Промяната в енергетиката: Данък от 5% и пожелания. След оплакванията на част от бизнеса от очакващите го по-високи цени на електроенергията преди две седмици правителството реши да предприеме извънредни мерки. Идеята беше да се намерят допълнителни приходи, които да се влеят в НЕК, така че Комисията за енергийно и водно регулиране да увеличи с по-малка стъпка таксата задължение към обществото, която бизнесът плаща. С парите от нея се плащат разходите на НЕК за електроенергия, която компанията е принудена да изкупува по закон. Увеличеният размер на таксата щеше да доведе до ръст на цените на електроенергията за бизнеса с между 7 и 20% (в зависимост от потреблението).
Последните промени в закона за енергетика, които бяха гласувани на второ четене в комисията по енергетика в понеделник (след редакционното приключване на броя), показват, че повечето от най-крайните идеи вероятно няма да минат, но и че депутатите и бизнесът все още не си дават сметка за страничните ефекти от приетите мерки. Окончателно промените трябва да бъдат приети в сряда.
Трите идеи
Първоначално предложените мерките бяха най-общо три. Създаване на специален фонд, с който да се попълнят средствата, с които НЕК да изкупува електроенергията от централите на възобновяема енергия (ВЕИ), топлофикационните и заводските централи и ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марца-изток 3". Парите в него би трябвало да идват от вноска от 5%, която всички електропроизводители и вносители на електроенергия трябва да отчислят от приходите си. На второ място се очакваше орязване на разходите за зелена енергия. Това трябваше да стане чрез намаляване на преференциалните цени на тези ВЕИ, които са ползвали европейско финансиране, или с промяна със задна дата на дългосрочните договори на тези производители, които имат свръхпечалба. И на трето място беше предложено за пореден път да се намалят часовете, в които те могат да работят. На последно място се очакваше оптимизиране на дейността на държавните дружества, но в приетия вариант въпросът се отложи до написването на неясна наредба. След като тези три мерки бяха обявени, се предполагаше, че чрез тях ще се налеят около 300 млн. лв. в НЕК, така че компанията да не изпадне в пореден дефицит от задържането на цените на електроенергията за бизнеса.
Фондът минава
Депутатите в комисията за енергетика почти единодушно приеха създаването на фонд "Сигурност на електроенергийната система". Според изчисленията на КЕВР, които бяха представени миналата седмица, от 5-процентните вноски би трябвало да се съберат 211 млн. лв. приходи на година. Вноските във фонда се считат за публични държавни вземания, а със специално допълнение те няма да се признават за разход при ценообразуването. С тези поправки вноската изключително много заприлича на данък (още повече че не се счита за разход), въпреки че депутатите, представителите на регулатора и министерството на енергетиката предпочитаха да говорят за "утежнение". Причината е, че Конституционният съд вече веднъж отхвърли подобен квазиданък, маскиран като такса през 2014 г.
Въпреки това управляващите се надяват никой да не сезира Конституционния съд. Петте процента не са чак такава тежест за ВЕИ-тата, а държавните компании, които ще бъдат сериозно засегнати, няма как да прескочат волята на принципала си. Единствената заплаха идва от топлофикационните и заводските централи, които ще бъдат най-сериозно ударени от поправките. Те ще трябва да платят 5% от приходите си, а КЕВР няма да им позволи да си увеличат цените за регулирания пазар, тъй като тези разходи няма да се отчитат при формирането на цените. Засега обаче управляващите са показали, че добре се спогаждат с Христо Ковачки, който се счита за сериозен играч в този сектор. Очакванията са, че свързаните с него предприятия няма да атакуват промените.
Реално сумата, която ще бъде събрана във фонда, обаче ще бъде по-малка. В договорите на ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица-изток 3" е записано, че всички допълнителни разходи, които са наложени на централите, трябва да бъдат отчетени при формирането на техните цени. Така че, от една страна, от тях ще бъдат събрани около 50 млн. лв. в новия фонд, но, от друга, НЕК ще трябва да получи нови 50 млн. лв. за запълване на дефицита си.
Депутатите изобщо не разискваха ефекта, който ще има плащането на вноската върху свободния пазар. Ако НЕК и АЕЦ "Козлодуй" решат да компенсират спадналите си приходи, те ще могат да направят това само през продажбите си на бизнеса по свободно договорени цени. Това в случая с ядрената централа може да доведе до 7-8% увеличаване на продажната й цена (тъй като АЕЦ-ът ще трябва да прехвърли на свободния и загубите си от регулирания пазар). По този начин за голяма част от компаниите вместо понижение на тарифите може да последва повишение. Това може да се избегне с административен натиск от страна на държавата върху дружествата, които са нейна собственост, но резултатът ще бъде сериозно влошени финансови резултати.
"Фарма вет" ще изгради два цеха за ветеринарни медикаменти. Шуменският производител на ветеринарни прoдукти "Фарма вет" ще изгради два цеха за производство на ветеринарни медикаменти за борба с гризачи. Общата инвестиция в тях ще бъде 1.1 млн. лв. и скоро ще бъдат пуснати в действие, обясни пред "Капитал Daily" собственикът на дружеството Веселин Николов. В двата цеха ще бъдат наети от 10 до 13 работници.
Първата сграда е с обща площ 2631 кв. метра, а втората ще има производствено хале от 2000 кв. метра и 500 кв. метра складова база за готова продукция, която ще се обособи като логистичен център за препарати от рода рондоциди - за борба с гризачи, е отбелязано в инвестиционното предложение. Шуменското дружество има и предприятие за производство на храни за домашни любимци.
Инвестиции в две сгради
И в двата цеха ще се развива една и съща дейност - производство на обезпаразитяващи препарати. Общата инвестиция за строителството възлиза на около 1.1 млн. лв. по данни на "Фарма вет". Първият ще бъде построен на "зелено", в него ще бъдат вложени 1 млн. лв. и в него ще работят от 8 до 10 служители. Ще има и складови помещения за съхранение на зърно и спомагателни суровини за биоцидни препарати. Цехът се строи на терен, собственост на "Фарма вет", закупен през 2013 г. от "Булвет" ООД срещу 30.3 хил. лв. След извършване на екологична оценка проектът е получил разрешително и строежът е започнал през миналата година.
Останалите 100 хил. лв. се инвестират в преустройство и оборудване на втория планиран цех. Той се намира в сградата на стария ремонтен завод "Ремо". Справка в имотния регистър показва, че "Фарма вет" е купила сградата в началото на 2015 г. за малко над 240 хил. лв. От планираната инвестиция във втория цех "Фарма вет" ще поеме 70%, а останалите ще дойдат по оперативната програма "Човешки ресурси".
Николов не се ангажира с конкретен срок, в който двата цеха трябва да заработят, тъй като това зависи в голяма степен от строителните фирми. Все още не се знае кое от предприятията ще бъде завършено първо, но едното се очаква да е готово до два месеца, а другото - в началото на следващата година.
Последните финансова резултати на компанията в Търговския регистър са от 2013 г. Според тях приходите й са били 1.38 млн. лв., а година по-рано - 924 хил. лв. През миналата година дружеството е завършило с печалба от 303 хил. лв., след като през 2012 г. положителният финансов резултат е бил 131 хил. лв.
Коя е фирмата инвеститор
"Фарма вет" ООД е фармацевтичен производител с 25-годишна история. Според Търговския регистър фирмата се занимава с производство, внос и износ на ветеринарномедицински продукти, храни за кучета и котки, фуражи, млекозаместители и обезпаразитители. В портфолиото на дружеството има над 30 лицензирани продукта и 40 санитарно-хигиенни препарати, регистрирани в Министерството на здравеопазването, пише на интернет страницата на компанията.
От 2011 г. "Фарма вет" започва и производство на гранулирани храни за домашни любимци. В момента фирмата разполага с 4 производствени бази и търговски склад в Шумен и извършва доставки в цялата страна.
ГЕРБ и ДПС вече съвсем явно играят в един отбор. ГЕРБ и ДПС зарязаха всякакви преструвки и започнаха съвсем открито да играят заедно по ключови законопроекти. Премиерът Бойко Борисов напълно се отказа от съдебната реформа, лансирана от правосъдния министър Христо Иванов и подкрепена от реформаторите, и възприе позицията на лидера на ДПС Лютви Местан промените в конституцията да са чисто символични, за да се отчете някаква реформа пред Брюксел и така да се избегнат критичен доклад и негативни реакции за частичен прием на България в Шенген. Местан обяви готовност "за час" да изготви нови промени в основния закон, които да бъдат внесени до петък с подписите на 180 вносители и да бъдат гласувани с огромно мнозинство на извънредно заседание на 21-23 август и окончателно - преди местните избори.
На критиките, че промените в конституцията се изпразват от съдържание, Борисов и Местан отговориха с идентични кухи аргументи, очевидно съгласувани предварително. Борисов не показа да е притеснен, че този обрат може да доведе до ремонт на кабинета, тъй като правосъдният министър многократно заплаши с оставка, ако съдебната му реформа бъде отхвърлена или тотално обезсмислена. От парламентарната група на ГЕРБ не бяха информирани за случващото се и цял ден чакаха инструкции "отгоре" дали ще се изтегля внесеният от депутати от ГЕРБ и РБ проект за изменение на конституцията и ще се подписват ли като вносители под законопроект на ДПС. Реформаторите се събраха на спешно заседание, на което да решат какво да правят.
ГЕРБ окончателно се предаде на ДПС и по въпроса за референдумите, като се отказа от предложението си за облекчени условия за валидност. Смехотворният мотив за оттегления в последния момент в пленарната зала закон се оказа проведеният преди дни референдум в Гърция. "Смятам, че от това, което наблюдаваме в Гърция, това е по-правилното решение за силна и устойчива държава", обясни шефът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов пред Клуб Z. Така остава в сила старото положение, според което допитването ще се признава, ако в него са участвали толкова хора, колкото и на последните парламентарни избори. Това устройва ДПС, което е категорично против всякакви промени.
По предложение на ГЕРБ се прие незначително намаление на броя подписи на граждани, необходими, за да се задължи парламентът да инициира национален референдум - от 500 хиляди на 400 хиляди. Неправителственият сектор обаче отдавна обяви, че гражданските инициативи не са в състояние да преодолеят и такъв праг.
Транспортното министерство пита бизнеса за мултиплексите. Прекратяване на съществуващите лицензи и пускане на нови играчи на пазара на телевизионното радиоразпръскване. Това е един от възможните варианти, обсъждани в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС). Държавата търси изход от проблема с цифровизацията на тв ефира, след като на 23 април Европейският съд осъди страната ни. Нарушенията са в ограниченията, наложени при конкурсите за правата за излъчване на цифрови телевизионни и радиопрограми - т. нар. мултиплекси.
Вчера МТИТС обяви, че прави допитване за развитието на наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване. Става дума за т.нар. обществени консултации, които се обявяват според правилата на Брюксел. Целта е да се разбере има ли на пазара интерес от страна на нови играчи и как да действат регулаторните органи в бъдеще. Очакванията са професионалните среди да предложат модел и критерии при евентуален избор на участниците на пазара.
В обществените консултации, които продължават до 22 август, има няколко въпроса. Основните са дали има желание за получаване на лиценз за изграждане на нови мрежи за наземно цифрово разпръскване, с какъв срок да са лицензите, какви да са изискванията към участниците, какви да са критериите за оценка. Друг въпрос е може ли да се излъчват чрез един мултиплекс обществена и търговска телевизия, както и какъв е потенциалът на рекламния пазар. Поставя се и въпросът как да се стимулират телевизионните оператори, създаващи програми, за да ги разпространяват безплатно. Търси се отговор и на това какъв е подходящият бизнес модел, при който успешно може да се реализира ефирното цифрово тв радиоразпръскване като технологична платформа, която се конкурира с кабелните, спътниковите и мобилните платформи за тв услуги.
Пощите спряха преводите от и за Гърция за неопределено време. По изискване на "Мъниграм" в клоновете на "Български пощи" временно се преустановява приемането и изплащането на парични преводи от и за Гърция, съобщиха от пощите. Приемането и изплащането на суми по тази система ще бъде подновено след уведомление на "Мъниграм", се добавя в съобщението.
"Български пощи" напомнят още, че във всички пощенски станции в страната продължава да се предлага услугата "Входящи и изходящи международни парични преводи" по другата система - "Евроджиро". Разликата с "Мъниграм" е, че докато през него достъпът до парите става за минути, то по системата "Евроджиро" трансферът се осъществява за три дни.
Много български банки пък уведомяват клиентите си както с информация на сайтовете си, така и в паричните салони, че независимо от наложените ограничения на работата на банките в Гърция те продължават да обработват преводи към бенефициенти там, наредени от България.
Заради ситуацията в южната ни съседка обаче съществува риск получателите на преводите да не могат да използват наредените средства, предупреждават банки. Затова, за да защитят интересите на своите клиенти - наредители на преводи към Гърция, трезорите ни си запазват правото да се обърнат към наредителите на парични преводи за допълнително потвърждение на платежните инструкции. Обявени са и телефони, на които може да се получи допълнителна информация.
Проверките: За чадър и два шезлонга от 9 до 57 лв. на ден! 57 лв. на ден за чадър и два шезлонга на плажа. Такава цена съществува в България, стана ясно от справка, която ще се появи на страницата на Министерството на регионалното развитие. Съобщи го министър Лиляна Павлова, чието ведомство до края на тази година дава концесиите за българските плажове.
9 лв. за ден е най-ниската цена за платените зони - по три лева за чадър и два шезлонга. Обикновено всяко устройство върви по 8 лв.
"Липса на спасители и медицинско оборудване, поставяне на преместваеми обекти извън утвърдените схеми, неосигурени водни коридори за джетове", са сред основните нередности по морските плажове, констатирани след проверка на междуведомствена комисия през последните два месеца, каза още министър Павлова. Резултатите от проверката са изпратени в прокуратурата.
През юни и юли от министерството са били проверени 99 плажа, а областните управители са направили проверки на 21 плажа. Морските плажове с акт за изключителна държавна собственост са 209. От тях само 114 се стопанисват от концесионери или наематели, а 95 са неохраняемите, като части от тях частично се пазят.
Проверката е установила, че на 36 плажа липсват спасители, 39 имат проблем с преместваемите обекти, 11 - с медицинското обслужване, на 23 не са поставени указателни табели за свободната зона за плаж и ценоразписи за услугите, седем са с нарушена хигиенна поддръжка, а четири нямат водни коридори.
Министър Павлова информира, че при 23 плажа няма установено нито едно нарушение, като два от тях са под наем и 21 са на концесия. Сред тях са Албена, Кранево, Златни пясъци. Сред плажовете без нарушения, които са под контрола на областните управители, са тези във Варна.
Започват изненадващи проверки, предупреди министърът. Тя информира, че с най-арогантно поведение са били наемателите и концесионери на плажове в Слънчев бряг и Несебър, които си плащат глобите, но не премахват обектите в нарушение. Продавач на царевица се яви с касов апарат на плажа.
Десет екипа на НАП от Бургас тръгнаха по южните плажове, за да видят на място издават ли се касови бележки за чадър и шезлонг. Промяната в наредбата за отчитане на оборотите влезе в сила от 21 юли и според нея билетчето за сянката, както и за ред други услуги като посещение на концерт или музей отива в историята.
Вместо билет концесионерите трябва да издават касов бон за всеки платен чадър или шезлонг.
Данъчните установили при проверка, че наемателят на едната част от плажа в Слънчев бряг имал закупен касов апарат още от миналата година.
Учени от БАН предупреждават: Торти с картинки причиняват рак. Прекомерното ядене на торти с глазура във вид на цветни картинки (например герои от приказки), на оцветени бонбони и сладоледи, на колбаси и дори приемането на лекарства могат да причинят рак. Обичайно в тях се съдържат шест опасни Е-та - оцветители, стабилизатори, консерванти, които имат силата да увредят човешкото ДНК и да предизвикват сериозни заболявания. За това алармираха от Лабораторията по молекулярна генетика към Института по молекулярна биология на БАН.
„Еднократното въздействие показа, че концентрацията на някои от веществата, например натриев нитрит (Е250), който се добавя в месата и в колбасите, трябва да бъде 1000 пъти по-ниска от тази, която е разрешена", каза доц. Георги Милошев, ръководител на лабораторията. Наред с нитрита останалите опасни и канцерогенни Е-та са добавката кафеин, оцветителите в червено, зелено и синьо - еритрозин (Е127), индиго кармин (Е132) и фаст грийн (Е143), както и 4-аминоантипиринът (4AAP). Всички те са разрешени за употреба в Европейския съюз.
За да стигнат до извода, че са опасни за здравето, учените от БАН са направили опитите със съдържание на добавките в пъти по-ниски от разрешените сега от Брюксел. Изненадата - дори в многократно по-ниска концентрация въпросните Е-та крият сериозен риск за здравето. От всички изследвани добавки 12 са доказано вредни, като шест могат да влияят на гените. "Изводът е, че за да не увреждат ДНК, въпросните шест Е-та трябва да са в концентрации от 10 до 100 пъти по-ниски от сега разрешените", добавят учените на БАН.
Резултатите от изследването са публикувани в няколко чужди журнала и в един български. Сезирани са здравното, земеделското и икономическото министерство, Комисията за защита на потребителите, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и др. От всички ведомства реагира единствено БАБХ, като поставя въпроса пред Европейската агенция по безопасност на храните (EFSA). Oтговорът на EFSA обаче е лаконичен. Те благодарят на България, че повдига темата, но заявяват, че научният труд на родните генетици не осигурява нова информация относно безопасността на добавките.
За последно през 2013 г. EFSA предупреди, че шест оцветителя, използвани в сладкарството, фармацията и козметиката, са опасни и могат да увредят ДНК и генетичния материал на клетките. Става въпрос за Allura Red AC (E129), Amaranth (E123), Ponceau 4R (E124), Sunset Yellow FCF (E110), Azorubine/Carmoisine (E122). Затова европейската агенция разпореди допълнителни проучвания на веществата. Част от тях са забранени за използване в някои страни като САЩ, Норвегия, Финландия и Великобритания.
ЕVN: В ромските махали се краде най-малко ток! В ромските махали се краде най-малко ток, а събираемостта в най-голямия етнически квартал у нас - "Столипиново" в Пловдив надхвърля 98%, съобщиха от ръководството на EVN България АД.
"За съжаление обаче кражбите и посегателствата върху преносната ни мрежа за първите 6 месеца на 2015 г. бележат ръст, като щетите за дружеството са за 851 000 лв. срещу 1 млн.лв. за цялата 2014 г.", допълни картинката Костадин Величков, член на Съвета на директорите на EVN.
"Откраднатата" електроенергия за първото полугодие на 2015 г. на територията на цяла Югоизточна България е 7,78 млн. kWh на обща стойност от 668 000 лв., като измамите се извършват от хора с по-висок социален статус или от специалисти по поръчка на бизнес клиенти.
Сред тях имало собственици на хотели и ресторанти от черноморските ни курорти начело със Слънчев бряг и от родопския Пампорово, както и притежатели на кръчми в Пловдив. Технологичните загуби от кражба на ток са най-големи - 12%, на територията на Старозагорска област, а най-минимални щети EVN търпи в Пазарджишко - 8% въпреки многобройното ромско население и махали в областния град и Пещера.
От австрийската компания са понесли от 1 януари до 30 юни 2015 г. и щети за 183 000 лв. от 49 посегателства на оборудване в трафопостове и кражба на 15 623 м проводници. "За съжаление не можем да сложим СОТ на всичките си над 13 000 трафопоста", коментират от ЕVN.
Ефектът от въвеждането на дистанционното отчитане на електроенергия в 30 ромски махали в Югоизточната България се оказал поразителен, както и този от изпращането на безплатно SMS извествяване до абонатите, че в 3-дневен срок се им бъде изключен тока, ако не си го платят.
В 99% от 67 000 случая не се е стигнало до прекъсване.
Рекордните над 58 000 обаждания за един ден са получени в колцентровете на EVN навръх 7 март, когато страната ни бе затрупана от снеговалеж. Стихията извадила от строя 12 подстанции на ЕСО в Родопите, скъсала 360 км електропроводи, повредила 1800 стълба от мрежата на ЕVN и оставила без електрозахранване 965 места.
В момента от електрокомпанията изграждат напълно нова преносна мрежа в общините Ардино и Баните и частично нова в Рудозем и Смолян.
20% повече за парно и топла вода за миналата зима. С 16-20% по-скъпо излиза миналата зима на столичните абонати на парното. Това показват данните от изравнителните сметки на най-големия топлинен счетоводител в София.
Според тях средната сметката за отоплението и топлата вода на жилища с площ до 50 квадратни метра за целия зимен сезон е 704,81 лв., съобщиха от „Техем". Това е с 16,6% повече в сравнение със сумата, отчетена за предходния отоплителен сезон. Увеличението е почти същото за 70 квадрата жилище. За такъв тип апартаменти средната сметка за миналия отоплителен сезон е 883,56 лв. Най-голяма сума естествено е за големите жилища от по 100 квадрата. За тях парното и топлата вода за миналата зима е излязло средно 1108,81 лв., което е с 20 на сто повече от сезон 2013/2014.
От „Техем" обясниха, че по-солените сметки се дължат на по-дългата зима както и по-високото потребление на абонатите.
Равносметката сочи още, че от общо 163 117 клиенти на топлинния счетоводител 57,6% ще имат да получават пари от „Топлофикация София", а останалите 42,4 на сто - да доплащат. Тези, които ще си търсят пари от топлофикацията са с 25 хиляди повече от тези, които ще трябва да й дават още. Както е известно от тази зима се прилага нов начин на изчисление на прогнозните сметки. Те вече не се правят от топлинните счетоводители, а от топлофикациите според потреблението на всеки абонат през предходната зима.
Впечатление прави още, че между 55 и 65 на сто от сметката за миналата зима се пада на отоплението (останалото е за топла вода), като този процент е чувствително увеличен в сравнение със сезон 2013/2014. Което е още едно потвърждение за по-голямата консумация заради по-студената зима.
Преди десетина дни данните си от изравняването обяви друг от големите топлинни счетоводители в София - „Нелбо". При него 48% от клиентите ще имат да получават пари от топлофикацията, 41% трябва да доплащат, а 11% са завършили сезона почти на нула. От тези, които ще имат да дават 11% ще доплащат суми между 10 и 50 лв., 9 % - между 51 и 100 лв. и 6 % между 101 и 150 лв., а най-много - 15% ще доплатят над 150 лв.
Важно е да знаете, че каквато и сума да е посочил топлинният ви счетоводител за доплащане или за получаване, тя не е окончателна. Всеки абонат има право да обжалва изравнителната си сметка в срок от 30 дни от получаването й. Ако се окаже прав и фирмата за дялово разпределение направи корекция, това се отразява в промяна на сметките на всички останали. След изтичането на месеца за жалби новите сметки се предават на топлофикация за фактуриране. И след като тя издаде изравнителната фактура може да се подаде жалба, като срока за това е три месеца.
Чужденците луднаха по екотурове у нас. Почти половината от екотуровете у нас се правят от чужденци. Това съобщи председателят на УС на Българската асоциация за алтернативен туризъм Любомир Попйорданов, цитиран от БТА.
Според него приходите от алтернативен туризъм към момента са за близо 25 млн. евро, като делът им в общите туристически постъпления е близо 1%. Най-евтините групови пакетни пътувания с туроператор в група започват от 70 - 100 евро на човек на ден в България.
Добре позиционирани на пазара са "зелените" къщи. Сертифицирани са 30 къщи в Родопите, Пирин, Стара планина и Дунавската равнина. Там средната цена на нощувка със закуска и вечеря е около 55 лева на вечер на човек. В цената не влизат допълнителните услуги - планински водач, наем на велосипеди, езда на кон, занимания за деца, кулинарни ателиета и други.
Почитателите на алтернативния туризъм рядко разчитат на туристическите агенции, те се доверяват на интернет, за да открият своето заветно местенце на края на света. Това е причината в този туристически сегмент да доминират индивидуалните пътувания, като българските туристи са над 50 на сто.
Индивидуалните туристи държат дял от 60 на сто на почивките в "зелени" къщи. Според Попйорданов, за разлика от затрудненията с почивките по Черноморието, няма отлив както при индивидуалните така и при груповите пътувания за алтернативен туризъм това лято.
Браншовикът смята, че проблем на почивките в "зелени къщи" е липсата на така наречените кръгови маршрути, които да са ясно обозначени и да предоставят възможност на почиващите без водачи на организират своето време и активности. Затова според Попйорданов България трябва да направи повече, разчитайки на средствата от новите европрограми.
Много често както българските, така и чуждестранните индивидуални туристи се отказват от ползването на планински водачи, първо защото това излиза по-скъпо, а най-важното - защото не са убедени какво повече ще им даде наемането на такъв професионалист, коментира Попйорданов. Според него страната се нуждае от планински водачи по места в парковите дирекции. В много страни планинските водачи са в съответната дестинация, у нас обаче те са преди всичко в София.
Професионализмът също е сред причините да не са толкова популярни услугите на водачите. Не винаги уменията по катерене, отличната физическа форма и познаването на пътеките значат, че ставаш за водач на хора в планината. Водачите трябва да имат задълбочени познания за природата, традициите, както и качества на психолози, аниматори, умения в комуникациите, отбеляза Попйорданов.
Данъчни продават 30 дка ниви. Четири ниви в землището на Каварна пуснаха на търг от НАП Варна, съобщиха от добричкия офис на приходната агенция. Земеделската земя е конфискувана от съда от лице, извършило данъчни престъпления - подаване на неверни годишни данъчни декларации, като така е направен опит да се укрият данъчни задължения в особено големи размери. Две от нивите са с площ от по 5149 кв. м, а началната тръжна цена е 6 700 лв. за всяка. Другите ниви са с площ от по 10 300 кв. м, като наддаването за всяка от тях ще започне от 13 400 лв. Търгът е обявен за 4 август като подробности може да се видят на сайта на НАП. Оглед на земеделската земя може да се направи от 27 до 31 юли.
За първите 6 месеца на годината инспекторите по приходите от отдел "Държавни вземания" при НАП Варна са провели 25 тайни търга и от реализираните продажби в бюджета са постъпили близо 400 хил. лв. 187 357 лв. са постъпили от продажба на имоти, а 12 575 лв. са от продажба на изделия от благородни метали.
Хотелиери в Несебър търсят кмета за арбитър. Клубът на хотелиерите в Несебър официално поиска среща с кмета Николай Димитров, за да постави въпроса за стопанисването на плажната ивица и начина, по който то се осъществява от концесионера Боян Бонев и неговата фирма "Сироко". Представителите на Клуба са единодушни, че проблеми като тези, които се наблюдаваха в началото на туристическия сезон, в последните години не е имало. Те призовават кмета да се превърне в арбитър на отношенията между хотелиерския бизнес и туристите, които неколкократно изразяваха своето недоволство от окупирането на плажа. По думите им общината трябва да гарантира спокойно ползване на плажната ивица през следващия туристически сезон и недопускането на недоразумения през месец август, когато се очаква най-голямото струпване на туристи.
Пред "Стандарт" вицепрезидентът на клуба Филип Лисков заяви, че очакванията за слаб сезон постепенно се опровергават - в последните дни несебърските хотели са заети почти максимално, като се наблюдава прилив и на български летовници. Клубът на хотелиерите се бори за 50% свободна зона на плажната ивица. От сдружението са изготвили няколко проекта за следващия летен сезон, които искат да представи пред община Несебър, сред които вечерен час за всички нощни и увеселителни заведения на територията на Черноморието.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.867680 |
GBP | 2.316980 |
CHF | 2.060070 |