Европейската комисия да започне наказателна процедура срещу Гърция, заради блокадата на българската граница, призоваха народните представители в приета от тях декларация. В документа се настоява Атина да предприеме необходимите действия за справяне със ситуацията.
В декларацията, прочетена от председателя на Комисията по външна политика Джема Грозданова, се казва: „43-тото Народно събрание не приема блокирането от гръцка страна на пропускателни пунктове на границата с България. Настоятелно приканва гръцките власти да предприемат необходимите мерки за въвеждане на ред и за осигуряване на свободно движение през границата. Настоява отговорните български институции да продължат усилията си в посока на разрешаване на кризата в двустранен план."
Преди това министърът на транспорта Ивайло Московски посочи, че напълно се солидаризира с българските превозвачи. Той призова да бъде подкрепена декларацията, за да бъде защитен техният интерес.
"Нарушено е изконно право на ЕС - свободното движение на стоки и хора, незаконно от страна на Гърция. Според мен има отношение към България, тъй като няма как когато се стигна в преговорите до вариант да се отваря границата за по няколко часа, това да го гарантират гръцките власти, а за постоянно да не може да гарантира", каза министър Московски и уточни, че заради блокадата във вътрешността на страната се задържат тежкотоварни превозни средства.
"Това едва ли би могло да издържи дълго време. Напрежението би могло да ескалира още повече", каза министър Московски и определи поведението на гръцките фермери като безобразно. Той не скри възмущението си към тях: „Всеки ден има пиянски изпълнения. Предизвикват умишлено нашите превозвачи. На фона на това от наша страна и от гръцка страна шофьорите тотално бедстват. С много големи усилия успяхме да осигурим колоната от гръцка страна да получи храна и вода", обясни Московски на депутатите.
Според него, Гърция има отношение към България, и твърдението от тяхна страна, че нямат влияние върху процеса и е извън контрол, очевидно не е вярно. „Подиграват се брутално с пет или шест хиляди камиони. Не вярваме, че ако пак се осигури времеви прозорец, той ще функционира устойчиво, затова сме поискали на сто процента вдигане на блокадата от тяхна страна. На второ място, искаме тяхната полиция да осигури кордон и трасе, за да не могат да се върнат и отново да поставят техниката там", каза в заключение министърът на транспорта Ивайло Московски.
Към 11 часа бяха затворени всички контролно-пропусквателни пунктове на българо-гръцката граница, заради продължаващите вече близо месец протести на гръцките фермери. Протестът на българските превозвачи се подкрепя и от премиера. БНР разпространи следния негов коментар: "В 21 век се оказа, че това е единственото средство. При нормално работещи държави, за съжаление в момента Гърция не е такава, колкото и да ми се обидят. Когато един премиер се обади на друг премиер, той взима някакво решение. Аз два пъти му се обадих за едно и също нещо и не пращат полиция и жандармерия да изчистят трасето. Това, което трябваше да направят вече един месец. Гръцкият премиер казва: "Бойко, извинявай, нямам контрол върху ситуацията". Ама тогава си затворете пристанищата, затворете си ги вътре в страната. Защо измъчвате българите? И то тенденциозно и то в момент, в който аз се отказвам да ми дадат пари да направя и границата с Гърция с ограда. Отказвам помощ на колегите си, за да демонстрирам лоялността към моите съседи."
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |