Тази седмица предстои срещата на Националната комисия по изработването на националната здравна карта, с която се стартират разговорите за нейната направа. Това коментира в сутрешния блок на БНТ зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков. Той уточни, че в момента са готови областните здравни карти, които са одобрени в повечето места с консенсус.
„Целият процес може да се завърши в рамките на този месец", прогнозира д-р Шарков.
Според него, Националната здравна карта ще може да се пребори с един феномен или поне ще постави началото на преборването с един феномен. „И този феномен изглежда така: през последните години непрекъснато говорим за това, че броят на лекарите в България намалява, в същото време броят на лечебните заведения се увеличава. Това е феномен. Безспорно има някакво противоречие в цялата тази история. Нека през здравната карта да поставим началото на прехода от здравеопазване като бизнес към здравеопазване като грижа за здравето на хората, защото това трябва да бъде водещото в цялата система на здравеопазването", обясни заместник-здравният министър.
Относно бюджета на здравната каса (НЗОК) за следващата година д-р Шарков обясни, че са предвидени 130 млн. лв. повече в сравнение с тази година. Допълнителният ресурс ще дойде и от отстъпките за лекарствените продукти от фармацевтичните фирми. Само до края на 2015 г. се очаква в НЗОК да постъпят около 45 млн. лева, през следващата година сумата ще бъде по-голяма. „Това са средства, които ще отидат за здравеопазване", гарантира д-р Шарков.
По повод искането на Българския лекарски съюз да отпаднат финансовите лимити той подчерта, че след валидиране на рамковия договор в сектора и след разблокиране на резерва на НЗОК, който е 300 млн. лв., ще може да се гарантира, че няма да има лимити в основния пакет. Заместник-министърът напомни, че управителят на Здравната каса д-р Глинка Комитов също е поел ангажимент, че финансови лимити няма да има.
За Министерство на здравеопазването е по-важно здравето, отколкото дали ще има някакви фискални постъпления от данък „вредни храни", посочи д-р Шарков в отговор на въпроса какъв ще е ефектът от новия данък. По негови думи въпросът с вредните храни в отделните държави е решен различно, но и България ще го реши, „защото това е пътят, по който върви целият свят. Световната здравна организация призова всички държави да предприемат действия в тази насока".
Д-р Шарков даде пример с Унгария, където с въвеждане на мерките е променена рецептурата на тези хранителни продукти, което имат отражение върху здравословното състояние на хората. „Законопроектът ни е в много голяма степен подобен на унгарския, но той все още не е внесен в Министерски съвет, предстоят още обсъждания и дискусии", заяви д-р Шарков и обясни, че в законопроекта е предвидено, че средствата, които ще постъпят от данък "вредни храни", ще отидат в три основни направления, едното от които е здравното образование, начина, по който трябва да се храним; другото е за ремонт на физкултурните салони в училищата, за да могат децата да спортуват в по-добри условия; и третото направление е за майчино и детско здравеопазване.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |