Първият търг на синдиците на КТБ: бързо и непрозрачно. Първият търг за имущество на длъжник на фалиралата КТБ вече е обявен - за малък дял от "Техномаркет". Той е лош пример за това как не трябва да се продава и как интересът на данъкоплатците, които финансираха 3.6 млрд. лв. за изплащане на депозитите, е напълно пренебрегнат, защото наддаването няма как да доведе до висока цена. Синдиците в абсолютно отпускарския месец август дават 12 дни, в които някой да намери 6 млн. лв., за да купи акциите. Обявата може да бъде намерена само на едно място - в сайта на КТБ, който едва ли някой инвеститор нетърпеливо презарежда. Пусната е и в портал за борсова информация и то в момент, когато той е наводнен от финансови отчети за полугодието.
Активност по опазването на имуществото и събирането на раздаденото от КТБ трябва да има. Но продажбите трябва да стават прозрачно и при по-дълги срокове за подготовка на купувачите. Иначе ще последва поредното преразпределение на активи на непазарен принцип. И ако останалите продажби продължат в същия стил, данъкоплатците ще са дали милиарди и получили стотинки.
Търг на бързи обороти
Продават се 15% капитала на "Техномаркет", които са заложени във фалиралата банка. Според условията на търга с тайно наддаване началната цена за дела е 6.302 млн. лв. (или оценка от 42 млн. лв. за цялата компания при над 540 млн. приходи за последната година). Обявата е качена на сайта на КТБ на 30 юли и крайният срок за оферти е 12 август.
Участниците трябва да внесат най-малко 5% от началната тръжна цена. Победителят трябва да бъде обявен на следващия ден и ще има пет дни да внесе крайната сума.
Какво и защо се продава
Обявата е за публична продажба на обезпечение на длъжника - регистрираното в Лихтенщайн дружество Domtech Holding. Компанията до миналата година беше мажоритарен собственик на "Техномаркет" и по информация на "Капитал" към средата на миналата година дължи на КТБ 51 млн. лв.
От отчета на БТК, която също като веригата за техника беше под контрола на Цветан Василев, се вижда, че телекомът е спасил част от блокираните си милиони в КТБ чрез цесия и прихващане с ритейл компания. Сделката е била за 36 млн. лв., като по информация на "Капитал" е била точно с Domtech.
Синдиците обаче явно не са зачели прихващането, което ставало ясно от дело на БТК срещу тях, обясни адвокат. В седмичния им отчет за 20 - 24 юли синдиците информираха за депозирана в Софийския градски съд молба за отмяна на прихващания за 26 млн. евро с неназована компания (заради банковата тайна), което е съотносимо с размера на кредита на Domtech от КТБ. Ако точно неговите прихващания са били атакувани с този иск, със сигурност все още има правни възможност за обжалвания пред по-висши съдебни инстанции и не е логично да се стартира търг за продажба на обезпечението преди окончателното приключване на такъв спор.
ПИБ е изплатила още 300 млн. лв. от държавната помощ. През второто тримесечие Първа инвестиционна банка е изплатила близо 300 млн. лв. от държавната помощ, която кредитната институция получи след ликвидната криза в края на юни 2014 г. Това става ясно от отчета на ПИБ към полугодието, според който депозитът на Министерството на финансите е намалял до 510 млн. лв.
В средата на миналата година банката получи 1.2 млрд. лв. спешно, след като седмица след затварянето на КТБ пред клоновете й се извиха опашки и в рамките на един ден й се наложи да изплати над 800 млн. лв. и да затвори преди края на работния ден. Впоследствие планът за преструктуриране на банката беше одобрен от Европейската комисия през ноември 2014 г., като дотогава банката вече беше възстановила 300 млн. лв., а до края на първото тримесечие на 2015 г. изплати още 100 млн. лв.
Предсрочно или по график
Засега не е ясно дали тези 300 млн. лв. в рамките на едно тримесечие са били планирани по график, или са предсрочно изплатени от ПИБ. В началото на годината финансовият министър Владислав Горанов заяви, че банката иска да върне помощта, но той й е забранил. До редакционното приключване на броя от банката не отговориха на въпросите на "Капитал" дали погасяването върви по график и кога смятат да изплатят останалата част от помощта.
Причината ПИБ да бърза е, че до изплащането на помощта тя е поела редица ангажименти и й е наложен контрол от външен надзорник, както и редица ограничения над дейността, сред които придобивания, обратни изкупувания, дивиденти, плащания по хибридни инструменти, използването на агресивни търговски практики и рекламиране на държавната помощ, които биха могли да изкривят пазара. Банката е поела и ангажимент да обвърже ръста на кредитирането с този на влоговата си база, както и за повече фокус към ритейл кредитирането, с което да балансира портфейла си и да намали концентрацията. Засилен надзор се предвижда и на големите експозиции, представляващи над 0.5% от портфейла, или над 10% от капитала. При тях всяка промяна на условията или предоговаряне ще трябва да става след анализ на цялото кредитно досие и да включва прогноза, доказваща възможността заемът да се обслужва, и преоценка на обезпеченията.
В последния си доклад за ПИБ рейтинговата агенция Fitch посочва, че изпълнението на плана може да има умерено позитивен ефект върху рисковите характеристики на новите кредити, но предвид размера на големите експозиции, техния дългосрочен характер и ограничената им амортизация рисковете, свързани с унаследения портфейл, в най-добрия случай ще бъдат намалени постепенно и ще тежат на рисковия профил на ПИБ средносрочно. Оттам подчертават и високата концентрация на кредитополучателите, като посочват, че някои от тях са получавали допълнително финансиране, което още повече е увеличило концентрацията.
Възстановяване на депозитите
По всичко личи, че банката е привлякла достатъчно друго финансиране, което й е дало възможност безпрепятствено да направи плащането към държавата. Според данните в отчета привлечените средства от домакинства растат през тримесечието - по разплащателни сметки те се увеличават с 36 млн. лв. до 614, а по срочните депозити - с над 60 млн. лв. до 5.37 млрд. лв. При фирмите също тенденцията на отлив е прекратена и има покачване по разплащателните сметки с 33 млн. лв. до 623.6 млн. лв., докато при срочните има минимален спад от 2 млн. лв. до 426 млн. лв.
Министрите развалиха дисциплината в харченето. Доброто изпълнение на приходите е успокоило министрите и е довело до разпускане на кесията на разходите. Държавният бюджет е излязъл през юни на червено с 51.8 млн. лв., като основната причина за минуса са изпреварващите разходи за заплати. В същото време обаче има преизпълнение на приходите в други бюджети - на общините, социално-осигурителните фондове, университетите и др. С отчитане на всички тези бюджети и на еврофондовете консолидираната фискална програма има излишък от 890 млн. лв., показват данните на финансовото министерство за изпълнението на бюджета към полугодието.
За последните 5 години това е вторият случай, в който държавният бюджет излиза на дефицит през юни. През 2011, 2012, 2013 г. към полугодието държавният бюджет е отчитал положително салдо. Дефицит е реализиран през смутната 2014 г., като размерът му е много по-голям от тазгодишния - 884 млн. лв.
Сметките показват, че минусът сега идва основно от напредналите разходи за заплати. Към края на юни общо разходите по държавния бюджет възлизат на 46.6% от планираното. Специално харчовете за заплати обаче са минали прага от 50% (51.2%), а при осигуровките са достигнати 52.9% от плана. Ако това изпреварващо харчене за заплати и осигуровки не се бе случило, бюджетът щеше да е изразходвал около 140 млн. лв. по-малко - достатъчно, за да излезе на излишък.
Показателно е и сравнението на месечна основа. Към края на май държавният бюджет отчете излишък от 128.9 млн. лв. Негативната промяна в числата обяснява и острата реакция на премиера Бойко Борисов, който наскоро предупреди министрите, че ще трябва да прилагат към всяко свое искане за отпускане на извънредни разходи и оставката си.
Впечатление прави и слабото изпълнение на планираните за т.г. капиталови разходи. Към полугодието за строителство от държавния бюджет са изхарчени едва 129.5 млн. лв., което е 14.7% от планираното. Традиционно разходите за държавни инвестиции в първото полугодие са по-ниски заради необходимост от провеждане на обществени поръчки и т.н., но дори и при отчитане на тези особености изпълнението е тревожно слабо. Задържането на капиталовите разходи е било използвано през годините за вместване в планирания бюджет, но тази година слабото изпълнение може да се дължи и на хвърлянето на усилията за приключване на инвестициите по стария програмен период при еврофондовете.
Минусът в държавната хазна се компенсира от отчетени излишъци по бюджетите на общините (223.3 млн.), социално-осигурителните фондове (88.2 млн.), по бюджетите на държавните вузове, БАН и обществените медии (173.3 млн. лв.). Така резултатът по съвкупния национален бюджет е излишък от 439.9 млн. лв. Към него трябва да се прибави и отчетеният и през юни излишък по еврофондовете, с който плюсът по консолидираната програма става 890 млн. лв. По прогнозни данни към края на юли отново има излишък, но по-малък - 801 млн. лв.
Банките събраха почти 500 млн. лева такси и комисиони. На фона на спадащи лихвени приходи и разходи и растящи постъпления от такси и комисиони българската банкова система увеличава печалбата си.
Приходите на банките от такси и комисиони продължават да растат и за шест месеца са достигнали почти половин милиард лева, показват сборните данни на БНБ към 30 юни. Точната сума е 493.543 млн. лева и тя е с близо 10% повече в сравнение с първата половина на миналата година. На практика събраното от такси и комисиони е сравнимо с печалбата на банковата система за същия период. Тя е 502.3 млн. лева.
Покачването на сбора на парите, които трезорите взимат за услугите си, не е единствено обяснение за растящите печалби. Интересни и значителни промени има и в лихвената им политика и съответно в приходите и разходите им.
Към края на юни постъпленията от лихви са намалели с 16.15% на годишна база - или с малко над 122 млн. лева - до 1.866 млрд. лв. Спад има и при разходите за лихви с двойно по-голям процент - намалението е с 31.37%, или със 227.88 млн. лв. до 498.637 млн. лв. Това всъщност означава, че лихвите по депозитите падат с много по-висока скорост от тези по заемите.
На практика въпреки ръста на депозитите за последната година разходите на банките за изплащане на лихви са се свили наполовина. През януари-юни 2014 г. на спестителите са били платени 938 млн. лева. Същевременно заради свитото кредитиране и поевтиняването на заемите банките получават все по-малки приходи от лихви. За първите 6 месеца на 2014 г. лихвените постъпления са били 2.261 млрд. лв., а за първата половина на 2015 г. са 1.866 млрд. лв.
Само за седмица парламентът пусна поръчки за 235 хил. лв. Обществени поръчки за общо над 235 хил. лв. без ДДС е пуснало Народното събрание само за последната работна седмица на депутатите.
89 302 лв. са предвидени за закупуването на 11 нови цифрови копирни машини. В сумата са калкулирани разходите по инсталирането и гаранционната им поддръжка за 2 години.
Предстои ремонт по фасадата на бившия Партиен дом. За 43 500 лв. там ще се възстановяват каменна облицовка и каменни детайли около 2 прозореца на северната фасада на сградата. С 2000 лв. по-малко са заделени за подмяна на амортизираната дограма в библиотеката хранилище на НС. Отново около 41 хил. лв. са предвидени за хотел, храна, осигуряване на зали и превод за участниците в международна конференция на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа.
19 хил. лв. пък ще отидат за сервизно обслужване на 10 товарни и 3 пътнически асансьора в сградите на парламента и един от депутатските блокове.
Всяка облост с безплатни центрове за деца с хронични болести. В 28-те областни болници се създават здравно-консултативни центрове, които ще осигуряват лечението на хронично болните деца. Това съобщи здравният министър д-р Петър Москов.
Центровете са част от националната програма за майчино и детско здравеопазване, която е приета и стартира от септември. Бюджетът ѝ е 2 млн. лв. до края на годината. С тях се осигуряват безплатни грижи, прегледи и изследвания за бременни, майки и деца.
В здравните центрове ще работят медицински специалисти, психолог, социален работник и координатор. Те ще консултират и ще рганизират прегледите, изследванията и терапията на децата с хронични заболявания - сърдечни, неврологични, обменни, вродени малформации и др. За всяко дете ще се изготвя терапевтичен план, който ще трасира пътя му за директен достъп до нужните специалисти и дейности. Ще пише от какви прегледи и изследвания има нужда детето и с каква периодичност да се правят.
Достъпът до центровете в областните болници е безплатен, вече няма да се налага родителите да търсят начин за справяне с проблемите, обясни Москов.
Специализирани центрове за някои хронични заболявания се създават в университетски болници, предвижда още програмата. Те ще предоставят прегледи, консултации и изследвания извън болничното лечение. За сърдечноболните деца например центърът ще е Националната кардиологична болница, а за тези с лицеви малформации - УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив. Децата с диабет пък ще се консултират в ендокринологичната болница в София и университетските в Пловдив, Варна и Плевен. Хематологичните болести поемат детската онкохематология в София, "Св. Марина" - Варна, и "Св. Георги" в Пловдив.
Недоносените деца ще се проследяват в университетската болница "Майчин дом" в София, а децата с муковисцидоза - в Александровска болница. За спинална мускулна атрофия центърът ще бъде в "Пирогов".
Програмата поема и профилактични изследвания за предотвратяване на увреждания. Изследването на слуха при всички новородени - слуховият скрининг, вече ще е дължителен и с пълно финансиране от държавата.
Осигуряват се още изследванията за ретинопатия - увреждане на зрението при недоносени, както и пренаталната диагностика за бременните. Тя включва биохимичния скрининг за генетични заболявания като синдрома на Даун. Сега изследванията се плащат от бременните, а държавата покриваше само реактивите за тях.
Предвижда се и обучение на педиатри за откриване на аутизъм при децата до 3-годишна възраст.
Всички тези дейности до момента са недофинансирани или изцяло пропуснати от финансиране, а сега се обхващат и координират, обясняват педиатри. Най-трудно е за семействата с деца с увреждания и хронични заболявания, които се лутат между различните центрове, налага се да пътуват и да плащат много дейности и често пропускат важни прегледи и изследвания.
През септември МЗ започва информационна кампания за ползата от ваксините. Според министър Москов трябва да се проучи от какво се страхуват хората и все повече родители отказват да имунизират децата си. В резултат преди няколко години у нас имаше епидемичен взрив от морбили, заради който се наложи извънредна имунизация. Забравени инфекции, срещу които има ваксини, взеха жертви в Испания и Германия. "Начинът е размагьосване, ясна информационна кампания. Когато в интернет се появи чист идиотизъм, лекарите считат, че не е нужно да му отговарят. Нужно е, защото хората го четат и са притеснени за детето си", обясни министърът.
Българските хотели откриха интернет. Българските хотели все повече разчитат на туристическите резервации по интернет. На фона на слабия старт на летния сезон, за първи път през тази година хотелиерите масово заделят по 15-20% от стаите си за онлайн заявки на туристи в последния момент. И те се пълнят, съобщи шефът на Варненската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Павлин Косев.
По данни на booking.com ръстът на резервациите през тази система за Варна е 30%, за Каварна и Балчик - 50%, а за Златни пясъци гони 95%, като най-често туристите подбират хотел 5-8 дни преди самото пътуване, обясниха специалисти.
По тази схема за първи път в топ сезона на Златните и в Св. св. Константин и Елена идват китайци и корейци. Те пристигнат за обиколни турове и отсядат и в градските хотели, обясни Косев.
В момента комплексите край Черно море са препълнени. Дори почивните бази на трета линия в Златни пясъци и малките хотелчета на Св. св. Константин и Елена са заети почти на 100%. Такава е ситуацията и на юг. "Юли и август са ни традиционно силни. Така че компенсация за слабия юни няма откъде да дойде", каза Елена Иванова, шеф на Съюза на собствениците в Слънчев бряг.
Според други хотелиери намаленията в цените на пакетите, търсенето на нови пазари и удължаването на промоциите за ранни записвания до края на май все пак са дали резултат.
Лек ръст на нощувките спрямо м.г. отчитат в Албена за юли, а за август прогнозират толкова гости, колкото и миналото лято. Но заради слабия юни вероятно ще отчетем 8-10% общ спад на нощувките за сезона, обясни търговският директор на "Албена" АД Маргита Тодорова. В северния морски комплекс и на Златни пясъци най-много са летовниците от Германия и Румъния. Трети вероятно ще са руснаците, а четвърти българите.
През последните 2 седмици руснаци солидно резервират в последния момент августовски ваканции. Ръст има и на гостите от Полша, а на Златните прииждат и повече от минали лета иранци. Освен че активно ползват спа услуги, те записват и много екскурзии. Нестабилността в Турция и кризата в Гърция също допринасят за повечето непланирани отрано заявки за нашето море, поясни доц. Стоян Маринов, член на УС на Варненската туристическа камара.
До 120 лв. за ол инклузив на ден
Заради наплива на гости до средата на август промоциите се броят на пръсти. На Златни пясъци има ограничени оферти с 10-15% отстъпки за ваканция в първите 2 седмици на най-отпускарския месец, които се комбинират с валидните за цяло лято бонуси за една безплатна нощувка при платени поне 6. Така ол инклузив на първа линия с безплатна сянка на плажа излиза от 78 до 120 лв. на човек на ден. В най-отдалечените от морето 3-звездни хотели има предложения и за 35-40 лв. на база полупансион.
След 15-20 август цените падат с 20-30%, като най-евтините оферти са за 20 лв. без храна и 40 лв. ол инклузив.
Защо КАТ не може да конфискува коли. Горещините влияят лошо както на шофьорите, така и на онези, които пишат законите и създават правилата за движение по пътищата. Преди седмица Държавно-общестевената комисия за безопасност на движението излезе с проект за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата (ЗДвП), като част от приетите норми откровено противоречат на конституцията, други на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), трети на Закона за българските личните документи и Закона за защита на личните данни и т.н.
Всъщност сме свидетели отново на едно от най-използваните средства за превенция, до които прибягва КАТ - да пуска абсурдни идеи и текстове за поправки в ЗДвП, за да стряска шофьорите. Докато те с месеци да продължават да се питат помежду си: "Ама има ли такава промяна в закона?", текстовете или изобщо не стигат до парламента, или са отхвърлени още при първите обсъждания от депутатите.
Комисията, в която доминират бивши и настоящи служители на КАТ, предлага към принудителните административни мерки (ПАМ) да се добавят две нови. Първата от тях е да се конфискува автомобилът, който бъде засечен да се движи с над 70 км/ч над допустимата скорост. Аргументът е, че идеята е взета от Холандия.
Без да се интересуваме как тази практика е съотнесена към конституцията на Кралство Нидерландия и с невъоръжено око се вижда, че текстът противоречи на конституционния принцип за защита на частната собственост (чл. 17 от Конституция на РБ). Появата на термина конфискация в ЗДвП дори е смехотворна, доколкото в параграф 8 на ЗАНН от 10 години пише: "Във всички нормативни актове, с които са предвидени административни наказания, думата "конфискация" се заменя с "отнемане в полза на държавата".
Но грешката тук не е само въпрос на термин. "Отнемането в полза на държавата" е уредено в чл. 20 на ЗАНН, според който "наказващият орган (катаджиите) постановява отнемане в полза на държавата на вещите (моторното превозно средство), принадлежащи на нарушителя, които са послужили за извършване на умишлено административно нарушение..." Налице са две предпоставки, за да бъде отнета колата, движеща се повече от 70 км/ч от допустимата скорост - първата - да принадлежи на нарушителя, втората - административното нарушение да е умишлено.
Идеалният случай е, ако бъде засечен собственикът на автомобила - да, той му принадлежи. Административната отговорност е лична (чл. 24 от ЗАНН) и той я понася. Оттам нататък, изобщо не е ясно как може да бъде отнет автомобил, който е на друг собственик или съсобственост, част е от активите на фирма, взет е под наем или е отдаден на изплащане от лизингова компания. Логично възникват въпросите: Ако един човек управлява автомобил, този автомобил дали му принадлежи? Доколко той има право на владеене, право на разпореждане и право на ползване върху тази вещ, за да реши законът, че тя му принадлежи? И ако реши, че му принадлежи, да наложи мярката не лично на нарушителя, а спрямо изброените по-горе различни собственици - физически или юридически лица.
Втората предпоставка за принудителната мярка поставя проблемът дали е умишлено административно нарушение да се кара със 70 км/ч повече от допустимата скорост. Според правната теория у нас преобладаващата част от транспортните престъпления (нарушения), извършени с МПС, са неумишлени - резултат от прояви на непредпазливост и самонадеяност.
Отнемат извори на дузина кметове. 12 кметове може да изгубят правото да се разпореждат с минералните извори, защото не ги разработват. Това предупреди екоминистърът Ивелина Василева по време на Четвъртата национална дискусия от кампанията "Да! На българската икономика" на "Стандарт". Тя се проведе в Кюстендил и бе посветена на балнеотуризма у нас.
България е на второ място в Европа след Исландия по брой на минералните извори, но използва само една трета от тях, обясни Василева. НОИ да разреши рехабилитация в частни бази, и то повече от 7 дни, предложиха участници в дискусията. За включване на наш спа курорт с минерални извори в списъка на ЮНЕСКО ще работят заедно бизнесът и "Стандарт".
От целия дебит минерална вода в България с обем 2219 л/сек. свободният ресурс към момента е от порядъка на 1517 л/сек. В същото време съгласно хидравличните прогнози страната ни има капацитет от 16 000 л/сек. и наличност от 2 трильона кубични метра минерални води. Това дава много възможности за оползотворяването им както за битови нужди, така и за икономически цели като отопление и бутилиране, обясни министър Василева. Тя припомни, че част от държавните находища по време на първия кабинет "Борисов" бяха дадени на общините при изявен интерес от тяхна страна. 12 от общо 43-те местни власти, проявили желание минералните води да преминат под тяхно управление, не са използвали към момента минералните води. Ще им припомня, че в края на годината изтича петгодишният срок минералните находища в тези общини да бъдат дадени на концесия или оперирани от самите местни власти, каза Василева. В противен случай общините ще загубят правото да ги ползват.
И министър Петкова иска прокурори в енергетиката. Прокуратурата да подхване далаверите в енергетиката. След бизнеса това поиска и енергийният министър Теменужка Петкова. Ден по-рано работодателските организации и синдикатите призоваха главният прокурор да се самосезира за множеството злоупотреби и неизгодни договори в сектора, които са причина за огромните дефицити в Националната електрическа компания (НЕК).
Пред БНТ министър Петкова припомни, че по времето, когато е била шеф на Агенцията за държавна финансова инспекция, са извършени проверки по редица проекти и са установени "доста сериозни нарушения". "Съставили сме доклади, доказали сме това, което сме установили и много се надявам прокуратурата да се произнесе. Там пише имената на хората, фирмите, времето, годините, през които са извършени тези нарушения", заяви Петкова. Тя подкрепи идеята на премиера Бойко Борисов да се създаде спецзвено от прокурори, енергийни експерти и ДАНС, което да следи движението на фактурите на ВЕИ-централите и ЕРП-та към НЕК.
Енергийният министър припомни, че с последните промени в Закона за енергетиката от 24 юли т.г. също се въвеждат мерки за ограничаване на злоупотребите. Когато ЕРП-та представят пред НЕК своите искания за плащане на ток от ВЕИ-централа, те вече ще трябва да доказват това с фактури от съответните производители, както и протоколи, които установяват реалния размер на използваната електроенергия.
Подобно на премиера министър Петкова също запита задочно работодателските организации и синдикатите защо не са протестирали през последните 10 г., когато в сектор Енергетика са се взимали решения за големи енергийни проекти, от които сега недоволстват. Тя защити решението на КЕВР за вдигане на добавката "Задължение към обществото" за бизнеса от 1 август. Според Петкова това е балансирано решение, което "ще постави на друга основа развитието на енергийния сектор в България".
"Законът за енергетиката ясно е постановил цената "Задължение към обществото" да бъде разпределена справедливо и по равно спрямо всички крайни потребители. Ето защо не е възможно да бъде въведена диференцирана ставка за индустрията и за битовите потребители", обясни Петкова. За сметка на това индустрията ще получи компенсации, които ще намалят разходите й за ток. Специалната наредба е изпратена за нотификация в ЕК и след като бъде нотифицирана, ще започне да действа със задна дата от 1 август, увери Петкова. Тя защити шефа на КЕВР Иван Иванов, чиято оставка искат работодателските организации и синдикатите. Според нея той има доказана висока репутация в обществото и е с необходимия опит в областта на енергетиката, а зад него е застанал българският парламент.
КАТ погна джигитите в бус лентите. КАТ ще следи за джигити, които се движат в буслентите в София и големите градове в страната. Според шефа на "Пътна полиция" в столицата Тенчо Тенев шофирането в лентата, предназначена за градския транспорт, драстично се е увеличило напоследък и затова катаджиите ще следят много стриктно за подобни нарушения.
От началото на годината над 250 водачи в столицата са наказани за шофиране в бус лентата. Законът е предвидил да се налагат глоби до 50 лв. със съставяне на акт или издаване на фиш на място. Превишената скорост и отнемането на предимство са другите чести нарушения. От началото на годината са в столицата издадени над 8000 акта. Заради увеличения брой катастрофи в страната на 1 август от МВР съобщиха, че пътните полицаи отново могат да спират и санкционират нарушители при установено от тях явно нарушение на Закона за движение по пътищата. Мярката е влязла в сила от 24 юли. Пътните полицаи пак ще спират по своя преценка на пътя и без заснемане на проверката.
Вътрешният министър Румяна Бъчварова заяви, че МВР не се отказва от проверките на пътя в условия на видеозаснемане. Пред Нова телевизия Бъчварова обясни, че тъй като броят на жертвите по пътищата се увеличава, а предстоят месеци, в които хората пътуват повече, се въвежда допълнителен контрол по пътищата извън обхвата на видеонаблюдението.
"За да можем да ограничим нарушенията и последствията от тях, ние допуснахме да допълним сега съществуващата система за контрол в условия за видеонаблюдение с допълнителна, която е извън този обхват, защото не можем толкова бързо да оборудваме всички", обясни Румяна Бъчварова.
Вътрешният министър призна, че има хипотетична опасност проверките без видео заснемане да отворят вратата на корупционни практики, но заяви, че МВР предприема мерки, за да може да ги ограничи.
"Инспекторатът ще работи приоритетно по тези теми, гражданите могат да подават сигнали и се надявам, че в крайна сметка резултатът ще бъде положителен за много хора, които биха станали потенциална жертва на пътно-транспортни произшествия", коментира Румяна Бъчварова.
Видеонаблюдението в патрулките беше въведено през ноември м.г. по "нареждане" на премиера Бойко Борисов заради катаджия, заснет невъзмутимо да събира подкупи от шофьори на джипове посред бял ден в центъра на София.
"Говорим за нарушения, при които се създава някаква опасност за движението. Когато някой отнеме предимство на пешеходец, червеният сигнал, навлизането в лентата за насрещно движение. Всичко това са нарушения, които създават предпоставка за произшествие.
Водачите трябва да знаят, че ще се взима отношение на място веднага", коментира Стойчо Константинов от "Национална полиция" пред Нова телевизия. Запитан дали това обаче не увеличава отново възможността колегите му поголовно да събират рушвети, вместо да си вършат работата, той отговори по обичайния за този въпрос начин: "Служителите трябва да знаят, че ако бъде установено такова нарушение или по-скоро престъпление, ще сме безкомпромисни към тях".
Шефът на КЕВР се запъна за оставката. Шефът на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов няма да си подаде сам оставката. Това обяви самият той ден след като четирите национално представени работодателски организации и двата синдиката обясниха, че официално ще поискат да оваканти поста. "С всички решения, които взима регулаторът под мое председателство, ние сме спазили закона и сме реализирали основния принцип в него, а именно решенията да бъдат прозрачни, справедливи и публични", каза пред Нова телевизия председателят на КЕВР. "Няма да отстъпя, защото през цялото време се водя от ясната мисъл, че съм на този пост, за да защитавам обществения интерес. Нито съм тук, за да правя кариера, нито да се харесам на когото и да било", допълни Иванов.
Той призна, че определената от КЕВР добавка "задължения към обществото" е много висока, но според него причината са тежките управленски грешки през изминалото десетилетие, в резултат на които НЕК е доведена до финансова катастрофа. От 1 август добавката е еднаква за бизнеса и за бита - 37,90 лв. на мегаватчас. Според Иванов преди това бизнесът е плащал 2,5 пъти по-ниска такса от битовите клиенти. Иван Иванов коментира още, че ако се намерят допълнителни резерви в енергетиката ще може след 3 месеца цената на електроенергията да се промени. В неделя обаче бизнесът поиска промяна в енергийния закон, която да позволи тази промяна да бъде направена по-скоро.
По-късно по БНТ енергийният министър Теменужка Петкова каза, че цени много високо шефа на регулатора Иван Иванов. Тя смята, че той е с доказана репутация в обществото и с необходимия опит в областта на енергетиката. Като експерти Петкова определи и останалите членове на КЕВР. Петкова коментира още, че Законът за енергетиката ясно е постановил, че цената "задължение към обществото" трябва да бъде разпределена справедливо и по равно спрямо всички крайни потребители. "Ето защо не е възможно да бъде въведена диференцирана ставка по отношение на индустрията и на битовите потребители, просто защото законодателството не позволява подобна крачка", обясни тя. И припомни, че индустрията с над 10 гигаватчаса потребление на ток годишно ще се ползва от намаление на плащанията за зелен ток.
Енергийният министър съобщи, че наредбата, която дава право на такава държавна помощ за част от бизнеса, вече е изпратена за нотификация в ЕК.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |