Penny освобождава пазар за 200 млн. лв. Германската REWE Group затваря веригата си за евтини стоки Penny Market и остава на българския пазар само с по-старата и успешна концепция на супермаркетите Billa, съобщиха от компанията. Шестият по големина търговец на хранителни стоки в страната спира да работи от края на октомври. Така оборотът й от над 200 млн. лв. за миналата година ще се преразпредели между останалите търговци. Те ще могат да наддават и да станат собственици на над 40-те изпразнени от Penny магазина. Другата верига в групата - Billa, ще вземе между 6 и 8 обекта по информация на "Капитал".
Изтеглянето на вериги от пазара не е новина. Проби правиха словенската Merkator и Ramstore, но след няколко години неуспешна работа си тръгнаха. Във времето назад изчезнаха или драстично се свиха няколко местни вериги като "Фамилия" и "Европа" на Христо Ковачки. В сегашния случай разликата е, че си отива значително по-голям играч.
Неудовлетворението на REWE от дискаунт бизнеса си в България стана ясно тази пролет, когато германският собственик опита да продаде двете си вериги. Цената не го удовлетвори, като същото се случи и при последвалия опит да продаде отделно Penny. Така от средата на лятото най-вероятно датира решението за затварянето, поне тогава е дошла командата, че спира финансирането за развитие на веригата.
Така в България остава един дискаунтър - Lidl, който макар да започна бизнес по едно и също време с Penny, днес веригата вече е вторият по големина ритейлър с оборот от почти 540 млн. лв., докато дружеството на REWE растеше много по-бавно.
Хора, магазини, доставчици
Към момента Penny Market има общо 49 обекта в България - в почти всички областни градове, както и в по-малки населени места. Към Billa ще преминат няколко от имотите на дискаунтъра - магазини и логистичният център край София. По информация на "Капитал" обектите ще са между 6 и 8, а според независими източници, цитирани от "Регал", става дума само за шест - магазините в София, Пазарджик и Варна. Все още няма информация как ще се организират продажбите. Нагласата към момента е да се продават на парче, да се търси максимално висока цена и вероятно ще бъде нает имотен консултант, който да организира процеса.
Технически двете дружества "Пени маркет България" и "Рила проект" бавно ще бъдат ликвидирани. В първата компания е оперативният бизнес и два наети обекта, а във втората са недвижимите имоти - терените и магазините, които са с балансова стойност от 128 млн. лв. към края на 2013 г. По същата схема е разделена и структурата на Billa.
Всички задължения към доставчици, бизнес партньори и служители ще бъдат изпълнени, казват от REWE в официалното си съобщение до медиите. Служителите на веригата към март 2015 г. са 907, показва справка в ДАКСИ. Според съобщението част от тях може да бъдат назначени в някои от 92-та филиала на Billa, а на останалите ще се изплати обезщетение. По информация на "Регал" съкращенията ще засегнат около 700 души.
Представител на веригата отбеляза, че като цяло REWE били отделили средства, за да мине всичко много цивилизовано. Естествено, ще има и трудности. Например предстоят много тежки преговори с доставчиците, защото не са изтекли годишните договори и трябва да се види кое по тях е направено, кое не, особено дейностите с маркетинговите активности.
Oт централата на компанията в Кьолн отказаха детайли по темата пред "Капитал".
Близо един милион лева е получило ръководството на БНБ за 2014 г. Близо един милион лева са си поделили бившият управител на БНБ Иван Искров и членовете на екипа му през миналата година. Точната сума е 997 хил. лв., или средно по 11 870 лв. на човек месечно за заплати и бонуси, като не е ясно дали сумата е нетна или в нея са включени и разходите за данъци и осигуровки. Източник на информацията е централната банка, която е предоставила данните на информационния сайт OffNews след отправено искане по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). С това медията прави първия от години насам успешен пробив да разчупи необоснованата практика на БНБ да пази в тайна размера на възнагражденията на служителите си. Заявка, че ще направи тази информация публична по примера на централните банки по целия свят, направи новият гуверньор на БНБ Димитър Радев при встъпването му в длъжност през юли. Въпреки ангажимента му за повече прозрачност, ръководената от него институция не конкретизира сумите, които са получили Искров и другите шестима членове на управителния съвет въпреки изричното искане на OffNews. Така запазването на комфорта им чрез отказ от "индивидуализиране на съответните лица по признак "икономическа идентичност", както пише в отговора до OffNews, се оказва по-приоритетно за централната банка, отколкото удовлетворяването на обществения интерес по въпроса какви възнаграждения са получили отговорните лица в БНБ по време на най-голямия банков фалит в България.
Полутайна
Интересът към заплатите на ръководните кадри в БНБ и най-вече към методиката, по която се определят те, е продиктуван от липсата на прозрачност по темата, което противоречи на практиката в банковите регулатори по света. Въпроси и запитвания по ЗДОИ са били отправяни и друг път от медиите, но без резултат.
В условията на такъв информационен вакуум, през юли депутатът отцепник от Патриотичния фронт Велизар Енчев каза от трибуната на Народното събрание, че по негова информация Иван Искров е взимал по 45 хил. лв. месечно, а подуправителите му са вземали с 10% по-малко. Методиката, по която се определяли, вземала предвид равнището на заплатите на мениджърите на големите търговски банки. Пак според депутата заплащането се променило драстично от 2007 година, като преди това било значително по-малко: по 8 хил. лв. за управителя плюс 3 хил. лв. за участие в управителния съвет, а за подуправителите възнаграждението е било 7 хил. лв. месечно плюс 3 хил. лв. за участия в заседанията на ръководния орган. Информацията не беше нито потвърдена, нито отречена от БНБ.
България се мобилизира за голяма бежанска вълна. Правителството изпраща солидно военно подкрепление на границата с Турция. Военният министър Николай Ненчев анонсира заминаването на 160 души още вчера, до края на седмицата в пограничните райони и на самата бразда ще бъдат разположени 1000 военни заедно с техника. Изпращането им е било подготвяно през последните три дни, но това не попречи на МВР да твърди, че няма проблем с прииждащите мигранти. От няколко дни в Одрин има поне 2000 души, които искат да влязат в България, за да продължат към Германия, хиляди други вървят пеша от Истанбул към Одрин.
Планът за разполагане на военните е бил подписан от премиера Бойко Борисов в четвъртък сутринта. Главният секретар на МВР Георги Костов съобщи, че военните ще изпълняват рутинни действия по охрана на границата. Това ще включва съвместни патрули с граничната полиция, която ще бъде водещата, защото познава обстановката по-добре. Граничните полицаи са няколкостотин. Бронирана техника няма да се използва, само високопроходими автомобили заради трудния терен.
Извънредните мерки са отговор на усложнената обстановка в ЕС, обясни главният секретар. По думите му българските власти работят добре с колегите си от Турция и това не трябва да се тълкува като недоверие спрямо тях. Костов обясни, че България може да се справи с натиска. "Твърдо решени сме да се противопоставим на всяко незаконно проникване", заяви той.
Главният секретар не пожела да коментира информацията, че през последното денонощие от границата са върнати над 200 мигранти. Той обясни, че има данни за 660 души, които доброволно са се отказали да влязат у нас. На турската граница били задържани 34 души, а на сръбската - 39. Пред Нова телевизия обаче вътрешният министър Румяна Бъчварова каза, че има дни, в които по 400-500 души са задържани на границата. Заедно с доброволно върналите се това означава, че поне по 1000 души на денонощие се опитват да влязат от Турция.
За последните 6 месеца в България полицията е задържала близо 19 хил. мигранти, съобщи зам.-министърът на вътрешните работи Филип Гунев. За сравнение от началото на годината до 14 май по данни на МВР в България бяха влезли само 3256 души. Само на 3700 от тези 19 хиляди е даден бежански или хуманитарен статут. "Това, което е различно от предходни години, е именно нежеланието на тези, които задържаме, да останат в България и да получат закрила тук. Към края на август от 14 600 души, които бяха предадени в центровете, над 13 000 са ги напуснали", обясни Гунев. По думите му на седмица граничната полиция задържа 1500-2000 души, които напускат страната до няколко дни.
Данните на граничната полиция сочат, че през последните 9 месеца има 70% скок в каналджийството по границата. От началото на годината 283 души са осъдени за незаконно превеждане на мигранти. В масовия случай те получават условни присъди. Ефективни са наказанията само ако човекът е вече осъждан.
Въпреки извънредните мерки Бъчварова продължи да твърди, че не трябва да се стига до истерия. Тя заяви, че МВР наблюдава струпаните в Одрин над 1000 души, които се готвят да преминат в България. "Вчера турските колеги успяха да върнат голяма част от тях. В рамките на техните възможности връщат тази групи хора", заяви тя. Вътрешният министър каза още, че България няма да употребява сила, а само ще задържа незаконно преминалите, ще им взема пръстови отпечатъци и ще ги настанява в регистрационни центрове.
Оздравителният план на БДЖ пропада заради липса на финансиране. Стратегията за оздравяване на БДЖ засега няма да се реализира. Причина за това е, че Министерството на финансите отказва да я одобри и да отпусне средствата за изпълнението й. Това стана ясно от думите на транспортния министър Ивайло Московски. В четвъртък вечерта той отговори на въпрос на Гроздан Караджов (РБ), председател на транспортната комисия в парламента.
Според него няма никакъв напредък от април, когато в комисията е било постигнато "уникално пълно съгласие между всички политически сили" за това как да бъде вдигнат на крака държавният жп превозвач. "Какво става? Важно е да знаем заради съдбата на БДЖ. Стратегията се изгуби някъде в изпълнителната власт", изрази общата позиция на колегите си Караджов.
Стратегията всъщност е в омагьосан кръг, заяви директно Ивайло Московски. Според него след като документът е бил коригиран от ръководството на БДЖ и съгласуван на ниво експерти между транспортното и финансовото ведомство, в момента е в застой. "Нямаме положително становище от министъра на финансите. Това не позволява стратегията да се внесе за разглеждане в правителството", обясни Московски.
Според стратегията за оздравяване на железопътната компания в реалистичния вариант са необходими 210 милиона лева за закупуване на нови вагони и погасяване на кредити за период от 7 години. В оптимистичния вариант тази сума скача до 430 милиона лева. Документът предвижда дългосрочни мерки за по-дълъг - 7, дори 10-годишен период. "За този по-дълъг период обаче финансовото министерство отказва да поеме ангажимент с мотива, че той излиза извън 3-годишната бюджетна рамка. Въпреки че няма законова забрана, колегите казват "не", обясни транспортният министър. По план след одобрение от правителството стратегията трябваше да бъде гласувана и от парламента. За да получи холдингът финансиране от държавата, България трябва да има одобрение и от Брюксел за държавна помощ. "Дългосрочният ангажимент е гаранция за Европейската комисия, че предприятието няма да влезе във фалит. И ето го омагьосания кръг. Висим във въздуха", заключи Ивайло Московски.
Междувременно депутатите от комисията обсъдиха възможността да поканят финансовия министър Владислав Горанов, с когото да се дискутират и други финансови проблеми в транспортния сектор. Един от тях е липсата на пари за две държавни фирми - "Транспортно строителство и възстановяване" и "Съобщително строителство и възстановяване". Оказа се, че двете дружества участват в ликвидиране на щетите по инфраструктурата след бедствия и аварии, но за това не им се плаща.
Шефът на полицията в Първомай покривал син на бизнесмен - отвличал, биел и шофирал надрусан. Шокиращи данни за анархия и произвол в полицейските управления на Първомай и Асеновград изнесоха разследващите след мащабната операция на отдел "Вътрешна сигурност".
При нея са задържани общо 15 души. Петима от тях са полицаи от двете управления. Сред тях са шефовете им - Васил Налбантов на РУП - Първомай, и Димчо Темелков на РУП - Асеновград. Още двама служители на МВР са в ареста, като все още към тях не са повдигнати обвинения. Останалите закопчани са извършители на престъпления, които са избегнали наказателна отговорност заради полицейски чадър.
Синът на Димитър Минев, собственик на "Бор-Чвор" в първомайското с. Дълбок извор, е извършил тежка катастрофа през 2012 г.
"Едва ли сега може да се докаже дали е било след употреба на алкохол или наркотици, но пред очите на повече от дузина очевидци в центъра на Първомай 21-годишният водач е бил подменен с друг, който тогава е поел вината. Въпросният човек вече направи признание наред с други свидетели", заяви окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов. Той уточни, че замяната на шофьорите е станала пред очите на полицейския началник Васил Налбантов и бащата на младежа Димитър Минев.
"Странно или не, 2 месеца след потулване на случая бизнесменът подарява автомобил на РУП - Първомай. Тъй като даренията в МВР са забранени, Налбантов е помолил свой подчинен да запише колата на свое име", добави окръжният прокурор. Синът на бизнесмена е отвлякъл и пребил 17-годишен от Първомай, но и този инцидент е бил потулен. По думите на Попов заради безнаказаността, на която се е радвал, младежът извършил ново похищение и побой през май тази година. И този случай не стигнал до прокуратурата. Осъдили го т.г. за пътно произшествие на територията на столицата, което причинил под влияние на наркотици.
Синът на бизнесмена е бил задържан в сряда вечерта.
Наказателна отговорност е избегнал и друг бизнесмен от Първомай - Минчо Хубенов, също близък приятел на полицейския шеф Васил Налбантов. През 2008 г. той купил пасище, където трябвало да направи рибарник, но го превърнал в незаконна частна кариера. Оттам добивал пясък и чакъл и ги продавал.
"Става въпрос за кражба за над 3 млн. лева, тъй като инертните материали са държавна собственост. Полицейски служител от РУП - Първомай, е излъгал в преценката си за добитото количество. Преписката е била приключена, сега е възобновена", обясни апелативният прокурор на Пловдив Иван Даскалов. С парите от изтъргуваните пясък и чакъл Хубенов си купил имоти. Предстои срещу него да бъде повдигнато обвинение за кражба в особено големи размери. Разследващите ще преценяват и дали има доказателства за пране на пари.
От прокуратурата твърдят, че в РУП - Първомай, имало масова практика за незавеждане на сигнали на граждани по няколко причини - за да не се разкарва патрулът, защото подателят е възрастен или пък служителите на реда преценявали, че случаят е маловажен.
Заради необработване на подадена жалба в първомайското село Караджалово през юни т.г. станало убийство. Двама братя пребили до смърт циганин, който им откраднал кобила с конче.
"Полицаят дори унищожил докладната записка по случая", посочи окръжният прокурор Румен Попов. По думите му сега пострадалите от кражбата са с обвинения за убийство. При разпитите заявили, че "са взели възмездието в свои ръце". Набили апаша, за да покажат в Караджалово как се постъпва с тези, които пипат чужда собственост, когато полицията не си върши работата.
Украйна шенгеняса Елена Йончева и Магдалена Ташева. Украйна забрани на тв журналистката Елена Йончева и депутатката от "Атака" Магдалена Ташева да влизат в страната, тъй като представляват "заплаха за националната сигурност и териториалната цялост на Украйна". Двете българки са включени в списък с десетки журналисти и политици, за които важи забраната.
Президентът Петро Порошенко подписа в сряда указ, с който санкциите влизат в сила за 1 година. В списъка с физически лица Ташева е на второ място, а Йончева на 59-о.
Ташева коментира лаконично, че е поласкана от вкарването й в черния списък. "Да бъда оценена като заплаха за националната сигурност и териториална цялост на 46-милионна Украйна, над 6 пъти по-голяма от България, е нещо повече от ласкателство", казва Ташева, цитирана в партийния пресцентър.
Общо на 388 физически лица от над 22 държави се налагат санкции във връзка със събитията в Крим и Донбас, става ясно от списъка. В него има 34 журналисти, включително от Би Би Си, 7 блогъри, политолози, адвокати, шефове на компании, депутати. По-голямата част са руснаци, украинци, жители на самопровъзгласилите се републики в Донбас, но също и европейски граждани и израелци. Според украинско издание забрана има и за бившия италиански премиер Силвио Берлускони след визитата му в Крим.
Забраната засяга и трима журналисти на Би Би Си, които отразяват конфликта в Източна Украйна, 2-ма репортери от в. "Ел Паис" и 1 от "Ди Цайт". Еврокомисията реагира остро на влючването на представители на медиите в санкциите.Би Би Си пък обяви, че това е "срамно посегателство срещу свободата на словото". По-късно стана ясно, че по указание на Порошенко ембаргото срещу европейските журналисти ще бъде свалено.
Елена Йончева: Бях предприела постъпки за интервю с Порошенко
- Г-жо Йончева, защо е написан този указ, който ви забранява да влизате в Украйна?
- Този указ показва едно - опит да бъде опитомена журналистиката.
- Кога за последен път бяхте в Украйна?
- Преди повече от година. Не сме имали проблеми нито в Киев, нито в Одеса или Славянск - поне не такива, за които си заслужава да се говори. В Мариупол и Славянск местните жители бяха доста недоверчиви към нас, а някои агресивни. Казваха, че ние, журналистите от Европа, не разказваме обективно какво се случва, че лъжем.
- Имахте ли намерение скоро да пътувате за Украйна?
- Имах желание. Бях предприела постъпки за интервю с президента Петро Порошенко. Очевидно това няма да стане на територията на Украйна.
- Смятате ли да предприемете някакви мерки срещу този указ, възможно ли е да съдите Украйна примерно?
- С този указ властта в Киев сама съди себе си. Това е поредното посегателство срещу свободата на медиите, но разговорът трябва да е и за тези украински журналисти, които са преследвани, защото имат мнение, различно от управляващите. Инакомислието не е позволено.
- Знаете ли какво се случва в Украйна в момента?
- Репортерите, журналистите, които са на мястото на събитието, могат да дадат отговор на този въпрос. Опитът да се контролира информацията показва, че определени сили в Киев предпочитат да не се знае.
Затягат контрола за цигари и алкохол. Контролът върху търговията с цигари и алкохол ще бъде затегнат както в момента е при горивата, предвижда финансовото министерство в проект за национална стратегия за борба със сивата икономика. Според нея митниците и НАП ще си обменят информация и ще проследяват движението на акцизните стоки по цялата верига за доставки. Това ще стане чрез изграждането на автоматизирана система за обмен на данни, подобна на тази, чрез която двете приходни агенции в момента следят доставките на горива. Тя трябва да бъде направена до края на 2017 г.
Към стратегията е приложен и екшън план с мерки, които трябва да бъдат изпълнени в периода 2015 - 2017 г. за ограничаване дела на сенчестата икономика и повишаване на събираемостта на приходите.
В документа се предвижда по-често да се използват съвместни екипи за разследване на финансови престъпления с участието на служители на МВР, ДАНС, НАП и на прокуратурата. Подобна схема със съвместни проверки бе приложена в началото на лятото на пазара на горива, като в нея освен изброените институции участва и агенцията по метрология. Впоследствие премиерът Борисов обяви, че акцията е довела до повишаване на приходите.
Отделно от това ще бъдат създавани междуведомствени центрове за разследване, предвижда стратегията. Те може да бъдат формирани на база на съществуващите области и региони в страната или според видовете престъпна дейност.
Предвижда се още да се подобри системата за контрол на стоки с висок фискален риск. Например ще бъдат въведени идентификационни кодове за такива продукти. Освен това се планира служителите на МВР също да започнат да помагат на мобилните данъчни при проверяването на съмнителни доставки.
Според финансовото министерство събираемостта на приходите може да се подобри също така чрез провеждането на медийни кампании и на лотарийни игри с касови бележки.
В стратегията се посочва още, че делът на сивата икономика от БВП намалява постепенно от 2003 г. насам. През 2014 г. той е 31%, но въпреки това България е на първо място в ЕС по този показател.
Увеличават с 12% заплатите на магистратите. С 12% ще бъдат увеличени заплатите на магистратите и служителите в съдебната власт от 1 ноември. Това реши Висшият съдебен съвет (ВСС).
Парите за увеличението са от 6 млн. лв. излишък в бюджета на съдебната власт. Решението на ВСС е изпратено на финансовия министър Владислав Горанов, за да послужи при изготвяне на проектобюджета за 2016 г.
Заради увеличението на заплатите магистратите обаче ще останат без коледни бонуси, обясни председателят на бюджетната комисия във ВСС Димитър Узунов.
Актуализация на възнагражденията съдебните кадровици поискаха от финансовия министър още в края на февруари. Тогава обаче той отказа заради липса на пари.
Според чл. 218 от Закона за съдебната власт най-ниското магистратско възнаграждение трябва да е равно на удвоена средномесечна заплата в бюджетната сфера. В последните години средномесечната заплата е нараствала, но възнагражденията на работещите в съдебната власт останаха „замразени".
За последен път заплатите им бяха увеличени през април 2010 г.
10 000 гратисчии със запор на заплатата. 10 000 гратисчии могат да се окажат със запор върху заплатите си заради неплатено билетче за градския транспорт. Частни съдебни изпълнители вече преследват нередовните пътници в столицата, за да съберат борчовете им към общината.
До мярката се стигна още в края на миналата година, след като събирането на сумите от актове се оказа почти невъзможно. До края на юли те са успели да съберат над 52 000 лева от нередовни пътници. С промяна на наредбата за пътуване в градския транспорт в края на септември пък беше дадена възможност на гратисчиите да се издължат в 3-дневен срок след съставяне на акта, като платят само 20 лева - колкото е размерът на самата глоба. Мерките, които предприехме, дадоха резултат. Два пъти повече хора са се възползвали от „промоцията" и са се издължили в посочения срок, като са избегнали акта за 100 лева, обясниха от общината.
От Камарата на частните съдебни изпълнители обясниха, че до момента са вкарали в хазната на общината близо 3,5 млн. лв. за последните две години. Много малка част от тази сума обаче е дошла от гратисчиите. Основна задача на бирниците е била да събират неплатени местни данъци и такси, като от общината са им възложили да приберат близо 10 млн. лв. от некоректните платци.
За това частен съдебен изпълнител ще преследва малките и големите длъжници на Столична общината от края на октомври. Бирниците първо ще погнат хората, които имат текущи неплатени актове за паркиране в зелени площи или висящ данък и не възнамеряват да ги плащат. След това ще дойде ред и на тези, които висят от години на общината. За това ще се направи ново звено, което ще започне работа в края на месеца. То ще координира дейността по събиране на глобите и постановленията, издавани от местната приходна агенция, Столичния инспекторат и Центъра за градска мобилност, обясни зам.-кметът по финанси в Столична община Дончо Барбалов. Инспекторите ще събират информация за издадените наказателни постановления и ще предприемат мерки за тяхното събиране по установения от закона ред. Чрез изпращане на писма, обаждане по телефона, а там, където е необходимо, ще се работи с частни съдебни изпълнители. Ще се поддържа и по-добра координация с Националната агенция по приходите", каза Барбалов. Така ако получим „честитка" или обаждане по телефона ще имаме месец да платим старите си задължения, иначе ще ни дадат на бирници.
От началото на годината общинските данъчни са изпратили 4624 напомнителни писма за по-малките длъжници, като те са дали резултат и са събрани 6,2 млн. лв. просрочени задължения. Освен това от януари досега са направени 247 ревизии на големите длъжници за 53,8 млн. лв, като са от тях са събрани 26,9 млн.лв. За същия период са съставени 1100 акта за 14,3 млн. лв. на некоректни платци, които са дадени за принудително събиране от частни съдебни изпълнители. Бирниците вече са успели да съберат 4,2 млн. лв.
Рано или късно служителите ни успяват да съберат такса смет или данък сгради, защото там има заложен имот.
По-трудно е да събираме глобите, който се налагат на за малки нарушения. Това е причината да заложи на събирането и на тези период през следващите месеци, категоричен бе Барбалов.
Фандъкова наказва фирми при калпави ремонти. Солени глоби очакват всички фирми, които ремонтират калпаво софийските булеварди и големите строителни обекти.
„Не плащаме по 2 пъти за ремонти. Ако има някакви нередности по проектите, аз не се свеня да налагам глоби. Най-големите глоби са налагани от мен", категоричен бе кметът Йорданка Фандъкова пред Нова телевизия. Тя обясни, че през тази година не е платено изцяло за нито един обект, защото ремонтите продължават и днес.
През последните 5 години общината е наложила санкции за некачествени пътни ремонти за 1,34 млн. лв. Глобите са съставени на 10 фирми, които не са предали обектите в срок или са били връщани, за да отстранят дефектите.
Наложените санкции от Столична община представляват 0,39% спрямо дадените над 337 млн. лв. за пътни ремонти през последните пет години. Това е отличен резултат според европейските критерии, които допускат до 2% нарушения от общата сума по дадена програма. Гаранционният срок за текущ ремонт е една година, докато за основен е пет години, съгласно Закона за устройство на територията.
През тази година пък общината принуди и строителите от „Трейс" да си ремонтират прясно положения асфалт по Цариградско шосе. Причината бе, че в северния участък между булевардите „Копенхаген" и бул. „Александър Малинов" пробите на експертите от строителния надзор показали, че има неравности.
Най-солената санкция кметът Фандъкова наложи на „СК13 Трансстрой" заради забавянето и некачествения ремонт на трамвайното трасе по булевард „България". Санкцията стигна рекордните 606 740, 37 лв. или 5% от стойността. Съгласно подписания договор гаранционният срок е 10 години, в рамките на който фирмата има ангажимент да отстранява за своя сметка всички проявили се дефекти, обясниха от Столичната община. Кметът глоби и „Трейс Виа" с 419 948,93 лв. заради забавянето на кръстовището на две нива на булевардите „Андрей Сахаров" и „Андрей Ляпчев" в жк „Младост".
Армията срещу бежанците. Драмата с бежанците ескалира. Заради прииждащите тълпи границата с Турция вече ще се пази и от армията. До хиляда бойци може да се включат поетапно в патрулите край браздата заедно с граничните полицаи, обявиха военният министър Николай Ненчев и главният секретар на МВР Георги Костов. Общият план за действие бе одобрен от премиера Бойко Борисов, но притесни президента Росен Плевнелиев, който се опасява да не влошим отношенията с Анкара. В същото време сирийци обявиха гладна стачка в Одрин с искане да бъдат отворени границите по пътя им към Европа. В околностите на града има около 1200 мигранти. Около 600 неуспешно щурмуваха телената ограда с ножици.
Властите в Хърватия също пратиха армията на границата със Сърбия, след като обявиха, че не могат да приемат повече бежанци. Само за денонощие в страната влязоха повече от 7300 души. Потокът се измести към Хърватия, след като Унгария затвори границата със Сърбия. Това доведе до ръкопашни схватки между бежанци и граничари на браздата.
Северозападът с 3 пъти повече пари от Брюксел. Фирмите от Северозападна България добре се възползват от преференциите за участие в новата ОП "Конкурентоспособност". Три пъти е скочил броят на проектите от Северозападна България в първата схема от новия програмен период 2014-2020 г., заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски. От общо 844 подадени проекта, 152 или 18% са от най-бедния регион в Европа - българския Северозапад. За сравнение през изминалия програмен период 2007-2013 г. от всичките 3774 проекти едва 233 са били от тази част на страната.
2,315 млрд. лв. по ОП "Конкурентоспособност" са договорени за стария програмен период. Към момента са разплатени около 2 млрд. лв. "Това означава, че сме на второ място по сертифицирани средства от всички оперативни програми, след програмата за човешки ресурси, която е на първо място", заяви министърът. Основни стратегически държавни проекти, които получават пари по старата програма, са високотехнологичният парк "София Тех Парк" и междусистемната газова връзка България-Сърбия. "Проектът за връзката със Сърбия е фазиран. По старата програма е финансирано основно предпроектното проучване. Същинското строителство от 92 млн. лв. на интерконектора е прехвърлено към новата програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020", каза Лукарски.
Общо 70 фирми се жалват срещу прекратяването на процедурата "Технологична модернизация в малки и средни предприятия". Те са обединени в едно дело, стана ясно вчера. По старата оперативна програма има 29 рискови проекта за 26 млн. лв. Те няколко пъти са били удължавани и имат договори с подизпълнители, по които тепърва ще се правят доставки. Проблемът е дали работата ще приключи до края на годината, отчетоха експертите. Проектите са основно за технологична модернизация и иновации.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |