Осигуровките ще се вдигнат с повече от планираното за 2018 г. Осигурителната тежест догодина за работещите ще се вдигне по две направления. Освен заложеното в закона увеличение на вноската за пенсия с 1 пункт до 19.8% минималните осигурителни прагове догодина също ще бъдат повишени административно с 3.9%. Това съобщи министърът на труда Бисер Петков на синдикатите и работодателите на заседание на тристранката вчера, като по думите му това е нежелано решение, но единственото възможно на този етап. Решението на Петков е заради провалените преговори за праговете за втора поредна година. Работодателите отново бойкотираха договарянето, защото все още няма формула за определяне на минималната заплата, а и настояват минималните прагове да отпаднат. Миналата година кабинетът на ГЕРБ обаче не увеличи административно минималните осигуровки.
Минималните осигурителни прагове се определят за 85 икономически сектора, в които са заети около 2 млн. българи. Петков обясни, че не може за втора поредна година праговете да бъдат замразени, защото това би ги обезсмислило. Освен това по думите на министъра, ако не се приложи този административен ръст за догодина, то 60% от позициите (независимо от длъжността и сектора) ще са на нивото на минималната заплата. Кабинетът планира за 2018 г. тя да е 510 лв. и тя автоматично става и минимален осигурителен доход. Това означава, че за редица сектори всъщност увеличението на осигуровките ще е по-голямо от 3.9% именно заради ръста на минималното възнаграждение.
Петков обясни, че е сметнал процента за административен ръст по швейцарското правило, с което се осъвременяват пенсиите, но на базата на прогнозите на Министерството на финансите за 2018 г. за ръста на средния осигурителен доход и на инфлацията. Според МФ догодина инфлацията ще е 1.4%, а пък ръстът на средния осигурителен доход ще е 6.4%. Половината от двете увеличения е точно 3.9%, което според Петков е "балансиран ръст". Прогнозният ръст на БВП за 2018 г. също е толкова. Все още не е ясно колко допълнителни приходи от осигуровки ще донесе това увеличение.
Синдикатите поздравиха социалния министър за това предложение, но работодателите предупредиха, че ще имат "негативна реакция". Тя тепърва ще се обсъжда. Председателят на АИКБ Васил Велев съобщи, че работодателските организации са внесли предложение до всички партии да се промени законът и да отпаднат праговете.
Правителството до последно ще търси възможност догодина всички пенсии да бъдат увеличени с повече от предвидената индексация от 3.8% от юли. Това се разбра от думите на министъра на труда и на вицепремиера Симеонов. Двамата обаче се разминават сериозно по отношение на размера на минималната пенсия и това дали само тя трябва да бъде увеличена значително без останалите. Коалиционният партньор на ГЕРБ в управлението изобщо не се е отказал от това минималната пенсия да стане 300 лв. "Когато говорите с представител на "Обединените патриоти", говорите за 300 лв. пенсия", отсече Симеонов. "Не смятам, че е необходимо повече минималната пенсия да расте изпреварващо спрямо останалите пенсии", коментира обаче пред "Сега" министър Петков. По думите му всички пенсии догодина трябва да се индексират с една и съща стъпка.
Спор
От АИКБ бяха внесли за разглеждане в тристранката и друг въпрос, който през лятото ги скара със синдикатите - за отпадане на добавката стаж към заплатата. За това се обяви през лятото вицепремиерът Валери Симеонов, което предизвика остри реакции и се наложи премиерът Бойко Борисов да потуши напрежението и да успокои, че за правителството този въпрос не стои. Вчера заради процедурен пропуск - това, че предложението не е обсъдено на комисия към тристранката, вицепремиерът Валери Симеонов го отложи за следващото заседание. Правителството често нарушава процедурата при обсъждане на важни въпроси, като например размера на минималната заплата. "Дали Валери Симеонов се е отказал, или не се е отказал от класа, няма никакво значение. Темата е внесена в тристранния съвет и ще бъде обсъдена", отсече Симеонов.
2 милиона длъжници са дадени на колекторски фирми. Близо 2 милиона длъжници вече са в ръцете на т.нар. колектори - компаниите, които събират просрочени кредити и сметки. Ако преди година тези компании са работили по 1.006 млн. случая, то през първото полугодие на 2017 г. броят им е близо двойно повече - 1.944 млн. Това показва анализ на агенцията за пазарни проучвания ИПОС България, направено по поръчка на Асоциацията на колекторските агенции в България (АКАБГ). Няма информация колко длъжници имат по няколко дълга, но въпреки това ръстът на "клиентите" на колекторските компании е впечатляващ.
От бранша обясняват резкия скок на възложените им задължения с две причини. Едната е икономическото оживление в последните две години и по-интензивното кредитиране. "Домакинствата отново са оптимисти за бъдещите си доходи, което ги кара да поемат по-сериозни ангажименти, но понякога не успяват навреме да изпълнят задълженията си", разясни Райна Миткова, председател на АКАБГ. Другата причина е, че първичните кредитори - банки, фирми за бързи кредити и търговски дружества, прибягват по-смело и на по-ранен етап до колекторските агенции, без да чакат излишно дълго време, за да се уверят, че вземанията им може да се окажат несъбираеми. Понякога просрочието, заради което един дълг се прехвърля към нас, е едва 2-3 месеца, посочиха от АКАБГ.
В същото време колекторските компании отчитат спад на средната сума, с която задлъжняват домакинствата - нещо, което се случва за първи път от 2013 г. насам. За първото полугодие на 2017 г. средният размер на непогасения навреме дълг е 728 лв. при 1104 лв. година преди това. В последните три години тази сума постоянно растеше. Колекторските компании обясняваха тази тенденция с по-големите кредити, изтеглени за купуване на по-скъпи луксозни стоки като мобилни телефони, компютри, таблети и телевизори. Тази година обаче тенденцията се обръща заради по-големия обем продадени вземания от доставчици на вода, ток, парно. Те вече държат 22% от портфейла на колекторските фирми, като особено голям принос за това има "Софийска вода". Отделно над 20% е скочил делът на вземанията на фирмите за бързи кредити, предоставени на колекторите. В предишните години този дял бе под 10%.
"Не се сбъднаха обаче прогнозите ни да продължи изчистването на лошите кредити на банките. Очакваните продажби се забавиха и вероятно ще се извършат през следващата година", заяви Милена Виденова, управител на КОФАС България. Банковите продукти в портфейла на колекторските агенции са намалели от 53% през 2016 г. на 44% тази година.
Променя се и профилът на средностатистическия длъжник - той става все по-млад. С просрочени задължения са най-често мъже под 30-годишна възраст, несемейни, обикновено на трудов договор, добре образовани и с перспективи. "Младите хора, т.нар. милениум поколение, са групата длъжници, които изследваме с особено внимание. Половината от тях имат стокови заеми и минимални спестявания. Отличават се с по-лековерно, оптимистично поведение и високи очаквания, които най-често нямат обективно основание", коментираха от бранша.
Тенденции
Възложените за събиране междуфирмени задължения през първата половина на 2017 г. са на стойност 105.369 млн. лв., което е с 18% повече от преди година. Най-проблемни сектори са транспортът, търговията и строителството. Но дори и при тях се отчита намаляване на времето, в което едно вземане се отписва като несъбираемо. Така например в транспорта този срок от средно 112 дни през 2016 г. е паднал на 60 дни, а в строителството се съкращава почти тройно - от 100 на 34 дни.
Извънпарламентарни партии призовават БНБ да не допусне Мавродиев в ББР. Пет извънпарламентарни десни партии призоваха ръководството на БНБ в открито писмо да не одобрява Стоян Мавродиев за член на управителния съвет на Българската банка за развитие (ББР), защото той не притежава необходимите качества да управлява банка и заради съмнения в неговата надеждност.
Партиите "Да, България", ДСБ/"Нова република", Зелените, БЗНС и ДЕОС са изложили позицията си до подуправителя на БНБ Димитър Костов, който е ръководител на управление "Банков надзор", с копие до управителя на БНБ Димитър Радев и до членовете на УС на банката. Те се позовават на Закона за кредитните институции, който предоставя на БНБ правомощието за предварителна преценка на качествата на кандидатите за ръководни органи на банки, като отбелязват, че това правомощие трябва да се упражнява в защита на стабилността на банковата система и на интересите на вложителите. В този контекст БНБ е длъжна да разгледа и обсъди всички налични данни за кандидата, включително и тези, които пораждат съмнение за неговата надеждност, пригодност и евентуален конфликт на интереси. А в публичното пространство са налице множество обективни данни, които оспорват надеждността и пригодността на Мавродиев да заеме позицията изпълнителен директор на държавната банка за развитие, се казва в писмото. В него се посочва:
• Мавродиев доказано се провали като председател на Комисията за финансов надзор (КФН), която трябваше да се задейства и предотврати престъпната схема КТБ - банката и свързани с нея лица са поднадзорни на ръководената от Мавродиев институция и са се ползвали с неговото благоволение. Загубите за обществото са над 4 млрд. лева плюс стотици милиони инвестиции, загробени в акции и облигации на свързани с КТБ лица.
• Мавродиев е известен експерт в предоставянето на услуги за създаване на офшорни компании и сметки, което очевидно е важен елемент от неговия професионализъм да стане и директор на държавна банка с 2.2 млрд. лв. активи - подкрепен от правителството.
• Спорната репутация на новия банкер е затвърдена и от свързването на името му с делото за "кокаиновия крал" Евелин Банев-Брендо наред с множеството информации за неговия управленски провал в КФН и забъркването му в редица скандали.
• Мавродиев е представил неверни сведения, за да ползва кредитна карта с по-ниска преференциална лихва, което е констатирано и от Софийската градска прокуратура, звено "Антикорупция" по пр. №7216/2015 г.
• Стоян Мавродиев няма нито ден стаж на ръководна позиция в друга банка, като е очевидно, че стажът му като председател на финансовия регулатор КФН или като"ковчежник" на ПП ГЕРБ не може по разумен начин да се приеме като адекватен опит.
"БНБ трябва да е научила уроците от провала КТБ и нуждата банките да се управляват по прозрачен начин от хора с морал, адекватен опит и професионализъм. Одобряването на лице със спорен интегритет за член на управителен съвет на банка противоречи на целта на закона за осигуряване на стабилна, надеждна и сигурна банкова система и защита на интересите на вложителите", пише в позицията и се призовава за отговорно прилагане на закона. Одобряването на Мавродиев би било абдикация на БНБ под политически натиск от основата й функция като надежден гарант за стабилността на банковата система, се сочи още там.
Мавродиев бе номиниран за изпълнителен директор на ББР заедно с един от най-доверените му хора в КФН - Румен Митров, като ако бъдат одобрени в комплект, ще се открие възможност за еднолично налагане на контрол върху управлението на държавната банка. Кандидатурите и намерението за промяна в управлението на банката идват по инициатива на собственика на банката - държавата, в лицето на новия министър на икономиката Емил Караниколов, а формално са внесени в БНБ от тричленния надзорен съвет на ББР - бившия зам.-министър на финансите Атанас Кацарчев, настоящия Кирил Ананиев, и зам.-министъра на икономиката Лъчезар Борисов. Рокадата в ръководството на ББР идва скоро след като банката беше прехвърлена от финансовото към икономическото министерство, а като мотив за нея се изтъква необходимостта от завръщане на институцията към първоначалната й роля на подпомагаща малкия и средния бизнес.
ГЕРБ залага на карта бъдещето на комисията по досиетата. "Евтим Костадинов е човекът, който получи подкрепата на мнозинството в 40-то Народно събрание и той не се поколеба. Трябва да знаем каква е истината за кредитните милионери, за банкерите, за висшия адвокатски състав и за ръководителите на учебните заведения. Нека да погледнем какво се случва днес в Германия, един човек, който ръководеше тази комисия, успя да консолидира немската общественост за поста президент на Германия. Това е пастор Йоахим Гаук." Така през 2012 г. Цветан Цветанов обясни предложението на ГЕРБ тогавашният председател на комисията по досиетата Евтим Костадинов и бивш депутат от БСП да продължи да я оглавява. Пет години след тази заявка ГЕРБ се готви да номинира за поста човек, който не само че няма капацитета да обедини обществеността по тази болезнена тема, но има меко казано доста спорна репутация.
В четвъртък зам.-председателят на ГЕРБ Цветанов потвърди слуховете, които витаеха от около два месеца, че партията на Борисов ще предложи за председател на комисията по досиетата депутата Антон Тодоров. Ден преди него самият Тодоров се похвали пред БНТ, че е номиниран за поста. "Антон Тодоров има необходимата експертиза, той е добър анализатор. Смятам че неговата кандидатура, ако бъде одобрена, това ще бъде от полза за комисията по досиетата.", аргументира Цветанов решението.
"Тодоров мечтае да оглави комисията по досиетата и не се хаби напразно. Разбирам и сапьора Цецо Цветанов, който иска неистово да се освободи от тази мина. Но, колеги от ГЕРБ, бъдете сериозни - човек с подобно поведение е опасен за националната ни сигурност и тук въобще не коментирам психическото му здраве и творческите му успехи", написа в профила си във фейсбук зам.-председателят на БСП Кирил Добрев по адрес на народния представител.
Скандал след скандал
Едва ли ще се разбере дали това е причината ГЕРБ да го предложи за поста, но е факт, че откакто е депутат Тодоров предизвиква постоянни скандали в парламента. Само преди няколко дни в кулоарите на Народното събрание депутатът влезе в остър сблъсък с програмния директор на телевизия Би Ай Ти Сашо Диков като обвини телевизията, че отразява едностранно ситуацията около фалиралата КТБ в полза на Цветан Василев, както и, че "взема пари" от бившия банкер. Диков нарече Тодоров "мръсник и безподобен лъжец". На което депутатът от ГЕРБ му отговори: "Аз съм жесток с враговете си".
Не веднъж Тодоров влиза в пререкания и с колегите си от БСП, които са придружени с обидни квалификации. Казвал е по адрес на БСП, че "Бившите комунисти, днес социалисти, ще бъдат подложени на дресиране чрез закон". А също и: "Имам му личицето и се надавям да положат службите усилия" - за приятел в социалните мрежи на депутата от БСП Александър Симов, който си позволил да го обижда. Приема нещата очевидно лично. В едно участие пред Нова тв казва - "Водя тежки битки с много влиятелни врагове - човек е толкова голям, колкото са големи враговете му. Аз съм много голям" и още: "Няма да има милост за никой, тепърва започвам".
Последният скандал и поводът да се заговори за евентуалното му ново поприще беше намекът му, че началникът на кабинета на президента Румен Радев Иво Христов е чел секретни документи, без да има право на това. Тодоров периодично разпалва темата откакто е в парламента.
Бившият депутат от БСП Георги Кадиев пък разказа в социалните мрежи как бъдещият шеф на комисията по досиета в едно телевизионно участие не се посвенил да бръкне дълбоко в личния му живот като така, между другото, докато разказвал за болестта на кмета Йорданка Фандъкова, вметнал, че от същото е починала и майката на Кадиев.
Как стигна до тук
И ако това може да мине за лошо възпитание и изпускане на нервите, "анализаторските" качества на Тодоров и политическата му кариера не изглеждат много по-чистоплътно. Преди да стане депутат той се изявяваше като "политолог" и автор на книги с конспиративни теории. Първо беше активист на СДС по времето, когато лидер на партията беше Иван Костов, след което написа две книги срещу него.
По време на управлението на Пламен Орешарски през 2013 г. Тодоров издаде книгата "Шайка - Бойко, Росен, Цецо и другите", в чиято анотация пише, че "Шайката ГЕРБ е най-мрачната част от голямата измама, известна като "български преход". Книгата беше издадена от "Милениум", чийто собственик Недялко Недялков притежава и кафявия сайт "Пик". По това време негов патрон беше Делян Пеевски, депутат от ДПС, част от управлението заедно с БСП.
След спечелването на парламентарните избори от ГЕРБ през 2014 г. изненадващо и противно на мнението си, че "ГЕРБ е шайка" Тодоров започна да се изявява като лектор на партийни семинари на партията на Борисов и още по-изненадващо беше поставен в една от софийските й листи, откъдето стана депутат на последния вот.
Големият въпрос е какво ще се случи с комисията по досиетата предвид чувствителната информация, с която тя борави, ако Антон Тодоров я оглави, и дали тя няма да стане източник на скандали. Както и дали няма да се използва за политически цели, разчистване на сметки с опоненти или за целта - ако Тодоров реши да е "жесток с враговете си".
Разнобой на Тристанката заради забавените заплати. Премахването на добавката за прослужено време от възнагражденията не беше обсъдено на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). Причината е неспазена процедура.
Ще трябва да отпадне, тъй като не е гледано на комисия. Вината е изцяло в секретариата, обяви вицепремиерът Валери Симеонов.
В тристранния съвет се разглеждат промените, които трябва да ограничат случаите на неплащането на заплати. Бизнесът възрази срещу подготвените промени, но вицепремиерът Валери Симеонов смята, че е необходима по-голяма строгост на закона.
Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал обяви, че неизплатените заплати са 30 милиона лева годишно на фона на изплащани 30 милиарда и с промените ще се накажат всички заради единици от бизнеса.
Тенденцията е към намаляване, а не към увеличаване на тези отрицателни явления, заяви той
Според работодателите, ако фирмите с дълговете не участват в обществени поръчки, ще пострадат работниците.
Ако работникът съзнава, че участието в тази обществена поръчка, което се забранява, е единствената възможност да му се платят възнагражденията и е съгласен работодателят да бъде допуснат до изпълнението, тогава кой има интерес да спре същия този работодател?, попитаха те.
Вицепремиерът Валери Симеонов не се съгласи, че проблемът е маловажен и попита: "Как бихте обяснили на един-единствен човек, който не си е получил заплатата, а той трябва да храни деца и така нататък и да чака да минат две години, за да си получи примерно възнаграждение за два-три месеца? Той просто е заминал. Умрял е от глад".
Вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партаниодис поясни колко души са засегнати: "През призмата на миналната работна заплата става дума за 60 000 души в рамките на годината".
ЦИК си търси нов офис, оглежда партийни централи. ЦИК е в процес на активно търсене на нова сграда или офиси, където да се настани, научи „Монитор". Преместването на комисията се налага заради ремонта на бившия Партиен дом, в който тя се помещава сега. Вече са минали огледите на два обекта, предложени от МРРБ и областната управа на София. Става дума за сградата на „Раковски" 134, където към момента се намира и централата на СДС, както и за сградата на „Врабча" 23, където пък офиси имат АБВ, НАП и Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол.
На ЦИК са предложени още няколко имота, за които огледи обаче тепърва предстоят. Единият е сградата на „Военното издателство" към МО на улица „Иван Вазов" 12, която е паметник на културата. Има и вариант за бившето иранско посолство, което обаче има нужда от сериозен ремонт. Всъщност с писмо до ЦИК от регионалното ведомство предлагат близо 10 имота, сред които дори е и военното НДК, където преди няколко дни се премести районният съд.
От ЦИК заявиха пред „Монитор", че едва когато приключат всички огледи, темата ще бъде дискутирана и ще се вземе решение коя сграда е подходяща за нуждите им. Именно затова и няма яснота кога точно ще се осъществи самото преместване, още повече че това зависи и от волята на други институции, които също трябва да дадат становища. Сред тях са външно министерство заради документацията, която идва по изборите, както и МВР заради сигурността на сградата. От значение е и кога ще приключи ремонтът, който тече в бившия Партиен дом, където трябва в бъдеще да се преместят пленарните заседанията на парламента.
От областната управа на София, която е собственик на част от имотите, не са уточнили пред ЦИК дали, ако изберат една от двете сгради - на СДС или на АБВ, ще трябва да делят офиси с тях и пък дали дотогава те ще се изнесат. След плачевния резултат на парламентарните избори двете партии вече не отговарят на законовите условия да ползват помещения на държавата срещу тънък наем. Нито една от тях не предприе стъпки по изнасяне след изпратените им уведомителни писма, а срокът да върнат ключовете от централите си изтече в средата на юли. Областният управител на София-град Николай Пехлованов тогава се зарече, че ще бъдат издадени заповеди за изземване, без обаче да се ангажира със срок.
"Помещенията на улица "Г.С. Раковски" 134 и улица "Врабча" 23 са в процедура за освобождаване от настоящите наематели. Сградният фонд, който Областна администрация на област София управлява, е изключително ограничен, а за помещенията на улица "Г. С. Раковски" 134 има постъпили голям брой искания за настаняване, решението предстои да бъде взето. Офисите на улица "Врабча" 23 са отредени за ползване от НАП след тяхното освобождаване", отговориха междувременно на запитване на „Монитор" от областната управа.
Междувременно стана ясно, че ЦИК ще покани евроексперти и наблюдатели, които да присъстват на симулациите за е-вота. Става дума за представители на Бюрото по демократичните институти и правата на човека на ОССЕ, както и такива от Международния институт за демокрация и електорална подкрепа (IDEA). Провеждането на симулациите е част от общ проект между Агенцията за електронно управление (ДАЕУ) и ЦИК, с който трябва да се направят и предварителни проучвания за видовете електронно гласуване по света. Това ще струва на държавата само 9600 лв., като вече има избрана и фирма изпълнител. Както „Монитор" вече писа, освен анализ на видовете е-вот по света, от фирмата ще трябва да направят и препоръки кои от тях са приложими на родна територия, както и препоръки как трябва да изглежда нашата система за електронно гласуване. Анализът трябва да е готов до 15 октомври, а симулациите за е-вота трябва да се проведат до 15 ноември. Успоредно с това от ЦИК възнамеряват да поискат и да заложат в бюджета си за 2018 година парите, нужни за покупка на машини за гласуване за всички секции в страната, като става дума за около 50 млн. лв. На последните парламентарни избори през март машинното гласуване се провали, тъй като не се намери фирма, която да осигури устройства за всички над 12 000 секции. Следващите избори, на които трябва да се проведе е-вот, са евродепутатските през 2019 година.
"ЕМКО" дължи 3,6 млн. лева на МО. Близо 3,6 млн. лева без ДДС дължи оръжейната фирма „ЕМКО" на министерството на отбраната. Това съобщиха от военно ведомство на запитване на „Монитор". Оръжейната фирма „ЕМКО" е собственост на скандално известния бизнесмен и авер на забегналия в чужбина ексбанкер Цветан Василе - Емилиян Гебрев.
Дългът е само за един месец - от 1-ви до 31-ви юли 2017 година. Сумата е за направените разходи от военните формирования за съхранение и обслужване на закупените от дружеството, но не извозени боеприпаси, пишат от МО.
Преди ден икономическият министър Емил Караниколов заяви, че военното ведомство е помогнало на „ЕМКО", предоставяйки му оръжейни складове, за да реализира продукцията си. Компанията обаче не плащала задълженията си. В момента „ЕМКО" е с отнет лиценз за износ и внос за срок от шест месеца, заради нарушения. Чака се докладът на МВР и служба КОС, дали те са отстранени и евентуално лицензът да бъде върнат. За да стане това обаче е нужно да се свика заседание на междуведомствения съвет по отбранителна индустрия. Вчера министър Караниколов увери, че е готов да свика и извънредно заседание на въпросния съвет.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |