ВЕИ фирми и тецове се обявиха срещу новия фонд "Сигурност". Бурни реакции и протести съпроводиха задочно създаването на фонд "Сигурност на енергийната система", в който ще влизат 5% от приходите от продаден ток на всички производители на еленергия. Вчера Народното събрание прие окончателно промените в Закона за енергетиката (ЗЕ), с които се създава новият фонд. Вноските в него ще отиват за покриване на дефицитите в НЕК по изкупуването на скъпия ток. С новия данък ще бъдат обложени всички производители - частни и държавни, като парите ще се събират месец за месец. Годишно от новата мярка се чакат около 210 млн. лева.
Пред в. "Сега" шефката на фотоволтаичната асоциация Меглена Русенова заяви, че фирмите ще предприемат "всички законови мерки в защита на своя интерес". "Инвеститорите в енергетиката са изтощени и крайно уморени от непрекъснатите опити да бъде национализиран капиталът, който са вложили в България", заяви тя. По думите й в новия ЗЕ има два такива момента. Първият от тях е 5%-ният данък. Вторият е скритата такса под формата на намаляване на часовете, до които токът се изкупува на преференциална цена.
Едно от топлофикационните дружества - в Русе - дори излезе на протест срещу новия фонд "Сигурност", като служителите напуснаха работните си места за един час. От Асоциацията на топлофикационните дружества не можаха да кажат пред в. "Сега" как точно ще се отразят промените на тецовете и дали останалите дружества ще протестират подобно на колегите си от Русе. Синдикалистите Любомир Каринов и Тодор Дечев от "Топлофикация-Русе" определиха новия данък като рекет.
По мнение на инж. Божидар Митев, председател на енергетиците към КНСБ, част от дружествата ще са засегнати сериозно от новите промени. "Дефицитът в НЕК е натрупан в резултат от политически решения, за които сега дружествата трябва да плащат. Държавата трябва да компенсира тези дефицити, а не да убива фирмите", коментира за в. "Сега" той. Митев прогнозира, че скоро и мините ще спрат работа заради липсата на пари. "НЕК не плаща на тецовете, а тецовете - на мините. Проблемът е системен, не е на едно или друго дружество", каза още той.
Според Искрен Веселинов от Патриотичния фронт износителите на ток и ЕРП-тата са част от енергийната система и затова те също трябва да поемат своята част за нейното стабилизиране. Предложението му обаче беше отхвърлено. Не бе прието и предложението му вноската към фонда на АЕЦ "Козлодуй" и "Марица -изток" 2 да бъде намалена на 1%.
Кабинетът предлага минималната заплата да е до 55% от средната. Минималната заплата да е между 35 и 55 на сто от средната за страната и да се определя на базата на няколко обективни показателя. Това предвижда проект на Министерския съвет, който в момента работна група към социалното министерство обсъжда с бизнеса и синдикатите.
Критериите, от които ще зависи минималното възнаграждение, са размерът на средната заплата за страната за последното тримесечие, линията на бедност, индексът на потребителските цени за съответната година спрямо предходната според заложеното в бюджетната прогноза.
По данни на НСИ за третото тримесечие на тази година средната заплата е 882 лв., което означава, че минималната трябва да е до 441 лв. според предлаганата методика. Плановете на кабинета са минималното възнаграждение да стане 420 лв. от 1 януари. Нетният размер обаче - след приспадането на осигуровките и данъците - не трябва да е под прага на бедност. С увеличаването на минималната заплата на 380 лв. от 1 юли нетният й размер стана 298 лв. и за първи път изпревари линията на бедност с 12 лв.
От Асоциацията на индустриалния капитал поискаха минималните заплати да се договарят по икономически дейности между браншовите работодателски и синдикални организации. Според техния модел за страната трябва да важи най-ниската от всички договорени нива, а Министерският съвет да утвърждава договорените размери по икономически дейности, вместо да ги определя.
От АИКБ заподозряха, че кабинетът всъщност иска запази административно определяне на минималната заплата заради това, че си запазва правото да определя месечен и почасов размер за страната. "Административното определяне на минималната работна заплата почива на порочната презумпция, че увеличавайки я, се постига общо увеличаване на доходите "по вертикалата". Всъщност, това довежда главно до загуба на работни места сред най-нискоквалифицираните работници и до проблеми с доходите в "долната" половина на квалифицираните работници и служители", коментират от бизнеса. От асоциацията напомнят, че миналата година бизнесът и синдикатите са изпратили пет варианта за механизъм за определяне на заплатата, в които влизат производителността на труда, нуждите на пенсионната система, темповете на нарастване на минималния осигурителен доход, икономическите дейности, професиите, регионите, исторически и прогнозните данни за минималния осигурителен доход и т.н.
Борисов прие съдебната "реформа" на ДПС. След три дни на преговори в търсене на "компромис" по промените в конституцията ГЕРБ и Борисов на практика приеха съдебната реформа на политическия си опонент ДПС. Управляващите се отказаха от повечето фундаментални промени, залегнали в проекта на правосъдния министър - като по-късия мандат и явното гласуване на Висшия съдебен съвет, повечето отчетност на прокуратурата и т.н., докато Движението отстъпи само по една позиция - двете камари на ВСС - съдебната и прокурорско-следователската, да могат да взимат самостоятелни решения за кадровото развитие на колегите си. Всъщност партията на Местан изтъргува тази отстъпка срещу отпадне на паритета в прокурорската квота на ВСС и осигуряване на доминация на директно избраните прокурори. Това гарантира безконтролността и безотчетността на прокуратурата. В същото време с една бройка е завишена и парламентарната квота в съдийската колегия, което пък засилва политическото влияние върху съда.
Така на практика най-голямата управляваща партия отстъпи пред ДСП, и се съгласи съдебната реформа да се случи в услуга на статуквото и все повече да заприлича на "подменена" и "симулирана". А направените отстъпки я правят още по-беззъба и дори опасна.
Освен всичко изброено, Борисов е приел и още едно от условията на ДПС - да се пита Конституционния съд (КС) за допустимостта на конституционните промени, което крие сериозна опасност те да добият още по-безобиден вид. Питането ще бъде отправено между първото и второто четене на проекта, който първия път се гласува ан блок, а след това - текст по текст и всеки от тях може да бъде ревизиран.
Засега единствената пречка съдебната реформа да не се случи по плана на ДПС е Рефоматорският блок, който единствен отказа да подкрепи новите предложения.
Реформаторите са против новия проект
Повечето парламентарни партии - ГЕРБ, АБВ, ДПС, ПФ и част от БДЦ, са се обединили около новия проект. Той вече е изготвен и дори е бил раздаден на присъстващите на председателския съвет в сряда, като така и не стана ясно кой точно е авторът им. Според част от присъствалите документът е бил раздаден от ГЕРБ, но според източници на "Дневник" всъщност това е последната оферта на ДПС.
Председателският съвет и парламентарната група на Реформаторския блок обаче са взели единодушно решение да поддържат вече внесения проект за промяна на конституцията, изготвен от правосъдното министерство. Аргументите им са, че не могат да бъдат част от новия консенсус в Народното събрание, който има намерение да внесе изцяло нов Закон за изменение и допълнение на конституцията. От дясната коалиция твърдят, че новите предложения не покриват дори минималните изисквания за начало на съдебната реформа.
Без тяхната подкрепа новият проект не може да събере 180 гласа, а това бе условието той да бъде внесен в парламента още в петък, а сегашният да не бъде гласуван. Това беше и идеята, която лидерът на ДПС Лютви Местан лансира във вторник, а ден по-рано - и председателят на АБВ Георги Първанов.
Новите промени все пак събират 163 подписа, което гарантира, че могат да бъдат внесени и приети на първо четене. Бойко Борисов обаче едва ли ще прибегне до такъв вариант. По-рано в сряда - след като първо нападна и нахока Реформаторския блок, без да стане съвсем ясно защо, премиерът обяви, че за него най-важно е какво ще кажат коалиционните му партньори. И при липса на съгласие ще бъде гласуван стария вариант, въпреки че резултатът от това гласуване ще бъде ясен и той ще е "поражение" за ГЕРБ и РБ, защото няма да събере необходимото мнозинство от 160 гласа.
Ако ГЕРБ пренебрегне реформаторите това вероятно директно ще повдигне въпроса за оставката на Христо Иванов, както и за оставането на Реформаторския блок в правителството въобще или пък разцеплението на блока между партии, които искат да останат във властта на всяка цена и такива, които все пак държат на думата си пред избирателите, че ще има истинска съдебна реформа.
Ако пък все пак новият проект бъде внесен, то според конституцията той трябва да бъде разгледан най-рано един и не по-късно от три месеца след внасянето му. Така евентуалното гласуване на новите промени на първо четене може да стане най-рано в края на парламентарната ваканция през август или в началото на септември, а приемането им - по-късно през септември, ако КС се произнесе бързо.
Финансовото министерство: Вдигането на прага за ДДС ще ощети бюджета. Повишаването на прага за задължителна регистрация по Закона за ДДС (ЗДДС) ще доведе до загуба на бюджетни приходи. Това е становището на Министерството на финансите, дадено като отговор на депутатско питане за ефектите от евентуално повишаване на прага от сегашните 50 хил. лв. Според оценките на ведомството, управлявано от Владислав Горанов, при всички варианти (100 хил. лв., 150 хил. лв. или 200 хил. лв.) не се очаква положителен ефект за бюджета.
Анализаторите в МФ са направили разчети при трите варианта за нов праг. Според тях, колкото е по-висок той, толкова приходите в бюджета ще бъдат по-малки. При крайния вариант от 200 хил. лв. минималният негативният ефект за хазната ще бъде 110 млн. лв., а максималният - 550 млн. лв.
"За" по-висок праг
В началото на юни депутати от Реформаторския блок предложиха промени в Закона за ДДС, които предвиждаха увеличаване на прага до 200 хил. лв. Техните мотиви бяха, че подобна стъпка ще облекчи микро- и малките предприятия. Регистрацията по ЗДДС е свързана със завишени изисквания към счетоводна отчетност, подаване на ежемесечни справки-декларации и дневници за покупките и продажбите по ДДС. Според вносителите на законопроекта крайният резултат е, че много търговци предпочитат да се "задържат" под установения праг от 50 хил. лв. оборот, за да не се регистрират по ДДС, и не отчитат част от приходите си.
Положителните очаквания са свързани с изсветляване на част от сивата икономика и повече данъчни приходи от ДДС в държавния бюджет. Допълнителна полза ще е и частичното разтоварване на данъчната администрация от администриране по ДДС на малки и микропредприятия с изключително малки обороти, се казва в мотивите на вносителите.
Същевременно в чл. 100 в ЗДДС е предвидена възможност за регистрация по избор, т.е. и при облагам оборот, по-нисък от установения в чл. 96, ал. 1. В този смисъл предлаганите промени няма да повлияят негативно на онези предприятия, които желаят да ползват регистрация по ДДС и нямат облагаем оборот над 200 хил. лв., смятат вносителите.
Против промените
Още при внасянето на законодателните промени от страна на депутатите от РБ председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова (ГЕРБ) каза, че подобна стъпка би довела до ръст на сивата икономика. Според нея няма логична причина някой да не иска да се регистрира по ДДС, освен ако не е краен потребител. Подобно желание според нея е свързано единствено с желание за укриване на данъци, тъй като в крайна сметка косвеният данък се възстановява.
От Министерството на финансите мотивират отрицателното си мнение с европейската директива относно общата система на данъка върху добавената стойност. Тя предвижда възможност държавите членки да прилагат специални мерки за опростяване на процедурата за събиране на ДДС или за предотвратяване на определени форми на избягване и неплащане на данъци. Освен това с промени в Закона за счетоводството, които бяха приети от парламента в сряда, микро- и малките предприятия в България ще бъдат облекчени при изготвянето на годишните отчети и одита.
Друг мотив на финансовото министерство, отново свързан с европейската директива, е, че мерките, целящи опростяване на процедурата по събиране на ДДС, не бива, освен в незначителна степен, да засягат общия размер на данъчните приходи на държавата членка, събирани на етапа на крайното потребление.
От МФ обаче признават, че на този етап все още не разполагат с подробен анализ на ефектите от повишаването на прага. Всички техни изчисления се базират на данни от НАП за броя на потенциално засегнатите лица в зависимост от размера на декларираните от тези лица реализирани облагаеми обороти в годишен аспект и за прогнозираното намаление в приходите от ДДС като резултат от данните от подадените от лицата справки-декларации по ЗДДС, също изчислени в годишен аспект чрез компенсиране на декларираните ДДС за възстановяване и ДДС за внасяне по периоди.
Държавата дава 2,50 лева за 1 лев приход на театрите. Нова схема за субсидиране на театрите, оперите и балетните трупи одобри кабинетът в сряда.
Предложението на министъра на културата Вежди Рашидов, което бе одобрено, предвижда бюджетът да плаща субсидия за всеки 1 лв. от собствените приходи на театъра. Размерът ѝ ще зависи от вида на културния институт. Драматичните и драматично-куклените театри ще получават по 2,50 лв. на всеки лев собствен приход. Куклените театри ще вземат по 3 лв. субсидия за 1 лв. приход, филхармониите и оперите - по 6 лв., музикалните театри и Софийската опера - по 4 лв., а симфониетите - по 8 лв.
Досега държавата субсидираше продадените като бройка билети, а размерът на субсидията пак бе диференциран в зависимост от това дали е за Народния театър, държавен, общински или национален културен институт.
Новите правила са в ущърб на провинциалните театри, чиито приходи са по-малки заради по-евтините билети, е позицията на гилдията. Според кабинета обаче новият механизъм е по-справедлив и ще доведе до по-голямо разнообразие на културните продукти.
Рестартират идеята за лифт Царевец - Арбанаси. Дългогодишната идея за лифт между крепостта "Царевец" в Търново и архитектурния резерват Арбанаси ма нов тласък. На заседанието си на 30 юли великотърновските общински съветници се очаква да дадат съгласието си за стартирането на процедура. Тя започва с възлагане на проект за подробен устройствен план и прединвестиционни проучвания на бъдещата въжена линия.
През 2004-2005 година са правени проучвания и четири варианта за трасето на лифта. Според избраната разработка началната станция на лифта ще е в подножието на крепостта "Царевец" в местността Хренкхисар. Горната станция се предвижда да е до телевизионната кула в Арбанаси. Общината ще търси европейско финансиране за атрактивния проект.
Ясно е, че на долната станция при Френкхисар ще може да се слиза с асансьор от Балдуиновата кула. Ще има и пешеходна пасарелка над пътя. При телевизионната кула в Арбанаси ще бъдат направени търговски и увеселителни заведения. На двете станции са предвидени паркинги за леки автомобили и туристическите автобуси, както и нови спирки на градския транспорт.
Според предварителните проучвания и концепцията за лифта, въжената линия ще бъде с една осемместна кабинка. Тя ще може да превозва по около 750 пътника на час. При пътуването ще се откриват красиви панорамни гледки към Велико Търново, хълмовете Царевец и Трапезица и цялостен изглед към Арбанаси.
Предстои съгласуване на проекта за лифта с Националния институт за недвижимите паметниците на културата, КАТ, Басейнова дирекция, МОСВ, ВиК и енергото. Новите прочувания ще отнемат поне година-две, поясни инж. Валентина Миткова, началник-отдел "Териториално развитие".
Жегата тласка към агресия и самоубийства. В серията от над 30-градусови горещини в Бургас за десет дни петима души се самоубиха, в София двама младежи пребиха 3-годишно момченце, а душевноболни съвсем губят контрол над себе си и налитат на бой. По улиците просяци, които обичайно са кротки, сега заливат с порой от клетви минувачите, ако не им дадат милостиня.
„В жегите хората стават по-агресивни и се увеличават самоубийствата. Горещината директно се отразява при по-лабилните и уязвими личности, които имат проблеми или са преживели някакви нещастия и инциденти", заяви пред „Труд" проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в столичната университетска Александровска болница и национален консултант по психиатрия.
Водещата специалистка обясни, че промените в климата в последните години привличат вниманието на много изследователи по света. Установено е, че в глобален мащаб 2014-а е била годината с най-високите средни температури, откакто съществуват метеорологичните измервания. А се очаква 2015-а да бъде още по-топла.
„В публикация от юни т.г. в престижното и световноизвестно медицинско списание „Лансет" се посочва, че високите температури причиняват директни и индиректни психологически последици върху човека. Директните са, както вече казахме - високо ниво на агресия и посягане на живота си, а до крайната мярка стигат най-вече хора с финансови затруднения", заяви проф. Миланова. Във вторник тя е приела двама души именно с висок риск да сложат край на дните си. Единият е мъж на 72 г. с тежка депресия, която не му е позволявала да преодолее жегите. „Защото всяка екстремна ситуация изисква адаптация. Ако ти не можеш да я реализираш, се стига до края", обясни проф. Миланова.
Вторият пациент е 29-годишна жена, която и преди била със смазваща депресия. Сега състоянието й отново се обострило. В подобни случаи помагат медикаменти, подкрепа от близките и даване на усещане за сигурност, особено ако става дума за пациент с висок риск от самоубийство.
„Индиректните въздействия на жегите, за които се съобщава в „Лансет", са в резултат на природните бедствия. Така например сушата или наводненията предизвикват тежки загуби за хората. Заради тях по-късно потърпевшите развиват пост травматични стресови разстройства", заяви проф. Миланова. И продължи: „Това е огромен проблем, затова изследователите заключават, че последиците от подобни душевни промени могат да се заличат чак след 3 до 5 години. Т.е. влияе се върху цялостното развитие на човечеството. Има прогнози и за географски въздействия - различни индивиди ще се оттеглят да живеят по на север и ще се преселват", посочи проф. Миланова.
Друго проучване показва, че на живота си посягат фермери, чиито имоти са били поразени от сушата. Просто казано - те са имали едни очаквания, но се е стигнало до разочарования. „В Австралия по темата са направени много големи проучвания. Според резултатите от тях природата категорично влияе върху психичното поведение на хората", заяви националният консултант. Неслучайни са данните от изследване в САЩ, според което от климатичните промени тази година психически ще пострадат над 200 млн. американци. У нас обаче подобни наблюдения не са правени, а данните не могат да се екстраполират.
Поскъпването на тока от 1 август - по-малко. Новите цени на тока, които ще обяви след свое заседание на 31 юли Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), ще бъдат по-ниски от онези, които трябваше да влязат в сила на 1 юли. Това заяви вчера председателят на КЕВР Иван Иванов.
Предишното предвиждане за цените предполагаше средно поскъпване на тока за битовите клиенти от порядъка на 1,6%, като най-ниско беше в Западна България, а най-високо - в Североизточна. За тока на свободния пазар обаче цената на електроенергията трябваше да поскъпне с около 20% заради добавката „Задължение към обществото".
Вчера Иванов обясни, че ако в петък „Държавен вестник" публикува приетите на второ четене промени в Закона за енергетиката, КЕВР още в понеделник ще почне да пресмята новите цени, които ще влязат в сила от 1 август.
С промените на закона се създаде фонд "Сигурност на електроенергийната система". Той ще управлява средствата за компенсиране на недостига за покриване на разходите, извършени от НЕК. Производителите на електрическа енергия ще правят вноски във фонда в размер на 5% от ежемесечните си приходи от продадена електрическа енергия без ДДС. По повод фонда Иванов коментира, че създаването му няма да натовари финансово Енергийния системен оператор и ЕРП-тата.
Роми се правят на турски туристи, обират шофьори. Роми се обличат като турски туристи и гастарбайтери, за да обират наивни шофьори. Те се движат на големи групи край пътя и махат за помощ на всяка минала кола. Докато един баламосва шофьора, останалите разкостват колата му. От началото на летния сезон подобни случаи зачестиха, съобщиха от МВР за „Монитор".
Последната подобна група е засечена да „заработва" на главния път от София за Варна край ловешкото село Брестница, след разклона за Плевен и Русе. Около 20 роми седят от двете страни на пътя всеки ден, като дори паркират и по няколко коли. Те избират място, което е точно след завой, за да не се забелязват отдалеч и да не будят подозрение.
Апашите разчитат на изненадата на шофьорите, пред които изведнъж се появяват добре облечени хора, приличащи на гастарбайтери или на туристи. Притеснено ръкомахат към пътниците в автомобила и ги молят да спрат. Веднъж щом някой наивен водач го направи, на прозореца застава един от групата и започва да пита за някаква измислена посока. Моли за дребна сума, с оправданието, че нямат, а се изгубили. Веднага щом се приберат щели да ги изпратят. През това време останалите застават пред колата, така че да не може да потегли. Ако шофьорът се съгласи да даде пари, го оставят да си тръгне.
„Получаваме сигнали за подобни групи и веднага изпращаме патрул на място. Когато ни видят обаче, те се разотиват. Ако нямаме свидетелски показания на потърпевш и подадена жалба, ни е много трудно да реагираме. В повечето случаи водачите дори не разбират, че са били обрани. Докато те разговарят с ромите, друг от групата отваря задната врата, стига там да няма човек и взима каквото може.
Пострадалият разбира чак след време за липсата на вещите си и това прави почти невъзможно залавянето на извършителите", обясниха от МВР. Оттам предупреждават всички шофьори да избягват ненужното спиране на пътя, особено когато там има големи групи хора. Полицаите разкрили и няколко случая на подобни измами през последните месеци. Освен на туристи, роми се правели и на румънци, които са аварирали с колата си край пътя. Те научавали по няколко думички, с които се опитвали да заговорят спрелите да им се притекат на помощ хора. С ръкомахане им обяснявали, че им е свършило горивото и нямат пари. Вместо това обаче имало злато. Някои шофьори приемали ценностите срещу дребна сума пари. После се оказвало, че благородният метал е само евтина имитация.
Подобна схема у нас прилагали и румънски цигани, които също спирали шофьори край пътя с молба за помощ. Преди два месеца дори била разбита цяла група на магистрала „Тракия". След подаден сигнал полицаи отишли на 197-и километър от пътя и заварили групичка роми от двете страни на шосето. Докато вървяла проверката на личните документи, пристигнал шофьор, който обяснил, че е станал жертва на измама. Спрян под претекст, че чужденците са закъсали за гориво, след като им услужил, му било предложено да закупи златен пръстен само за 57 лв. Минути по-късно станало ясно, че пръстенът е изработен от пиринч - сплав от цинк и мед. При извършения на място обиск от чужденците са иззети 3000 лв. и няколко синджирчета от същия наподобяващ злато метал.
Автоморгите искат част от екотаксата. Повече организации да събират екотакса за автомобили и по този начин да се увеличи конкуренцията в бранша, поискаха вчера от Асоциацията на рециклиращата индустрия (АРИ) и Българската стопанска камара (БСК).
По данни на браншовата организация в страната ни се рециклират по различни данни от 20 000 до 40 000 автомобила годишно. Според зам.-председателя на сдружението Явор Божанков един от проблемите в сектора е точността на тази статистика.
„Трябва да има прецизна отчетност на регистрираните и спрените от движение и отишли за рециклиране леки автомобили, и платените екотакси", поиска той. По думите му в момента не се знае за какво се използват парите от тези такси, които годишно са около 60 млн. лв. В повечето други държави от Евросъюза има публични електронни регистри, където може да се намери пълна информация за разходването на финансовия ресурс. Той спомена още, че в напредналите западни страни средствата от екотаксите се използват за субсидиране на рециклирането само на определени компоненти от автомобилите, които не носят печалба на автоморгите. „Такива са например пластмасовите брони, седалките на колите и реагентите от автоклиматиците", уточни той и добави, че във Великобритания не се събират екотакси за автомобили. И там рециклиращите фирми печелели само от оползотворяването на авточастите и другите материали от возилата.
Божанков твърди, че у нас е ниска - 50%-60% степента на рециклиране на излезлите от употреба леки коли, докато в Европа се стига до 90%. „Причината е, че те използват технология на световно ниво и точно в тези случаи има някакъв смисъл да се плаща екотакса за атомобилите", смята той. Според него няма точна информация дали материалите, които в България не се рециклират се експортират извън страната като суровина или се изхвърлят на нелегални сметища.
Данни на Асоциацията на рециклиращата индустрия сочат, че с таксата за един стар автомобил в размер на 250 лв. и е най-високата в ЕС, може да се разглобят и оползотворят материалите от 4 возила. В Холандия въпросната такса е от 40 до 60 евро. Рециклиращите фирми вече са поставили пред българските институции въпроса защо има такава драстична разлика в размера на екотаксите у нас и в другите европейски страни.
От браншовата организация заявиха, че в България парите от екотаксите в момента се разпределят само между 3 организации за рециклиране, а до 2012 г. са били много повече, В последните години 13 фирми с опит в оползотворяването на отпадъци са искали също да събират автоекотакси, но от МОСВ ги отрязали.
По информация на БСК от екоминистерството в момента подготвят на експертно ниво промени в нормативната уредба, засягаща тези проблеми.
Лошите банкови заеми се топят. Лошите и преструктурирани кредити на банките се топят. Като това се наблюдава при заемите както за бизнеса, така и за гражданите. В края на май проблемните кредити за бизнеса са на обща стойност 6,041 млрд. лв., което е с 6 млн. лв. по-малко от предходния месец, сочат данните на БНБ. Делът на лошите и преструктурирани кредити от общия обем на заемите за бизнеса обаче леко нараства до 19,9%, при 19,65% месец по-рано. Причината за това, е че през месец май сериозно намалява общата сума на отпуснатите кредити за бизнеса. Фирменото кредитиране за месец се свива с 414 млн. лв. до 30,35 млрд. лв. Явно фирмите сериозно са ограничили взимането на нови заеми.
При финансирането на домакинствата проблемните кредити също намаляват - с 4 млн. лв. до 3,239 млрд. лв. Така делът на проблемните заеми на гражданите се свива до 17,74%, при 17,77% месец по-рано. Свиването на лошите кредити е добър знак за банковата система. Проблемът е, че отпускането на нови кредити върви с доста бавни темпове. През май кредитите за домакинства нарастват само с 10 млн. лв. и достигат 18,261 млрд. лв. Като положителни сигнали има при потребителските заеми, които се увеличават с 6 млн. лв. до 7,346 млрд. лв. Именно тези заеми се връщат най-редовно. Проблемни са само 16,12% от раздадените потребителски заеми. При жилищните кредити има спад на общия обем на отпуснатите средства с 11 млн. лв. до 8,676 млрд. лв. Като лоши и преструктурирани са 21,22% от всички раздадени жилищни заеми.
По-лесно счетоводство при оборот до 75 млн. По-лесни счетоводни правила ще има за фирмите с годишен оборот под 75 млн. лв. Това гласи нов закон за счетоводството, който одобри Министерски съвет. Счетоводните изисквания за фирмите ще се определят от размера на техните активи, оборот и персонал - т.е. от големината им, каквито са изискванията на директивите на ЕС. Като за малките и средни фирми има редица облекчения.
Предприятията се разделят на четири групи - микро, малки, средни и големи. Като големи са тези, които надвишават два от праговете - 38 млн. лв. активи, оборот от 75 млн. лв. и персонал от 250 души. В проекта се предлага само големите фирми и предприятията от обществен интерес да прилагат международните счетоводни стандарти, а всички останали - националните. Малките и средните фирми ще прилагат международните счетоводни стандарти само по желание. Това ще доведе до значително намаляване на разходите им за счетоводни услуги и консултации.
Със закона ще отпадне задължението за превод на български на всички счетоводни документи, които постъпват в предприятието на чужд език. Въвежда се и забрана за съставяне и отчитане на счетоводни документи за сделки, които изкривяват и изопачават действителното финансово състояние на предприятието, както и осчетоводяването на фиктивни сделки, които прикриват други операции като подкупването на длъжностни лица.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |