„Стратегическата цел на първия научно-технологичен парк у нас е да осигури интегрирана екосистема за взаимодействие между бизнеса и научните среди, така че добрите и иновативни идеи да достигат пазарна реализация. Това заяви изпълнителният директор на „София Тех Парк" АД д-р Йолиан Иванов (третият от ляво надясно на снимката) на пресконференция за представяне на цялостната концепция за функциониране на парка. Той посочи, че амбицията на научно-технологичния парк е да се превърне в катализатор за иновационните процеси, както на национално, така и на регионално ниво.
„Насърчаването на иновативни идеи е изключително важно за повишаване на добавената стойност в икономиката ни. Именно това ще бъде и ключовата роля на научно-технологичния парк", заяви д-р Иванов. По негови думи интерес за присъствие в него вече са заявили водещи международни компании, както и сериозен брой иновативни стартъпи и фондове за първоначално и рисково финансиране. Някои от идеите, които тези стартиращи предприятия ще разработват в София Тех Парк включват видео облачни услуги за споделяне на семейни моменти в цял свят, разработване на иновативни системи за контрол на достъпа на база биометрични данни, както и софтуерна платформа за управление на птице и кравеферми, които се основават на алгоритми и модели за разчитане на зоотехническите показатели на животните. Част от големите международни компании планират и реализирането на свои инвестиции на територията на София Тех Парк.
До момента 50 стартиращи компании са изявили желание за влизане в инкубатора. Едно от изискванията, на които трябва да отговарят е разработваната иновация да е в една от фокусните области на парка - информационни и комуникационни технологии, природни науки (фармацевтика, биофармация, микробиология, биотех, здравеопазване) и зелена енергия. Поне 30% от дейността им трябва да е насочена към научно-изследователска дейност, както и 30% от персонала им да е ангажиран с тези дейности, посочи д-р Иванов. „Идеята на инкубатора, който е само един от компонените на парка е да предостави подкрепа в първоначалния период на разработване на дадена идея, така че тя да достигне пазарна реализация", обясни Цветомира Викторова, член на Съвета на директорите на София Тех Парк. „Обичайно този инкубационен период отнема около 3 години, в които трябва да стане ясно дали дадена идея е пазарно реализируема. Това е обичайна практика в технологичните паркове по цял свят", допълни тя. Стартиращите компании в инкубатора ще ползват различни услуги, които ще им помогнат да се превърнат в самостоятелни и жизнеспособни структури след приключване на инкубациония период. Тези услуги включват широк спектър от правни, счетоводни, маркетингови консултации и обучения, консултации за придобиване на лицензи и патентоване, представяния пред потенциални инвеститори и др.
„Имаме заявен интерес и от компании и организации от Великобритания, Швеция и Франция за реализиране на съвместни проекти в подкрепа на иновативни идеи", посочи още д-р Иванов. Той уточни, че София Тех Парк е член на Международната асоциация на технологичните паркове (IASP), което създава възможности за включване на парка в редица международни проекти, които ще допринесат за създаването на една креативна среда.
Основен компонент на парка е и лабораторният комплекс, който включва 11 напълно оборудвани лаборатории - биофармацевтичен комплекс, включващ „Ин Витро" лаборатория, лаборатория за разработване и охарактеризиране на фармацевтични форми и "In Silico" дизайн, и лаборатория за екстракции на природни продукти и синтез на биоактивни съединения; лаборатория за високопроизводителни изчисления; лаборатория по виртуална и разширена реалност; лаборатория за бързо прототипиране и производство; лаборатория по биоинформатика; лаборатория по киберсигурност; лаборатория за изкуствен интелект и CAD системи и лаборатория по микронанотехнологии. „Изключително голям интерес от бизнеса в страната и чужбина има към лабораторията за бързо прототипиране", посочи Елица Караджова, председател на Управителния съвет на „Сдружение за научно-изследователска и развойна дейност" към София Тех Парк. Концепцията за лабораторния комплекс е разработена при прякото взаимодейстие между научните среди и бизнеса и отчитайки потенциала за развитие на перспективни сектори от българската икономика. Да ползват инфраструктурата и експертизата на научните екипи в лабораториите ще могат не само компаниите, които функционират на територията на технологичния парк, но и всеки друг, който има интерес", допълни тя.
В рамките на събитието бяха демонстрирани три от лабораториите. В лабораторията по киберсигурност ще се извършват анализи на съвременните заплахи в публичната сфера, индустрията и частния бизнес. Там ще могат да се правят симулации на кибер атаки и сертифициране на устройства и системи за сигурност. Високотехнологична система проследява кибер заплахите и кибер атаките по света в реално време. На територията на лабораторията е изграден и Фарадеев кафез, който блокира външни статични и нестатични електрически полета и позволява тестване на системи с различна степен на сигурност.
В лабораторията за бързо прототипиране вече са инсталирани няколко 3D принтера, на които ще се правят тестови модели на редица продукти. Тези технологии позволяват прецизно и бързо прототипиране и оценка на съответствието с базовите параметри преди навлизане в етап масово производство. Един от инсталираните в лабораторията 3D принтери е един от шестте такива в света. В Европа са само два броя.
Една от разработките в лабораторията по биоинформатика пък е за бързо засичане на патогени, които предизвикват дадена инфекция. Екипът в лабораторията работи и по концепция за синтез на метан от генерирана от соларни панели енергия. Подобен синтез позволява складиране на произведената през слънчевия период енергия и използването й през зимния сезон.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.851760 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.101010 |