За изминалия седемгодишен период Габрово беше най-активният, най-упоритият бенефициент с най-много и най-успешно изпълнени проекти. Габрово не пропусна нито една възможност и няма приоритетна ос от цялата Оперативна програма „Регионално развитие 2007-2013", по която да няма успешно реализиран проект. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на финална конференция „Интегриран проект за изграждане на привлекателна, достъпна и зелена градска среда на Габрово", реализиран по ОПРР 2007-2013. Тя отчете, че инвестициите в общината само по тази програма са в размер на 35 млн. лв.
Министърът подчерта, че екипът на кмета е поел отговорност и е успял да създаде интегрираност не само между проектите, финансирани от ОПРР, но и между тези, които са реализирани със средства от отделните оперативни програми, благодарение на която успешно е завършил и проекта за воден цикъл в града. Допълнихме със средства по ОПРР преасфалтирането на улиците и градът вече изглежда по различен начин, каза тя.
Санирането изостава
Павлова призова габровци и администрацията да бъдат по-активни по отношение на санирането на сградите, които се отличават на фона на обновените детски площадки, улици и пешеходни зони, за да бъде още по-красив градът и домовете на семействата да бъдат по-топли, а разходите за отопление по-малки. Тя информира, че от 1 януари следващата година Националната програма за енергийна ефективност ще бъде отворена за всички видове сгради, които отговарят на дефиницията многофамилни, независимо от броя на жилищата и типа строеж.
За разлика от проект „Енергийно обновяване на българските домове", който предишното правителство беше замразило и за една година ние се опитахме да оправим и в който има проблем с избраните изпълнители по отношение на сроковете, качеството и проектантите, в Националната програма за енергийна ефективност такива проблеми няма. Това заяви пред представители на медиите министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова при посещението си в Габрово. Тя обясни, че разликата се дължи на това, че Националната програма се изпълнява по други правила, децентрализирана е към общините и са определени референтни стойности за отделните видове дейности в нея.
Министърът подчерта, че първите санирани сгради по Националната програма в Благоевград нямат проблеми с качеството, защото при тях са изпълни по всеобхватни дейности, отколкото при финансираните с европейски средства сгради, където са обновени само фасадите и дограмата. Дейностите по националната програма са по-цялостни и завършени. Те включват също ремонт на покрив и подпокривно пространство, информира тя.
„В проекта с европейско финансиране имаше проблеми, защото дейностите бяха частични, а видът и обхвата на проектите бяха различни. Това не бива да демотивира участващите в Националната програма, която е с пълен набор от мерки - конструктивно и енергийно обследване, издаване на технически паспорт на сградата и обновяване", заяви Павлова.
Министърът припомни, че от януари 2016 г. за обновяване ще могат да кандидатстват и по-малките панелни сгради. Собствениците трябва да се възползват, защото сега предоставяният от държавата ресурс е 100% безвъзмезден, а след време той ще намалява и собствениците ще съфинансират отделни дейности, подчерта тя.
Павлова напомни и, че ако мнозинството от собствениците в сградата - 67%, са взели решение за участие, тя може да бъде финансирана, като на момента ще се търсят проектни решения ако има отказ от един апартамент, за да не се възпрепятства процесът по въвеждане на енергийноефективни мерки.
Регионалният министър съобщи, че през новия програмен период Габрово ще може да инвестира в обновяването на градския транспорт по линия на Оперативна програма „Региони в растеж" 2014-2020.
Успехи във водната реформа
Министър Павлова поздрави община Габрово за взетото решение да бъде избрано ВиК дружеството за оператор на системите и съоръженията и каза, че се очаква такова да бъде взето и от Севлиево. „Реформата във водния сектор на национално ниво е задължително условие от страна на Европейската комисия към България, за да може да усвоим средствата от новата Оперативна програма „Околна среда", подчерта министърът.
По нейните думи, реформата е мисия възможна и почти завърши. Тя е първата, с която можем да се гордеем, че приключваме по-рано от планираното благодарение на много институции. „Имаме реформиран нов воден регулатор, приети промени в закона и в стратегиите, с които създаваме 28-те областни водни територии, равни на 28-те области. Вече имаме области, които извървяха пътя на реформата, формирани асоциации, избран един оператор за една област, припомни тя и допълни, че в първата област с възложен договор - Смолян, вече има готово прединвестиционно проучване и проект. Тази област ще е първата, която ще получи финансиране по ОП „Околна среда", съобщи министър Павлова.
Според нея, София също е готова, процесът е завършен и в още 14 области и за тях ще бъдат разработени прединвестиционни проучвания. За да може Габрово да финализира този процес и да не отпадне от европейското финансиране като област за новия програмен период, трябва да извървите стъпката на реформата и да изпълните процедурите.
„След взимането на решение на общинския съвет ще приключите първата най-важна стъпка по окрупняването на ВиК дружествата, с което ще влезете в процедурата по финансиране и подготовка на прединвестиционно проучване за областта", заяви министърът и допълни, че така ще бъде осигурено финансиране за най-важните инвестиции за довършване на стратегически важната водна инфраструктура за цялата област, включително за решаване на проблема с водоснабдяването на Севлиево.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |