Общините ще имат възможност да кандидатстват тази година за проекти за 1,2 млрд. лв., съобщи на пресконференция министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.
По оперативна програма "Околна среда" вече е обявена поканата за 402 млн. лв. за т.нар. големи ВиК проекти в Пловдив, Асеновград, Добрич и Плевен. Други 234 млн. пък са за фазираните проекти от старата екопрограма на Банско, Видин, Враца, Раднево, Тервел, Шумен и Ямбол. Има и 121 млн. лв. за изграждане на пречиствателни съоръжения и ВиК мрежа на 5 общини. Това означава, че само за ВиК и пречиствателни съоръжения има общо 757 млн. лв.
За компостиращи инсталации ще се обяви втори прием за 200 млн. лв. Общините ще могат да кандидатстват и за дейности по мрежата "Натура" за 58 млн. лв.
За управление на риска от наводнения са предвидени 20 млн. лв., а за подобряване качеството на атмосферния въздух - 111 млн. лв.
Още 14 млн. лв. има за проекти през 2016 г. от националния доверителен екофонд. От тях 1 млн. е за пилотна програма за купуване на електроавтомобили и хибриди от държавната и общинската администрация. Други 61 млн. лв. ще се инвестират по линия на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда.
Министър Василева обясни, че съвместно с Министерството на регионалното развитие и благоустройството се работи по критериите за финансиране с 56 млн. лв. на общините, а с Агенция "Пътна инфраструктура" за укрепване на терени, където има опасност от активиране на свлачища. „Преди да се обяви набирането на проекти, трябва да се изясни как ще се определят приоритетните места край селища и пътища за укрепване", подчерта министър Василева.
Тя добави, че до три месеца ще се изясни какъв да е финансовият механизъм за подпомагане на общини, които са взели за безвъзмездно ползване държавни минерални извори и имат планове за развитие на СПА или балнео туризъм, на басейни или за отопление на сгради и спортни зали. По думите й идеята е с парите от концесионните такси от минералните извори частично местните власти да получат безвъзмездно финансиране и възможност за безлихвено кредитиране на останалата част от нужните за проекта средства.
Преди пет години Министерството на околната среда и водите предостави 66 минерални извора на 43 общини, които могат да ги експлоатират безплатно в продължение на 25 години. Условието е до края на петата година да са започнали реализацията на проекти за ползването на находищата. По данни на МОСВ 37 общини са предприели действия по оползотворяването на минералния ресурс, имат инвестиционни проекти, определили са такси за ползване на водата от изворите, а общини като Велинград, Банско, Сапарева баня, Гърмен и др. реално изграждат СПА-проекти и системи за отопление на сгради с геотермална енергия. София също се е отчела със стъпки по изпълнение на своите намерения за използването на получените минерални извори.
Общините ще могат да разчитат на финансиране и от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. През 2016 г.за изграждане на инфраструктура в областта на водния сектор, отпадъците и биоразнообразие са предвидени 61 млн. лв.
Големи са възможностите и в кампанията „За чиста околна среда", която се провежда над 15 години. До този момент чрез нея са реализирани 3440 проекта за над 22 млн. лв., каза министър Василева. През м.г. използваният финансов ресурс бе в размер на 3,5 млн. лв., от които 2,3 млн. лв. бяха предоставени на общини и кметства, а 1,2 млн. лв. на училища и детски градини. Бяха реализирани 477 проекта за озеленяване, изграждане на кътове за игра, спортни съоръжения и други.
Същият финансов ресурс е предвиден и за тази година.От тях 2,3 млн. лв. ще бъдат за проекти на общини и кметства, а 1,2 млн. лв. за училища. Крайният срок за подаване на заявления от училищата, детските градини и обединените детски комплекси е 15 февруари, а за общините и кметствата - 26 февруари.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.901450 |
GBP | 2.345040 |
CHF | 2.085330 |