Българите плащат два пъти повече данъци и осигуровки от швейцарците. Българите плащат повече данъци и осигуровки, отколкото гражданите в редица държави с по-високи нива на заплащане. Това показва доклад на Организацията за икономическо развитие и сътрудничество (ОИСР), в която членуват страните с развити икономики.
България не е член на организацията и не фигурира в класацията, но според последните данни в момента облагането на труда у нас е над средните 36% за страните от ОИСР за 2016 г. У нас отчисленията за данък върху доходите и различните видове осигуровки достигат 41.40%. От тях 23.34% са за сметка на наемния работник - 13.34 % осигуровки и 10% данък върху общия доход, а останалите 18.36% са осигуровките, които плаща работодателят. С този дял облагането на труда в България е по-високо, отколкото в Гърция, Испания, Естония и Полша, а далеч зад нас са богати държави като Люксембург, САЩ, Канада, Великобритания. В богата Швейцария например удръжките от заплатата на един несемеен работещ без деца са близо два пъти по-ниски от България - 21.8%.
Най-високо е данъчното облагане на доходите в Белгия, Германия, Унгария, Франция, Италия и Австрия. За несемеен работещ без деца удръжките в тези държави надхвърлят 45% от заплатата. Най-ниски данъци - под 20%, плащат в Мексико и Чили.
Когато се включат данъчните облекчения за работещи родители с деца, средният процент на удръжките в страните от ОИСР пада от 36% на 26.6%. Франция е държавата с най-неблагоприятно данъчно облагане на семействата с две деца - 40% от доходите, следвана от Финландия, Белгия, Италия. На другия край на скалата е Нова Зеландия, където след данъчни отстъпки заплатите на родителите с две деца се облагат само с 6.2%.
У нас отстъпките за работещи родители са повече от скромни - за доходите от 2016 г. се дава възможност годишните данъчни основи само на единия родител да се намалят с 200 лв. - при едно непълнолетно дете, с 400 лв. - при две деца, и 600 лв. - при три и повече ненавършили пълнолетие деца. В Швейцария например семейства с две деца плащат данъци върху доходите си в размер едва на 9.1%, става ясно от доклада на ОИСР.
Емигрантите са изпратили над 65 млн. евро у нас само за месец. Паричните потоци от българската диаспора зад граница продължават да се увеличават, показват данни на Българската народна банка, цитирани от Investor.bg. Само за януари преводите от чужбина са над 65 млн. евро. През същия месец на миналата година сумата е 64 млн. евро, т.е. с един милион евро по-малко. Общо за 2016 г. сънародниците ни зад граница са превели над 1.667 млрд. лв., което е с 14 млн. лв. повече, отколкото през 2015 г.
Основните парични трансфери са от САЩ, Испания, Италия и Гърция. Според данни от изследване на БАН на българските емигранти в Испания от 2015 г. размерът на превежданите суми е средно 500-600 евро месечно, като варира в широки граници - от 1/2 от заработеното (7% от анкетираните) до 1/4 от трудовите доходи (73%).
Според справка на Investor.bg в БНБ от края на миналата година най-голямата българска диаспора - тази в САЩ, е изпратила в родината си над 351.7 млн. лв. в периода януари-ноември 2016 г. До края на ноември от Испания са дошли 306.8 млн. лв., а от Гърция сумата е над 119.7 млн. лв. Според годишния доклад за 2016 г. на Института за икономически изследвания към БАН за "Икономическото развитие и политика в България: оценки и очаквания" паричните преводи от емигрантите към страната имат позитивно въздействие върху личното потребление, без да се превръщат в сериозен инвестиционен ресурс. Те обаче влияят негативно върху пазара на труда.
Точни данни за живеещите и работещи зад граница българи няма. Според някои оценки те са над 2.5 млн. души, според други - наполовина по-малко. Всяка година страната напускат по около 30 хил. души. Преди няколко дни националната статистика обяви, че през 2016 г. 30 570 души официално са сменили българския си адрес с чужд - с около 1000 повече от 2015 г. Всеки втори от емигриралите е на възраст между 20 и 39 г. Най-предпочитани дестинации са Германия (22%), Обединеното кралство (15.5%) и Испания (12%).
Къде сме ние
Според изследване на Световната банка отпреди няколко години България е в Топ 10 на европейските държави, губещи най-много образовани хора. Страната ни е в челните позиции и по паричните преводи от емигранти.
Ердоган спечели референдума, но раздели Турция. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който е основен инициатор и поддръжник на мащабни промени в структурата на властта в страната, изглежда, печели референдума в неделя, макар и с малка преднина. Опозицията подложи на съмнение честността на провеждане на гласуването, обеща да обжалва резултатите в десетки секции и настоява, че резултатът не е окончателен, докато не се произнесе съдът. Ръководителят на висшата избирателна комисия обаче заяви, че вотът е валиден.
Управляващата Партия на справедливостта и развитието и подкрепящата я малка опозиционна Партия на националистическото действие имат преднина от около 2.8 процентни пункта при всички преброени урни, съобщи Анадолската агенция. При така обявени данни от агенцията резултатът е 51.4% "за" срещу 48.6% "против" промените в конституцията. В абсолютни измерения разликата между двата блока е около 1.38 млн. гласа при общо почти 50 млн. гласували и 85.6% избирателна активност. Победата в голяма степен се дължи на гласовете в Анадола, където почти всички (без югоизточния регион, населен с кюрди) подкрепиха промените. Мнозинството градове в Западна Турция, включително трите най-големи - Истанбул (на който Ердоган е бивш кмет), Анкара и Измир, както и четвъртият и петият, Адана и Анталия, гласуваха против.
Подобен развой на събитията е донякъде разочароващ за властта. Нейни представители очакваха почти две трети от гласувалите да застанат зад промените.
Реакцията на Европейската комисия беше сдържана, като Брюксел призова Турция да търси възможно най-широк консенсус по промените в конституцията, имайки предвид близките резултати от гласуването на референдума.
Наблюдатели смятат, че референдумът се проведе "при неравни условия за играчите", с ограничения по време на кампанията и промени в процедурите в последния момент. Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа заяви, че действията на опозицията са били блокирани и се е злоупотребявало с държавни средства.
Фондовата борса в Истанбул се повиши с по-малко от 1% в понеделник, като водещият индекс BIST достигна до 90 731.33 пункта, с 667.63 повече от затварянето на търговията в петък. Лирата поскъпна спрямо долара в търговията преди обед, като курсът беше 3.664 лири за долар при 3.688 в петък.
Подготовка за избори
Ердоган вече поздрави с победата премиера Бинали Йълдъръм и Девлет Бахчели, лидер на Партията на националистическото действие. В телевизионно обръщение Йълдъръм каза, че правителството започва да се подготвя за редовните избори през 2019 г. Съгласно предложените промени тези избори ще са първите, които ще се проведат едновременно за парламент и президент, и след тях трябва да влязат в сила повечето от одобрените промени в конституцията.
На пресконференция, след като управляващата партия обяви победа, Ердоган говори необичайно спокойно и призова държавите по света да уважат резултата. Той изтъкна силната подкрепа в Югоизточна Турция, където живеят предимно кюрди и се води кървав конфликт с кюрдски партизани, принудил хиляди хора да избягат.
Ердоган посочи, че в неделя е регистриран значителен скок в подкрепата за президентска република, която само преди две години беше непопулярна сред турците. Гласовете от чужбина са изиграли важна роля за това (виж карето). "Извършваме най-важната реформа в историята на страната ни", добави президентът. Според него вотът е бил победа за всички гласували, независимо дали "за" или "против".
Йълдъръм, изглежда, влиза историята като последния премиер на Турската република. Според 18-те нови поправки в конституцията министрите вече ще се предлагат и назначават от президента, който става глава на изпълнителната власт. Освен това би трябвало да има и вицепрезидент(и) с неизяснена докрай функция в управлението.
При отсъствие към момента на реален конкурент на Ердоган той сигурно ще спечели следващия президентски вот и ще има право на два последователни 5-годишни мандата. Една от поправките обаче оставя за него теоретична възможност и за поне още една петилетка на власт, ако по време на втория му мандат се свикат извънредни президентски избори.
Обжалване на резултатите
Двете основни партии от лагера против промените - кемалистката Народнорепубликанска партия (СНР) и прокюрдската Народна демократическа партия (HDP) - обявиха, че ще обжалват резултатите на много места и метода за провеждане на референдума като цяло.
Според Ердал Аксюнгер, зам.-председател на СНР, "от сутринта цари хаос, ЦИК прие за валидни бюлетини без печат за валидност - точно обратното на решението им относно бюлетините от чужбина, а освен това има и два различни печата за валидност". По думите му в секции в Източна и Югоизточна Турция са били отстранени наблюдатели от лагера "против" и има "множество други нарушения и манипулации".
От прокюрдската Народна демократическа партия (HDP) казаха: "Резултатите показват, че очевидно не е постигнато съгласие в обществото, лидерите ни са в затвора, референдумът се провежда в състояние на извънредно положение, а други репресивни мерки хвърлят сянка над легитимността му." Има данни, че 3-4% от гласовете са манипулирани в полза на Ердоган, допълват от партията.
ГЕРБ и "Обединени патриоти" обявиха програмата си "България 17-21". Присъединяване на България към Шенген, запазване на валутния борд до присъединяването на страната към Единния банков съюз и еврозоната, достигане на 650 лв. минимална работна заплата и 1500 лв. средна заплата в рамките на мандата и увеличение на минималната пенсия на 200 лв. Това са част от приоритетите в програмата за бъдещото управление на ГЕРБ и "Обединени патриоти", които бяха обявени днес в парламента.
Друг вариант за управление няма
Съпредседателят на "Обединени патриоти" Валери Симеонов заяви, че представеният днес съкратен вариант на управленската програма е символично в 21 страници. "Една символика за това, че ние се обединяваме около общото си решение да управляваме страната до 2021 г. Може да приемете програмата като "България 17-21", каза той. Симеонов обясни, че двете формации са били "длъжни да постигнат съгласие и да реализират общо управление след изборите", защото с оглед резултатите от вота друг вариант е нямало. "За нас е недопустимо каквото и да било сътрудничество с ДПС. Другите варианти с участието на БСП и "Воля" са нереални, защото не може да се постигне мнозинство от 121 депутати.", каза Симеонов.
Подобно обяснение за сформирането на управленска коалиция между ГЕРБ и "Обединени патриоти" даде и Бойко Борисов. "Ние бяхме заявили преди изборите, че наши партньори ще бъдат "Обединени патриоти" и Реформаторският блок. Затова ни беше лесно да определим с кого ще управляваме", каза той. Трудностите дошли от това, че трябвало да се направят много компромиси. "Винаги сме се ръководили от принципа на "Обединените патриоти" "България над всичко", добави той.
Борисов за пореден път увери, че двете формации не са водили разговори за структурата и персоналния състав на бъдещия кабинет, защото логиката им била първо да се обединят около общата управленска програма. "Приоритетите и самата програма щяха да се объркат, ако се знаеше първо кое министерство на кого е. Решихме да напишем документа, а след това - най-подходящите хора. От понеделник ще се занимаваме с тази тема", каза Борисов. Според Цветан Цветанов новият кабинет ще е готов около 4 май.
Разпространеният днес съкратен вариант на управленската програма съдържа приоритетите на ГЕРБ и "Обединени патриоти" по сектори. Прави впечатление, че по-голямата част от записаните в него общи управленски приоритети са от предизборната програма на ГЕРБ, а тези на националистите (трите формации нямаха предизборна програма) са записани доста обтекаемо с изключение на условието им за увеличение на минималната пенсия.
Реформа на Дъблинското споразумение
В областта на външната политика е записано: "България ще продължи неотклонно по пътя на евроатлантическата интеграция, като държавата ще се стреми да защитава ефективно правата и да отстоява законните интереси на българите зад граница." Изразяват се опасения от съществуването на различни нива на интеграция на страните - членки на ЕС, което се сочи източник на нестабилност. Като приоритет се сочи присъединяването на България към Шенген.
"Споделяме необходимостта от една по-радикална реформа на Дъблинския регламент, така че тежестта при обработване на молбите за международна закрила да не се поема само от държавите на предна линия", се казва в документа по повод бежанците. Денонсирането на това споразумение беше основна тема в предизборната кампания за президент на единия от съпредседателите на "Обединени патриоти", Красимир Каракачанов.
Санирането продължава
В сектора "Регионална политика" се предвижда въвеждане на смесена система на заплащане за преминаването по републиканската пътна мрежа - електронна винетка за леките коли и тол-такса за изминато разстояние за тежкотоварните автомобили. Предвижда се продължаване на програмата за енергийна ефективност и увеличаване на финансовия й ресурс чрез нарастващ процент на самоучастие на гражданите. Ще се разшири и обхватът на санирането, като в нея се включат и еднофамилни жилищни сгради.
В областта на социалната политика се предвижда ускоряване на растежа и достигане на БВП от 120 млрд. лв. в рамките на мандата, т.е. за 4 години. "При изпълнение на мерките от тази програма гарантираме в рамките на мандата минимална работна заплата от 650 лв. и средна работна заплата от 1500 лв.", се казва в документа. Предвидено е още социалните помощи да се обвържат със заетостта, като всички в трудоспособна възраст, които получават помощи, трябва да се включат в някаква заетост.
Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст ще се увеличи до 180 лв. от 1 юли тази година и до 200 лв. от началото на октомври. "Ще се преизчислят всички пенсии, отпуснати преди 2010 г., със средния осигурителен доход за 2009 г. със средствата, спестени от неправомерно отпуснати инвалидни пенсии", е записано в програмата.
Валутният борд е неприкосновен
Като основна цел в областта на финансите двете формации са записали "по-нататъшната интеграция на България в Европейската финансова инфраструктура. "Единният банков съюз и еврозоната са естественият ни път на развитие след изпълнение на всички критерии. Дотогава валутният борд е безалтернативен и неприкосновен", се казва в документа. Следващото управление ще запази данъчните ставки на преките данъци и недопускане на допълнителни данъчни облекчения. Няма да се променят ставките и прагът за регистрация по ДДС.
Електронно правосъдие
В сферата на правосъдието следващото правителство предвижда да се приеме нов антикорупционен закон, който ще обедини фрагментираното законодателство и ще създаде единен антикорупционен орган на основата на Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество. Това предложение беше записано в предизборната програма на ГЕРБ, тази схема бе предложена и в закона на Миглена Кунева, който обаче бе критикуван за съвсем други постановки. Предвижда се още приемане на изменения в Наказателно-процесуалния кодекс, създаване на нов ред за преследване на корупцията по високите етажи на властта чрез преминаване на тези дела в специализирания съд и прокуратура. Планира се и приемането на нов Наказателен кодекс, както и въвеждане на електронно правосъдие до края на 2018 г.
Здравеопазване - демонополизация на НЗОК и интегрирана информационна система
Започване на поетапна демонополизация на Националната здравноосигурителна каса - специално подчертан акцент в програмата в сектор "Здравеопазване". Тезата за демонополизация на НЗОК бе заложена и в предизборната програма на ГЕРБ.
Предвижда се също така и създаване на интегрирана информационна система, свързваща в реално време информационните системи на Министерството на здравеопазването, НЗОК, НОИ, НАП, доставчиците на медицински и здравни услуги (болници, практики в извънболничната помощ, аптеки) и прехвърляне на целия документооборот в електронен вид, което е един от начините за контрол върху разходваните средства.
В областта на икономиката двете формации предвиждат въвеждането на принципа на "мълчаливото съгласие" и принципа на "една информация в една администрация". Предвижда се изграждането на икономически зони.
В сферата на енергетиката се планира продължаване на проучванията на газ и нефт в Черно море. Предвижда се ревизия на разходите на ТЕЦ "Марица-изток 2", мини "Марица-изток" и АЕЦ "Козлодуй". Правителството ще се ангажира и с изготвяне на законодателни промени, свързани с въвеждане на пълна либерализация на пазара на електроенергия и газ, както и удължаването на живота на 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй".
Имотната мафия с нова хватка. Четири са хватките на имотната мафия, която с измами превръща богати хора в бедни, а психично болни и самотни старци - в клошари. Три от тях са познати и обезвредени до голяма степен със законодателни промени по предложение на Нотариалната камара (НТ), става ясно от интервю на шефа й Димитър Танев за „Труд". Но четвъртата е нова - манипулират пълномощни за сделки с имоти, издадени от кметове в малките градове на България и наши консули извън страната.
"По-рано имотните измами се извършваха чрез кражба на самоличност, фалшиви лични карти или удостоверения за наследници, провъзгласяващи неверни обстоятелства", обясни Танев. Но тези хватки на мошениците отслабнали, след като през 2009 г. се създаде информационна система към камарата. Ето защо вече 8-а година нямало случай на фалшифициране на пълномощно за разпореждане с апартамент или земя, заверено от нотариус. В това отношение сме надминали англичаните, твърди шефът на НТ: 2 млн. души от тях всяка година стават жертви на кражба на самоличност и страната губи от това 2,7 млрд. лири. Затова пък мошениците у нас взели да "премятат" 4-те хиляди градоначалници и консули, които имат нотариална компетентност да издават пълномощни. "С лозунги няма да ги спрем, а с действия", казва Танев и предлага мерки за отслабване на най-новата им хватка.
Хиляди в капан на пътя след Великден. Засилва се трафикът по магистралите и основните пътища към големите градове. Вече има и задръствания на автомагистрала Хемус преди тунел „Ечемишка" и на входа на София в района на Владая. Това съобщи пред БНР Росен Рапчев от КАТ „Пътна полиция".
Между 250 и 300 хиляди автомобила се очаква да се приберат в София до края на днешния ден. От „Пътна полиция" напомнят на шофьорите да бъдат особено внимателни, тъй като в цялата страна вали дъжд.
„Нямаме много големи задръствания с изключение на автомагистрала „Хемус" покрай тунела „Ечемишка", на входа на София по Е-79 по посока Владая също така движението е много сериозно. Иначе имаме колони, които се образуват от спрени автомобили, на пътен възел Симитли", каза Росен Рапчев.
По-рано той предупреди: „По автомагистрала „Хемус" сутринта имаше доста сериозна тапа, образувала се поради възникнало пътно-транспортно произшествие около Жерково. Апелираме към водачите да не предприемат рискови маневри и изпреварвания, да ограничат скоростта, тъй като в цялата страна вали дъжд."
Повече от 20 000 румънски граждани се очаква до края на деня да напуснат България. Всички те избраха български морски и планински курорти за Великденската си ваканция.
Въпреки многото автомобили, които изчакват да преминат границата от Русе към Гюргево, задръствания и дълъг престой няма: „Регионална дирекция „Гранична полиция" съвместно с Териториален инспекторат на Гюргево е съласувано на изхода по време на Великденските празници румънските граждани да преминават на облекчена гранична проверка". Това каза служител на „Гранична полиция" в Русе, а румънските граждани бяха изключително доволни от ваканцията си в България.
30% от козунаците са менте. 30% от козунаците, смея да твърдя, че са без обозначен производител, обяви Мариана Кукушева. Председателят на Консултативния съвет по зърното и на управителния съвет на Националния браншови съюз на хлебопекарите и сладкарите, както и член на Сдружение „Произведено в Българи", даде интервю за "Фокус".
"Това е голям проблем, защото козунакът е една храна, която има много богат състав. В него влиза бялото пшенично брашно, маята, но в същото време яйца или яйчен меланж, животинско масло или растително като олио, задължително захар или в някои случаи подсладители, за да могат хората със здравословни проблеми да имат достъп до специалната за тях храна, фрукти, лимонови корички, задължителният лимонов аромат, който се носи от козунака. В повечето случаи в него присъстват и шоколадови капки, локум, много орехови, бадемови ядки", коментира Кукушева.
"Дунав турс" продаде един от корабите си. Русенската компания "Дунав турс" е продала един от първите си кораби - "Русе", съобщиха от дружеството. "Русе" и "София" са първите български луксозни туристически кораби по река Дунав. Във вторник „Русе" ще отплава за Холандия. Новият собственик ще използва кораба за провеждане на различни събития, а надеждата е той да носи същото име.
Корабът е плавал по Дунав 33 години. "Единствено постоянното обновяване и модернизиране на флота би ни позволило да бъдем конкурентноспособни и в бъдеще. Предстоят ни инвестиции, които ще ни помогнат да бъдем модерен и търсен партньор на туристическия пазар", коментира Катя Стоянова, главен изпълнителен директор на „Дунав Турс".
Над 140 хил. са превозените пасажери с кораба, предимно от Австрия и Германия, от 1984 г. до днес. Най-дългите круизи са били от немския град Пасау до украинския Вилково, както и до делтата на река Дунав.
На 17 октомври 1983 г. с платформа по море са докарани и пуснати на вода в устието на р. Дунав двата пътнически кораба "София" и "Русе", построени в корабостроителница "Де Бисбош", Холандия. Те са с дължина 113 метра и със 103 кабини, разположени на две палуби. Те са кораби-близнаци с капацитет 200 легла и 55 души екипаж, категория 4 звезди и са пригодени за круизни пътувания по р. Дунав.
Във вторник корабът ще отплава за Гюргево с осемчленен екипаж. Предаването му на новия собственик ще бъде на 19 април в Констанца, където отново на специална платформа ще бъде натоварен на друг кораб, за да се върне на река Рейн - там, където е бил построен.
ВАС: Глобите с 2-годишна давност. Глобите, наложени като административното наказание, не са дължими, ако са изтекли 2 години от налагането им. Това е записано в тълкувателно решение на Върховния административен съд.
Решението е взето е от Общо събрание на съдиите от I и II колегии на ВАС в съдебно заседание. С него се слага край на противоречивата съдебна практика, според която едни съдебни състави приемат, че давността за изпълнение на глобата е 2-годишна, а други прилагат 5-годишна давност.
Глобата като вид административно наказание предполага срочност на изпълнението, за да се реализира своевременно административно-наказателната отговорност и да има превантивен ефект. Именно това предполага и по-кратките давностни срокове за изпълнението на административното наказание. Да се приеме, че в полза на фиска трябва да се прилагат удължени срокове за изпълнение на публичните задължения, би било предпоставка за възникване на административен произвол. Това са част от множеството аргументи на съдиите, изтъкнати в тълкувателното решение.
Тълкувателното дело бе образувано по искане на председателя на Върховния административен съд до Общото събрание на колегиите на ВАС с въпроса: „Кой давностен срок се прилага при изпълнение на административното наказание „глоба" след прекъсване на давността в хипотезата на чл. 82, ал. 2 ЗАНН - този по чл. 171 ДОПК или този по чл. 82, ал. 1, б."а" ЗАНН?" Искането е обосновано противоречива практика между административните съдилища по въпроса.
В становищата на Министъра на правосъдието, Висшия адвокатски съвет и Юридическия факултет на Великотърновския университет се сочи, че давностният срок за изпълнение на административното наказание глоба, който започва да тече след прекъсване на давността е двегодишен. Мнения в тази насока са постъпили и от Административен съд Смолян, Административен съд Перник, Административен съд Добрич и Инспектората към Висшия съдебен съвет.
И според зам.-главния главния прокурор при ВАП, при изпълнение на административното наказание глоба след прекъсване на давността, се прилага две годишен, който е "прекратителен, краен срок и с изтичането му се преклудира всяка възможност да бъде изпълнено административното наказание глоба".
Над 1500 минали през „Пирогов" по Великден. Над 1500 души са потърсили помощ в „Пирогов" през първите три почивни дни около Великден. Това съобщи шефът на спешната болница проф. Асен Балтов. По празници на лекарите в „Пирогов" традиционно се налага да свестяват прекалили с чашката. Заради злоупотреба с алкохол около Великден, обаче само 20 пациентите са се озовали в спешната болница. Наблюдава се отлив и при препилите непълнолетни, които също са често явление в „Пирогов". Положително е, че сред приетите в Токсикологията, заради злоупотреба с алкохол, няма нито едно дете, разказа още проф. Балтов.
Той допълни, че общо 178 от всички пациентите са били хоспитализирани,
от които 15 са деца. По-тежките случаи в спешната болница са били предизвикани от катастрофи. „Травмите са комбинирани - гръдни, коремни, черепно мозъчни съчетани със счупвания на бедра и подбедрици", обясни проф. Балтов. Вследствие на инциденти на пътя четирима пострадали с опасност за живота са настанени в Централна и Неврохирургична реанимация. В изключително тежко състояние е и 14 годишно момиче, получило височинна травма. То е прието в Детска реанимация.
Остава тенденцията здравнонеосигурени да търсят лекарска помощ в „Пирогов", защото няма къде другаде да отидат. Само по празниците в спешната болница е имало 85 такива пациенти, като 11 от тях са останали за лечение.
Проф. Балтов отчете, че общо 8700 неосигурени са преминали през „Пирогов"
за миналата година. Той допълни, че се правят разчети всеки месец и през 2017 г. напливът не намалява и според неговите прогнози бройката на здравнонеосигурени, които търсят помощ в „Пирогов" се се увеличава. През спешното на специализирания детски комплекс пък са преминали 350 деца, съобщи координаторът на звеното доц. Христо Шивачев.
Проф. Асен Балтов изрази надежда, че ремонтът който тече в детските клиники ще приключи в срок до 15 септември 2017 година и те ще заработят в нормален ритъм.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |