Премиерът Бойко Борисов допуска държавата да изкупи бизнеса на ЧЕЗ Груп в България. Това стана ясно от проведен разговор на българския премиер късно снощи с чешкия му колега Андрей Бабиш.
Премиерът Бойко Борисов допуска държавата да изкупи бизнеса на ЧЕЗ Груп в България. Това стана ясно от проведен разговор на българския премиер късно снощи с чешкия му колега Андрей Бабиш.
Според разпространената от пресслужбата на Министерския съвет информация, Бойко Борисов е помолил чешкия си колега за съдействие за осъществяване на разговори с ръководството на ЧЕЗ Груп в случай, че българската държава реши да предприеме действия за закупуване на дейността на електроразпределителното дружество в страната ни. От своя страна чешкият премиер е обърнал внимание на това, че договори вече са били подписани между ЧЕЗ Груп и Инерком.
Според пресслужбата на правителството, премиерите Борисов и Бабиш отново са обсъдили късно снощи в телефонен разговор темата за сделката за продажба на активите на дружество ЧЕЗ Груп в България. В този разговор българският министър-председател е поискал допълнителни разяснения за позицията на чешкото правителство.
Андрей Бабиш посочил, че след изразените от медиите в Чехия съмнения по отношение на компанията купувач, е поискал да бъдат представени доказателства, които да разсеят притесненията около сделката. В тази връзка Надзорният съвет на ЧЕЗ Груп е изискал от Съвета на директорите на дружеството информация за Инерком. Съветът на директорите е потвърдил пред НС, че е извършил множество проверки на потенциалния купувач и източниците му на финансиране и те не са показали проблеми за осъществяване на продажбата, и ръководството на ЧЕЗ поддържа тази позиция, информира чешкият премиер.
Борисов е посочил, че е поискал първия телефонен разговор заради значимостта на електроенергийното дружество за България и начина за провеждане на преговорите по неговата продажба, което е предизвикало много въпроси. Той каза, че обменените мнения с премиера Бабиш във вторник, както и изнесената от чешки и български медии информация за източниците на финансиране на купувача, са подхранили съмненията му, че сделката е проблемна.
Правителствените ръководители на двете страни са заявили, че нямат и не са имали каквато и да е връзка със сделката или дружеството купувач, решенията за които са взети от Съвета на директорите на ЧЕЗ Груп. Двамата бяха категорични, че са дали публичност на съмненията си за неспазване на добрите практики при осъществяване на сделката и потвърдиха, че ще следят внимателно за довеждане до край на проверките от компетентните органи на двете държави.
Обратът е настъпил най-вероятно, след като в чешкия сайт на вестник „Лидове новини", който се свързва с чешкия милиардер и в момента премиер Андрей Бабиш, бяха публикувани секретни материали от сделката, вкл. и схемата за финансиране на сделката, от които става ясно, че се разчита на офшорна фирма, както и на две български банки - Уникредит Булбанк и Първа инвестиционна банка, а гаранция ще даде държавната Българска банка за развитие.
Същият документ, според Медиапул, е внесен от Борисов в деловодството на Народното събрание. Пресслужбата на Министерския съвет твърдеше, че той е изпратен на Борисов от чешкия премиер, което беше отречено от Андрей Бабиш. След това беше уточнено, че въпросната справка за финансирането на сделката е получен от чешкия заместник-министър на финансите Ондрей Ланда, който е член на Надзорния съвет на ЧЕЗ Груп. И това е станало след като Борисов е разговарял по телефона с Андрей Бабиш във вторник.
Днес на среща при премиера, собственичката на Инерком България Гинка Върбакова е изразила готовност да прехвърли на държавата договора за покупката на ЧЕЗ България, ако продавачът се съгласи и заради това ще замине за Прага да преговаря с продавача ЧЕЗ Груп.
Според министъра на финансите Владислав Горанов, който е присъствал на срещата, държавата има финансовия ресурс да изкупи бизнеса на ЧЕЗ в България. „За да се случи това обаче, трябва да се съгласи и продавача и това е задачата на Върбакова", съобщи Горанов на брифинг в Министерския съвет, на който участваха Гинка Върбакова и Томислав Дончев, вицепремиерът, който наблюдава енергетиката.
Горанов уточни, че разговорите са на „твърде предварителен етап". По неговите думи правителството е заявило ясно воля, че искаме да участва в тази сделка по един или по друг начин. „Ако чешката страна се съгласи, продавачите се съгласят, държавата има възможността през една или друга форма, било през средства от бюджета, било чрез частно придобиване, в смисъл през някоя от енергийните компании, да влезе в подобна сделка", обясни финасовият министър.
След обед на съвместно заседание на парламентарните комисии по енергетика и за наблюдение на специалните служби ще бъдат изслушани купувачът на ЧЕЗ Гинка Върбакова, както и всички регулаторни и контролни органи, които могат да се произнесат по сделката, като ДАНС, Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), Комисията на финансов надзор (КФН) и Комисията за енрегийно водно регулиране (КЕВР).
От пресцентъра на БСП съобщиха, че лидерът на партията Корнелия Нинова се срещнала с чешкия посланик у нас Душан Щраух. Тя му е предала писмо с въпроси към чешкото правителство за продажбата на ЧЕЗ България. Пред медиите посланикът е отказал коментар по същество. По думите му обаче ЧЕЗ са работили добре в България.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |