Кризата в Гърция не е в завършен етап, какво ще се случи ще се реши в неделя на срещата на ръководителите в ЕС", допълни Лукарски.
"Има плюсове и минуси от това, което се случва в Гърция. Стабилността на еврозоната е важна за стабилността на целия ЕС, за нас Гърция е съседна държава, с която имаме голям стокообмен", обясни Лукарски и подчерта, че ние сме също особено заинтересовани проблемите в Гърция да се решат. "До този момент няма трусове в нашата банкова система, банките с гръцка собственост у нас са контролирани", коментира още министърът.
По думите му търговските ни представители зад граница са посланиците на българския бизнес и трябва да работят за осигуряване на повече пазари, по-голям ръст на износа на български стоки и утвърждаване на България като привлекателна инвестиционна дестинация.
Министър Лукарски посочи, че ясен показател за добрата работа на СТИВ е постигнатият ръст от 12,9% в износа ни за периода януари - април 2015 г. спрямо същия период на предходната година, както и увеличените 3,5 пъти чуждестранни инвестиции за първото тримесечие на годината. Като особено перспективни той определи пазарите извън ЕС, където постигнатият ръст е по-висок в сравнение с този на износа ни за ЕС. „Работим по линия на публично-частното партньорство за разкриване на СТИВ в по-далечни дестинации с потенциал, които иначе не бихме могли да си позволим в рамките на бюджета на МИ", заяви министър Лукарски. Той посочи, че вече има два успешно реализирани проекта на този принцип и предстои откриването на СТИВ в Дубай и Риад.
„Основен принос в значителното увеличение на износа ни имат търговско-икономическите съветници в чужбина. Те трябва да продължават да работят за запазване и последващо развитие на добрите показатели", каза министър Лукарски. По думите му целта на срещата е да се установи директен контакт между бизнеса и СТИВ. Освен това след срещата ще бъде направена атестация от Министерство на икономиката и от бизнеса на дейността на всеки един от търговските представители. В зависимост от оценката ще бъде изготвено предложение за закриване на някои служби и отваряне на нови представителства в перспективни дестинации. Към момента командировани в търговските служби служители на Министерство на икономиката са 57 в общо 42 страни.
По време на срещата е станало ясно, че сериозни възможности за български компании има в Бразилия, където чрез изнесени производства може да се обслужва цяла Южна Америка. Бе отчетен интерес от страна на Виетнам за създаване на хъб за допълнително преработване на виетнамски стоки във Варна. В Япония вече е подписано споразумение за износ на българско птиче месо, а в момента се работи по сключването и на споразумение за износ на свинско месо. В САЩ пък има заявен интерес към внос на хранителни продукти, висша дамска мода и продукти от етерични масла - производства, в които България има конкурентни предимства. Строителният бизнес у нас може да се възползва от активното строителство в Казахстан.
Министър Лукарски обяви, че ще предложи нормативни промени с оглед премахване на сегашните ограничения от 4 години на мандатите на служителите в СТИВ. „Мнението и на бизнеса и на Министерство на икономиката е, че тези хора осъществяват специфична дейност, която е обвързана с изграждането на стабилни контакти на място. Това е дълъг процес, който не трябва да бъде ограничаван в 4 години и всичко да започва наново от следващия СТИВ", заяви Лукарски. Той посочи, че ще обсъди идеята с министъра на външните работи Даниел Митов и преди да инициира промени в нормативната уредба.
Лукарски призна, че е възможно някои търговски представителства да бъдат закрити заради липса на средства, но пък ще бъдат открити други в страни с перспективи за развитие на търговските отношения.
Александър Александров от търговското представителство във Виетнам посочи, че се работи за изграждане на преработващ хъб за виетнамски стоки в района на пристанище Варна. Стоян Николов, търговски представител в Пекин, пък посочи, че расте износът към Китай на български селскостопански продукти - зърнени храни, продукти от розово масло, подготвя се и проект за износ на кисело мляко.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |