Цената на природния газ в страната ще поскъпне от 1 юли, ако високите цени на суровия петрол на световните пазари се запазят Това ще повлияе и върху цените на тези продукти, които са свързани с цените на природния газ -топлинната енергия и високоефективната електрическа енергия, произвеждана от българските когенерации. Това каза пред журналисти в НДК председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ Иван Иванов по повод 16-процентното прогнозно повишение на цените на природен газ от 1 юли, заявено в петък от "Булгаргаз". Иван Иванов участва в срещата на председателите на комисиите по енергетика на националните парламенти в НДК, организирана по повод българското председателство на Съвета на ЕС.
Иванов обаче смята, че не е коректно месец преди официалните прогнози да се правят категорични прогнози. Освен това върху тези цени влияние не може да оказва нито КЕВР, нито българското правителството, защото природният газ идва на тези цени на границата на България и те се определят от доставчика - в случая "Газпром".
Председателят на КЕВР допълни, че заявените цени от "Булгаргаз" са само предварително известие, което компанията е дала на своя сайт. КЕВР ще изчака до 10 юни, когато "Булгаргаз" ще подаде официално заявление за цени, като през този месец внимателно ще се следи цената на суровия петрол и на природния газ на световните пазари и борси.
Иван Иванов смята, че сериозното увеличение на цената на суровия петрол е факт и това го чувстват всички български потребители на течни горива, защото по бензиностанциите са поскъпнали цените на дизела и бензина. Неговите изчисления показват, че прогнозата на "Булгаргаз" към момента е реална, защото с близо 20 на сто е поскъпнала цената на суровия петрол на международните пазари през последните два месеца.
Председателят на КЕВР се надява през следващия месец международните събития, които са предизвикали това повишаване, постепенно да отшумят визирайки кризата около ядреното споразумение с Иран и заканата на САЩ да излезе от споразумението и да наложи санкции на Техеран.
Около 8 евроцента е прогнозната цена към момента на киловатчас електроенергия след евентуалното построяване на АЕЦ "Белене". Това каза председателят на КЕВР по време на днешната среща на председателите на комисиите по енергетика на националните парламенти в НДК. Той уточни, че тази цена е два пъти повече, отколкото електроенергията, която се произвежда от възобновяеми енергийни източници в САЩ.
Иванов допълни, че инвестициите в проиpводството на ток от ядрените централи са много по-малко от инвестициите, които се правят в производството на електроенергия от възобновяеми източници. По думите му капацитетът на ядрените централи е намалял със 17 гигавата инсталирани мощности. Според него тази тенденция се дължи на същественото намаление на цените на технологиите за производство на енергия от възобновяеми източници.
Председателят на КЕВР даде за пример, че производството на 1 киловатчас енергия от фотоволтаичните централи в САЩ струва 5 американски цента, а при вятърните централи цената е 4 американски цента. Той добави, че около 46 на сто е намаляла цената на електроенергията, произведена от фотоволтаичните централи за последните две години в Германия.
Иван Иванов смята, че докато цената за производство на енергия от възобновяеми източници непрекъснато намалява, то цената на енергията, произведена от ядрени централи, постепенно се повишава.
Според него тези всички тези факти утвърждават убеждението, че ЕС е избрал правилната посока, поставяйки целта да бъде лидер в развитието и производството на енергия от възобновяеми енергийни източници.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |