Разискванията по първия вот на недоверие към втория кабинет на премиера Бойко Борисов заради политиката му в здравеопазването започнаха. В пленарната зала са министри от правителството. Още в началото на дебатите мнозинството отхвърли искането на опозицията дебатите да се предават пряко по БНР и БНТ.
Предложението за вот на недоверие е внесено от 69 народни представители от "БСП лява България" и ДПС, и двама независими. В митнивите е записано, че българските граждани и медицинското съсловие очакваха последователно проведена, разумна и ефективна здравна реформа. През последната една година, правителството и министърът на здравеопазването приеха безпринципни и безцелни решения при липса на системен подход и това доведе до създаване на хаос в тази сфера и ограничаване на достъпа на гражданите до здравеопазване.
Вносителите отделят специално внимание на промените в Закона за здравното осигуряване и в Закона за лечебните заведения, които са атакувани пред Конституционния съд.
"В резултат на наложените финансови ограничения ("фиксирани бюджети") и неадекватното финансиране на системата, се стигна до безпрецедентна невъзможност лечебните заведения да оказват медицинска помощ. Системата на здравеопазване е дестабилизирана. Амбицията на правителството и най-вече на здравния министър да приключи 2015 г. с нулев дефицит, заложиха проблеми в сектора", пише още в мотивите, които получиха всички народни представители.
Вносителите на вота посочват още, че т. нар. ценови коридор при доплащането ще доведе до отпадането на над 400 лекарства от българския пазар, пациентите ще бъдат лишени от съответните медикаменти и ще са принудени да ги плащат сами. Като особено тежък и с категоричен негативен обществен отзвук се определя скандалът с неправомерния внос на ваксините, който е налагал министърът на здравеопазването веднага да подаде оставка.
В мотивите пише, че поведението на министъра на здравеопазването е високомерно и арогантно, стилът му е безпардонен и популистки, а управлението му - некомпетентно. Всичко тава е станали възможни благодарение на подкрепата на цялото управляващо мнозинство, на правителството и най-вече на министър-председателя. "Затова днес всеки народен представител, който подкрепи с гласа си искания от нас вот на недоверие, ще каже "стоп" на тази безумна и унищожителна спрямо българския народ политика, която руши солидарния характер на нашето здравно осигуряване", каза в заключение Жельо Бойчев от БСП, който представи мотивите.
Пръв от ДПС се изказа д-р Хасан Адемов, който каза, че в здравеопазването има имитация на реформа. Обръщението му към министъра на здравеопазването беше: "Уважаеми, г-н реформатор, продуктово позициониран представител на управляващата опозиция в изпълнителната власт, 15 месеца след началото на мандата вашето усещане за безалтернативност и самодостатъчност, завладяло както мандатоносителя ГЕРБ, така и подкрепящи кабинета партии, според нас е контрапродуктивно както за пациентите, така и за българските лекари."
Според д-р Адемов, с действията си министърът е довел здравната система до хаос с непредвидими последици. Българските лекари са превърнати в еднолични търговци, задълженията на болниците достигат 500 млн. лв., а Националната здравна карта съсредоточава власт в администрацията.
„Комплексната здравна грижа не е въпрос на легла, сгради и територии, а е въпрос на организация. Човек, който не боледува от социалнозначимо заболяване, веднага губи мотивация да плаща здравна вноска. Без доверие разпадът на здравното осигуряване е сигурен. Предлага ни се единствено преследване на фискални цели, подчерта депутатът от ДПС. Според него, изходът от тази ситуация минава през сериозни корекции във водената политика и на първо място в демонополизация на Здравната каса, за да получат пациентите правото на свободен избор, в системата да има конкуренция и повече пазарни взамимоотношения, да се търсят алтернативни източници на финансиране и най-вече ефективно използване на наличния финансов ресурс.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |