Държавата спира да внася 12% във фонд "Пенсии". От 2016 г. държавата престава да е със статут на особен осигурител във фонд "Пенсии". Тя ще продължи да финансира дупката в пенсионната система, но приносът й няма да е фиксиран в точен размер и отпусканите суми няма да се отчитат като осигурителни приходи. Това ще извади на светло мощното финансиране с пари от данъци на пенсионната система.
Това решиха късно във вторник депутатите при окончателното приемане на промените в Кодекса за социално осигуряване. Така, без никакъв дебат народните представители премахнаха елемент от финансирането на системата, представян като ключова реформа при въвеждането му през 2009 г.
От 2009 г. насам държавата участва като особен осигурител във фонд "Пенсии" чрез предоставяне на трансфер в размер на 12 на сто от общия сбор на осигурителните доходи за съответната календарна година. Промяната беше въведена едновременно с намаляване на вноската за пенсии от 22 на 18%. За да няма проблеми с методическото отчитане на дефицита, участието на държавата тогава нарочно не бе регламентирано като вноска, а като трансфер.
Още през 2009 г. решението бе критикувано като мимикрия, целяща да прикрие дефицита в системата. Сега държавата се отказва от тази мимикрия, като приносът й към бюджета на държавното осигуряване ще зависи от дефицита. Държавата ще дава толкова, колкото не достигат. Това вероятно ще доведе до промени в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за следващата година, защото трансферът в размер на 12 на сто от общия осигурителен доход в момента се записваше на отделен ред, като част от общите осигурителни приходи. За 2015 г. заложените постъпления от този трансфер са в размер на 2.7 млрд. лв. Отделно от това, за покриване на недостига държавата дава други 2 млрд. лв. Така приносът й възлиза на общо 4.7 млрд. лв. без осигуряваните от нея служители в качеството на работодател при 4.6 млрд. лв. приходи от осигурителни вноски на работодателите и работниците.
Въпреки крупните суми при гласуването на текстовете никой не обясни как точно ще се променят тези приходни пера при отмяната на статута на особен осигурител на държавата. Единственият депутат, който реагира по темата, бе Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт, който попита какво става с дефицита при тази промяна. "Дефицитът вече е с 2 млрд. нагоре, разликата между трансфер и дефицит е огромна", коментира Байрактаров. Не се намери кой да му отговори.
Коалицията ГЕРБ - ДПС преназначи старите подуправители на БНБ. ГЕРБ напълно забрави, че само преди месеци яростно искаше оставките на всички членове на Управителния съвет на БНБ заради кризата с КТБ, и заедно с ДПС вчера гласува доверие и нов мандат на двамата ключови подуправители на бившия шеф на банката Иван Искров - Димитър Костов и Калин Христов. Третият подуправител е Нина Стоянова - досега главен юрист на БНБ.
Поредното тематично коалиране между водещата управляваща партия и уж опозиционната ДПС не е изненадващо, защото ГЕРБ редовно неглижира по ключов въпрос аргументите на партньорите си във властта - Реформаторския блок и Патриотичния фронт, които вчера гласуваха против. БДЦ и част от АБВ помогнаха за избора, но техните гласове не бяха решаващи.
Христов ще отговаря, както и досега, за управление "Емисионно" - валутния борд, Димитър Костов ще поеме банковия надзор, който се дискредитира в "аферата КТБ", а Нина Стоянова ще го замести в досегашния му ресор - банково управление. Те встъпват в длъжност веднага.
При обсъждането на тримата подуправители залата отчетливо се раздели на две - част от депутатите, основно от ГЕРБ, хвалеха професионалните качества на кандидатите, а останалите, без да оспорват експертността, говореха за морал, отговорност и помрачена репутация заради краха на КТБ. Мартин Димитров от Реформаторския блок направо призова управителят на БНБ да оттегли предложенията си. "Г-н Радев, аз и цялата парламентарна група на Реформаторския блок гласувахме за вас за управител на БНБ, защото искахме някой, който идва отвън и не е забъркан във всичките скандали, които се случиха в България през последните няколко години. Чрез предлагането на същите подуправители не стабилизирате БНБ, а рискувате напрежението и проблемите да продължат", заяви Димитров. Много депутати припомниха как миналата година от ГЕРБ също настояваха целият Управителен съвет на БНБ да поеме отговорност за провала на КТБ и да подаде оставки. Депутатът от БСП Румен Гечев цитира интервю на Бойко Борисов от 2014 г., в което той говори за оставки на всички членове на УС на БНБ и дори за арести в централната банка. Той припомни и други остри коментари срещу Искров, подуправителите и целия УС на БНБ от страна на водещи фигури от ГЕРБ, като Цецка Цачева, Менда Стоянова и Делян Добрев. "КОЙ управлява държавата, КОЙ има силата да промени категоричните позиции на водещи политици от ГЕРБ", попита реторично Гечев.
"Вместо от подуправителите да се търси отговорност, те се награждават с нов мандат. Какво се случи, че тези хора вече имат репутация и им вярваме?", зададе логичен въпрос и депутатът от Патриотичния фронт Емил Димитров. "Няма да участваме в гласуването и да легитимираме УС, който се е компрометирал пред председателя на НС и пред премиера, който каза, че няма доверие в тези хора. Но нещо се е случило и е променило мнението", заяви още Димитров.
"Мобилтел" купува "Близу" в сделка за 140 млн. евро. Интригата около "Близу" приключи. След скоростна процедура кабелният оператор става собственост на "Мобилтел", стана ясно в сряда. Цената остава тайна, а очакванията са прехвърлянето да приключи през четвъртото тримесечие на годината.
Офертата обаче е от порядъка на 140 млн. евро, казаха два независими източника на "Капитал".
Най-близко до предложението на Telekom Austria (в наддаването участваше собственикът на "Мобилтел") е бил друг голям местен оператор - "Теленор", допълни източник.
Сделката ще свие леко конкуренцията на пазара на интернет и телевизионно разпространение. И ще изстреля "Мобилтел" в по-силна позиция. Ако влеят "Близу", това ще е новият най-голям телеком в страната с общи приходи от около 850 млн. лв. Сега това е БТК с годишни постъпления от 800 млн. лв.
Щастливото лято на шведите
"Близу" беше създаден преди повече от пет години от сливането на "Евроком кабел" и "Кейбълтел" и покупката на двете фирми от базирания в Швеция инвестиционен фонд EQT V за 120 млн. евро.
Според Търговския регистър "Близу медиа енд броудбенд" е заложенo като предприятие пред Уникредит Булбанк по договор за заем от 185 млн. евро, като по-голяма част от сумата дойде именно по линия на придобиването от EQT, за чиято цел купувачът взе синдикиран заем от около 130 млн. евро, агент по който е и Уникредит Булбанк.
От средата на 2013 г. фондът започна да прави опити да излезе от инвестицията си, които обаче досега бяха безуспешни.
Този път, при стартираната в началото на юни процедура, кандидатите се оказаха изненадващо много, което и доведе до желания резултат - изход за шведите, при това с добър резултат за EQT V.
Първо писма за интерес към 100% от "Близу" подадоха БТК, "Теленор България", "Мобилтел", базираният в САЩ фонд KKR и "Макс телеком".
При подаването на обвързващи оферти се оказа, че списъкът изобщо не е променен. Реално обаче конкуренцията беше между четири - без последната компания. "Близу" има от доста време доста добри отношения с дружеството на Даниел Купсин, като през пролетта двата оператора сключиха споразумение за споделяне на инфраструктура и услуги, според което "Близу" продава мобилния интернет от "Макс телеком", а LTE операторът ползва инфраструктура на кабелния разпространител. Затова и офертата на "Макс телеком" през цялото време се възприемаше само като приятелска услуга. Още повече че от самото начало е ясно, че оформящата се сделка ще е доста над възможностите на прохождащия четвърти на мобилния пазар.
Ако не може с пари, значи с много пари
На този етап единствената информация, която съобщиха от Telekom Austria Group (TAG), e, че "Мобилтел" купува 100% от "Близу", транзакцията ще се финансира със съществуващи парични потоци на групата и се очаква да приключи през третото тримесечие на годината, след като получи разрешение от регулаторните органи. Произнасянето на Комисията за защита на конкуренцията обикновено отнема месец, така че сделка може да има още в края на септември.
Цената остава тайна, като от TAG подчертават, че са се споразумели с продавача да не я оповестяват. Според източници на "Капитал" сумата е съвсем малко над 140 млн. евро - това беше прагът, над който EQT V имаше решимост да продава. Платеното рано или късно ще стане видимо, защото Telekom Austria е публично дружество.
HeidelbergCement придобива 45% от собственика на "Девня цимент". Немската HeidelbergCement ще купи 45% от италианската Italcementi SpA за 1.67 млрд. eвро от Italmobiliare в сделка, с която продължава консолидирането на европейската индустрия за строителни материали. В България Italcementi е собственик на "Девня цимент" и на "Вулкан цимент" в Димитровград. Пред "Капитал" от "Девня цимент" обясниха, че към момента нямат информация дали сделката ще доведе до някаква промяна за компанията, защото се е случила във вторник вечерта и все още е рано да се каже нещо по-конкретно.
Нов гигант в индустрията
Двете компании създават вторият световен лидер в производството на цимент, лидер в бизнеса с агрегатни материали и третият в света производител на бетон. Това е поредната сделка в сектора, в който консолидацията продължава. През юли швейцарският Holcim и френският Lafarge осъществиха сливане на стойност 40 млрд. долара, а в момента друга френска компания за строителни материали Saint Gobain преговаря за закупуването на швейцарската Sika. Освен тенденцията за консолидиране в индустрията други причини за сделката са географското разпределение на съществуващите заводи на HeidelbergCement с минимално припокриване на територията на Белгия и САЩ и потенциалът за синергия в иновационната и научноизследователската дейност на двете компании. Комбинираната група ще разполага с производствен капацитет около 200 милиона тона цимент, 75 милиона тона агрегати и 49 милиона кубични метри бетон с приходи, изчислени на базата на 2014 г. от приблизително 16.8 млрд. евро, генерирани в повече от 60 страни по света.
Присъствие в България
Italcementi присъства на българския пазар от 1998 г., когато закупи "Девня цимент" и след това "Вулкан цимент". Само преди два месеца италианската група пусна в експлоатация нова производствена линия за клинкер и цимент в "Девня цимент", в която вложи 320 млн. евро. Това е една от най-големите индустриални инвестиции в България в последно време, като капацитетът на новата линия е повече от 4 хил. тона цимент на ден. Новата линия е на практика нов завод, който е и сред най-големите в Европа. Преди няколко месеца главният изпълнителен директор на Italcementi Group Карло Пезенти коментира за "Капитал", че инвестицията е дългосрочна и когато местният пазар на цимент се възстанови, "ние ще бъдем готови да се възползваме повече от другите при възстановяването на пазара". Част от продуктите се произвеждат по нова технология от по-висок клас, например прозрачният цимент. Други продукти, които се произвеждат от "Девня цимент", са бетонни предпазни огради, бетони, които да се използват на пътища с по-слаб трафик, предпазни диги за речни корита и дренажния бетон I.idro DRAIN за пешеходни и велоалеи, както и за паркинги. Приходите на "Девня цимент" за миналата година са 110 млн. лв. - с близо 7% над предходната. Печалбата е 2.5 млн. лв., а в дружеството работят около 250 души. От "Девня цимент" заявиха, че все още не се знае дали придобиването на част от Italcementi от HeidelbergCement ще им се отрази по някакъв начин.
HeidelbergCement преди години също присъстваше в България като собственик на циментовите заводи "Златна панега" и на "Гранитоид", но през 2004 г. ги продаде на гръцката компания "Титан цимент" поради лошо финансово състояние. През 2003 г. компанията и други пет дружества от този бранш бяха глобени за ценово картелиране с общо 660 млн. евро от германския антимонополен орган, като най-голяма част от сумата (251 млн. евро) трябваше да бъдат заплатени именно от HeidelbergCement. Още по-рано, през 1999 г., Комисията за защита на конкуренцията в България глоби пет от шестте циментови завода по същата причина. В момента в България освен Italcementi Group има още два производителя на цимент: "Плевенски цимент" и "Холсим България" (бившият "Белоизворски цимент"), собственост на Holcim, и "Златна панега цимент", собственост на гръцката Titan.
Пресмятат пенсиите по 3 нови начина. Националният осигурителен институт получи изненадващо правото да спира пенсиите на хора с увреждания, които работят. Единственото условие е работата им да е свързана с условия на труд, които са сред противопоказанията за заболяването им, дадени от ТЕЛК.
Такъв текст одобриха депутатите при второто четене на промените в Кодекса за социално осигуряване късно вечерта във вторник. Предложението бе направено от депутата от Патриотичния фронт Димитър Байрактаров и не бе получило подкрепата на социалната комисия.
"НОИ плаща над 960 хиляди инвалидни пенсии, а в този проект на пенсионна реформа не е предвидено нищо за ограничаването им. Искам да ви кажа, че дори Хасан Адемов гласува в подкрепа на текста в комисията", аргументира се Байрактаров от парламентарната трибуна. И получи подкрепата на залата.
Този текст реално дава възможност да бъдат спрени пенсиите на изключително много хора с увреждания, обясниха експерти. Като пример дадоха хората с инфаркти, при които противопоказанията са толкова много, че реално обхващат почти всяка професия.
Почти без дебати премина нощното приемане на правителствената пенсионна реформа. Единствено предлаганото от вицепремиера Ивайло Калфин увеличение на възрастта за пенсия предизвика изказвания. "Предлаганият проект няма обществено съгласие и следващо мнозинство ще отмени увеличението на възрастта", обяви Корнелия Нинова от БСП. На което Калфин изчете резолюция на Партията на европейските социалисти, че пенсионната възраст на мъже и жени трябва да се изравни и подчерта, че председател на ПЕС е Сергей Станишев.
Още от догодина възрастта за пенсиониране ще започне да се увеличава с по 2 месеца на година за всички категории. При масовата трета категория от сегашните 63 г. и 8 месеца за мъжете и 60 г. и 8 месеца за жените ще трябва да достигне 65 г. и за двата пола.
Увеличение с по 2 месеца започва и при изискването за осигурителен стаж, като крайната цел е 40 г. за мъжете и 37 г. за жените. При недостигащ стаж пенсионирането ще става на 67 г.
Бе одобрено и предложеното от вицепремиера Калфин ранно пенсиониране при недостигаща 1 година от пенсионната възраст. При него ще се плаща пенсия, намалена с по 0,4% за всеки недостигащ месец, като намалението ще е доживотно.
При работещите първа категория възрастта ще се увеличав а, докато стане 55 г. и за двата пола. 55 г. е крайната пенсионна възраст, предвидена и за военни и полицаи. През 2016 г. те ще започнат да се пенсионират на 52 г. и 10 месеца, което е увеличение с 2 месеца спрямо сегашната ефективна пенсионна възраст на униформените. При работещите втора категория труд възрастта трябва да достигне 60 г.
Освен за военните за първи път се въвежда и фиксирана пенсионна възраст за учителите. От 2016 г. тя ще е 57 г. и 10 месеца за жените и 60 г. и 10 месеца за мъжете със съответно 25 г. и 8 месеца и 30 г. и 8 месеца учителски стаж. Тяхната възраст също ще расте с по 2 месеца на година, докато стане 62 г. и за двата пола. Освен това на учителите, които не се пенсионират на тази възраст, а на нормалните 65 г., ще се плаща добавка към пенсията от 0,33% за всеки допълнителен месец стаж.
Бизнесът: Няма да плащаме за тока с празен чек. "Няма да плащаме за тока с празен чек." Това заяви по време на протеста срещу цените на електроенергията от 1 август Константин Стаменов, председател на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори.
Всичко е прогнозно при изчисленията на цената на тока, къде са одитите на ВЕИ-тата, къде са измервателните уреди на топлофикациите и заводските централи, попита той.
Думите му бяха посрещнати с възгласи: "Индустрията - да, крадците - вън." По изчисления на организаторите близо 10 000 души са излезли на жълтите павета срещу евентуалното увеличение на цената на тока за бизнеса и тъй наречената добавка "задължения към обществото". Инициатори са КРИБ, Асоциацията на индустриалния капитал в България, БСК, БТПП, и синдикатите КНСБ, "Подкрепа" и "Независимост".
Към 10,45 часа пред сградата на президентството се събираха работници на "Биовет", пред сградата на бившия партиен дом бяха хората на "Арубис", на "Софарма" и на десетки други предприятия.
Защо моите колеги в Хамбург ще плащат тока с 30% по-евтино, попита Николай Лещаров, лидер на "Подкрепа" в "Арубис".
Първият оратор на митинга бе Васил Велев, лидер на Асоциацията на индустриалния капитал в България. "Не искаме да плащаме всяка година надписаната сметка в енергетиката, а тя е 1,3 млрд. лева", каза той. Велев заяви, че двете американски централи трупат огромни печалби не от продажба на пазар, а от преференциални цени, в пъти по-високи от пазарните. По 15 фотоволтаика на ден са присъединявани, кой е виновен, че сега бизнесът да плаща, попита още той. И заяви, че искат не отлагане на решението за цените, а те да останат такива до 1 януари, когато ще се либерализира пазарът.
От протеста пред Министерския съвет шествието продължи към Комисията за енергийно и водно регулиране. "Кои процентите сгреши? Кой, кой, кой?", "Вдигаш тока - дай оставка", "Иванов - off, off, off", "На реформата - да, на грабежа-не". Тези възгласи се чуха пред КЕВР.
Пред Народното събрание Васил Велев попита защо са подменени промените в Закона за енергетиката, които работодатели и синдикати са изработили с правителството. Особено ги гневеше даването на преференциални цени на тока, който се произвежда от оборски тор.
"Оборският тор е по-важен от икономиката", заявиха работодатели. А множеството скандираше: "Кой поръчва, кой гласува, кой, кой, кой?"
В края на митинга Евгений Иванов от КРИБ заяви, че окончателното им становище ще стане ясно в петък, след като КЕВР определи цените.
Млечна марихуана конфискува МВР. Нива с добре обгрижван канабис откриха полицаите от Сандански в землището на село Любовище. Вчера сутринта те намерили около 180 корена марихуана, като половината от тях били от скъпи холандски сортове. В хода на разследването било установено, че за подобряване качеството на канабисовите растения те били поливани с прясно мляко. Намереният канабис е около 450 кг. Собственикът на земята се издирва.
Заради ниската изкупна цена на млякото производителите на марихуана вече са на сметка да поливат с него растенията, коментираха полицаи пред "Труд". По думите им животинският продукт засилвал наркотичното вещество в "тревата". В интернет има и холандски рецепти за отглеждане на дрогата в саксии, в които се препоръчва на 2-3 корена да се сипва по чаша мляко всеки ден.
"За първи път чувам за напояване на растения с прясно мляко. В съвременното градинарство такава техника не е позната. Твърдя това въз основа на много прочетени книги и опит през годините", посочи пред "Труд" Мариана Милтенова от Съюза на градинарите в България.
Всеки ден ченгетата откриват ниви с марихуана край Сандански и Петрич. В повечето случаи терените не са на частници, а общински, държавни или от горския фонд. Обикновено се подбират безлюдни места до малки селца с по 10-ина възрастни жители.
Баба Сталинка крие дрога и патрони
200 патрона от различен калибър и близо 2 кг марихуана откриха полицаи от Монтана в къщата на 70-годишната Сталинка Каменова в село Гаврил Геново. Криминалистите нахлули на обиск там след сигнал, че старицата гледа канабис. Пазителите на реда открили градина с 35 растения. Стръковете били ожънати и предадени за експертиза. Баба Сталинка протестирала пред ченгетата, като им заявила, че отглежда дрогата, за да лекува болежките си. В къщата й униформените намерили и доста боеприпаси за различни оръжия, скрити в различни помещения.
"Каменови не са разбойници. Мъжът на бабата е инженер и ловец - част от патроните са негови. Другите сигурно са били държани още от антифашистко време. Бащата на Сталинка беше активен борец и имаше оръжие!", казаха съселяни пред "Труд". Според тях Сталинка наистина е отглеждала канабиса за лекарство, а не за да търгува с него. По случая е образувано досъдебно производство, казаха от полицията в Монтана.
Създават звено в митниците за борба с корупцията. В Агенция „Митници" ще бъде създаден инспекторат, предвиждат промени в устройствения правилник на митниците, обявени за обществено обсъждане. Звеното ще анализира риска от корупция и ще предлага мерки за справяне с уязвимите точки, ще проверява по сигнали, ще сезира прокуратурата при съмнения за престъпления и др. В него ще съхраняват и декларациите за имотното състояние на митничарите, като ще се правят проверки дали подадените данни от служителите са верни.
В момента контролът над митниците се извършва от инспекторат в Министерството на финансите. Той отговаря и за работата на НАП. Този модел обаче ще бъде променен и за данъчните, като и двете приходни ведомства ще имат самостоятелни инспекторати, пряко подчинени на шефовете им. Според мотивите на финансовото министерство така контролът ще бъде по-ефективен и безпристрастен.
От проекта за промени в устройствения правилник става ясно още, че някои дирекции ще бъдат закрити, а други ще бъдат подсилени. Например ще бъдат премахнати дирекциите „Правно-нормативна" и „Професионални стандарти и контрол". Ще се засили обаче капацитетът на дирекцията, отговаряща за човешките ресурси. Мотивацията за увеличаване на щата в този сектор е, че митничарите задължително ще трябва да преминават през психотестове при назначаване или повишаване. Това ще увеличи натовареността на звеното. Функциите на дирекция „Митническо разузнаване и разследване" също се разширяват, защото с последните промени в Закона за митниците на служителите във ведомството бяха дадени нови правомощия по оперативно-издирвателна и конвойна дейност.
Работници топят шефове за жега в офиса. Работници се жалват от високи температури за последните две седмици и топят шефовете си, че не пускат климатици в офиса. За последния месец в Главна инспекция по труда (ГИТ) са постъпили 22 сигнала от служители, трудещи се при високи температури. Само 8 от обажданията обаче се оказали основателни, обясниха от ГИТ.
Най-ощетени от високите градуси са били шивачки, продавачи и шофьори, които е трябвало да се трудят при над 28 градуса. Според наредба на социалното министерство през лятото живакът в офиса трябва да се движи между 18 и 28 градуса. В случай че навън е много горещо, както беше през последните дни, термометрите в офиса не трябва да надвишават 33 градуса. Фирмите, които не спазят това изискване, ще бъдат глобени с между 1500 и 15 000 лв.
Подобна санкция грози и русенски бизнесмен, спрял климатика в предприятието си, за да угоди на подчинените си. „Нареждането било, защото част от работниците се жалвали, че им е студено. Другата част обаче сигнализирала Инспекцията по труда, че им е горещо", обясни директорът на инспекцията в Русе Ирена Николаева.
Горещините вчера принудиха и частни фирми във Велико Търново да хлопнат кепенците. В най-горещия ден от годината термометър в центъра на града показваше малко над 43 градуса. Заради невъзможността да се работи на открито някои от собствениците на строителни фирми бяха разпуснали служителите си за двата най-горещи дни на годината. Други пък признаха, че работят от 7 до 13 часа, за да могат да завършат обектите си в срок. Строителите обясниха, че на всичкото отгоре заради изискванията за безопасност от Инспекцията по труда, са принудени да работят на 40-те градуса нечовешка жега с ръкавици и каски на главата. Част от институциите намалиха работното си време до 14 часа. В Димитровград до понеделник общинската администрацията ще работи от 7,30 до 17,00 часа. Най-иновативен се оказа кметът на Перник, който нареди администрацията да работи от 7 часа 14 часа без обедна почивка. Пропуснатите часове в жегите ще бъдат наваксани през септември. Тогава общинарите ще работят до 17,30 ч, а обедната им почивка е с половин час по-кратка.
Морето остана без сервитьори и готвачи. Морските ни курорти останаха без персонал в пика на сезона. Във варненските курорти се търсят сервитьори, готвачи, камериерки, бармани. И този сезон възнагражденията на сервитьорите, барманите и камериерките остава без промяна и варират между 500 и 600 лв. За готвачите заплатите варират между 900 и 1500 лв.
„Трудно се намират хора за тези позиции, защото квалифицираните кадри бягат в чужбина където получават двойно по-високо заплащане", обяснява експертът по подбор на персонала Николай Колев. Така, за да компенсират липсата на персонал, работодателите удължават работното време на вече наетите служители. Така сервитьори и бармани работят по 12 часа, за да компенсират „Неспазването на установеното работно време е най-честото нарушение на трудовото законодателство. На този етап няма оплаквания за работно време от 14-16 часа, каквито имаше преди години", обясни директорът на Инспекцията по труда във Варна инж. Иван Иванов.
От Главна инспекция по труда отчитат, че това лято работещите без трудов договор са по-малко в сравнение с миналата година. Заради липсата на кадри работодателите пък се принуждават да наемат почасово хора.
Така в разгара на летния сезон учители масово започват работа като камериерки, администратори и спасители.
Дори проститутките на Златни пясъци не раздават сексуални ласки, а само примамват с покани за секс пияните туристи. Вместо удоволствия им обират всичко ценно - от портфейла, часовника и мобилния телефон до лаптоп, фотоапарат, златните пръстени, гривни и ланци.
Напоследък към този вид занятие са се преквалифицирали и просяците, които след като приключат с фалшивото омилостивяване за дребни стотинки, дебнат призори излизащите пияни туристи от нощните заведения и дискотеките и безмилостно ги обират.
Японци искат родния тютюн. Японска фирма проучва възможността да изкупува тютюн от България. Компанията от страната на изгряващото слънце е подала въпросник за попълване към Националната конфедерация на тютюнопроизводителите в България, съобщи председателят й Асен Кичуков. В запитването си японците се интересуват освен от сортовете тютюн и от количествата, които се произвеждат у нас. "Контактите с японците са в съвсем начален стадий, по-скоро проучвателни, но смятам, че ще можем да пробием с нашия тютюн на техния пазар", даде оптимистична прогноза Кичуков. От името на членовете на конфедерацията той призовава правителството да задейства търговските ни аташета в целия свят, които да проучат възможностите за износ на родния тютюн.
Според Кичуков мисията е съвсем възможна, защото в България се отглеждат уникални за света едролистни сортове като "Крумовград" например. Полша, Украйна, Чехия и дори Македония са сред държавите, които са заинтересовани от тазгодишната ни тютюнева реколта, посочи още председателят на НКТБ. Той посочи, че за момента няма кой знае какво движение на пазара от традиционните 4-5 фирми изкупвачки на българската продукция. Засега само Булгартабак е направил проучване за очакваните количества и качество на тазгодишната реколта. Кичуков посочи още един играч на изкупния пазар тази година, който засега подава сериозна заявка за прибиране на продукцията от стопаните в цялата страна - БТ Първомай. Според прогнозите му тази година се очакват по-ниски добиви от миналата, но пък тютюнът ще бъде с много високо качество.
Спад с около 30% на тютюневите насаждения отчитат от НКТБ. Това се обяснява с проблемите в бранша през последните години, забавеното изкупуване и ниската изкупна цена, които накараха много стопани да се откажат от тютюна.
4% по-малко безработни младежи през 2014 г. Положителна тенденция е регистрирана по отношение на намаляване на младежката безработица. Коефициентът на безработица за младежите от 15 до 29 години е 17,7%, което е с 4,1 процента по-ниско спрямо 2013 година. Това сочи одобреният от кабинета Годишен доклад за младежта за 2014 година, предадоха от държавната пресслужба.
Документът представя информация за социално-икономическото положение на младежите и предприетите мерки за тяхното развитие от страна на държавните институции и местните власти. Информацията покрива деветте основни приоритетни области в Националната стратегия за младежта (2014-2020) и отчита изпълнението и напредъка съобразно 21 ключови индикатора, част от които са заетостта и безработицата при младите хора, напусналите образователната система, професионалното ориентиране и реализация, младите хора в малките населени места и селските райони и др.
Годишният доклад е разработен от специализираната администрация на Министерството на младежта и спорта на базата на събрана и анализирана информация, подадена от централните и местни органи на властта, данни от Националния статистически институт, Евростат, както и други национални и международни проучвания, реализирани в отчетния период. Специално за целите на доклада е реализирано национално представително социологическо проучване на тема „Установяване на ефекта от политиките за младежта върху младите хора в страната" от агенция „Институт за социални изследвания и маркетинг МБМД", по поръчка на Министерството на младежта и спорта.
През отчетния период е нараснал броят на социалните услуги в общността, в това число и на тези, които осъществяват и дейности, насочени към подкрепа на младежи, а също така и размерът на отделените за целта финансови средства. В края на 2014г. общият брой на социалните услуги в общността е 841, с капацитет 18 933 места. В сравнение с 2013 година, броят на услугите се е увеличил с 60, а капацитетът с 1 090 места.
По отношение на здравословния начин на живот и практикуването на спорт са отчетени добри резултати - над една четвърт от българските младежи спортуват, като 52% от тях са във възрастовата група 15-19 години. В сравнение с учебната 2012/2013 г. броят на паралелките с изучаване на физическо възпитание и спорт се е увеличил с над 5%, както и броят на обхванатите проекти и програми за ученици с увреждания. Наличието на спортни съоръжения и обекти е позитивно оценено от младите хора в страната. 60% от младежите у нас смятат, че около дома им има достатъчно спортни обекти и съоръжения.
Негативни тенденции се отчитат във връзка с гражданската активност сред младите, както и незаинтересованост от политика. Около 2% от младите хора членуват в младежка или хуманитарна организация, или синдикат. Също толкова са част от политическа партия, а малко над 1% участват в „друга" неполитическа организация. Едва 28% от младите категорично заявяват, че ще гласуват на предстоящите избори. Наблюдава се висок процент на декларирано недоверие в държавната и общинската администрация и антидемократични настроения сред българската младеж. Това дефинира необходимостта отговорните институции да предприемат структурирани и целенасочени действия за ефективното включване на младите хора в процеса на вземане на решения и повишаване на доверието им в институциите.
В настоящото издание на Годишния доклад за младежта описанието на младежкия статус и постигнатите резултати от изпълнението на отделните секторни политики е допълнено с нов раздел - „Политики за развитие и промяна", с което се цели да бъдат посочени конкретните действия за преодоляване на проблемите в сектора на младежта от страна на отговорните институции.
Качват в Търговския регистър информация за фалирали банки. Списъкът с кредиторите и вложителите с приети или оспорени вземания ще се публикува в Търговския регистър. Това предвиждат промените в Закона за банковата несъстоятелност, гласувани от парламента на второ четене. Вносители на новите текстове са депутатите от ГЕРБ.
Предложението да се качва информацията за кредиторите в Търговския регистър е свързано с възможността да се ускори работата на синдиците при фалити.
Сегашната процедура изискваше персонално уведомяване на кредиторите и вложителите. Предвиденият 14-дневен срок за това обаче е недостатъчен, което е сред причините да се въведе новата процедура.
Измененията в Закона за банковата несъстоятелност бяха приети единодушно от 93 депутати, като само двама гласуваха с "въздържал се".
Парламентът одобри и тримата подуправители на БНБ. Това са Димитър Костов, Калин Христов и Нина Стоянова. И тримата са част и от сегашното ръководство на централната банка.
Димитър Костов бе избран за подуправител на управление "Банков надзор", досега той оглавяваше управление "Банково". Калин Христов пък остава начело на управление "Емисионно".
Нина Стоянова, която е главен юрист на БНБ, ще поеме контрола над управление "Банково". Тримата подуправители бяха подкрепени от ГЕРБ, ДПС, БДЦ, няколко депутати от АБВ и няколко независими народни представители.
До избора им се стигна след напрегнат дебат, продължил повече от два часа. По време на заседанието управляващите партньори ГЕРБ и Реформаторският блок отново се разминаха в позициите си и гласуваха по различен начин за предложените кандидати.
ГЕРБ показа пълна подкрепа за новоизбрания управител Димитър Радев и предложения от него екип. Реформаторите, както и БСП бяха категорично против в УС на БНБ отново да бъдат хора от старото ръководство на банката, при което се срина КТБ.
Новоизбраните подуправители ще се захванат с реформирането на БНБ, засилването на надзорните функции и връщането на доверието на гражданите към централната банка.
Пред тях стои задачата да се направи оценка на активите на цялата банкова система и да се заемат с формирането на звеното за преструктуриране на банки.
Спират бетонирането на "Юг" и "Корал". От РДНСК-Бургас обявиха, че изцяло са съгласни с аргументите на прокуратурата за това, че разрешенията за строеж на къмпинг "Юг" са издадени при груби нарушения и неспазване на разпоредбите на конституцията, Закона за устройство на територията, Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие.
Акцентирано е и на обстоятелството, че изградените обекти попадат в имот, който е държавна собственост, където допускането на застрояване е незаконосъобразно, пише в съобщението на прокуратурата.
Проверката установи, че главният архитект на Община Царево е издал разрешение за строеж на „вилно селище", по което е предвидено изграждането на 16 броя сгради. Инспекцията започна, след като екозащитници информираха, че е излят бетон за строителството на бунгалата върху дюни. Последвалата експертна проверка наистина установи наличие на сиви дюни в участъка на строежа.
Разрешителните за строеж на „Корал" също постепенно започнаха да се отменят. Вчера трябваше да бъдат спрени четири от общо 15-те разрешителни. Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова пред бТВ. „Надявам се поетапно да бъдат отменени и останалите", допълни тя.
Павлова изтъкна още, че се очаква отсечката на магистрала „Струма" от Сандански до Кулата да бъде готова предсрочно и движението да бъде пуснато по отсечката още в петък. „Изцяло ще бъде отворен и водещият до граничния пункт участък с дължина 1,5 км", допълни тя. Министърът уточни, че ще останат довършителни работи и изпълнението им ще завърши до 20 август.
Павлова съобщи още, че през следващата седмица, най-късно до 4 август, ще бъде пуснат за движение и новият участък Белокопитово - Каспичан от магистрала „Хемус" заедно с пътния възел Белокопитово .
Тя потвърди, че ще се осигури финансиране и ще започне работа по направлението Русе - Велико Търново, като вече е в ход процедура за избор на проектант на трасето. „В случай че няма обжалване, работата може да започне през септември", обясни министърът.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.853520 |
GBP | 2.340630 |
CHF | 2.088670 |