Налице е известна тенденция за подобряване на финансовото състояние на дружествата в енергийния ни сектор. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова в рамките на форум за развитието на българската енергетика, цитирайки съпоставка на резултатите им към 30 септември 2015 г. в сравнение със същия период на миналата година.
Към края на септември 2014 г. загубите на НЕК са 324 млн. лева, а към края на септември т.г. - 218 млн. лева, което означава, че за година са стопени загуби за 106 млн. лв., посочи министър Петкова. По думите й това показва, че мерките, предприети от правителството, от парламента и от Комисията за енергийно и водно регулиране започват да дават своите положителни резултати. Затова промените в Закона за енергетиката бяха много важна стъпка за стабилизирането на българския енергиен сектор, добави енергийният министър.
Тя очерта основните приоритети в сектора финансово стабилизиране на сектора, сигурност на доставките чрез диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ, пълна либерализация на електроенергийния пазар, защитата на българските потребители и развитие на местния добив. Те са важни за пазарното развитие на българската енергетика, отбеляза Теменужка Петкова.
Тя обърна специално внимание на либерализацията на енергийния пазар, определяйки го като нещо необходимо. Според нея, още през 2014 г. е създадена Българска независима енергийна борса, но тя ще заработи в тестови режим от 11 декември тази година. „Министерството ще работи със Световната банка за пълната либерализация на енергийния пазар, като до края на седмицата ще бъдат разгледани предимствата и недостатъците на предложените от институцията модели. Енергийната борса ще започне и сегмент за търговия на природен газ", уточни министър Петкова.
По нейните думи от приоритетно значение ще е изграждането на междусистемната свързаност със съседните държави, най-вече с Гърция и Турция, както и изграждането на интерконектор с Гърция. На 10 декември ще бъде подписано окончателното инвестиционно решение за интерконектора с южната ни съседката.
„Междусистемната газова връзка с Румъния е в много напреднала фаза, като според министър Петкова през 2016 г. България ще има първи интерконектор със северната ни съседка. Работи се и по проекта със Сърбия. Целта е диверсификация на източниците на доставки", допълни министър Теменужка Петкова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |