Новият софтуер на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ), който ще предоставя актуална информация за трафика по републиканската пътна мрежа в реално време, е част от мерките на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и АПИ за въвеждане на иновации и за подобряване на пътната безопасност. Това заяви министър Лиляна Павлова по време на представянето на електронната информационна система.
Тя обясни, че разработеният по проект на агенцията и финансиран със средства от Оперативна програма „Техническа помощ" софтуер ще дава актуална информация за състоянието на пътищата, за това дали има затворени участъци за ремонт или поради инциденти, както и за състоянието им през зимния сезон. Министърът уточни, че той е напълно безплатен и може да се ползва от мобилни телефони, таблети и персонални или преносими компютри.
Вече имаме интерактивна база данни и свързаност между МРРБ, АПИ, 28-те областни пътни управления и гражданите на територията на цялата страна, каза Павлова и допълни, че системата съдържа информация както за републиканските пътища с обща дължина 20 000 км, така и за още 20 000 км общински участъци. Така базата данни ще дава достъп до информация за всички 40 000 км пътища, подчерта тя.
Тази система е на 100% обърната към гражданите, коментира министърът и съобщи че досега гражданите са сигнализирали за проблеми по пътната инфраструктура министерството чрез телефон, имейл или социалните мрежи, както и Ситуационния център на АПИ на номер 0700 130 20. Ще разчитаме на подкрепа от страна на гражданите, но ги призоваваме да не злоупотребяват, подчерта тя.
Лиляна Павлова заяви, че най-важното качество на софтуера е, че може да помогне за спасяването на човешки животи. Изграден е така, че ако има обръщане на кола, той ще подава сигнал автоматично към Ситуационния център на АПИ, който ще ги препраща към телефон 112, обясни тя. Регионалният министър съобщи, че следваща крачка в развитието на системата ще бъде осигуряването на връзка между нея и тази на Спешната помощ, като част от реформата в здравеопазването.
Павлова благодари на екипа, който е изготвил софтуера и заяви, че най-голямата заслуга на приложението е, че при „тапи" по пътищата ще дава автоматично информация за това колко време става преминаването и кои са обходните маршрути. Тази информация е много важна, за да могат хората да си предвидят пътуването, подчерта тя и допълни, че това е модерен инструмент, чрез който могат да бъдат алармирани пътуващите.
Председателят на Управителния съвет на АПИ инж. Лазар Лазаров също призова потребителите да сведат до минимум фалшивите сигнали, както и за търпение през първите седмици, в които приложението е активно, въпреки че софтуерът е интуитивен.
Приложението може да бъде изтеглено от следния интернет адрес lima.api.bg и е достъпно за потребителите на персонални компютри, одобрено е от Android и може да бъде ползвано от потребителите на мобилни устройства с тази операционна система. Очаква се одобрение и от Apple.
Приложението LIMA се реализира по проект „Разработване и въвеждане в АПИ на Интелигентна информационна система за предоставяне на данни в реално време към потребители на РПМ, включително обратна връзка към АПИ и активен интелигентен анализ на пътната обстановка от множество събирателни точки в реално време", финансиран по Оперативна програма „Техническа помощ" 2007-2013 г. чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Стойността на договора е 901 680 лв. с ДДС. Разработчик на софтуерния продукт, след проведена процедура по ЗОП, е „Декарт" ООД.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.895920 |
GBP | 2.312180 |
CHF | 2.074270 |