Министър-председателят Бойко Борисов сезира прокуратурата и Държавната агенция „Национална сигурност" (ДАНС) по твърденията, изложени в писмо до него от президента на ANJ Group Corp Ян Аронов.
Премиерът настоява за ефективно разследване, което да доведе до разкриване на цялата истина по случая, се казва в съобщение на пресслужбата на Министерския съвет.
Преди това беше съобщено, че в деловодството на правителството е постъпило писмо на 15 януари от президент на ANJ Group Corp., с копия до главния прокурор г-н Сотир Цацаров и до шарже д'афер г-жа Мартина Стронг.
В писмото се твърдят корупционни действия в процедурата по продажба на „Химко" АД (в несъстоятелност), непрозрачни действия на синдика, нарушение на българското законодателство и на съдебна заповед. Министър-председателят е призован да се намеси, за да спре дейността на „тази група", уточняват в прессъобщението си от правителствената служба.
„Химко" АД (н) е търговско дружество, в чийто капитал няма държавно участие. То е обявено в несъстоятелност, с постановено осребряване на имуществото, включено в масата на несъстоятелността и разпределение на осребреното имущество за удовлетворяване на кредиторите. Осребряването се извършва от назначения от Съда по несъстоятелност синдик - Росица Томова от гр. София, която представлява и управлява дружеството. Продажбата на активите на длъжника „Химко" АД (н) се извършва по строго определен в Търговския закон ред, който синдикът следва да спазва.
В допълнение от пресслужбата на правителството информират, че нито към 8 септември 2015 г. - дата, посочена в писмото на г-н Аронов, нито към днешна дата министър-председателят има съветник с името, посочено в писмото - „г-н Богданов". „Тъй като държавата няма собственост в активите на „Химко" АД (н) и поради характера на повдигнатите в писмото въпроси, намеса на министър-председателя по случая би нарушила провъзгласеното в Конституцията на Република България разделение на изпълнителната и съдебната власти. Въпросите, които г-н Аронов поставя, следва да бъдат адресирани към правораздавателните органи, синдика и компетентния съд по несъстоятелността.
В съобщеунието се казва още, че министър-председателят нееднократно е защитавал необходимостта от реформа, която да предостави ефективно и справедливо правосъдие, и това залегна като приоритет в програмата на правителството. „Той беше сред най-активните застъпници за промени в Конституцията на Република България, които да дадат началото на същинската съдебна реформа, и работи активно за промяна на законодателството, за да може този процес да бъде продължен и да завърши в интерес на българското общество."
Пръв за жалбата на американския инвеститор съобщи Сашо Диков в новото си предаване по телевизия ВIT (Българска международна телевизия с продуцент Нери Терзиева) в неделя, 24 януари. Тогава беше прочетено и писмото, в което се твърди, синдикът на предприятието Росица Томова и мъж, представящ се за съветник на Борисов с фамилия Богданов, са поискали първоначален рушвет от 500 000 евро, а после още 500 000 евро от евентуалната печалба, за да уредят закупуването на торовия завод.
На 21 януари пък стана ясно, че депутатът от ДПС Делян Пеевски е купил врачанския торов завод в несъстоятелност за 11.7 млн. лева.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.851760 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.101010 |