Онлайн продажбите: Малко компании, много купувачи на дрехи. Само 9% от компаниите в България продават онлайн, докато в евросъюза една пета от фирмите използват интернет като канал за продажби и едва 3% от тях в 28-те страни членки не са имали интернет връзка към началото на 2016 г. Това показват данните на Евростат, обобщени в доклада "Дигиталната икономика и общество в ЕС". Данните като цяло говорят, че бизнесът изостава от потребителите, предвид че 85% от домакинствата в ЕС имат интернет, а все по-голяма част разчитат на мрежата и за пазаруване - две трети от тях са купували стоки или услуги онлайн, като електронните продажби вече носят 16% от общия оборот в сравнение с 14% през 2010 г.
Българските потребители значително изостават от тези темпове на развитие - само 27% от тях са пазарували онлайн в последната година преди изследването. За сметка на това сме първенци в ЕС по пазаруване на дрехи и спортна екипировка - 78% от хората в страната, които са купували нещо онлайн през последните 12 месеца, са поръчвали именно такъв тип стоки. При онлайн банкирането българите са на опашката в ЕС с едва 7%, а само 1% са купували онлайн съдържание.
Другите данни за страната също показват изоставане на България от ЕС, но все пак отчитат силен ръст през годините. Например данните на Nielsen за българския онлайн пазар сочат, че едва 1.1 млн. са интернет купувачите в България през 2016 г., което е по-малко от 20% от общото население, докато в ЕС средният процент е 46. А според представители от пазара онлайн търговията е между 600 и 700 млн. лв. за миналата година.
Кой е онлайн и какво прави там
През 2016 г. 85% от домакинствата в ЕС са имали достъп до интернет в сравнение със 70% за 2010 г. Огромна част от потребителите в страните членки (83%) ползват широколентова връзка, като делът им расте устойчиво - при фиксираните устройства нарастването е от 57% през 2010 г. до 74% през 2016 г., а при мобилните увеличението за същия период е четирикратно - от 10% до 41%.
По този показател България стои добре. Малко над половината от домакинствата в страната (57%) имат широколентов интернет достъп. Все повече потребители влизат онлайн през мобилни телефони - в България делът им е 71% при средно за ЕС 79%, макар че най-често целта е комуникация.
Бизнесът също все по-често използва мобилен широколентов достъп, като през 2016 г. над две трети от компаниите (69%) са влизали в интернет по този начин в сравнение с 28% през 2010 г. Все пак в огромната си част дружествата (95%) разчитат на фиксирана връзка.
Индивидуалните потребители най-често използват интернет за изпращане и получаване на имейли (86%), търсене на информация (80%), четене на новини (70%) и участие в социални мрежи (63%). Употребата е различна в отделните страни членки, отбелязват анализаторите от Евростат - онлайн телефонните и видеоразговори например са най-популярни в България (80%), а участието в социални мрежи - в Унгария (83%) и Малта (82%). Потребителите във Финландия (92%), Дания (91%) и Холандия (91%) най-често използват интернет банкиране, а в Литва (93%) и Хърватия (91%) са най-активните читатели на новини онлайн.
Бизнесът от своя страна разчита на интернет, за да достигне потребителите, и увеличава онлайн присъствието си чрез поддържане на собствени уебсайтове, използване на социални мрежи и таргетирани реклами. Една четвърт от компаниите (24%), които имат собствени уебсайтове, предлагат през тях възможност за онлайн поръчки или резервации. Близо половината (46%) пък разчитат на социални медии за разпространение на информация или с маркетингови цели.
Онлайн пазар
Все по-голяма част от потребителите разчитат на интернет и за пазаруване. През 2016 г. продукти или услуги онлайн са поръчвали 66% от интернет потребителите в ЕС в сравнение с 50% през 2007 г. Най-често онлайн се купуват дрехи и/или спортна екипировка, като шест от всеки десет от европейците посочват, че това е водещата категория стоки и услуги, за която използват възможностите на електронната търговия. Извън лидерската позиция на България тук в доста по-малка степен местните потребители купуват онлайн стоки за домакинството (25%), пътувания и почивки (23%), хранителни продукти (22%), електронни устройства (15%), билети за събития (15%) или книги и списания (12%).
На фона на растящия интерес от страна на потребителите бизнесът в ЕС все още като че ли изостава с навлизането си на онлайн пазара - през 2016 г. една от всеки пет европейски компании е продавала онлайн на потребители, други бизнеси и/или публични власти. Данните на Евростат отчитат сравнително скромно увеличение по този показател спрямо 2010 г., когато делът е бил 15%. В България интернет като канал за продажби използват едва 9% от компаниите, като по-слабо е представянето единствено на бизнеса в Румъния (7%).
Електронните продажби формират 16% от общия оборот в сравнение с 14% през 2010 г. В основната си част (11%) обаче това са т.нар. EDI продажби, при които поръчките са автоматизирани и се обработват посредством комуникация между компютри на базата на стандартизирани форми за обмен на данни, без да е необходима човешка намеса. По този начин например големите супермаркети подават поръчки за големи количества продукти към доставчиците си. Така електронните продажби към други бизнеси (b2b) формират едва 3% от общия оборот в ЕС, а тези към крайни потребители (b2c) - 2%. В България през 2016 г. електронните продажби са формирали 4% от общия оборот на местните компании, като разбито по типове 3% са от EDI продажби и едва 1% от уеб продажби, които в по-голямата си част са били b2b.
Характерно общо за ЕС е, че при големите компании делът на приходите от електронни продажби (22%) е над два пъти по-висок в сравнение с отчетеното при малките и средните предприятия (9%).
Възможностите на облака
През 2016 г. почти една трета (32%) от интернет потребителите в ЕС използват облачни услуги, за да съхраняват документи, снимки, музика и други файлове, независимо от типа на използваното устройство. В сравнение с 2014 г. делът им се е увеличил с 5 процентни пункта.
При бизнеса възможностите на облака все още не се употребяват толкова много - към миналата година почти всички компании в ЕС (97%) са имали достъп до интернет, но малко над една пета от тях (22%) са закупили облачни услуги (в сравнение с 19% през 2014 г.). Делът е най-нисък в България, където едва 7% от дружествата си купуват място в облака. Данните на Евростат показват, че големите компании са много по-склонни да плащат за облачни услуги (45%) в сравнение с малките и средни предприятия (21%).
КЗК ще проучва детайлно миниатюрна сделка за 19 аптеки. Комисията за защита на конкуренцията изключително рядко не одобрява поискана сделка между компании за месец, а тръгва към по-дълбоко проучване на участниците в придобиването и сектора. В новия си състав тя предприема този ход за втори път: първо го направи при средно голяма сделка в охранителния сектор, а сега ще инвестира сили в проверка на ефекта от покупка на 19 аптеки. Общото в случая е, че двата сектора са наситени с конкуренция. Докато десетки пъти вече КЗК не си е правила труда да разглежда в детайли сделки, където играчите са малко, а дяловете им - огромни. Най-пресен пример за това е продажбата на марките на свързвания с Делян Пеевски "Булгартабак", с които ВАТ придоби 42% пазарен дял. Тази сделка бе одобрена за дни без многомесечно проучване.
Новината от тази седмица е по повод искането на дистрибутора на лекарства "Софарма трейдинг" да придобие чрез дружествата си, които управляват 16 аптеки с бранда SOрharmacy, 19 аптеки от веригата "Фармастор", повечето от които са в София. На фона на близо 4000 аптеки в България и множество интегрирани структури изненадващо против сделката се обявяват компаниите на депутата Веселин Марешки, който всъщност държи един от най-големите дистрибутори и най-голямата верига от 400 аптеки. Той посочва, че няколко други вериги със 150 обекта са икономически свързани с групата "Софарма". Дори и да е така, структурата би имала по-малък дял от самия Марешки. Но за КЗК сделката за 19-те аптеки се явява ключова и ще отдели между 1 и 3 месеца, за да я проучи.
Цялото проучване става на фона на секторния анализ за фармацевтичния пазар, който КЗК подготви за тази икономическа област в края на миналата година и според който в България няма монополни вертикално и хоризонтално интегрирани структури по веригата производител - търговец на едро - аптеки, както и вериги аптеки, които да изкривяват пазара.
В страната има 4000 аптеки, като оборотът е 2.8 млрд. лв. през миналата година. Някои са единични, но по-голямата част от продажбите минават през вериги аптеки (виж таблицата).
Предложената сделка
Според информацията в решението предложението на "Софарма трейдинг" е да придобие 17 аптеки в София и две в Бургас с бранда "Фармастор". Цената на сделката не се съобщава, но като публична компания "Софарма трейдинг" съобщи, че ще разраства бизнеса си, включително и чрез покупка на други фирми, и общото й събрание, както и това на компанията майка "Софарма" взеха решения да кредитират бъдещи придобивания.
Самата "Софарма трейдинг" е един от четирите големи национални дистрибутора на лекарства, всеки с около 20% дял в доставките за аптеки и болници. Веригата "Фармастор" съществува от 2001 г., неин основател е Данаил Кишкин, а през 2008 г. негов съдружник става Денница Бешлиева.
В България вертикалната интеграция производител - търговец на едро - аптека не е забранена от закона. Не е забранено и разрастването по хоризонтал, като лекарственият закон ограничава едно дружество или физическо лице да стопанисва по четири аптеки. Така големите вериги аптеки, като например тази на Веселин Марешки, са съставени от холдинги, в които има множество дъщерни дружества - собственици на по четири аптеки.
На пазара има множество търговци на едро, които сами извършват доставките до своите аптеки или снабдяват и други обекти. По такъв начин например търговецът на едро "Ремеди трейдинг" снабдява веригата аптеки "Феникс", "Фармнет" на фамилията Марешки е дистрибутор на едноименните аптеки, веригата "Медея" се снабдява от търговеца на едро "Медея Фармако", а аптеките SOpharmacy - от "Софарма трейдинг".
Фармацевтичните компании, чиито лекарства се продават на пазара, не намират в предстоящата сделка основания за притеснения. Причината е, че за да може да обслужва и запази клиентите си, една аптека би трябвало да разполага с пълно портфолио лекарства и други продукти.
Кой е против
За сметка на това обаче конкурентите на аптечния пазар и в дистрибуцията на "Софарма Трейдинг" са на мнение, че сделката ще им се отрази негативно. Едното писмо е от Асоциацията на собствениците на частни аптеки, която обединява фармацевтите на Веселин Марешки, другото е от търговеца му на едро "Фармнет" и верига "Марешки", а към тях се включва и търговецът на едро "Стинг".
От групата на Марешки твърдят, че в бранша е известно, че "Софарма трейдинг" е вертикално интегрирано с вериги аптеки "Санита", "Сейба", Софийска аптека" и SCS, които са около 150 и е техен основен доставчик и след придобиването на аптеки "Фармастор" пазарният им дял ще нарасне до 17%.
От "Стинг" дори стигат до предположения, че е възможно новият собственик "да влияе върху решенията на магистър-фармацевтите при отпускането на лекарствени продукти, които ще са опасни за крайните потребители и е възможно да злоупотребява с цените".
Защо да бързаме
В следващите до четири месеца КЗК обявява, че детайлно ще проучи как ще се отрази придобиването на 19-те аптеки и новата група върху целия сектор. Според данни от пазара в момента веригите SОpharmacy и "Фармастор" са с пазарни дялове под 1% на аптечния пазар.
КЗК ще провери и какви са връзките между "Софарма трейдинг" и компанията SCS франчайз. В момента "Софарма трейдинг" е един от основните доставчици на SCS, но "Софарма" или дистрибуторът й нямат собственост в аптечното дружество. Самите аптеки са с около 10% пазарен дял в продажбите на лекарства в България.
От "Софарма трейдинг" съобщиха, че няма да коментират и се запознават с мотивите на КЗК.
Факт обаче е, че някои сделки се разглеждат от КЗК по бързата писта, а на други, при това малки, се пречи. При покупка повечето дружества са си осигурили финансиране, което стои на трупчета. А на финала много вероятно е регулаторът да одобри сделката, просто я е отложил и събрал още вътрешна търговска информация.
НЗОК ще задължи лекарите да изписват евтини лекарства със закон. В опитите си да ограничи непрестанните преразходи за лекарства здравната каса предложи поредната порция мерки, част от които напълно безсмислени. НЗОК ще предложи промяна в Закона за здравното осигуряване, с която лекарите да предписват най-евтиния медикамент от тези, които поема касата. Предложението, прието от надзорния съвет, е в закона да пише, че лекарите "предписват лекарствен продукт с по-голяма разходна ефективност за НЗОК, когато в конкретния случай са налице терапевтични алтернативи, лекарствените продукти са с еднакви или сходни терапевтични показания, информацията за които е съществена за правилното прилагане на продукт". Текст за санкции или поощрения за спазване на новото изискване няма.
Идеята е лекарите да избират най-евтиното между различни лекарства, които могат да се прилагат за дадено заболяване. От касата признаха, че няма как да накарат медиците задължително да избират най-ниската цена, още повече че при различните пациенти едно и също лекарство може да има различен ефект. Като се има предвид и че списъкът на препаратите, поемани от касата, се актуализира на всеки две седмици, е малко вероятно лекарите да следят дали не се е появила по-евтина алтернатива и да спазват новия законов текст.
Друга мярка, която тепърва ще предложи надзорният съвет, е централизираното договаряне на онколекарствата в болниците. "Единият вариант е лекарствата да бъдат договаряни централно от Министерството на здравеопазването, другият е да продължи досегашната практика с отстъпките", обясни шефът на НС Кирил Ананиев. Ако се реши онкомедикаментите да се поръчват от МЗ, това ще е връщане към системата допреди няколко години, която беше отменена, а лекарствата - прехвърлени към касата, защото водеше до постоянни липси на препаратите.
Здравната каса ще предложи и промяна, която вече веднъж не беше приета заради бурния отпор на лекарския съюз и болниците. За втори път НЗОК ще опита да прокара текст, според който договорът на лечебно заведение може да бъде прекратен, преди да има становище на съда, ако болницата обжалва. "Когато има нарушение по дадена клинична пътека, ние прекратяваме договора по клиничната пътека. Когато обаче стане повторно нарушение, тогава прекратяваме договора с болницата, като в първия случай правомощието е на управителя, а когато става въпрос за прекратяване на договора с болницата, въпросът ще се решава от надзорния съвет", обясни Ананиев. "Ако болницата обжалва в съда, ние си прекратяваме договора, защото сме констатирали конкретно нарушение - неизвършена дейност, но платени разходи", даде пример той.
Други стари
Пациентите, които постъпват за лечение в болница, ще бъдат регистрирани с лична карта, реши надзорният съвет. По този начин се влизаше в болница, преди да се въведе системата за пръстова идентификация, която беше отменена от съда. След решението на ВАС пациентите пак бяха приемани срещу показване на лична карта, но болниците нямаха задължение да я регистрират през електронен четец.
"Мерцедес" не е съгласен с прокурорите, че болтовете падат сами. Болтовете на гумите на автомобилите "Мерцедес" не могат да се развиват сами, освен ако не са предварително разхлабени. Разхлабването е възможно само ако са манипулирани умишлено или ако има човешка грешка. Никога досега "Даймлер" не е изтеглял от пазара коли заради подобен дефект.
Това е есенцията от становището на "Силвър стар", официален представител на марката у нас, изпратено до "Сега". Отговорът на компанията е въз основа на въпроси на в. "Капитал" дали е възможно болтовете сами да се развият, както твърди прокуратурата по повод случая с колата на НСО, която возеше Лозан Панов.
Председателят на Върховния касационен съд съобщи преди 10-ина дни след среща с президента Радев за инцидент с колата на НСО, която го вози - липсвали крепежни болтове на задната гума. Прокуратурата претупа проверката и отказа да разследва съмнителните обстоятелства. В понеделник военният прокурор Спас Илиев отказа да разследва случая, защото според заключението на експертите имало две вероятности: или неравностите по пътя са предизвикали разхлабването на болтовете, или шофьорът от НСО да ги е развил. Категорично нямало информация за намеса на трети лица. Именно допускането, че болтовете са паднали заради дрифт на място, неравностите и острите завои, стои в основата на отказа за разследване.
Позицията на фирмата, че болтовете не могат да се развинтят от само себе си, се разминава рязко с цитираната уж дословно от прокуратурата експертиза на инж. Б.К.В. - ръководител на сервиз на официалния представител на "Мерцедес" за България. В прокурорското постановление неговата теза е представена наопаки: "Възможно е по време на движение по път с неравности и множество остри завои и в резултат на нараняване целостта на главината от вибрациите болтовете да се разхлабят и саморазвият до изпадане." Така се внушава, че гумите на "Мерцедес" могат да изпаднат при всяко по-екстремно шофиране по лош път.
Пред "Капитал" шефът на сервиза категорично е отрекъл да е твърдял подобно нещо, "защото най-малкото не е логично". "При смяна на гумите е възможно болтовете да не са стегнати със зададения от производителя момент на стягане и да се разхлабят от вибрацията на колелото", категорични са от "Силвър стар". По-късно от пресофиса на фирмата заявиха пред "Сега", че не са отправяли критики към прокуратурата, но че поддържат твърдението си, че болтовете не могат да паднат от само себе си.
Прокуратурата вчера остави без коментар скандала с "Мерцедес".
На амбразурата
На брифинг във вторник говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова заяви, че разследващите са отхвърлили твърденията на Лозан Панов за евентуален опит за атентат срещу него, защото разказът му противоречал на "научните заключения на експертите". На въпрос дали Арнаудова е коригирала нещо по постановлението за отказ, тя отговори, че е заличила единствено личните данни на замесените в казуса. Тя призна, че всъщност на експертите не им е задаван въпрос дали има умисъл. "Всеки би могъл да развие болтове, въпросът е дали има обективни данни, а такива няма", заяви тя.
Минималната пенсия нагоре с 11,5%. Парламентът прие минималната пенсия за стаж и възраст да нарасне с 11,5% от 1 юли, като от сегашните 161,38 лева да достигне ниво от 180 лева. От 1 октомври долният праг на парите ще се вдигне с нови 11,1% и ще стане 200 лева.
Тези промени депутатите гласуваха с пълно единодушие като с общо 187 гласа приеха на първо четене Законопроект за изменение на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2017 г., внесен от Министерски съвет.
Очаква се другата седмица парламентът окончателно да приеме предложенията на второ четене, за които след изборите се разбраха коалиционните партньори ГЕРБ и Обединени патриоти.
В резултат от промените със същите проценти ще се повишат минималните размери и на останалите пенсии за трудова дейност, които се определят в процент от пенсията за осигурителен стаж и възраст. В това число влизат пенсиите за инвалидност поради общо заболяване, тези за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест и наследствените пенсии.
Според направените разчети всички пенсии, които след преизчисляването от 1 юли с тежест 1,126 за всяка година осигурителен стаж ще останат с размери под 180 лв. или под минималния размер на пенсията за съответния вид, ще бъдат приравнени към новия минимален размер. В резултат на увеличението на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст на 180 лева броят на пенсиите в минимален размер ще се увеличи от 547 300 на около 668 000, или около 31,5% от пенсионерите за трудова дейност ще бъдат с минимални пенсии. След втората стъпка общо около 800 хил. пенсионери ще получат увеличение, показват разчетите на социалния министър Бисер Петков.
Сметките на правителството сочат, че необходимите допълнителни средства за изплащането на новите минимални размери са 8,8 млн. лв. месечно, а втората стъпка с вдигането на минималната пенсия на 200 лева от 1 октомври ще струва на хазната 14,7 млн. лв. месечно. От финансовото министерството на няколко пъти уточниха, че няма да се наложи актуализация на бюджета. По техни сметки общата сума за двуетапното увеличение на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст за тази година е около 100 млн. лв., а за догодина трябва да се набавят допълнителни 280 млн. лв.
Още преди предложенията за минималната пенсия да влязат за гласуване в Народното събрание се чуха не малко експертни мнения, че политическата намеса в осигурителната система ще доведе до срив в доверието на хората, които се осигуряват.
"Зачитаме и подкрепяме принципа на равнопоставеност, заложен като основен в Кодекса за социално осигуряване и считаме, че не следва по никой начин да има изравняване на пенсии за хората с различен осигурителен принос", заяви от парламентарната трибуна червеният депутат Георги Гьоков по време на дебатите. От ДПС също подкрепиха промените, но призоваха да се търсят възможности, които не водят до увеличаване на дефицита в системата, който за поредна година е близо 5 млрд. лв. На ниво обсъждане в социална комисия в НС синдикатите от КНСБ изразиха принципната си позиция, че увеличението на минималната пенсия изправя осигурителната система пред сериозен проблем, защото част от пенсионерите получават увеличение от близо 23%, а всички останали почти нищо. Според профсъюзите това няма да стимулира работещите да се осигуряват върху истинските си доходи.
Социалните пари за старост стават близо 121 лева. Правителството определи новия размер от другия месец
Правителството определи нов размер на социалната пенсия за старост. От 1 юли тя ще нарасне от сегашните 118,14 лв. на 120,98 лв., съобщиха от Министерски съвет вчера. Промяната ще доведе до увеличаване на пенсиите, които не са свързани с трудова дейност, тъй като по закон техният размер се определя в зависимост от социалната пенсия за старост. Това са пенсиите за военна и гражданска инвалидност, социалната пенсия за инвалидност и персоналната пенсия. Ще се повишат и нормативно установените добавки към пенсиите, които се определят в процент от социалната пенсия за старост.
Право на социална пенсия имат хората, които са навършили 70 години, но не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст. Друго условие е доходът на член от домакинството им да е под гарантирания минимален доход, установен за страната през последните 12 месеца. За 2016 година той е 65 лева. С тази промяна ще се увеличи размерът на парите на около 143 000 социални пенсии.
Пак от 1 юли 2017 година ще бъдат индексирани всички пенсии в страната заради промени в Кодекса за социално осигуряване. Правилото включва осъвременяване всяка година по т.нар. швейцарско правило с 1/2 от инфлацията и 50% от ръста на средния осигурителен доход. То се запазва, но механизмът на индексиране се променя и ще става чрез преизчисляване на пенсиите с по-висока тежест на осигурителния стаж. Този начин ще се прилага, докато тежестта на година стаж стигне от 1,1 до 1,5%, но индексацията на парите на възрастните ще е с миналогодишния коефициент от 2,4%.
Таванът на пенсиите остава в старите размери и в това отношение управляващите не предвиждат промени. В момента той е 910 лв. Средната пенсия в страната от другия месец трябва да достигне 341,57 лв.
Хасан Адемов, председател на социалната комисия в НС: Системата е в тежко положение
Подкрепяме всякакви усилия за търсене на възможности за увеличение на пенсиите, но те трябва да бъдат използвани по начин, по който да не увеличаваме дефицита. Това каза народният представител от ДПС Хасан Адемов, който е председател на социалната комисия в парламента. "От НС в момента пишем чек на министъра на финансите и казваме: г-н министър, съобразете се с решението на парламента и предвидете 510 млн. лева за следващата година, необвързани с осигурителни вноски", коментира той.
"Това, което правим през всички години на прехода е, че през пенсионната система решаваме проблемите на социалната политика, което не е най- добрият подход", посочи Адемов. Според него пенсионната система се поставя в тежко положение, "в условия на тежък дефицит, само защото се опитваме през нея да решим всички останали проблеми".
Адемов призова да се разделят пенсиите от социалното подпомагане. "Как може да стане това - доходът на хората с минимални пенсии може да бъде допълнен от специализиран фонд, както се прави в други страни", уточни той.
Отзиви
Йордан Христосков, дългогодишен управител на НОИ: Доверието се подкопава
Няма логика да се правят кръпки на парче, но явно това се случва. Истината е, че се дискредитира целият пенсионен модел. Трябва всички пенсии да се вдигнат пропорционално, като се запазят съотношенията в системата. Не може да се бърка пенсионната система с тази на социалното подпомагане. Имайте впредвид, че не всички хора, които ще получат увеличение, са с минимален доход. Доверието ще се подкопава, още повече, че очакванията на обществото за бързи решения се повишават.
Калоян Стайков, ИПИ: Това е висша форма на популизъм
Всички механични намеси в осигурителната система не са обективни и могат да бъдат опасни, защото хората, които не се осигуряват или не работят, започват да разчитат на това, че политиците в един момент ще се намесят и ще им решат проблемите. За всички е ясно, че се губи доверието в осигурителната система, както и справедливостта между осигуряващите. Да вдигнеш парите само на една група хора, които не са допринесли съществено за бюджета на държавата е висша форма на популизъм, който не почива на здрава икономическа логика. Така се зачеркват стимулите за осигуряване. Няма баланс, всичко се прави на принципа проба - грешка.
Освен изтребители и кораби, държавата купува и 200 бронирани машини за армията. Освен самолети и кораби, държавата ще купи и бронирани бойни машини за пехотата. Това стана ясно днес от проектите за модернизация на армията, които военният министър Красимир Каракачанов внесе за разглеждане в Народното събрание, предаде БТВ. Обновлението на трите вида въоръжени сили ще бъде извършено според договореностите в Консултативния съвет за национална сигурност при президента.
Миналата година парламентът одобри купуването на 8 многоцелеви изтребителя. Разходът за тях ще бъде близо 1,5 млрд. лв., като шведската оферта беше класирана на първо място от служебния кабинет. Ще строим и 2 многофункционални модулни патрулни кораба, като така общият разход възлиза на около 2,3 млрд. лв.
Разходите за близо 200 бронирани машини за пехотата ще се разсрочват до 2029 г. потвърдили от Министерството на отбраната.
В най-напреднала фаза е проектът за изтребителите. В авиобазата обаче са категорични, че отлагане или пренаписване на проекта ще го върне в изходно положение, което означава поне още 3 години да няма нова техника във ВВС. Дори и да се сключи договор за нов изтребител, периодът, в който ще трябва да бъде въведен в експлоатация, да се обучат екипажи и да се започне дежурство с него, е минимум една година.
По една българка дневно става проститутка в ЕС. По една българка дневно става проститутка в страна от Европейския съюз. Това показват данните в публикуватана за обсъждане Национална стратегия за борба с трафика на хора за периода 2017-2021 година.
Според цифрите там само за последната отчетна година помощ са потърсили близо 400 жени, които са станали жертви на трафик и са били превърнати в компаньонки. Само тази цифра води до извода, че почти по една българка дневно е принудена да продава тялото си. Според експерти обаче цифрата е много по-голяма, тъй като много момичета остават анонимни и не се обръщат към полицията и институциите.
Официалните данни сочат, че най-често млади момичета до 25-годишна възраст заминават за Германия, Холандия, Белгия, Кипър, Италия и Полша, за да упражняват най-древната професия. При последното преброяване само пълнолетните са били 353. 29 пък са били девойки, които все още не са навършили 18 години. Те са били основно от провинциални градове.
В същото време бившите проститутки, които са успели да се спасят, ще бъдат записвани в бюрото по труда, за да могат отново да се интегрират в обществото. Това предвижда Национална стратегия за борба с трафика на хора 2017-2021 година.
По 316 души на ден смятат онлайн колко ще им е пенсията. Средно по 316 души на ден пресмятат бъдещата си пенсия чрез онлайн платформата на Националния осигурителен институт (НОИ). Само за първите 5 месеца на годината 47 740 нашенци са проверили каква би била сумата им за старини, показват справка на „Монитор" в института. Не всички мераклии да разберат какъв ще е размерът на бъдещия им доход за старини обаче са в предпенсионна възраст. Т.е. сред тях може да има и хора, на които не им достигат възраст и осигурителен стаж, за да излязат в заслужена почивка. „За определяне прогнозния размер се взема предвид средно месечният осигурителен доход за 12 календарни месеца, предхождащи датата, от която се изчислява пенсията", обясниха от НОИ. За да видят прогнозния размер на пенсията си, трудещите се трябва да имат Персонален идентификационен код, издаден от НОИ. С този код може да се провери и кога е издадено пенсионното разпореждане т.е. така прекъсналите работа могат да следят от коя дата вече са официално пенсионери.
От миналата седмица от института изпращат писма до всички трудещи се, на които им предстои да навършат пенсионна възраст през 2018 г. От
НОИ трябва да напомнят на гражданите, че им остават 6 месеца до навършване на години за излизане в заслужена почивка. „Целта на уведомяването е да бъде осигурено достатъчно време на хората да се погрижат за набавяне и оформяне на всички необходими документи във връзка с излизането им в пенсия", обясниха от НОИ. Писма ще получават всички, които отговарят на изискването за пенсионна възраст, независимо дали имат нужния осигурителен стаж за прекъсване на работа.
Догодина в заслужен отдих жените ще излизат след като навършат 61 години и 2 месеца, при условие, че имат поне 35 години и 6 месеца трудов стаж. Мъжете пък ще трябва да работят до 64 години и 1 месец, като е нужно да имат 38 години и 6 месеца осигурителен стаж.
Междувременно депутатите приеха на първо четене минималната пенсия да се увеличи на два пъти тази година. Така от юли най-ниската сума за старини ще нарасне от 161,38 лв на 180 лв, а от октомври ще скочи с още 20 лв. Изчисленията показват, че през октомври 668 000 пенсионери ще получават минималната пенсия. Социалната пък, която получават хората над 70 г., независимо дали са работили или не, скача от 118,14 лв. на 120,98 лв от следващия месец. Тогава ще бъдат индексирани и останалите пенсии с 2,4%.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |