Ако Народното събрание даде мандат, процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ „Белене" може да стартира до края на годината. Това каза пред журналисти в руския гр. Сочи министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Там тя участва в международния форум „Атомекспо", съобщи пресцентърът на Министерството на енергетиката.
Министър Петкова припомни, че стремежът на правителството е да реализира по възможно най-добрия начин активите по проекта. В него вече са вложени 3 млрд. лв. - средства на българските данъкоплатци, платеното е и е доставено оборудване, проектът е нотифициран от Европейската комисия, а площадката е лицензирана. По нейните думи, това дава предимство за реализация на проекта в сравнение с други подобни проекти в региона.
"Целта ни е той да се осъществи на пазарен принцип, без предоставяне на държавни гаранции и без договори за дългосрочно изкупуване на произведената енергия. Докладът за оползотворяване на активите на АЕЦ „Белене", който Народното събрание възложи на Министерството на енергетиката, ще бъде окончателно готов до дни и внесен в парламента", каза още енергийният министър. Тя допълни, че правителството се стреми да използва всички предимства по проекта, така че да намери стратегически инвеститор с цел максимална защита на националните интереси.
Това е десетото юбилейно издания на престижния ядрен форум и изложба „АТОМЕКСПО", който ще се проведе от 14 до 16 май 2018 г. Тази година мотото на форума е „Глобалното портньорство - общ успех".
В приветственото си слово генералният директор на руската корпорация „Росатом" Алексей Лихачов отбеляза, че на събитието присъстват около 3000 делегати от 68 страни. „Сигурен съм, че заедно ще построим чиста, екологично привлекателна и икономически изгодна енергетика за нашата планета", заяви Лихачов.
Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия Юкия Амано отбеляза, че АЕЦ е една от безгълеродните технологии за производство на електроенергия и без развитието на атомната енергия е трудно да се постигнат целите по намаляване на СО2. Амано подчерта, че МААЕ изключително цени сътрудничеството с „Росатом". „Руската корпорацията е един от най-големите играчи в ядрената енергетика. В над 30 държаави, които посещавам, виждам как „Росатом" развива дейност - атомни централи, ускорители, изследователски реактори, циклотрони и т.н. Затова и този форум е глобално партньорство на общите успехи", каза още Амано.
В поздравителния си адрес генералният директор на Световната ядрена асоциация Агнета Ризинг изтъкна, че за 5 години в света към мрежата са свързани 55 атомни реактора в 12 държави, като са били използвани 19 различни ядрени технологии. Ризинг заяви, че целта на Световната ядрена асоциация е до 2050 г. 25% от генерираната в света енергия да идва от АЕЦ. „Ако искаме да служим добре на своите държави и народи, на нашата планета, за благото на устойчивото развитие, за благото на борбата с климатичните промени, всички сме длъжни да работим заедно и да работим повече в посоката на ядрената енергетика", зяви още Ризинг.
Тридневната бизнес програма на форума включва повече от 20 събития - пленарни и панелни дискусии, кръгли маси, презентации, в които ще участват като оворители и модератори повече от 200 експерти от цял свят.
Международният форум „АТОМЕКСПО" се провежда от 2009 г. насам по инициатива на „Росатом". В него участват лидери на ключови компании от световната ядрена промишленост и свързаните с тях индустрии, държавни структури, представители на международни и обществени организации. Общо 987 фирми и близо 40 000 души са участвали на форума през последните години. В рамките на различните издания на „АТОМЕКСПО" бяха организирани 141 кръгли маси и конференции, в които като ключови говорители са участвали 1116 експерти от цял свят. В рамките на предишните девет форума „АТОМЕКСПО" бяха подписани над 300 договори, споразумения и международни документи за сътрудничество и доставки в сферата на ядрената индустрия.
По-късно министърът на енергетиката Теменужка Петкова се срещна в Сочи с президента на френската компания „Фраматом" Бернард Фонтана. Представителите на фреската ядрена компания потвърдиха интереса си към сътрудничество с българската страна в сферата на ядрената енергетика. По думите на г-н Фонтана, за компанията е важно да продължи съвместната си работа с международни партньори, по-специално от Централна и Източна Европа. От началото на 2018-та година „Фраматом" е ядрената част на „Арева" и в нея са ангажирани над 2000 специалиста.
Министър Петкова запозна г-н Фонтана с развитието на проекта „Белене". „В момента търсим възможност за реализация на наличното оборудване по най-добрия начин, така че да защитим националния интерес. Разполагаме с платено и доставено оборудване по проекта, лицензирана площадка, проектът е нотифициран от Европейската комисия. „Българската страна би могла да участва в евентуалната реализация на проекта чрез наличните активи", каза министър Петкова.
Тя допълни, че българското правителство планира до края на годината да стартира процедура за избор на стратегически инвеститор. "Ще се радваме, ако компания като „Фраматом" участва в подобна процедура", каза Теменужка Петкова.
В отговор г-н Фонтана каза, че компанията „Фраматом" проявява интерес и следи развитието на проекта. „Това е добра възможност да засилим сътрудничеството си с друга европейска държава", подчерта президента на френскат акомпания "Фраматом".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |