Няколко десетки служители на затворената софийска фабрика София-БТ се събраха на протест пред Министерството на икономиката. Не искаме обезщетения, искаме трайни работни места, обяви вицепрезидентът на КНСБ Валентин Никифоров. Той посочи, че не са дошли да хленчат, а защото имат право на работа и на заплащане.
Протестът се организира от синдикалните организации на КНСБ и КТ „Подкрепа".
По-къксно министърът на икономиката Божидар Лукарски се срещна с представители на протестиращите заедно с изпълнителния директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) Емил Караниколов. Протестиращите бяха информирани за предприетите действия от страна на двете институции в рамките на техните правомощия по повод създалото се социално напрежение след спирането на производството в софийската цигарена фабрика.
В съответствие с поисканата от Комисията по икономическа политика на Народното събрание информация за спазването на трудовото законодателство и следприватизационните ангажименти в „София БТ", Министерство на икономиката е сезирало Министерство на труда и социалната политика и Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда" и е докладвало на комисията резултатите. Също така е внесен и докладът на АПСК относно спазването на следприватизационните ангажименти на „Булгартабак АД". Синдикатите бяха уведомени за получените от тези институции доклади.
По отношение на поисканото от синдикалните организации в предприятието съдействие от Министерство на икономиката за провеждане на преговори с фирма, която проявява интерес към българското цигарено производство, министър Лукарски заяви, че министерството няма законови правомощия и инструменти за въздействие в отношенията между частно-правни субекти. Той обаче увери, че в случай, че потенциален инвеститор заяви подобно намерение и предостави всички изискващи се документи, съгласно българското законодателство, Министерство на икономиката ще изпълни своите ангажименти в рамките на компетенциите си по Закона за тютюна и тютюневите изделия.
Министър Лукарски посочи още, че цитираната от синдикатите иракска фирма „Ронахия Шави Къмпани" досега не е подкрепила своето намерение с подаване на законово изискуемите документи за издаване на разрешителни за производство и търговия, съгласно Закона за тютюна и тютюневите изделия.
В срещата участваха още заместник-министрите на икономиката Даниела Везиева и Любен Петров, главният секретар на Министерство на икономиката Владимир Туджаров и съветникът на икономическия министър Владимир Каролев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |