36% от българските бизнес лидери са оптимисти по отношение на растежа на глобалната икономика. По-умерени са очакванията на колегите им от Централна и Източна Европа (25% очакват подобрение) и по света (27% очакват подобрение). Това сочи проучването на консултантската компания PwC, което е направено сред над 1400 бизнес лидери от 83 страни.
19-то ежегодно глобално проучване на PwC сред бизнес лидерите с акцент върху нашата страна бе представено за пръв път и в България. Форумът премина под наслов: Преосмисляне на бизнес успеха в един променящ се свят. На него присъстваха ръководителите на някои от най-големите компании и финансови институции в нашата страна.
Геополитическата обстановка притеснява най-сериозно топ-мениджърите у нас. За 86% от тях това е основна заплаха. Следват свръхрегулациите (78%) и липсата на квалифицирани кадри (75%). В същото време 72% от тях виждат повече възможности за бизнеса си днес отколкото преди 3 години, в сравнение с едва 60% от глобалните участници в проучването на .
Бизнес лидерите на глобално ниво (91%) и в България (89%) са уверени по отношение на ръста на приходите на техните компании през следващите три години. Те смятат, че технологичният напредък ще е най-важната тенденция, която ще окаже влияние на бизнеса им през следващите пет години, а най-важните технологии за бъдещото им развитие ще са приложения за анализ на данни и CRM системи.
86% от българските и 75% от глобалните участници в проучването считат наличието на квалифицирана, образована и адаптивна работна сила за ключов приоритет за обществото днес. За да привличат, ангажират и задържат най-успешните си служители бизнес лидерите се фокусират върху ефективно управление на представянето и програми за развитие на бъдещи лидери.
Модератор на дискусията беше Албена Маркова, съдружник в PwC и ръководител на направление „Консултантски услуги" за Югоизточна Европа. Тя има близо 20-години опит в областта на професионалните услуги, включващ стратегическо и управленско консултиране, както и корпоративни финанси и трансакции.
Като панелисти във форума се включиха Божидар Нейчев - управляващ съдружник в PwC за Югоизточна Европа и ръководител отдел „Корпоративни финанси" за Централна и Източна Европа, Левон Хампарцумян - главен изпълнителен директор и председател на УС на УниКредит Булбанк, Петър Андронов - главен изпълнителен директор и председател на УС на Сибанк, Светозар Георгиев - изпълнителен директор „Платформи за разработка на приложения" в Телерик, и Васил Мирчев - председател на Съвета на директорите и изпълнителен директор на ВМ Финанс Груп. Те дискутираха по актуални теми и споделиха мисли за предизвикателствата пред бизнеса им през 21 век. Повечето изпълнителни директори застанаха зад тезата, че бизнес успехът в бъдеще ще бъде определян не само от финансови резултати.
За първи път у нас на бизнес форума се изявиха и уникалните Шаолин професионалисти Ши Хенг Зон и Ши Хенг Зи, които презентираха своите бизнес техники пред отбраната аудитория. Присъстващите се докоснаха до знанията на автентичните будистки монаси. Техниките на Шаолин, практикувани от векове, подкрепят бизнес лидерите да усъвършенстват своите личностни и управленски умения. Те предлагат и холистична модулна програма, която е изградена от четири интерактивни еднодневни сесии, предназначени за топ мениджъри.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.851760 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.101010 |