Страните-членки на ЕС получиха разрешение да отпуснат допълнително държавна помощ до 15 000 евро на фермер на година, като няма таван на националните бюджети по тази мярка. Помощта може да бъде отпусната незабавно. Това реши Европейската комисия след вчерашното заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел.
Допълнителният пакет от специални мерки с цел да бъдат подкрепени фермерите в рамките на Единната земеделска политика (CAP), като сумата се добавя към обявения в началото на септември 2015 г. пакет от помощи в размер на 500 милиона евро.
Друга помощна мярка е рязкото повишаване на тавана за обезмаслено мляко на прах и за масло - съответно от 109 000 тона на 2018 000 тона и от 60 000 тона на 100 000 тона.
С решението си Комисията потвърждава, че в земеделието има дълбока и продължителна криза, както и че трябва да се позволи на страните членки да помогнат с национални мерки на своите фермери.
Става дума за задействане за ограничено време на възможността за сключване на доброволни споразумения за производсттво и доставки на мляко и млечни продукти между организации на производители, междубраншови структури и кооперативи. Мярката се основава на Член 222 от Общата организация на пазара (CMO) специфично за аграрния сектор, който може да се задейства при силни пазарни дисбаланси, се казва в официалното съобщение на Европейската комисия.
Мярката е изключителна, одобрена е през 2013 г. и никога досега не е използвана от еврокомисията.
Всяка страна сама ще определи доколко може да помогне, а пакетът от понеделник включва още производителите на свинско меса, плодове и зеленчуци.
За свинефермите тепърва ще се анализира ситуацията и ще се предложи нова схема. Междувременно ще бъде създадена обсерватория за пазара на месо, която ще анализира ситуацията с говеждото и свинското в ЕС. От 2014 г. работи такава институция за наблюдение на млечния пазар.
От еврокомисията добавят още 30 милиона евро към механизма за промотиране на европейското производство на нови пазари. В съобщението се припомня, че има предвидени над 110 милиона евро само за дейност вътре по националните пазари на ЕС и в трети страни през 2016 г. и още 30 милиона евро за производителите на месо и мляко.
За производители на плодове и зеленчуци се казва, че е малък напредъкът в преговорите с Русия по фитосанитарния контрол и допускането на стоките до руския пазар. Руското ембарго изтича на 30 юни, но е почти сигурно, че то ще бъде продължено.
За сметка на това има напредък в преговорите за отваряне на пазарите на САЩ, Япония, Бразилия и Украйна.
"В интерес на фермерите в ЕС съм готов за използвам всички инструменти, които депутатите са ни предоставили - както в краткосрочен, така и в дългосрочен план", заяви еврокомисарят по въпросите на земеделската политика Фил Хоган. Според него производителите се нуждаят от незабавна помощ в правните и бюджетни рамки, важащи за всички страни членки.
По време на заседанието на аграрните министри от ЕС българският министър на земеделието и храните Десислава Танева е предложила да се търси решение на проблема между дисбаланса на увеличеното производство на сурово мляко в Европейския съюз, както се има предвид устойчивото и дори намаляващо потребление. „Тази тенденция съществува и се прогнозира, и за тази година", подчерта министър Танева, цитирана в разпространено от пресцентъра на МЗХ прессъобщение след заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел.
Десислава Танева посочи, че едно от възможните решения е търсенето на нови пазари в трети страни, с цел постигането на устойчиви цени за фермерите. „Необходимо е да се помисли и за отпадане на руското ембарго", уточни още тя.
Според нея е необходимо да има и послание към фермерите за доброволно ограничаване на обемите на производство, като това е инструмент за преодоляване на съществуващия дисбаланс. „Това би помогнало да не фалират най-малките и неконкурентоспособни ферми", посочи Десислава Танева и допълни, че те могат да преустроят дейността си по начин, който би им носил доход. Той трябва да бъде с европейски средства, а не от бюджета за кризи", каза още тя.
Министърът призова колегите си още на днешното заседание да излязат с решение и ясно послание към фермерските общности. „Това ще помогне на животновъдите във всяка от нашите страни да вземат решение да намалят обема си доброволно, да се преориентират или да продължат да търсят начини за подобряване на конкурентоспособността си", допълни Танева.
По отношение на кризата в сектор „Плодове и зеленчуци" министърът коментира, че наложеното ембарго на Турция върху плодове и зеленчуци ще се отрази още през този сезон. Тя предложи по отношение на мярката за изтеглени количества плодове в списъка да бъдат включени и черешите. По този начин страните членки ще могат, неусвоените количества от квотите, да ги пренасочват към друг вид плод.
Десислава Танева предложи да бъде увеличен размерът на схемите - училищен плод и училищно мляко, защото това ще доведе до увеличаване на потреблението.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |