Царски орел
Проектите обхващат дейности в областта на околната среда и ефективното използване на ресурси в подкрепа на преминаването към кръгова и устойчива икономика, природата и биологичното разнообразие, както и управлението и информацията, свързани с околната среда. ЕС ще съфинансира проектите като предостави 160,6 млн. евро.
По този повдо европейският комисар по околна среда, морско дело и рибарство Кармену Вела заяви: „Парите, инвестирани в проекти за околната среда, са добре похарчени пари. Щастлив съм, че нашата програма LIFE ще подкрепи много иновативни проекти и вярвам, че техният принос ще е жизнено важен. Освен опазването и увеличаването на природния капитал, съществуват много обещаващи перспективи в тази област, чрез които Европа ще поеме по пътя към нисковъглеродно, ресурсно ефективно и устойчиво бъдеще. Ще следим внимателно проектите, за да споделяме и възпроизвеждаме техния успех."
Одобрените два български проекта са:
- Светло бъдеще за черния лешояд на НПО „Зелени Балкани" - Стара Загора. С проекта ще се подпомогне завръщането на черния лешояд (Aegypius monachus) в България. Целта е в България да се създаде гнездова популация на вида, като 48 лешояда се преместят и освободят на специално приготвени места. В рамките на проекта ще бъдат осигурени местообитания и източници на храна за лешоядите и ще се работи за намаляване на заплахите, като отравяне или сблъсъци с електрически стълбове. Той ще допринесе за изпълнението на Балканския план за опазване на лешоядите.
- Земя за царския орел на Българското дружество за защита на птиците. Проектът е съсредоточен върху всички зони от „Натура 2000", които са от голямо значение за царския орел в България. Ще се изпробват модели за възстановяване и устойчиво управление на пасища и ще се възстановят хранителни местообитания. Също така ще бъдат изградени изкуствени гнезда и ще бъдат подсилени стратегическото планиране и националната законодателна рамка, за да се гарантира дългосрочното опазване на вида.
Комисията получи 1117 предложения в отговор на покана с краен срок през юни 2014 г. От тях 96 бяха избрани за съфинансиране по трите компонента на програмата.
За 51 проекта по LIFE „Околна среда и ресурсна ефективност" ще бъдат мобилизирани 103,3 млн. евро, от които ЕС ще предостави 56,2 млн.евро. Тези проекти обхващат действия в пет тематични области: въздух, околна среда и здраве, ресурсна ефективност, отпадъци и вода. Близо половината от средствата ще бъдат насочени към 14 проекта за ресурсна ефективност, чрез които ще се улесни преходът на Европа към кръгова икономика.
В рамките на 39 проекта по LIFE „Природа и биоразнообразие" ще се подобри природозащитният статус на застрашени видове и местообитания и ще се допринесе за целта на ЕС за спиране на загубата на биологично разнообразие. Общият бюджет за тези проекти е в размер на 153,9 млн. евро, от които ЕС ще осигури 100 млн. евро.
6 проекта по LIFE „Управление и информация" имат за цел да повишат осведомеността по проблемите на околната среда. Финансирането за тях възлиза на 7,5 млн. евро, като приносът на ЕС ще бъде близо 4,5 млн. евро.
Програма LIFE е инструментът на ЕС за финансиране в областта на околната среда и действията по климата. Тя действа от 1992 г. и по нея са съфинансирани над 4000 проекта в целия ЕС и в страни извън него, като са мобилизирани 7,8 млрд. евро и са предоставени 3,4 млн. евро за опазване на околната среда и климата. Във всеки един момент се работи по около 1100 проекта.
Бюджетът за програма LIFE за периода 2014 - 2020 г. е определен на 3,4 млрд. евро по текущи цени, като са съставени две подпрограми за околната среда и за действията по климата.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.895920 |
GBP | 2.312180 |
CHF | 2.074270 |