Ако приходите в бюджета се увеличават, каквото увеличение се отчита в момента благодарение на усилията на правителството и приходните агенции в областта на контрабандата, ще бъде дадена възможност за поне частична реализация на приоритетните проекти. В област Варна приоритет за нас е да започнем с ремонта на Аспарухов мост, тъй като за целия проект е необходима огромна инвестиция, съобщи при посещението си в града министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Тя информира, че само за първа фаза, която включва първия мост и подхода, който е най-стар и в най-компрометирано състояние, са необходими около 3 млн. лева, за да може да започне реализацията и действията по проекта да продължат поетапно според възможностите на бюджета. Частично ще може да се работи и по рехабилитация на пътя за Златни пясъци, каза министърът. Тя подчерта, че при планирането на инвестицията за по-цялостен ремонт трябва да се има предвид подземната ВиК инфраструктура, която трябва да бъде е подменена, за да можем да се асфалтира.
Ще търсим допълнително финансиране според възможностите на бюджета и за останалите приоритетни проекти в областта на пътната инфраструктура на територията на цялата страна, каза още Павлова и посочи, че такива са тунелите и виадуктите, за които има разработена програма. Тя припомни, че с предоставените допълнително 100 млн. лв. през миналата година бяха рехабилитирани над 80 км от магистралите „Тракия" и „Хемус", като бяха направени важни ремонти на най-рисковите виадукти, основно на северния аутобан.
Министърът обърна внимание, че през тази година ще се разчита на подкрепа, за да започне ремонтът на тунелите „Витиня", „Елешница" и „Топли дол" на АМ „Хемус", където трябва да бъдат ремонтирани изолациите и осветлението, които създават затруднения при осигуряване на безпроблемното движение.
На въпрос, свързан с оплаквания по отношение на осветлението на пътен възел „Димитровград", министър Павлова отговори, че проблем има, както на него, така и на един от пътните възли на АМ „Струма", където е откраднат електрически стълб за осигуряване на електрозахранване на новия участък до Благоевград.
Проблемът за Димитровград касае присъединяването на част от стълбовете, но постепенно ще бъде разрешен от Агенция „Пътна инфраструктура", посочи министърът.
На въпрос: На какви средства може да разчита Варна по новата ОП "Региони в растеж", министър Павлова отговори: "Вече е одобрена структурата на междинното звено в община Варна, а общината има резервиран бюджет в оперативната програма в размер на 84 млн. лв. С тези средства по линия на Приоритетна ос 1 на програмата ще бъдат финансирани проекти за развитие на градската среда, енергийна ефективност, образователна инфраструктура и др. Министърът информира, че Варна е във финалния етап от разработването на инвестиционния си план, след което ще може да възлага обществени поръчки за реализация на проектите, които ще приоритизира и включи в него.
В рамките на програмата, извън Приоритетна ос 1, искаме да подкрепим реформата в професионалното образование, заяви министърът. Това означава, че ще финансираме професионалните гимназии и така ще осигурим подкрепа за бизнеса и инвестиции, за да произвежда държавата повече кадри в определени сектори, обясни тя. Благодарение на тази приоритизация Министерството на образованието определи кои държавни професионалните гимназии ще получат финансиране, посочи Павлова и допълни, че учебните заведения в предложения списък са с индикативна стойност над 12 млн. лв. Те са част от гарантирания ресурс от над 130 млн. лв. за образователна инфраструктура в цялата страна.
Тези средства са допълнителни, извън гарантирания за Варна бюджет от 84 млн. лв., в който е предвидено обновяването на над 10 училища и детски градини. С допълнителните 12 млн. лв. ще бъдат финансирани още 10 професионални гимназии с направление икономика, туризъм, електроника и др. В тях ще инвестираме не само в ремонт и енергийна ефективност на самите сгради, но и в специализирано оборудване на лаборатории, където учениците да провеждат практически занимания, подчерта регионалният министър.
Освен това, Варна може да кандидатства с проекти за комбинирано финансиране от фонда за туристическа инфраструктура, който ще работи на принципа на публично-частното партньорство чрез средства от ОП „Региони в растеж" 2014-2020. Общият бюджет за финансиране на такъв тип проекти, като туристическите атракции, възстановките на манастири, крепости и други, е между 200 млн. лв. и 300 млн. лв. Специално за генериращите приходи обекти е предвидено и дългосрочно нисколихвено кредитиране.
Отново със средства от оперативната програма, ще бъде подкрепена и реформата в спешната помощ, част от сектор „Здравеопазване". Над 160 млн. лв. ще бъдат инвестирани във всички областни градове, включително Варна, както и в над 170 по-малки населени места, информира Павлова. С тях ще бъдат ремонтирани и оборудвани спешни медицински центрове и стационари. Ще бъдат закупени и 400 линейки. Това е възможност както за Варна и градовете в областта, така и за всички други общини в страната да надграждат направените вече инвестициите, заяви регионалният министър.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |