Министерството на образованието и науката (МОН) не предвижда европейското финансиране на студентите от т.нар. "неприоритетни" специалности. Това стана ясно от писмен отговор на вицепремиера и министър на образованието и науката Меглена Кунева до депутата от Реформаторския блок Мартин Димитров.
Студентите по икономика, право, психология и медицина няма да могат да се възползват от новата оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Като аргумент се посочва увеличения брой студенти по тези специалности през последните пет години: по професионално направление "Икономика" увеличението е с 4%, по професионално направление "Право" със 17%, по професионално направление "Психология" с 21%, а по професионалните направления от медицинските науки с 60 на сто.
"В същото време студентите по педагогика са намалели с близо една четвърт на фона на данните, че през следващите 10 години над 45 000 учители ще навлязат в пенсионна възраст. С 23% на сто е намалял приемът на студенти по "Електротехника", с 26% по "Енергетика", с 30% по "Архитектура" и с 36% по "Химия". Ако сега не предприемем действия за увеличаване на броя на студентите по педагогически специалности, след години ще имаме недостиг на кадри във всички сфери", обяснява в писмото си министърът на образованието и науката.
За европейско подпомагане могат да кандидатстват студенти по 32 професионални направления.
Преди време Меглена Кунева разясни, че досега студентските стипендии с европейско финансиране са отпускани през ОП „Развитие на човешките ресурси". През настоящия програмен перид ще бъдат по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж". Изискването на програмата е стипендииете за са съобразени с конкретни резултати и политики в образованието. Целта на проекта е с европейско финансиране да се насърчат младите хора да развиват творческия си потенциал и иновативност чрез създаване на атмосфера на академична конкуренция. По думите на Кунева, всичко е съгласувано с ректорите на университетите и с Националното представителство на студентските съвети.
Всеки студент от въпросните направления ще може да кандидатства за т. нар. европейски стипендии, които са разделени в две области - за успех и за специални постижения. Сумата за първото финансово стимулиране е 120 лева, които се вземат всеки месец, а парите за второто - 200 лева, които ще се дават еднократно.
С решението на МОН не се съгласиха много студенти от „неприоритентине" специалности, които организираха и протести. Меглена Кунева ги покани на разговор, но тя не отстъпи от позицията си и обясни, че единствената грешка на МОН е, че е допуснала в текстовете думата "приоритетни", което автоматично поражда негативни асоциации.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |