Туроператорите ще спират работа при жалба срещу тях. Министерството на туризма да има право да спира временно лиценза на туроператор, срещу който има подадена жалба. Това предлага министърът на туризма Николина Ангелкова. Конкретният повод за драконовските мерки е провалена екскурзия, при която 31 българи, основно деца, са се оказали без платени нощувки в Барселона. В случая некоректната фирма е "Гъливер травел".
Не е ясно при какви точно условия някоя фирма ще бъде наказвана толкова строго, нито какво ще се случи с останалите й клиенти, които са платили екскурзиите, но не могат да заминат. Туристически компании се опасяват, че сигналите могат да бъдат "поръчвани" от конкуренти, които са решили да им навредят на бизнеса. Пред в. "Сега" от министерството отхвърлиха подобен сценарий и обясниха, че сигналите срещу туроператорите ще се проследяват внимателно. Под внимание ще се взема историята на фирмата, както и дали тя е имала някакви предишни провинения.
И в момента в закона има възможност за отнемане на лиценз заради "системни нарушения". До тази крайна процедура може да се стигне и с мотивирано предложение до ресорния министър от експертната комисия по регистрация на туроператорите. Отнемането на лиценза пък може да се обжалва в съда. Докато тече процедурата обаче, фирмата, срещу която има жалба, не спира работа. През 2012 г. например подобна процедура бе започната срещу "Он травъл", която изостави български туристи в Турция в испанския курорт Марбея. Лицензът на фирмата обаче в крайна сметка не бе отнет.
Последният скандал с "Гъливер травел" е заради неплатени нощувки в предвидения по програма тризвезден хотел в Барселона. Екскурзията е започнала на 5 юли и е трябвало да продължи до 15-и. В началото на пътуването не е имало проблем и децата са пренощували в Словакия и в района на Кан. При пристигането в Барселона във вторник обаче се оказва, че групата няма резервация, и се наложило хората сами да платят за нощувките си в хостел. На следващия ден проблемът не бил разрешен и децата отново останали в хостела, като този път нощувката е платена от шофьорите на автобуса. "Екскурзията е организирана изцяло от Националната финансово-стопанска гимназия, тя е избрала туроператора", разказва Евгени Тарасов, който е баща на 14-годишно момиче в групата. Семейството е дало малко над 1000 лв. за екскурзията.
Пред в. "Сега" от "Гъливер травел" обясниха, че проблемът е решен и дори ще дадат компенсация. Децата вече са настанени в четиризвезден хотел, който реално е в една сграда с хостела, където ще прекарат две нощувки - четвъртък и петък. "След това тръгват обратно, но по пътя имат още нощувки и ние не знаем дали те са платени", коментираха родители. Според фирмата проблемът е възникнал заради техния испански партньор, с който работят от четири години.
Срещу фирмата "Гъливер травел" вече са били подавани сигнали за нередности в Министерството на туризма, което е сезирало Комисията за защита на потребителите (КЗП). Компанията има валидна застраховка до 22 април 2016 г. с лимит 75 000 лв. Миналия октомври застрахователно дружество завежда преписки за щети по претенции на туристи, които изобщо не са пътували. Във връзка с това КЗП е съставила актове за нарушение на "Гъливер травел". Те обаче са паднали в съда. Фирмата е продължила да работи, въпреки че срещу нея е имало процедура по установяване на административно нарушение. Ако идеите на Министерството на туризма се приемат, това вече няма да е възможно.
За 15 г. инвалидните пенсии са се увеличили с 280%. Впечатляващ ръст на пенсиите за инвалидност и разходите за тях в последните 15 години отчита Националният осигурителен институт. От институцията признават, че със старта на реформата в пенсионноосигурителната система от 2000 г. насам хората в предпенсионна възраст, безработните и тези с различни здравни проблеми търсят вратичка чрез този вид пенсии. С парите се злоупотребява, но засега намеренията за затягане на критериите остават предимно добри пожелания, напук на препоръките на Брюксел за ограничаването им.
На фона на намаляващия брой и на отпусканите пенсии, и на пенсионерите у нас от 2000 г. насам пенсиите за инвалидност растат шеметно. НОИ отчита увеличаване с 280% - през 2000 г. броят им е 323 517, а в края на миналата година вече е 907 380. Броят на хората, които получават различните видове пенсии за инвалидност - за общо заболяване, трудова злополука, социални пенсии и др., се е увеличил почти два пъти - от малко над 202 хил. българи през 2000 г. в края на м.г. те вече са почти 435 хил. души. От НОИ отбелязват и друг впечатляващ факт - от началото на пенсионната реформа новоотпуснатите пенсии за инвалидност са повече от новите пенсии за стаж и възраст, които уж са масовите. Ако към 2000 г. всеки десети пенсионер е вземал първа лична пенсия за инвалидност, към м.г. броят на тези хора се е увеличил двойно - вече са 21 на сто от пенсионерите. Съответно делът на инвалидните пенсии от всички останали е скочил от близо 14 на сто на 36 на сто.
Трябва да се отбележи, че огромният им брой се дължи основно на отпусканите до края на миналата година социални пенсии за инвалидност. Те се даваха на пенсионерите, които се освидетелстваха с ТЕЛК, като втора или трета пенсия в размер на 25 на сто върху получаваната основна. От тази година депутатите премахнаха четвъртинката - вече отпуснатите продължават да се плащат, но нови не се отпускат. През м.г. 58 на сто от новите инвалидни пенсии са всъщност социални. През 2002 г. процентът е бил почти 75 и до 2010 г. намалява постоянно, но след това отново започва да нараства.
От НОИ открояват две ясни тенденции - в годините, когато се говори за затягане на условията за пенсиониране чрез вдигане на възрастта и стажа (например 2009 г.), инвалидните пенсии неизменно растат. Другата ясно изразена зависимост е с нивото на безработицата - в годините с най-висока безработица - между 2000 г. и 2004 г. (от 18% до 12.7%), новите лични пенсии за инвалидност поради общо заболяване се покачват трайно. След това в периода до 2008 г. тенденцията е низходяща - успоредно с намаляване на безработицата се отчита и спад в броя на новоотпуснатите пенсии.
Депутатите се разделиха в подкрепата си за новия 5% данък в енергетиката. Депутатите се разделиха в подкрепата си за предложения законопроект, който предвижда да бъде наложен 5% данък върху приходите на всички производители на енергия и да се въведат ретроактивни мерки спрямо договорите за възобновяема енергия.
Намерението за тези законодателни мерки беше обявено в петък след среща между представители на правителството със синдикални и работодателски организации. Във вторник поправките бяха внесени за разглеждане в парламента от Делян Добрев и група народни представители от ГЕРБ, а в четвъртък енергийната комисия ги прие на първо четене само с един глас повече.
Против мерките
Категорично против готвените мерки се обявиха от Движението за права и свободни (ДПС). Според Рамадан Аталай работодателите и синдикатите са убедили премиера да подкрепи тези мерки "може би защото са приятели". По думите му фондът, в който ще се събира данъкът от 5%, е необходим, но не по този начин, защото не вижда в него участието на самите работодатели. Аталай допълни, че няма да сме сериозна държавна, ако бъдат приети тези ретроактивни законодателни промени по отношение на договорите с ВЕИ централите. Останалите депутати също се изказаха негативно за това, че подобни законодателни решения се взимат на срещи между работодателите и премиера.
Против законодателните промени се обяви и Станислав Иванов от Реформаторския блок (РБ), който изтъкна, че въвеждането на 5% данък ще затрудни модернизацията на АЕЦ "Козлодуй". Мартин Димитров, който също е от РБ, посочи, че ако ще се въвежда подобен "плосък данък" за производителите, то това трябва да бъде направено и за електроразпределителните и газовите дружества.
Според Таско Ерменков от БСП с този законопроект страната ни ще бъде въвлечена в нови арбитражни процедури, Кирил Цочев от АБВ изрази притеснението си, че на практика решението да се въведат тези мерки е станало, без да бъде взето мнението на самите производители. Освен това се изказаха и опасения, че създаването на фонд, средствата от който да отиват за покриване на разходите на НЕК, може да бъде погледнато като кръстосано субсидиране от ЕК.
Единствените, които категорично застанаха зад мерките, бяха депутатите от Патриотичния фронт, които обвиниха колегите си в популизъм. Председателят на партията Валери Симеонов заяви, че няма място да се говори за европейски директиви, когато става въпрос за оцеляване на енергетиката. Той обаче поиска 5% данък да бъде наложен само за ВЕИ производителите и двете американски централи в Маришкия басейн и когенерациите.
Въпреки че от БСП, АБВ и Реформаторския блок се изказаха против поправките, в крайна сметка депутатите от тези партии гласуваха "въздържал се". По всичко обаче изглежда, че дебатът в пленарната зала за въвеждането на въпросните мерки ще бъде ожесточен и в крайна сметка може и да бъде отхвърлен от депутатите.
Енергийната комисия прие и законопроекта, внесен от Мартин Димитров и група народни представители, според който всички договори за покупко-продажба на електроенергия трябва да бъдат публични, както и да се изготви наредба, която да определя какво да бъде съкращението на разходите на дружествата с над 50% държавно участие.
Какви ще са ползите
Председателят на енергийния регулатор Иван Иванов, който беше извикан в енергийната комисия на изслушване по искане на работодателските организации, обясни, че финансовият ефект от предлаганите законодателни мерки ще бъде общо 291 млн. лв. От 5% данък ще бъдат събрани общо 211 млн. лв., от които 63 млн. лв. ще плати самата НЕК. Причината за това е, че приходът от облагането на "Марица-изток 1" и "Марица-изток 3" ще бъде общо 52 млн. лв., но по силата на сключените им дългосрочни договори всички допълнителни такси и непредвидени данъци ще бъдат платени от НЕК.
Отделно от големите ВЕЦ, собственост на НЕК, ще бъдат събрани 8.5 млн. лв. Останалите 148 млн. лв. приход ще дойдат от ВЕИ централите - 48.6 млн. лв., АЕЦ "Козлодуй" - 40 млн. лв., ТЕЦ "Марица-изток 2" - 25 млн. лв., и от когенерациите - 26 млн. лв. От допълнителните законодателни мерки върху ВЕИ ще бъдат събрани още 80 млн. лв. От тях 55 млн. лв. от мярката, която предвижда промяна на количеството закупена електроенергия от преференциални цени, а 25 млн. лв., ако останалата им електроенергия се продава по цени за излишък на балансиращия пазар (3-4 лв. на мегаватчас) вместо както е в момента, по цена на обществен доставчик от 125 лв. за мегаватчас. Иванов обаче не пожела да каже как тези допълнителни приходи ще се отразят на крайната цена на електроенергията, която трябва да бъде определена до 31 юли.
Кандидатите за управител на БНБ: Приоритет са еврозоната и засилване на надзора. Малко повече от три часа продължи изслушването на кандидатите за управител на Българската народна банка (БНБ) пред комисията по бюджет и финанси в парламента. И четиримата изтъкнаха като стратегическа цел, за която биха работили, ако бъдат избрани, влизане на България в еврозоната и присъединяване към единния банков надзор. Съществени разлики обаче проличаха във вижданията им за необходимите структурни промени в централната банка, за нуждата от промени в законовата уредба, а също и по въпроса за публичността. Последното се разтегли между представата за листовки, с които БНБ ограмотява финансово населението, и напомнянето, че информацията на БНБ е въпрос на националната сигурност. С изключение на предварителните въпроси, които медии и неправителствени организации бяха изпратили преди изслушването, депутати от комисията не проявиха особена инициатива в изясняване на позициите на кандидатите. Така при цялата заявка за истинско публично изслушване остана усещането за формализъм и предрешеност, преди да се пристъпи към следващата фаза от процедурата по избор на гуверньор, а именно гласуването на номинациите. Технически към него може да се пристъпи още другата седмица, но преди това парламентът ще трябва да освободи от правомощията му Иван Искров, с което вторият му мандат като гуверньор на БНБ ще бъде прекратен предсрочно.
Изборът на реформаторите
Както предвижда правилникът за избор на управител на централната банка, кандидатите бяха представени пред комисията по азбучен ред. Бисер Манолов, който в момента е член на управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, първи очерта членството в еврозоната и единния банков надзор като приоритет в работата му, ако бъде избран. Според него участието в тези две структури е застраховка, че финансовата система в страната се контролира надеждно и че депозантите в България ще имат достъп до гаранционни фондове за милиарди евро. Манолов се обяви за подход на "балансирана твърдост" към търговските банки след случая с КТБ, което означава да не се подхожда твърде крайно. "Банките не трябва да бъдат тормозени от гледна точка на регулациите", бяха думите на кандидат-гуверньора пред комисията. Той избяга и не отговори на въпроса дали, ако не бъде избран за управител, иска подуправителски пост в БНБ. В политическите среди се говори за опити Манолов да бъде наложен като ръководител на управление "Емисионно", тъй като мандатът на настоящия титуляр на поста Калин Христов изтича през октомври.
Кандидатът на АБВ
Следващият по ред на представяне кандидат бе издигнатият от АБВ финансист Виктор Йоцов. На няколко пъти в представянето си той напомни на депутатите, че е работил в БНБ и познава хората и практиките в банката. "На БНБ най-слабото звено беше надзорът, от което пострада цялата институция. БНБ не е само надзорът. БНБ са много други дейности, които работят перфектно, и ние не ги забелязваме точно поради причината, че те работят перфектно", посочи Йоцов. Като своя мисия, ако бъде избран, той посочи връщането на доверието в БНБ, тъй като едва 9% от обществото й имат такова. Според него централната банка има нужда от структурни промени, но не драстични. В дългосрочен план той е привърженик на идеята за отделяне на банковия надзор от БНБ и обединяването му с финансовия надзор, каквато е практиката в някои европейски страни. Леко странно прозвуча идеята му минималните задължителни резерви, които банките държат в БНБ, да бъдат намалени от сегашните 10% на 2% с аргумента, че такива са нивата в Европа. При валутния борд в България те са от малкото буфери, които БНБ може да наложи, и при цялата криза досега централната банка не е обмисляла подобна форма на стимулиране.
Йоцов заяви, че е привърженик на по-честите проверки в банките и че като гуверньор би предприемал проверки след публикации в медиите. Думите му дойдоха по линия на въпросите, които "Капитал" изпрати към всички кандидати, след като в продължение на години редакцията сигнализираше за нередности в КТБ, но БНБ така и не образува проверка по тях.
Полицаите на опреснителен как се слагат белезници без бой. МВР ще организира допълнително обучение на полицаите как да прилагат техники за задържане.
Това обяви в интервю пред "24 часа" вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова. В сряда премиерът Бойко Борисов нареди униформените да преминат отново курсове как да арестуват без насилие.
Мерките са заради клипа, който показа как 4-ма полицаи бият момиче и момче при арест в центъра на София.
"Не бягам от отговорност, но тези кадри са снимани, когато не съм била министър", заяви Бъчварова. Според нея тези записи се използват за атака срещу ръководството на МВР.
Бъчварова проверява и сигналите за полицейски произвол, за да се направи извод дали кадрите от клипа са изключение, или практика.
Син на български емигрант може да купи дял от "Хамбургер". Син на български емигрант е на път да стане инвеститор в единствения отбор, който е играл във всички сезони на Бундеслигата - "Хамбургер".
63-годишният Александер Маргаритоф продаде в края на месеца фирмата си за търговия с вино, която е една от големите в Европа. Той я наследява от баща си.
Сега от ръководството на "Хамбургер" водят преговори с Маргаритоф за варианта той да си закупи от акциите на отбора и така да инвестира в него сума, която ще е в размер на няколко милиона евро.
По този начин от "Хамбургер" успяха да продадат 9% от общия акционерен капитал, който е в размер на 275 млн. евро, за да подпомогнат финансово клуба.
През последните 2 сезона "Хамбургер" се спаси от първо в историята изпадане след драматични баражи срещу "Гройтер Фюрт" и "Карлсруе".
Заличиха със закон изборните туристи. Парламентът окончателно даде възможност за спиране на изборния туризъм. Кметовете ще трябва да заличат всички адресни регистрации, за които се докаже, че са направени с цел регистрираният да гласува в съответната община на местния вот. Това предвиждат поправки в закона за гражданската регистрация, които бяха приети окончателно в четвъртък.
В общините ще бъдат създадени специални комисии, които за един месец ще трябва да проверяват всички адресни регистрации, направени в периода 1 юли 2014 - 30 април 2015 г. Основен критерий дали една регистрация е истинска или фалшива ще бъде броят на хората, които живеят на съответния адрес.
Депутатите определиха, че хората, които могат да се регистрират на един адрес, не може да надвишава двукратно броя на тези, които обичайно могат да обитават въпросното жилище. Ако става дума за близки роднини, законът позволява надвишаването на бройката да е трикратно.
Преди повече от месец от Министерството на регионалното развитие разпространиха данни за бум на новорегистрирали се в малки населени места. Сред тях е Ковачевци, където жителите "са се увеличили" с 280 души. Според експерти, ако всички новодомци гласуват по настоящ адрес на местния вот, това ще повлияе сериозно на резултатите.
Застраховател осъди пътната агенция за дупка на пътя. Застрахователна компания осъди Агенция "Пътна инфраструктура" /АПИ/ да й плати 429 лв. обезщетение за нова гума и окривена джанта на клиент, спукана в необезопасена дупка по пътя Русе - Бяла, след разклона за село Пиргово. Районният съд в крайдунавския град постанови АПИ да покрие и разноските по делото. Решението може да се обжалва пред окръжния съд.
Магистратите се мотивират, че агенцията не е изпълнила задължението си да поддържа или поне да обезопаси участъка от пътя. С виновното си бездействие тя е създала предпоставки за автопроизшествие.
А.П.Г. хлътнал в дупката и предната дясна гума на фолксвагена му се спукала. Той бил обезщетен за щетата по сключения договор за автокаско, а затрахователят завел гражданско дело в съда. От АПИ твърдели, че шофьорът управлявал колата с несъобразена скорст и затова аварирал.
Държавните фирми ще пълнят 61% от фонда за енергийна сигурност. Държавната енергетика ще осигурява 60,6 на сто от приходите в новия фонд „Сигурност на електроенергийната система". Това стана ясно от данните, предоставени вчера от шефа на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Той участва в заседанието на двете ресорни комисии в НС - по енергетиката и за наблюдение на КЕВР. Малко преди това те одобриха поредните промени в енергийните закони, които целят още икономии в енергийния сектор. Една от тях е налагането на 5% вноска върху ежемесечните приходи на всички производители на електрическа енергия.
Прогнозата на регулатора е, че за година от тази вноска във фонда ще постъпят общо 211 млн. лв. 128 млн. лв. от тях се падат на държавните енергийни фирми. По-конкретно АЕЦ „Козлодуй" ще внесе 40 млн. лв., а малко над 25 млн. лв. ще дойдат от ТЕЦ „Марица-изток 2". Останалите 63 млн. лв. ще са за сметка на НЕК, като от тях 52 млн. лв. са вноската на двете американски централи - ТЕЦ „AES Гълъбово" и ТЕЦ „КонтурГлобал Марица-изток 3". Още 11-12 млн. лв. НЕК ще внесе като производител на ток от собствените си ВЕЦ. НЕК ще плаща вноската на двете централи, защото в договорите с тях от 2001 г. е записано, че това ще се случва при всеки наложен им непредвиден разход.
Делът на ВЕИ централите в пълненето на новия фонд е 23 на сто, като за година от тях ще дойдат 48,6 млн. лв. От когенерациите пък ще постъпят около 26 млн. лв., или малко над 12 на сто.
Иван Иванов не се ангажира дали КЕВР ще признае вноската от 5% в тарифите им, а от там и в крайната цена. Според зам.-министъра на енергетиката Николай Николов тези 5% ще се признават за данъчни цели, а не за целите на регулаторната рамка. Според него тази вноска не следва да се отрази на цената.
Освен въпросните 211 млн. лв. допълнително приходи, в решението на регулатора от 1 август със сигурност ще бъдат отчетени още 80 млн. лв. Те идват от промените в закона, които касаят ВЕИ централите. 55 млн. лв. ще е икономията от това, че НЕК няма да им изкупува енергията за собствени нужди, а 25 млн. лв. - от по-ниската цена, по която ще се изкупува тока, произведен над определените часове работа на ВЕИ.
Иванов каза, че не може да се ангажира какви икономии ще се получат от проверките на ВЕИ-тата от Агенцията за държавна финансова инспекция. Той обърна внимание още, че наредбата за намаляване на тежестта на зеления ток върху индустрията не е готова окончателно. Ако тя предвиди много облекчения обаче, НЕК пак може да натрупа дефицит, предупреди Иванов.
По време на обсъждането на законовите промени Валери Симеонов от Патриотичния фронт съобщи, че в момента има оранжерии, които продават ток от когенерациите си на НЕК. „Кой отоплява оранжерии на 40-градусова жега", попита той. Според него при ВЕИ централите пък има случаи на незаконно надвзети за една година 33 млн. лв. както и на такива, при които ВЕИ плаща на един от собствениците си за консултантски услуги. Затова според него протестите на ВЕИ, че това са ретроактивни мерки спрямо тях, са несъстоятелни. От Патрио-тичния фронт обявиха, че подкрепят предложените от ГЕРБ мерки. От ДПС казаха, че няма да ги подкрепят. Въпреки това от ДПС са „за" създаването на фонда, но депутатът Рамадан Аталай предложи вноската да е диференциарана - от 1% за ТЕЦ и ВЕЦ до 8-25% за ВЕИ. БСП декларираха, че ще се въздържат при приемането на новите текстове. Рефор-маторският блок ги подкрепя под условие - ако разходите в държавната енергетика станат публично. Представителите на бизнес организациите отново изразиха подкрепата си, но смятат, че в енергетиката има още резерви.
30% повече българи взели ипотека. 30% повече българи са взели ипотечен кредит през юни спрямо предходния месец. Това смята консултантът Тихомир Тошев, цитиран от БТА.
По думите му през юли и август също се очаква ръст, но по-малък заради летните отпуски. „Най-вероятно до края на тази година ще видим и още по-осезаеми ръстове в кредитирането, като най-високи ще са в ипотечното кредитиране, следвани от фирменото и потребителското кредитиране", прогнозира той.
Подобни са очакванията и на експертите на една от големите търговски банки у нас, които коментират, че изгодните оферти по ипотечните кредити вече са довели до нарастване на търсенето им. Според тях интересът към този тип финансиране не само ще се запази, но и вероятно ще се завиши през втората половина на годината.
От трезора с чужд собственик отчитат, че през първата половина на 2015 г. се запазва пазарната тенденция за плавно понижение на лихвите по новите кредити за домакинствата.
Последните оповестени данни от БНБ сочат, че през май 2015 г. средният лихвен процент по новоотпуснатите жилищни кредити в левове е 5,95 процента, като се е понижил с 0,70 процентни пункта спрямо май 2014 г., отчитат експертите на банката.
Продължава и тенденцията към намаление на ГПР по този тип кредити, наблюдавана от 2011 година, като към май 2015 година той възлиза на 6,45%, като понижението в сравнение с май 2014 година е с 1,1%.
Спо-ред банковите експерти към настоящия момент условията за взимане на ипотечен кредит са по-изгодни от тези преди кризата.
Тихомир Тошев коментира, че в последните месеци много банки са подобрили условията си по ипотечните кредити и в момента масово предложенията се движат в рамките между 5,5 процента и 6 процента, а за кредитополучатели с висок осигурителен доход и ниска кредитна задлъжнялост се оформят промоционални оферти с лихва и под 5,5 процента.
При ипотечните кредити средно за България се теглят суми от порядъка на 36 000 евро, като за София средният размер на ипотечния кредит доближава 50 000 евро, в по-малките градове сумата е около 20 000 - 25 000 евро.
Гръцки фирми местят пари и бизнес у нас. Гръцки фирми вече заявяват интерес да изнесат паричните си потоци и дейност в България. Това коментира икономическият министър Божидар Лукарски по повод отражението върху българската икономика на задълбочаващата се криза в южната ни съседка. "Няма драматизъм и към момента няма отчетени загуби, които да предизвикат безпокойство", увери Лукарски. Преди дни икономическият министър очерта две сфери като най-чувствителни от кризата в южната ни съседка - търговията и хилядите българи, които работят там. Лукарски обаче призова да не се създава паника и да не се рисуват черни сценарии. Според него има както отрицателни, така и положителни последици за страната ни от това, което се случва в Гърция.
"Драмата там е в развитие, какво ще се случи, ще стане ясно в неделя", посочи министърът. Както вече "Стандарт" съобщи, премиерът Бойко Борисов ще участва в извънредното заседание на Европейския съвет в Брюксел на 12 юли. Лидерите на 28-те държави членки се събират в ранния следобед в неделя. Председателят на Съвета Доналд Туск вече проведе телефонен разговор с българския премиер за ситуацията в Гърция. Преди Съвета Борисов ще участва и на заседание на Европейската народна партия под председателството на Жозеф Дол, където пред десните премиери ще представи пълен анализ на българското правителство по кризата в Гърция след референдума. Междувременно в интервюто си пред ТАСС Борисов коментира ситуацията в южната ни съседка така: "За да имаш високи пенсии и заплати, трябва да имаш добра икономика". "Колкото и пари Европа да налива през кредиторите, реформи в Гърция все пак трябва да се направят", посочи премиерът.
"Далеч съм от мисълта да им давам съвети, но така или иначе години наред всеки ден световната общественост се занимава с Гърция, всяка седмица, всеки ден едно и също", отбелязва пред ТАСС още Борисов. "Германия прави социална политика, но индустрията й работи", дава пример министър-председателят. И допълва: "Ние трябва да се стремим към същия принцип. Да направим така, че икономиката и индустрията ни да имат не 2%, както е в момента, а 7-8% ръст. Тогава и заплатите ни ще са по-големи". "Не може да искаш само някой да ти дава пари. Трябва да правиш и реформи. Затова ние правим пенсионна реформа сега. Повишаваме възрастта за пенсиониране. Не е популярно. Кой иска да му увеличиш възрастта и да работи повече?", пита риторично Борисов. И обобщава: "Колко изкарваш, толкова трябва да харчиш. Принципът ми е да се научим да работим с това, което имаме, и да станем по-конкурентоспособни, защото критериите на пазара се увеличават".
По-рано вчера Лукарски посочи още, че стабилността на еврозоната е важна за целия ЕС, важна е и за България. Икономическият министър увери, че няма трусове за банковата система у нас и че банките с гръцки собственици са контролирани да не изнасят парични ресурси към Гърция. "На този фон България изпъква с финансовата си дисциплина и стабилност", заяви Лукарски.
Търговските вериги ще плащат до 30 дни. Големите търговски вериги ще трябва да плащат на производителите в срок до 30 дни. Това решиха депутатите, като приеха окончателно промени в Закона за защита на конкуренцията. Проектът беше приет от предишния парламент, но президентът Росен Плевнелиев му наложи вето и го върна за ново обсъждане. 42-ото народно събрание обаче се разпусна и това не се случи.
Корнелия Нинова от БСП, която е сред вносителите на измененията, обясни, че масово производители се оплаквали, че не им се плаща по 6 месеца. Годишно търговските вериги правят обороти за около 8 млрд. лв., но обявяват загуби всяка година, коментира тя. С промените в ЗЗК се слага край на таксите, които търговските вериги налагат на производителите, но срещу които не предоставят нищо - например такса рожден ден или за отваряне на нов магазин. Нинова обяви, че е преброила 14 такси в един договор и призова производителите вече да не плащат нищо, защото нищо не дължат.
С промените в закона за недобросъвестни ще се считат онези действия или бездействия, които нямат обективно икономическо основание, като необоснован отказ да се доставят или закупят стоки, налагане на необосновано тежки или дискриминационни условия или неоснователно прекратяване на търговски отношения. А при такива действия глобите за веригите ще са до 10% от годишния оборот на съответния продукт от всички магазини на веригата в страната.
С промените в закона се посочва какво не може да съдържа договорът за покупка на храни за последваща продажба. Договорът не може да съдържа забрана доставчикът да предлага стоките си и на друг търговец. Не може да има забрана страна по договора да предлага същите или по-добри условия на друга фирма.
В тримесечен срок трябва да се създадат национален консултативен съвет за по-добро функциониране на веригата на предлагане на храни и помирителна комисия към министъра на земеделието и храните, решиха още депутатите.
Аптеките вече се отчитат само дистанционно. От 1 юни тестово стартира дистанционното отчитане на електронните документи на търговците на лекарства на дребно, които са партньори на здравната каза, съобщиха от ведомството.
Оттам заявиха, че това е възможно заради новите интернет услуги, които са разработили заедно с Българския фармацевтичен съюз.
Става дума за това, че аптеките са улеснени и могат да се отчитат в рамките на 24 часа дистанционно, без да е необходимо да посещават офисите на районните здравноосигурителни каси (РЗОК).
Това става през персонализираната информационна система. Идеята е да се повиши контролът върху дейността на партньорите, с които работи здравната каса.
Отчетите се подписват с електронен подпис на управителя на съответната аптека. Така ще е ясно и кой носи отговорността за подадените данни.
Освен това системата открива несъответствия между издадените рецепти и регистъра на рецептурните книжки на хронично болните. Тоест възможността за покриване на продажби се елиминира.
Над 30 деца останаха на тротоар в Испания. След поредната измамна екскурзия, която примами деца от няколко училища с лъскав хотел и разходка из Испания, 31 хлапета останаха на тротоар близо до Барселона, защото се оказа, че няма къде да спят.
Това разказа притесненият баща на 14-годишната Ана-Мария, която след две нощи в долнопробен хотел прекарала и цял ден под жаркото слънце, полегнала върху куфара си насред улицата.
„Платихме около 1000 лева за 10-дневна екскурзия в Испания, на която да се обиколят няколко града и много забележителности, а вместо това детето ни спи на съмнителни места и по улиците", разказа за „Новинар" Евгени Тарасов.
По думите му дъщеря му тръгнала на 5 юли заедно с още 15 деца от Националната финансово-стопанска гимназия и още 15 от други училища за Испания и трябвало да се прибере на 15 юли.
Вместо обаче да пристигнат на предварително обявеното място, учениците се озовали пред хотел, от който им казали, че там не ги очакват, защото не е платено. Така децата останали на улицата и само няколкото възрастни, които са с тях, спасили положението, като платили от собствения си джоб нощувките на всички 31 деца в друг хотел. Така малчуганите прекарали две нощи в евтин хотел вместо в обещания 4-звезден.
От агенцията, която организира екскурзията - „Гъливер травел", са категорични, че това не е вярно и те са осигурили 3-звезден хотел за децата, а родителите не се оплакват, защото няма къде да спят отрочетата им, а защото не им харесва мястото и искат ново.
„Вече сме превели допълнително пари, за да се преместят и да продължат екскурзията по план", обясни туроператорът на разгневените родители, които се събраха пред офиса на агенцията. Те са категорични, че искат да се сложи край на кошмарното пътуване и децата да се приберат по-рано от обявената дата.
„Нито имаме настроение, нито желание. Учителите вече също са изнервени и искаме да се приберем в България", разказало едно от децата, озовало се на тротоара в Испания.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.853520 |
GBP | 2.340630 |
CHF | 2.088670 |