Уволненият директор на Фонда за лечение на деца Павел Александров, който бе арестуван при акция вчера с обвинения за корупция и злоупотреби, е сключил неизгодни договори за близо 500 хил. лева, твърди прокуратурата. На пресконференция държавното обвинение посочи три престъпни схеми, по които са източвани пари от фонда.
До този момент разследващите са събрали данни за три престъпни схеми за източване на фонда, а арестуваните са осем, включително досегашният ръководител на фонда Павел Александров, заяви говорителят на прокуратурата Румяна Арнаудова.
Първата е свързана със сключен от Александров договор с посредническа фирма, която единствена имала право да превозва деца за лечение в Турция. На фирмата били платени 250 хил. лева за една година. Тези средства били описани като разход за лечение на деца.
Втората нередност, която разследващите установили, е, че за спешните случаи Александров се консултирал с трима конкретни лекари, които винаги насочвали децата за лечение в болниците, от които са. Всички останали експерти в списъка са ползвани най-много веднъж или два пъти. Така освен НЗОК за лечението на децата плащал и фондът.
И третате е за сключен договор от бившия директор на фонда със своя приятелка - Маргарита Мунос, собственичка на апартамент във Франция, в който били настанявани изпратени за лечение деца. Тя е получила 200 хил. лева от фонда под формата на наеми, като прокуратурата е установила, че наемната цена била многократно по-висока спрямо пазарните във Франция. „Във всички останали държави децата са били настанявани в българските посолства", посочи ръководителят на спецапелативната прокуратура Даниела Попова.
В хода на разследването са извършени множество претърсвания и са направени изземвания в шест кабинета и 6 домашни адреса. Направени са обиски на 8 души.
16 хил. евро са намерени в дома на Александров, както и юбилейни монети, които били много скъпи, каза Попова. В личния му автомобил е имало пътна книжка, срещу която е получавал пари за пробег километри като служебни. Освен това от фонда са изпращали лекари на обучение в чужбина, на които е плащано между 10 и 12 хил. евро.
„На осемте задържани се очаква до края на деня да бъдат повдигнати обвинения за участие в организирана престъпна група с цел корупция и длъжностни престъпления (безстопанственост; престъпления по служба и нецелево разходване на средства). Разследващите нямат данни да са искани и давани подкупи от родители на деца, които са чакали финансиране от фонда за лечение", подчерта Румяна Арнаудова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |