Белгийската KBC плати 610 млн. евро за ОББ. Най-голямата банкова сделка в България приключи: на 13 юни белгийската KBC плати 610 млн. евро за ОББ на гръцката NBG, а от сряда купената банка ще има избран и нов мениджмънт. Новината за приключване на транзакцията беше потвърдена от "Капитал" от няколко източника. Така на общото събрание в сряда първо ще бъде гласуван нов надзор, а след това и управителен съвет. В следващата около половин година предстои сливане на дейностите на ОББ и Сибанк, за да може до началото на 2018 г. да заработи обединената банка, която ще е трета на пазара в страната след Уникредит Булбанк и Банка ДСК.
Продажбата ще свие влиянието на гръцките банкови институции в българската банкова система до под 10% - дял, който ще намалее още след обявените от гръцката Piraeus Bank преди дни планове да се раздели с бизнеса си на Балканите, който включва и местната Банка Пиреос България.
Какво се обединява
Белгийската банково-застрахователна група KBC придобива 99.91% от акциите на четвъртия по големина играч в българския банков сектор - ОББ, а също така и лизинговите компании "Интерлийз", "Интерлийз ауто", 60% от застрахователната "ОББ Метлайф", както и дъщерните дружества "ОББ Застрахователен брокер", "ОББ Асет мениджмънт" и "ОББ Факторинг". Те ще се добавят към местното портфолио на белгийската група, в което влизат деветата по активи банка в България Сибанк и застрахователните компании "ДЗИ Животозастраховане"и "ДЗИ Общо застраховане".
Сделката беше обявена в последните дни на 2016 г., като още тогава стана ясна и цената. Одобренията от Комисията за защита на конкуренцията, от Българската народна банка и от Комисията за финансов надзор бяха дадени съответно в края на април, в края на май и в началото на юни.
След сливането на двете банки те ще имат обединени активи за малко над 10 млрд. лв. към края на март 2017 г. и това ще значи трето място на българския пазар. Очаква се, след като сделката вече е окончателно приключена, да бъде обявено и името, под което ще работи новата банка. Това вероятно ще стане факт на пресконференция на мениджмънта на KBC Group, която ще се проведе на 14 юни, след насроченото за по-рано през деня общо събрание на ОББ, на което е предвидено в ръководството на финансовата институция да влязат представители на белгийския купувач.
Задачите занапред
Работата по обединението на двете банки ще се случи на два паралелно протичащи етапа - юридическото и оперативното сливане. В рамките на юридическото интегриране една от двете компании ще се влее в другата, като очакванията са това да е по-малката от двете - т.е. Сибанк. До приключването на този процес, който вероятно ще отнеме още около пет-шест месеца, институциите ще оперират като самостоятелни. По-сложната част ще е обединяването на цялостната им архитектура в една нова банка, тъй като те ползват различни информационни системи и работата им протича по различни процеси. Така уеднаквяването ще изисква за всяка от дейностите да се определи коя от двете платформи ще е по-удачно да се използва.
"Идеята е да се възползваме от силните страни и на двете институции, като постигнем най-добрата комбинация", коментира преди няколко седмици пред "Капитал" главният изпълнителен директор на Сибанк и кънтри мениджър на KBC Group за България Петър Андронов. Тогава той уточни, че вече е избрана информационната система, която ще се използва, като тя няма да бъде трета, нова система.
Дотук е ясен профилът на обединената финансова институция - тя ще е с фокус заеми за малки и средни фирми и граждани. Почти сигурно е, че ще се управлява от Петър Андронов. А заради припокриването на дейности и локации ще има оптимизация - в клонове и екипи. Едва след месеци ще са ясни промените за клиентите.
ManpowerGroup: Прогнозата за заетостта е най-висока от шест години. Осемнадесет процента от българските работодатели предвиждат да увеличат броя на заетите през следващите три месеца. Три процента очакват намаление на персонала, а 79% не прогнозират промяна. Това показва поредното обзорно изследване на ManpowerGroup за заетостта през третото тримесечие на 2017 г. То е проведено под формата на интервюта сред представителна извадка от 620 работодатели в България.
Според изследването нетната прогноза за заетостта (разликата между процента на работодателите, очакващи увеличение на общия брой заети, и процента на тези, които предвиждат намаляване на заетостта) става +15%. Коригирана спрямо сезонните колебания, стойността й е +12% за четвърто поредно тримесечие и е най-висока от началото на изследването преди повече от шест години, уточняват от ManpowerGroup.
По региони
Работодателите в Пловдив и Варна очакват най-силния пазар на труда (с нетна прогноза за заетостта +14%) в периода юли - септември, следвани от тези в Бургас (+11%), Русе (+10%) и София (+9%). В сравнение с предишното тримесечие перспективите за наемане се подобряват в три от петте региона - в Бургас, Варна и Русе. В същото време работодателите в Пловдив отчитат намаление от 8 процентни пункта, а прогнозата за София е с 6 процентни пункта по-ниска. Намеренията за наемане на персонал в столицата намаляват както на тримесечна, така и на годишна база със съответно 6 и 3 процентни пункта, показва изследването.
По сектори
Най-силен пазар на труда се очаква в сектора "Финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги", където работодателите споделят нетна прогноза за заетостта от +18% за трето поредно тримесечие, което е най-силната прогноза от началото на изследването преди повече от шест години, посочват от ManpowerGroup. Следват "Строителство" с прогноза от +16%, както и три сектора с прогнози от +15% - "Земеделие, лов, горско стопанство и риболов", "Производство" и "Търговия на едро и дребно".
Най-предпазливи планове за наемане са отчетени при "Ресторантьорство и хотелиерство", където прогнозата е +6%. Намеренията за наемане на персонал в този сектор остават непроменени в сравнение с предишното тримесечие, но намаляват с 2 процентни пункта на годишна база, отчита проучването.
В сравнение с второто тримесечие на 2017 г. перспективите за наемане намаляват в четири от 10-те индустриални бранша: "Производство", "Търговия на едро и дребно", "Електричество, газ и вода" и "Минно дело". В същото време работодателите от сектор "Земеделие, лов, горско стопанство и риболов" отчитат средно увеличение от 8 процентни пункта.
По размер на предприятията
Големите работодатели (с 250 или повече служители) споделят най-силните перспективи за наемане с нетна прогноза за заетостта от +25%, следвани от управителите на средни фирми с прогноза от +14%. Малките (+9%) и микропредприятията (+6%) са по-скромни в своите планове.
Спрямо предходното тримесечие намеренията за наемане на нови служители отчитат лек спад от 2 процентни пункта при големите и средно големите работодатели. Прогнозата на микропредприятията остава сравнително стабилна, а малките фирми не отчитат промяна.
"Въпреки благоприятните планове за наемане, които споделят българските работодатели в последното ни проучване, все още сме изправени пред обезпокоителен недостиг на таланти в повечето ключови за страната сектори. Пазарът на труда от много време страда сериозно от застаряване и изтичане на мозъци. Добрата новина е, че някои компании вече започнаха да правят сериозна ревизия на политиките си за привличане и задържане на таланти, но ние трябва да ускорим този процес, ако искаме страната ни да продължи да бъде привлекателна за чуждите инвеститори", коментира управляващият директор на "ManpowerGroup България" Надя Василева, цитирана в прессъобщението.
Мажоритарният вот прескочи първото препятствие в парламента. Въпреки пълното партийно неглижиране на резултатите от проведения миналата година референдум той успя да си пробие път към пленарната зала. С 12 на 10 гласа правната комисия на НС прие предложените от ГЕРБ промени в Изборния кодекс, с които пропорционалната избирателна система се заменя с мажоритарен вот с абсолютно мнозинство в два тура. Това стана с помощта на гласовете на депутати от ГЕРБ, ДПС и "Воля" на Веселин Марешки. Със същия законопроект се прокарва и одобреното на допитването намаление на държавната субсидия за партиите - от 11 лв. на действителен глас, както е сега, на 1 лв.
Проектът на ГЕРБ предвижда съществуващите 31 многомандатни избирателни района да се заменят с 240 едномандатни. Новото изборно райониране се оставя в ръцете на президента Румен Радев, макар че още миналия месец той обяви, че не разполага с правомощията и ресурса да изпълни подобна задача. За българските граждани в чужбина се предлага въвеждането на активна регистрация - до месец преди изборите желаещите ще подават заявления за гласуване по интернет до ЦИК, в които ще посочват настоящия си адрес зад граница и постоянния си адрес у нас. Уседналост не се предвижда. В чужбина няма да има едномандатни райони - всеки ще гласува с бюлетината на този район, в който е постоянният му адрес в България. За целта пък трябва да се въведе машинно гласуване.
Законопроектът мина, тъй като ДПС преобърна позицията си срещу мажоритарния вот. "В групата на ДПС започнаха да надделяват гласовете "за" мажоритарната система. Бях си обещал да убедя колегите да го подкрепят и май съм на път да го сторя", заяви членът на правната комисия от ДПС Хамид Хамид. В същото време от ДПС дадоха да се разбере, че подкрепата им в пленарната зала не е гарантирана. ГЕРБ и ДПС имат точно 120 депутати и заедно с "Воля" (12 депутати) биха могли да прокарат без проблем промените в кодекса. Партньорите на ГЕРБ във властта - "Обединените патриоти", и БСП са против. Гласуването в комисията вчера мина с 12 на 10 гласа. Това показва, че ако останат сами, ГЕРБ няма да могат да прокарат предложенията.
ДПС не скри, че изключително много харесва отпадането на уседналостта, тъй като тя засяга многобройните му избиратели в Турция. Хамид Хамид от ДПС очерта и спорните моменти. Той предупреди, че парламентът не трябва да се опитва да прехвърли задължението си да прерайонира страната на президента или на друг държавен орган. От ДПС не са съгласни и изборите да бъдат на два тура. "Длъжни сме да опитаме и тази система. Не ви ли се струва, че тези 407 партии са множко, че трябва промяна, която да не е козметична, която да даде нов тласък на политическата система като цяло", обърна се Хамид към колегите си.
От БСП остро се противопоставиха с аргумента, че промяната ще отслаби представителността на институциите, тъй като при мажоритарния вот се губели много гласове. Социалистите смятат още, че така политическата конкуренция ще се сведе до 2-3 големи партии, както и че ще се насърчат лошите изборни практики като купуване на гласове и контролиран вот. Затова и ще внесат собствен законопроект, в който предлагат смесена избирателна система -120 депутати да се избират на пропорционален принцип, а останалите 120 - на мажоритарен.
Сходни съображения да гласуват "против" изказаха и патриотите. "Нямаме право да си правим опити на гърба на българските избиратели", заяви зам.-председателят на парламента от ОП Явор Нотев. И посочи, че докато съществува нерешеният въпрос с "мъртвите души", няма как да се организират коректни мажоритарни избори. Патриотите предупредиха още, че административната тежест и структурните промени, които новият изборен модел ще причини, са "прекомерни" и могат да провалят провеждането на избори.
Забележки имаха и представителите на ЦИК. Те посочиха, че реформата ще изисква създаването на 240 районни избирателни комисии, с което броят на членовете им ще набъбне от 439 сега на 3120. Към разходите за още чиновници ще се добавят и допълнителни средства за изработка, доставка, съхранение на изборни материали, както и за дейността по избори на Министерския съвет, на областните и общинските администрации.
Дори и проектът да стане закон, ще минат поне 18 месеца преди да влезе в действие, изтъкна шефът на правната комисия Данаил Кирилов. По думите му необходими са експертни оценки, тествания на новия изборен модел, както и съгласуване с авторитетната Венецианска комисия. Чак след това може да се очаква прилагане на новата система на реални избори.
Знаково
Депутатите от ГЕРБ знаково се въздържаха при разглеждането на предложенията на ДПС за промени в Изборния кодекс. И този законопроект влезе в дневния ред на комисията вчера, но не беше приет. Идеите на ДПС включват възстановяване на стария ред при определяне на избирателните секции в чужбина, отпадане на задължителното гласуване, на опцията "не подкрепям никого" в бюлетината, на забраната за агитация на майчин език и др. Одобряването им би елиминирало всички промени, които ГЕРБ и сегашните им партньори във властта направиха в кодекса в миналия парламент.
НАП запорира 42 000 л горива заради липса на измервателни уреди. Масови проверки по бензиностанциите започнаха съвместни екипи на НАП, Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, Агенция "Митници" и МВР. Вече са били инспектирани 21 обекта в 9 области в страната. Координатор на акцията е Междуведомственият център за противодействие на контрабандата и контрол на движението на рискови стоки и товари към ГДБОП. В две от бензиностанциите в столицата е установена липсата на уреди за измерване. Така информация за полученото и продаденото количество бензин и дизел изобщо не е постъпвала в НАП.
По случая е образувано досъдебно производство, а данъчните са наложили обезпечение на цялото налично гориво. Общо 24 акта за нарушения са съставили проверяващите, а цялото запорирано количество гориво е около 42 000 литра. Иззети са над 11 000 лв. оборотни средства от бензиностанциите.
Инспекциите се провеждат на фона на обявените преди дни намерения на държавата за затягане на контрола върху продажбите на горива и коректното плащане на ДДС и акциз. В понеделник Министерството на икономиката оповести готвени промени в Закона за измервателните уреди. Те предвиждат 2000 лв. глоба за бензиностанция, ако колонките не отчитат правилно литрите бензин и дизел, които се сипват в резервоарите на превозните средства. Ремонт на уредите за измерване ще се позволява само на регистрирани в Българския институт по метрология фирми. Те ще слагат специален уникален номер върху пломбата, който ще показва кой е извършил ремонта. Подготвят се и промени в наредбата за отчитане на продажбите с фискални устройства. Според новите правила всяка бензиностанция ще трябва да прелицензира в НАП и Българския институт по метрология електронната си система с фискална памет. Целта е да се ограничат опитите за манипулиране на системата и прекъсване на връзката с касовия апарат.
Борисов: За енергийните проекти разчитаме на Турция. С тръгването на „Турски поток" транзитът на газ през България ще спре. Надявам се газопреносната ни мрежа да не се превърне в излишни тръби, заяви Бойко Борисов по време на пресконференцията с турския премиер Бинали Йълдъръм в Анкара.
Той изрази надежда да получаваме газ от Турция, както и от Азербайджан през солунската връзка. Борисов обясни, че по време на срещата с Ердоган ще предложи да се тества реверса с Гърция с 200-300 млн. кубика газ.
По морето - кадри няма, заплатите ниски. Проблемът с работната ръка по българското Черноморие става осезаем. Хотелиери търсят персонал почти за всички позиции - камериерки, пикола, сервитьори, бармани, готвачи, преводачи, аниматори, показва проверка на "Труд".
"Причините за недостига на работна ръка са ниските заплати и кратката заетост. Предлагат се между 500-600 лв. за нискоквалифициран труд, 600-700 лв. за рецепцията, където трябва и чужд език", заяви проф. Стоян Маринов от Варненската туристическа камара. По думите му недостигът в ръководните позиции по Северното Черноморие е около 10%. На юг бизнесменът Веселин Налбантов, който е един от големите хотелиери в Слънчев бряг и заместник-председател на Съюза на собствениците описва ситуацията така: "Казал съм да наемат всичко, което мърда. Да, даваме 600 лева за почистване, но за хора в пенсионна възраст този доход може да е добра добавка към пенсията". Налбантов е категоричен, че на ръководни кадри се предлагат заплати от 1500 до 2000 лева, но и там има проблем с намирането им.
Ниските заплати в туризма са ясно илюстрирани и в официалната статистика на НСИ. Със средна заплата от 611 лева секторът "Хотелиерство и ресторантьорство" е в дъното на класацията по доходи в страната при средно общо възнаграждение от 1036 лв. в края на март.
Хотелиерка с над 30 години в бранша от Южното Черноморие, пожелала анонимност, прави емоционално обяснение на ситуацията:
"Нещата са страшни. Чакаме учениците от гимназиите да свършат годината, за да ги наемаме за основен персонал, но качеството не е добро. Бягат към Западна Европа и ние не можем да им дадем нищо".
Тя се надява на внос на хора от чужбина, но е скептична, че един украинец, например, ще е добър кадър в наш хотел, най-вече заради езиковата преграда.
"Още преди сезона бизнесът заяви нужда от между 6000 и 8000 чужди работници. Много от работодателите трябва да разберат, че за обучен кадър трябва да платят повече. Моите студенти признават, че предпочитат да работят в чужбина, не само заради факта, че заплащането е в пъти повече, но заради това, че всичко е регламентирано. Всяка минута работа отгоре, всяка длъжностна характеристика", коментира и Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма.
За 90 дни у нас: Едва 922-ма чужденци идват да работят
Въпреки големите заявки от бизнеса и облекчаването на режима за сезонни работници у нас, положението с чуждата работна ръка не изглежда розово. По официални данни на Министерството на труда, актуални към 9 юни 2017 година, общо 922-ма граждани на трети страни извън ЕС са регистрирани в Агенцията по заетостта като сезонни работници в сферата на туризма и ресторантьорството от началото на годината. 871 от тях са от Украйна, 49 са от Молдова и двама от Македония.
Сезонната заетост за работници от страни извън ЕС бе разрешена у нас тази година и е със срок до 90 дни. Режимът на служителите се регламентира на база подадени декларации от работодатели. Преди дни правителството прие нови текстове в Правилника за прилагане на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, в който отпадат някои изисквания, които утежняват процесите.
Парола и ирис на окото за плащане по интернет. За да плащаме по интернет, ще бъде необходимо да използваме две пароли или код и ирис на окото. Това са част от по-строги правила за онлайн плащанията, които се въвеждат с нова директива на ЕС, стана ясно от думите на подуправителя на БНБ и ръководител на управление "Банково" г-жа Нина Стоянова при откриването на Финансовия форум "Иновации".
С дигитализацията на услугите и иновациите в сферата на плащанията настъпиха промени, което наложи приемането на нова Втора директива за платежните услуги във вътрешния пазар, по чието транспониране работим от края на 2016 г., каза Нина Стоянова. Директивата осигурява защита на ползвателите на платежни услуги, осъществявани в интернет или по друг дистанционен способ, и въвежда задълбочено установяване на идентичността на платеца. То включва използването на поне два елемента за идентификация при извършване на плащане, категоризирани като знание (нещо, което само ползвателят знае), притежание (нещо, което само ползвателят притежава) и характерна особеност (нещо, което характеризира ползвателя). От тези три елемента в практиката досега най-често прилагани от доставчиците на платежни услуги са паролите (нещо, което само ползвателят знае) и еднократни динамични кодове за потвърждаване на дадено плащане, генерирани от токен устройства или получени чрез съобщение през личния мобилен телефон или имейл (нещо, което само ползвателят притежава). Относно третия елемент, касаещ характерна особеност на клиента, т.е. нещо, което характеризира ползвателя, може да бъде посочена идентификация чрез биометрични данни, като например пръстов отпечатък, разпознаване на ириса и др., каза Нина Стоянова. Целта на промените е да се създаде по-сигурна среда за онлайн плащанията. Новата директива въвежда два нови вида платежни услуги, извършвани изцяло в интернет - иницииране на плащане и предоставяне на информация за сметка, и въвежда редица изисквания към доставчиците, които ги предлагат (банки, платежни институции и дружества за електронни пари).
Директивата ще бъде въведена с нов Закон за платежните услуги и платежните системи, който се очаква до средата на годината да бъде изпратен в Министерството на финансите за внасяне в Министерски съвет и за приемане от Народното събрание при спазване на срока за въвеждане на директивата от държавите - членки на ЕС, до 13 януари 2018 г., каза Нина Стоянова. В новия закон ще бъдат пренесени и текстовете на останалите директиви, регулиращи платежната инфраструктура и услуги - Директивата за окончателността на сетълмента, Втората директива за електронните пари и Директивата относно съпоставимостта на таксите по платежните сметки, прехвърлянето на платежни сметки и достъпа до платежни сметки за основни операции.
Петкова обеща помощ за рибата в яз. "Кърджали". Министърът на енергетиката Теменужка Петкова обеща помощ на рибопроизводителите в Кърджали. В срещата й с тях участва и директорът на НЕК инж. Петър Илиев. Министър Петкова беше в Кърджали по покана на зам.-председателя на парламента Цвета Караянчева. Риболовците и рибопроизводителите от Кърджали настояват за поддържане нормално ниво на водата в язовир "Кърджали" през цялата година, а през размножителния период на рибата водата да не се източва от него, за да има нормални условия да хвърля хайвера си. Според тях безконтролното изпускане на яз. "Кърджали" нанася огромни вреди не само на рибата в язовира, но и на туризма.
"Искаме по-разумно използване на водите. Язовир "Кърджали" е най-значимият водоем в страната за развъждане на риба. В него се отглежда около 50% от сладководната риба в България и няма аналог в света по количеството есетрови риби, които се отглеждат в язовира", каза Матей Матеев от Асоциацията на рибопроизводителите. По думите му рибопроизводителите от района на яз. "Кърджали" изнасят около 5 тона хайвер годишно, или близо 99% от целия износ на хайвер от България. Освен есетрови риби, се отглежда също шаран, сом и пъстърва. "Тази година в продължение на няколко месеца нивото на водата се е понижило с над 45%. Това нанася финансови щети и на туристическия бранш", каза Мирослав Шопов, собственик на кораб-ресторант "Емона".
"НЕК е компанията, която се занимава със стопанисване на стената на язовира, а управлението на водните ресурси е в правомощията на МОСВ", обясни министър Петкова. Тя обаче допълни, че Министерството на енергетиката и НЕК ще инициират среща с МОСВ по темата. "Но по всяка вероятност ще се наложи промяна на нормативната уредба, свързана с управление на водите, която да премахне ограниченията и създаде по-добра среда за риболовната дейност", посочи Петкова.
На срещата на министър Петкова с рибопроизводители присъстваха още областният управител Никола Чанев и председателят на Ловно-рибарското сдружение Васил Дончев.
Учители на лов за фалшиви адреси на първолаци. Учители от елитни столични школа са тръгнали на лов за фалшиви адреси, вписани в документите за прием в първи клас. Те проверяват, както по домовете на място, така и през системите на НАП, НОИ и търговския регистър за съответствие на заявения адрес на работата на родителите. Това разказа пред „Монитор" шефката на Регионалното управление по образование в София Ваня Кастрева. Това е положителна мярка, проверка на коректността на двете страни, друг е въпросът доколко може да бъде ефективна, обясни тя. Именно заради съмнения в измами с адреси, миналата седмица стана ясно, че родители са сезирали прокуратурата за съмнения със злоупотреби.
Шефката на Синдиката на българските учители Янка Такева обясни, че проверки на адресите се извършват във 2-ро СУ „Акад. Емилиян Станев" и 20-о ОУ „Тодор Минков". Практиката се прилага също така и в 133-то СУ „А. С. Пушкин", добави още Кастрева.
От тази година Столична община спусна единни критерии за прием в първи клас. Сред тях основна тежест има адресът на дома. Отделно се дават точки и за близост на местоработата на родителя до училището. Именно затова и учителите проверяват при съмнение тези два критерия.
Директорката на 2-ро СУ Елеонора Лилова потвърди за проверките, които организира нейното училище при съмнение за злоупотреба. Тя разказа за случай, в който родител подал адрес за месторабота в квартала на училището. Проверка в Търговския регистър обаче показала, че на мястото няма офис. Директорката обясни също, че спрямо подадените документи в друго училище, се оказало,че на един адрес живеели 9 различни лица.
Акция на Кулата, 6 арестувани митничари. Специализирана акция се провежда в момента на ГКПП - Кулата. Спецполицаи са задържали шестима митничари, научи агенция "Монитор" от достоверен източник. Акцията, която се провежда под ръководството на ДАНС и ГДБОП, е започнала в късния следобед днес. Тогава са били арестувани цялата смяна кантарджии - шестима души, които са работили на 3-те кантара.. Хванати са с доказателства, уличаващи ги в корупционна схема. Акцията продължава и в момента. Очакват се и нови арести.
От 19:15 часа граничният пункт е затворен за движение в двете посоки на леки и товарни автомобили. Утре пресцентъра на МВР ще даде подробна информация за акцията.
От ГД „Гранична полиция" съветват пътуващите за Гърция да ползват съседния граничен пункт Илинден, както и останалите ГКПП на българо-гръцката граница: Маказа, Златоград, Ивайловград и Капитан Петко войвода.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |