България и Иран имат готовност за съвместна работа по развитието на нов транспортен коридор Черно море - Персийски залив, от България през Армения, Азербайджан и Грузия до Иран. Тази позиция бе изразена по време на Осемнадесетата сесия на Смесената междуправителствена българо-иранска комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество, която се провежда в Техеран от 6 до 9 март 2016 г., съобщи пресцентърът на Министерството на транспорта.
Ръководител на българската делегация на форума е министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски.
На среща с иранския министър на пътищата и градоустройството Аббас Ахунди, министър Ивайло Московски заяви, че коридорът ще създаде възможности за ефективни и надеждни товарни превози между държавите от Близкия Изток и Централна и Източна Европа. Проектът ще допринесе за оползотворяване на нарастващия търговски потенциал в двата региона и обслужване на транзитния трафик от и за Далечния Изток.
Този въпрос бе поставен и по време на разговора на министър Ивайло Московски с министъра на индустрията, минното дело и търговията Мохамед Реза Нетматдзадех. Двамата министри са изразили общата си позиция, че България може да бъде врата за Иран към Европа, а Иран - врата за България към Персийския залив и Азия.
Сред темите на срещата бе отварянето на банковите системи, както и възможността двете държави да гарантират търговския стокообмен чрез различни платежни инструменти. Бе уточнен обмен на делегации между Минно-геоложкия университет в България и ирански висши училища.
Иранският министър на индустрията се обърна към министър Московски с молба за съдействие Иран да стане член на Световната търговска организация и получи уверение за подкрепа. В заключение, българският министър заяви, че България и Иран имат добри политически отношения, сега е време да бъдат развити и икономическите връзки.
Министър Ивайло Московски проведе среща и с министъра на съобщенията и информационните технологии Махмуд Ваези. По време на разговора българският министър предложи да се активизира сътрудничеството по актуалните въпроси в тази сфера. Министър Московски изрази интерес към обмяна на информация и опит в сферите на електронното управление, информационните технологии, електронните и пощенските съобщения. Иранският му колега предостави информация за административната структура, отговорна за електронното управление, развитието и поддръжката на центрове за данни и управлението на Интернет, като значим стратегически ресурс.
Министър Московски увери министър Ваези, че българската страна има готовност за подписване на Меморандум за разбирателство за сътрудничество между Български пощи и Пощенската компания на Иран.
По време на Осемнадесетата сесия на Смесената междуправителствена комисия са създадени комитети, които ще подготвят общ меморандум и протокол от срещата. Заседанието на Смесената междуправителствена българо-иранска комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество продължава до 9 март.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |