Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) ще настоява в новите бизнес планове на ВиК дружествата за периода 2017-2021 г. да залегне повишаване на работната заплата на служителите. Това заяви зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, който бе специален гост на Седмия редовен конгрес на Националния браншови съюз „Водоснабдител" - КНСБ, провеждащ се в София.
Зам.-министър Нанков посочи, че квалификацията и професионалната подготовка на кадрите за сектор ВиК е проблем. „Факт е, че трудовите възнаграждения са значително по-ниски от сходни браншове в частния и държавния сектор за квалифицирани кадри като инженери, еколози, лаборанти и т.н.", отбеляза Нанков. Според данните броят на квалифицираните кадри в дружествата намалява, а се наблюдава и слаб приток на млади специалисти. Средната възраст на служителите във ВиК -сектора е 50+ години, а сред основните причини за това са недоброто финансово състояние на някои дружества, конкуренцията в частния сектор и други браншове, които предлагат по-добро заплащане и др.
Зам.-министър Нанков бе категоричен, че се предприемат конкретни стъпки за преодоляване на проблема, като основното е оптимизиране на заплатите в новините бизнес планове. „Това обаче не бива да става за сметка на повишаване цената на водата, а с по-високи приходи от страна на дружествата. Всяко дружество има възможности да търси резерви от ограничаване на разходите, по-качествено и коректно отчитане на потребените водни количества, повишаване на събираемостта и др.", отбеляза той.
Пред гостите и делегатите на конгреса зам.-министър Нанков благодари на ръководството на браншовия съюз за доброто сътрудничество. Той отбеляза, че благодарение на общите усилия до няколко месеца в институционален аспект ще приключи реформата в сектор ВиК, което е сред основните приоритети на правителството. Като важни концептуални точки от нея зам.-министърът открои разработването и изпълнението на десетгодишната отраслова стратегия, приетите регионални генерални планове за ВиК в страната, учредяването на 29 асоциации по ВиК, нормативните промени и гарантирането на публичния характер на ВиК активите. Сключен е и първият договор между асоциация и оператор за управление, стопанисване и експлоатация на системите и съоръженията в обособената територия за област Смолян. До края на 2015 г. предстои да се сключи договор и за област Русе, а до средата на 2016 г. такива договори ще има за цялата страна. Нанков подчерта, че публичните инвестиции в сектора (европейски и държавни) оттук насетне ще следват изцяло регионалния подход на планиране при консолидирани ВиК - оператори, които към момента са 16 на брой. Консолидирането е условието те да кандидатстват за безвъзмездна финансова помощ от европейските фондове и националния бюджет.
„Всички сме наясно, че към момента Европейските фондове са основния финансов инструмент, който ползваме за обновяване на ВиК системите. Според разчетите за нуждите на сектора до 2023 г. са необходими над 11 млрд. лв. инвестиции, като от европейското финансиране до 2020 г. страната ни ще получи около 3 млрд. лв. Очакваме през този период публичният ресурс за инвестиции по линия на държавния бюджет, общините и ВиК операторите да бъде в размер на около 1-1,5 млрд. лв. Трябва да инвестираме тези средства ефективно и целесъобразно, за да постигнем наистина устойчиви резултати", заключи Николай Нанков.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.901450 |
GBP | 2.345040 |
CHF | 2.085330 |