Експерти от Виена ще консултират София при реализацията на проект за производство на топлинна енергия от алтернативни горива. За това са се договорили кметовете на София и Виена Йорданка Фандъкова и Михаел Хойпл, съобщи пресцентърът на Столична община.
Виенската община ще съдейства със своя многогодишен опит в производството на топлинната енергия при изпълнението на инсталацията за използване на РДФ-горивото за нуждите на „Топлофикация София" ЕАД. Виенското дружество е изцяло общинско и опитът му в създаването на енергия от отпадъци е от 1963 година, когато започва работа първата инсталация за оползотворяване на енергията от отпадъци Фльотцерщайг. Преди седем години е отворена и най-новата инсталация за производство на енергия Пфафенау.
По време на разговорите столичният кмет Фандъкова запозна своя колега с изградените инсталации за преработка на зелени и хранителни отпадъци, както и с пуснатия в експлоатация през миналата година Завод за преработка на отпадъците в София. Инсталациите се управляват от общината, каквато е и практиката във Виена. Системата е гъвкава и позволява в зависимост от нуждите на пазара да се произвеждат различни видове горива, компост, биогаз, както и суровини, от които общината получава приходи.
Кметът Фандъкова посочи, че на отпадъците гледаме като ресурс, а не като на проблем.
В софийския завод се сепарират стъкло, черни и цветни метали, пластмасови изделия и найлон, с възможност да се отделят още текстил и композитни опаковки.
До края на 2015 г. инсталациите са произвели 7300 т. високо качествен сертифициран компост и 1750 мWh eл. енергия. С новите инсталации се осигурява рециклиране на 50% от битовите отпадъци на София.
Фандъкова информира Михайл Хойпл, че София съвместно с Европейската комисия и Европейската инвестиционна банка подготвят третия етап на проекта, който е инсталация за оползотворяването на РДФ-горивото и поиска експертна помощ при изпълнението му. Новата инсталацията ще бъде един от „зелените проекти" на Столичната община, който ще подобри значително екологичната картина в районите, намиращи се в близост до ТЕЦ София, където е планирана. Заложените екологични показатели отговарят на най-съвременните норми в европейското законодателство и екологичните стандарти. С реализиране на инсталацията ще се намали с 10% използването на природен газ в „Топлофикация София"ЕАД, което ще има ефект и за намаляване на цената на топлинната енергия за гражданите.
Столичната община ще поиска и съдействие при разработването на цялостна енергийна стратегия на София, която е част от прилагането на зелени политики за намаляване на потреблението на енергия и намаляване на вредните емисии.
Австрийската столица ще помогне на Столичната община със своя опит и в създаването на общинска компания за сметосъбиране и сметоизвозване. Направените икономически анализи сочат, че разкриването на общинска комунална компания е целесъобразно. Създаването на структурата е в напреднал етап. Предстои доставка на техника и оборудване. София проучва и опита на австрийската столица при създаването на центрове за рециклиране.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |