Ще поскъпне ли токът след пълното освобождаване на пазара? Без съмнение това е сред най-важните въпроси, които си задават потребителите. Практиката от останалите европейски страни показва, че след известно повишаване на цените в първите месеци на свободен пазар, те се връщат трайно на равнища под регулираните.
Това бе и въпросът който най-често се е задавал по време на информационната кампания на Министерството на енергетиката, посветена на предстоящата промяна след 1 януари 2016 г.
Сред другите най-често задавани въпроси от страна на потребителите бяха още: какво означава свободният пазар на електроенергия? Кога може да бъде сменен доставчикът на електроенергия? Колко струва това? Задължително ли е, има ли риск при смяна на доставчик потребителят да остане без електрозахранване? Как оперира енергийната борса.
Функционирането на напълно либерализиран пазар на електроенергия в страната е предпоставка за оптимизиране разходите на потребителите, както и за по-добро качество и разнообразие на предлаганите услуги. Това е едно от основните предимства на либарализирания пазар, разгледано по време на информационната кампания.
Заключителната среща от тази кампания се проведе в София с участието на заместник-министрите на енергетиката Николай Николов и Жечо Станков, комисарят от Комисията за енергийно и водно регулиране Евгения Харитонова и експерти от Българския енергиен холдинг, Електроенергийния системен оператор, Българската независима енергийна борса и ЧЕЗ.
По време на срещите в 28-те областни центрове в страната те представиха основните етапи от процеса по преминаване към пълна либерализация на пазара и предстоящите стъпки за реализацията му.
Предстоящата пълна либерализация на пазара на електроенергия в страната ще промени условията на снабдяване за битовите абонати, общинските администрации, училищата, читалищата и малките фирми, които все още са на регулирания пазар. Процесът трябва да протече плавно, за да не създава излишни рискове за потребителите - такава е и препоръката на Световната банка, с която Българският енергиен холдинг има сключен консултантски договор за избор на най-подходящия модел за либерализация.
Свободният пазар на електроенергия ще осигури възможност на клиентите сами да избират своя доставчик на електроенергия. Това допринася за създаването на конкурентна среда за участниците на пазара, което ще гарантира по-добро качество на предлаганите услуги, стана ясно по време на информационните срещи. Според участниците в тях най-сериозното предимство на либерализирания пазар на електроенергия е определянето на цените изцяло на база търсенето и предлагането.
Важна е също възможността за избор, която осигурява либерализираният пазар - клиентът ще може сам да избира своя доставчик и, ако не е доволен от него - да го смени. Това става без заплащане на такси за смяната и е възможно неограничен брой пъти.
В условията на свободен пазар ще останат регулирани цените за достъп до мрежата и цените за пренос, които са различни от цената на самата стока „електроенергия".
По време на заключителната среща от информационната кампания останаха и неясни въпроси. Един от тях при либерализацията на енергийния пазар е как ще бъдат компенсирани производителите, които имат сключени договори по преференциални цени. Основно това са ВЕИ-мощностите, когенерациите и двете американски централи в Маришкия басейн - AES Гълъбово и КонтурГлобал.
Институциите очакват възможни решения на проблема да предложи Световната банка, с която БЕХ сключи консултантски договор. До дни се очаква първият междинен доклад на банката с предложени няколко модела, които да бъдат приложени за нашите условия.
Друг момент, по който също няма яснота, е индивидуалното потребление на битовите потребители. Повечето електромери в страната, които са всъщност собственост на електроразпределителните дружества, имат само две тарифи - за дневното и нощното потребление. На свободния пазар обаче цената често се променя почасово, в зависимост от търсенето.
„Промяната на петте милиона електромера с такива с почасов отчет не може да стане дори в следващите 3-4 години, защото ще натежи много на цената за доставка на електроенергия на мрежовите доставчици", призна Евгения Харитонова, член на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Затова и според Хареитоново разпределителните дружества ще разработят стандартизирани товарови профили на потребителите. Те ще бъдат одобрени от енергийния регулатор и след това ще се ползват от търговците при определянето на "кошницата" от тарифи, които ще бъдат включени в офертите към потребителя.
Така договорите вече ще бъдат гъвкави, но и значително по-сложни, и в тях може да има много повече от традиционните днес две тарифи. Към момента един от най-сложните договори на пазара е с шест тарифи, стана ясно на срещата.
Договорите могат да бъдат няколко вида. Единият е комбиниран, с които потребителите ще очакват от своя доставчик да им продаде нужната електроенергия, да осигури преноса, както и плащането на всички допълнителни такси, като например "Задължения към обществото".
„Другата възможност пред битовия потребител у нас е да сключи отделни договори с доставчик на електроенергия и на мрежова услуга. Мрежите у нас са собственост на ЕРП-та и те ще продължават да ги администрират, както досега. Това означава, че те ще отчитат електромерите и ще трябва да отговарят за аварии, прекъсване и възстановяване на захранването, ако не бъдат платени навреме сметките", обясни омбудсманът на ЧЕЗ България Радослав Димитров.
В същото време всички срокове за плащане, прекъсване и възстановяване на услугата ще бъдат договорени с търговеца на електроенергия. Качеството на услугата пък важи само от състоянието на енергийните съоръжения, вложените инвестиции и поддръжката им. Затова и експертите съветват потребителите да бъдат много внимателни при преговорите за условията, а не да гледат само по-ниската цена.
От съществено значение ще бъде самият избор на търговец не само заради цената, но и заради това дали той ще може да достави нужното количество електроенергия. Това е особено важно, ако търговците са от втора инстанция, тоест купуват от други търговци, а не от производителите.
"Да бъдем предпазливи в тези ситуации", посъветва Евгения Харитонова, но и призна, че и между търговците ще съществуват договорни отношения и тяхното спазване ще бъде следено.
Работата на КЕВР на свободния пазар ще бъде да определя цените на мрежовите услуги. Енергийният регулатор е и органът, който ще контролира лицензите на търговците на енергия. Към момента лицензи за търговия с електроенергия имат около 150 търговци, но активни на пазара са между 30 и 40. Техният брой обаче вероятно ще нарастне с либерализацията на пазара.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |