Парното поскъпва с около 30% за година. Топлата вода и парното ще поскъпнат със 7% от 1 юли. Токът също ще поскъпне с по-голям процент от очакваното увеличение от средно под 2%, но все още конкретните числа не са определени. Това съобщи вчера председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Така само за година цената на парното и топлата вода ще се повиши с повече 30%. Последното драстично повишение бе през април 2017 г., когато топлото поскъпна средно с 22%. Както и преди, така и сега причина за това са новите цени на природния газ. След вчерашното открито обсъждане в КЕВР стана ясно, че увеличението на горивото ще бъде с 10.81%.
Първоначално държавната "Булгаргаз" поиска от КЕВР увеличение с 18% и мотивира искането си с очакваните по-високи цени на алтернативните горива на световните пазари - мазута и газьола. Според регулатора обаче няма основание за това. Експерти на комисията решиха, че дружеството има надвзет приход от 13 млн. лв. за предходен период и сега той трябва да се компенсира. "Надвзетите приходи, на базата на които регулаторът не одобри искането на "Булгаргаз" за новите цени на газа от 1 юли, са само на хартия", възмути се шефът на "Булгаргаз" Николай Павлов. Той разясни, че те се получават от заявени от клиенти количества, които обаче не са ползвани. Имало и друг проблем - само през второто тримесечие на тази година двата торови завода у нас, които са сред най-големите клиенти на компанията, са изпаднали във форсмажор заради аварии. Заради това те нямало да консумират 70 млн. куб. м природен газ на стойност 25 млн. лева и това щяло да доведе до нова финансова дупка за монополния държавен доставчик.
"Ако се натрупат няколко тримесечия, при които КЕВР намалява исканата цена с тези "кухи надвзети приходи", ще бъде застрашена финансовата сигурност на дружеството и изпълнението на лицензионните задължения. При положение че комисията не промени становището си, "Булгаргаз" ще продава природния газ с 30 лева по-евтино спрямо цената на закупуване", изтъкна Николай Павлов. Това не е първият случай, при който КЕВР орязва искането на "Булгаргаз". В края на март например от компанията заплашиха със съд регулатора, тъй като поискаха увеличение от 4.85%, но впоследствие получиха 2.6% от 1 април.
"Това е минималното повишение, което ние определяме въз основа на твърде високите цени на суровия петрол и на петролните деривати на международния пазар. Цени, върху които нито "Булгаргаз", нито правителството на България могат да влияят. Финалното решение, което ще вземем на 29 юни, е да бъде предложената цена или много близка до нея. Естествено всяко повишение на природния газ по необходимост води до промяна на цената на топлинната енергия и в значително по-малка степен на цената на електрическата енергия", коментира Иванов. По закон при промяна на цената на природния газ с над 5% се преизчислява и цената на парното и топлата вода.
Председателят на КЕВР заяви, че комисията внимателно следи котировките на петрола. "Имаше коментари, че следващото тримесечие ще има драстичен скок в цената на газа. Комисията ще защити обществения интерес, мислим да не се стига до сериозно увеличение на цената на топлинната енергия в началото на новия отоплителен сезон. Сегашното по-малко увеличение на цената на газа няма да доведе до шоково поскъпване след 3 месеца", увери Иванов.
Той не се ангажира с коментар с колко ще поскъпне токът. Първоначалните разчети на регулатора показват, че средното увеличение за бита ще бъде с около 2%. Сметките обаче са правени в условия, при които цената на газа не се променя, т.е. поскъпването за тока ще бъде по-голямо от първоначално предвиденото.
Парадоксът е, че след известно поскъпване на петрола на международните пазари през май последва успокояване на цените, а в последните дни те тръгнаха надолу заради споразумението на основните производители да увеличат дневния добив. По традиция обаче вдигането на международните цени се отразява почти незабавно и на вътрешните цени на горивата у нас, докато поевтиняването се отчита с огромно закъснение.
Окончателното решение за новите цени на газа ще бъде взето от КЕВР на 29 юни. Каквото и да бъде то обаче, отоплението на газ остава най-евтиният вариант на фона на останалите горива. Цените на тока, парното и топлата вода ще станат ясни на 1 юли, като решението на комисията ще влезе в сила още същия ден.
Фирма осъди прокуратурата за над 800 хил. лв. Фирма, чиито документи и компютри са били иззети при акция "Октопод" на МВР през 2010 г., е осъдила прокуратурата за над 800 хил. лв., съобщи lex.bg. При въпросната операция - гордостта на ГЕРБ в първия му мандат - бяха арестувани бившата барета Алексей Петров и негови близки. Разследващите твърдяха, че през фирмата "Голд Лизинг" са изпирани пари.
През февруари 2010 г. от офисите й са иззети компютри и доказателства в 63 чувала. Те не са върнати, въпреки че фирмата многократно ги е искала, а дело във връзка с тях така и не е образувано. Сред иззетите документи има изпълнителни листове срещу неизрядни длъжници. Дружеството не можело да събира вноските по дадените на лизинг автомобили и започнало да губи клиенти. В крайна сметка е заличено от Търговския регистър, като преди това са отписани активи за над 1.6 млн. лв. заради вземания, които не могат да се съберат.
На първа инстанция Софийският градски съд е отхвърлил претенциите на фирмата за обезщетение от 1.6 млн. лв., като един от аргументите е, че по иззетите оригинали на изпълнителни листове за дела на 802 хил. лв. е можело да се извадят дубликати. Иначе и първата инстанция приема, че прокуратурата е бездействала, като дори не е посочила причина за задържане на документите.
Втората инстанция обаче намира пряка връзка между действията на разследващите и загубите, понесени от фирмата. "Заради неправомерното задържане от прокурори на оригиналите на различни документи, вкл. и оригиналите на изпълнителните листове, се е стигнало до фактическа (а и правна) невъзможност тези вземания да бъдат събрани. Ищецът не би могъл да пристъпи и към процедура по издаване дубликат на изпълнителния лист, защото той нито е изгубен, нито е унищожен, а единственият оригинал на листа се е намирал в чужда фактическа власт, пише в решението.
Прецедент
Според адвокат Михаил Екимджиев това решение е прецедент. "Казусът визира хипотеза, която за съжаление често се повтаря през последните години - в контекста на наказателно дело се изземат и години наред се задържат без ясно основание и без разумно оправдание документи и компютри, принадлежащи на юридическо лице. Това буквално икономически го съсипва. Въпреки тази очевидност до момента съдилищата не "виждаха" причинно-следствена връзка между наказателния процес, воден срещу конкретни физически лица, и преките вреди на косвените жертви", заяви той пред lex.bg.
Бойко Борисов разпореди изтеглянето на Закона за автомобилната камара. Без да подозира днес премиерът Бойко Борисов сам се въвлече в конфликта между големите и малките автомобилни превозвачи, докато изпълняваше обичайната си роля на човека, от когото всичко зависи, включително и да нарежда на депутатите.
За да предотврати протеста на автобусните превозвачи, които заплашиха да дефилират с автобуси из столицата и големите градове, докато не бъде изтеглен проектозаконът за създаване на автомобилна камара, Борисов обяви, че е наредил на вносителите да изтеглят проекта. Малко след това, другата група превозвачи, които подкрепят създаването на нова браншова организация, обявиха на пресконференция, че ще проведат мащабен национален протест с 3000 камиона на 4 юли, ако законопроектът бъде оттеглен. Защитниците на проекта определиха протестиращите като "рекетьори", които изнудват властите и цялото общество, но всъщност представляват под един процент от транспортния бранш.
При премиера
Сутринта преди започването на протеста на автобусните превозвачи срещу законопроекта Борисов се срещна с представители на протестиращите в София, а след срещата обяви: "Разпоредил съм на Станислав Иванов да изтегли закона за Автомобилната камара". Станислав Иванов е депутат от ГЕРБ и зам.-председател на транспортната комисия в парламента, който е пръв в списъка на вносителите на проекта. Останалите 11 вносители са също членове на транспортната комисия от управляващите -ГЕРБ и "Обединени патриоти", както и 1 депутат от "Воля", който миналата седмица оттегли подписа си под законопроекта.
Проектозаконът за създаване на Българска автомобилна камара изправи едни срещу други големите и малките компании на пазара. Той предвижда задължително членство в камарата на всички дружества - автомобилни превозвачи, като тя ще получи правомощия да извършва дейности, които в момента изпълнява държавата - да издава лицензи, да осъществява контрол върху целия бизнес и т.н.
По-малките превозвачи на пазара определиха текстовете като лобистки и видяха опит да се ограничи конкуренцията на пазара. Те протестираха символично на 14 юни и насрочиха следващия си протест за днес. След около 40-минутната среща при премиера превозвачите обаче обявиха, че прекратяват протестните си действия.
Договорките на премиера
"Сега разбирам, че има детайли, които притесняват бранша и най-малко бих ги приел", каза още Бойко Борисов, като по думите му целта на законопроекта била само една - браншът на превозвачите да се самоконтролира по примера на строителния. "Направете така, че контролът да е 100% ефективен, без да има лобистка линия, по която да ни упрекват", каза още той.
Борисов заяви, че се е договорил "с колегите, в спокойна обстановка някои от правилните неща дали със закон или със сега действащите закони, наредби, да се поправят. Сивият сектор трява да се извади от ситуацията. Предстои пакет номер 2, изключително важен за целия бранш и там ни трябва единството на бранша. Секторът трябва да бъде успокоен и дисциплиниран". (Борисов има предвид, че в Брюксел предстои дискусията по новия пакет Мобилност2 за автобусния транспорт.)
Камарата на раздора
Основната концепция в спорния законопроект е Камарата да извършва дейности, които сега се осъществяват от министъра на транспорта и от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". Камарата ще разглежда заявленията за издаване на лиценз за автомобилен превозвач, тя ще издава, спира и отнема лицензи за осъществяване на дейност от автомобилни превозвачи, ще обявява кой отговаря на условията и кой е неспособен да ръководи транспортната дейност на автомобилен превозвач, ще осъществява контрол върху всички фирми в бранша дали спазват закона. Ще поддържа и Национален регистър на автомобилните превозвачи.
Едно от основните притеснения сред представителите на автомобилния бранш е, че лицензирането и контрола на превозвачите ще се извършва от преки конкуренти в бизнеса, като членството в нея ще е задължително условия за извършването на дейност.
"Кока-Кола ХБК" ще продава в България сръбската изворна вода "Роса". "Кока-Кола Хеленик ботълинг къмпани" вече продава изворна вода "Роса" и на българския пазар. Тя се бутилира в сръбския завод "Власинка", който стана собственост на компанията през пролетта на 2005 г. Новият продукт допълва фирменото портфолио и с изворна вода към досега предлаганата минерална с бранда "Банкя".
Във всички канали за търговия
Водата "Роса" е с ниско съдържание на натрий и е подходяща и за бебета и деца, както и за приготвяне на храната им. Тя ще се предлага в пластмасови бутилки от 0.5, 0.750 и 1.5 литра във всички канали за търговия, а също и в детски клубове и увеселителни паркове, уточниха за "Капитал" от "Кока-Кола Хеленик ботълинг къмпани". Водата ще се продава на цените, на които се продава и минералната "Банкя", която стана собственост на компанията през 2005. "Роса" обаче няма да присъства в хорека канала, защото там предложението на "Кока-Кола Хеленик ботълинг къмпани" е за "Банкя" в стъклени бутилки.
Продажбите на новия за българския пазар продукт ще бъдат подкрепени с телевизионна, външна и дигитална реклама, както и с комуникационни материали в търговските обекти.
Срещу 21.5 милиона евро
През пролетта на 2005 г. гръцката Coca-Cola Hellenic Bottling Company и американската Coca-Cola закупиха срещу 21.5 милиона евро втория по големина производител на бутилирана вода в Сърбия - компанията "Власинка", основана през 1998 г. и собственост дотогава на фирма "Симпо". Покупката включваше производствените съоръжения в Сурдулица (Югоизточна Сърбия), както и марката вода "Роса". Интерес към сръбската фабрика по това време проявиха и "Нестле" и "Данон".
Сделката бе част от експанзията на Coca-Cola Hellenic Bottling Company на пазара на негазирани безалкохолни напитки. Сега изворната вода "Роса" напуска пределите на Сърбия, като България е първият задграничен пазар за продажбите й.
Пазар за 750 млн. литра годишно
През 2017 консумацията на бутилирана вода в страната достига 750 млн. литра, като нараства ежегодно с 6-7% в обем през последните няколко години. Годишната консумация на глава от населението е 106 литра, с което България се доближава до Германия, Италия и Франция, посочи Жана Величкова, председател на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България.
"Минералната бутилирана вода е с около 50% дял , изворната е една трета, а трапезната - една шеста от пазара в обем. В топ 3 на компаниите при минералната вода са "Девин", "БК Горна баня" ("Горна баня" с червената точка) и "Кока Кола" ("Банкя"). "Девин" е лидер и при изворната вода с над 50% дял в обем. Като цяло предложенията при изворната вода са по-малко: освен "Девин" значими тук са "Нова трейд" ("Бачково"), "Балдаран" и "ТПК Михалково", уточни за "Капитал" Александър Екимов от Агенцията за маркетингови изследвания Global Data.
Сделки в сектора
В края на миналата година полският собственик на соковете Queens - Grupa Maspex, разшири бизнеса си в България, като придоби местната компания "Акварекс-В", която бутилира минералната вода "Велинград". Сделката бе през дъщерното дружество "Тимбарк България", което купи 99.84% от "Акварекс-В" срещу неоповестена сума. Продавач бе компанията "Столарски и синове", която е еднолична собственост на председателя на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ) Миролюб Столарски, чието семейство притежава и автобусната компания "Карат-С".
Продажбата на "Акварекс-В" бе поредната сделка в сектора на безалкохолните напитки. В началото на 2017 г. белгийската група Spadel плати 120 млн. евро на американския инвестиционен фонд Advent за бутилиращата компания "Девин" в една от знаковите за годината покупки. През юли м.г. пък чешката Karlovarské minerální vody (KMV) финализира придобиването на бутилиращата компания на Pepsi в България - "Куадрант бевъриджис", като цената на сделката също не беше оповестена.
Борчовете ни се удвоиха. Борчовете на българина се удвоиха през последните години. През 2017 г. средният дълг на човек у нас е бил над 900 лева. За сравнение, през 2015 г. сумата е била около 450 лв.
Това сочат данните на Евростат. Според тях единствено гърците изпитват по-големи затруднения от нас при погасяването на задълженията си.
Към края на миналата година всеки трети българин е имал неплатени сметки - просрочена ипотека, наем, ток, парно, лизинг и други. В южната ни съседка "на червено" са били 48% от хората. На трето и четвърто място са Кипър и Хърватия с по 26% кредитополучатели със забавени плащания по заеми.
През миналата година 1,8 млн. души са били в графа кредитополучатели. Забавените и необслужвани плащания в края на 2017 г., са били както следва: по потребителски заеми - над 800 млн. лв., а по ипотеки - близо 1 млрд. лв.
Бързите кредити са основен двигател за трупане на нови задължения и за лавинообразното затъване на потребителите. За съжаление тази тенденция ще продължи и през тази година, сочат прогнозите на Комитета за защита на потребителите. Причината за това е максимално улесненият достъп за гражданите, желаещи да получат пари назаем, чрез изключително агресивна реклама и готовността на кредитните институции да отпускат средства на лица с лоша кредитна история, коментира председателят Пейо Майорски.
Той уточни, че към организацията често се обръщат хора, взели пари, за да купят среден или дори евтин клас мобилен телефон, таблет, компютър или телевизор, които впоследствие при изплащането на кредита се оказват многократно по-скъпи. Дори по улиците все по-често ще попаднете на съобщения за отпускане на заеми до 5000 лв. на хора с лоша кредитна история.
Роботът София идва в София за Webit. Роботът София идва в България за първи път
за десетото юбилейно издание на Webit Festival. Очаква се над 6 000 души от 110 държави да присъстват на тазгодишния форум за иновации и предприемачество. Повече от 300 изявени лектори от цял свят ще коментират най-горещите теми, свързани с бъдещето. „110 различни държави кацат в София и виждат нашия град като дигитална столица. Във всяко едно направление ние показваме най-новите и критични иновации. Аз вярвам, че така помагаме за една по-успешна и щастлива България. България 4-0 на хората, които са образовани", каза организаторът и председател на Webit Foundation Пламен Русев. Умни градове, модерна инфраструктура, блокчейн, кибер сигурност, дигитално здравеопазване, медии и роботи - това ще бъдат само част от темите в 60-часовата програма.
Роботът София идва у нас вече като официален поданик на Саудитска Арабия. Гражданството й беше оформено през октомври 2017 г.
Хуманоидният робот може да имитира и разпознава човешки жестове и изражения на лицето. Също така може да отговаря на въпроси и да води разговори на предварително зададени теми - особено ако темата е "Ще превземат ли роботите хората?". Засега говори на английски, но прояви интерес да научи и руски.
Любопитният хуманоид, изработен от Hanson Robotics, дебютира публично през 2016 г. в шоуто South by Southwest. От тогава насам тя непрестанно привлича вниманието на медиите и периодично дава интервюта за пресата и някои от най-хитовите тв предавания. София е и все по-чест гост на престижни конференция по целия свят, като вече се е сдобила с няколко важни отличия на световни организации.
Мнозина си спомнят как през 2016 г. в отговор на въпрос дали иска да унищожи хората, тя отговори утвърдително. Реакцията ѝ тогава се счита за проява на „чувство" за хумор. Роботът не е програмиран да отговаря по един или друг начин, а има софтуер за машинно обучение, които позволява непрекъснато самоусъвършенстване.
„Бъдещето принадлежи на науката и на изкуствения интелект, който ще помогне за разрешаването на много проблеми. Аз самата съм продукт на научно-технологичния прогрес, подкрепям процесите на развитие на технологиите, които ще помогнат на света да се превърне в по-добро място. Заедно можем да решим много проблеми", казва хуманоидния робот.
Тя може да разпознава и да изразява емоции, да говори, да вижда, да се движи и да мисли независимо.
„София е комплекс от разнообразни технологии на различни нива", казва съоснователят на София и шеф на SingularityNET Бен Херцел. Той покрива тялото на робота с комбинация от синтетични и органични материали, които имитират човешката кожа. „За да се създаде визуална прилика и чувство за допир", казват разработчиците по проекта. В момента са произведени 13 копия на София, а в близко бъдеще се планира да започне масово производство на хуманоидни роботи, добава Херцел.
Роботите и другите технологии с изкуствен интелект не са опасни за хората. Те, напротив, ще бъдат включени в живота на хората и ще спомогнат за развитието на технологиите, смятат създателите на София.
"Хората се притесняват как ще взаимодействат помежду си хората и роботите. Ние сме склонни да мислим, че роботите ще бъдат интегрирани в човешката общност и ще се научат от уменията и взаимоотношенията между хората като допълват човешката общност, движейки се по оста на съвместното развитие и вазимното допълване" - казва Херцел.
"Бих казал, че роботите ще спасят човечеството от унищожение, и ще изразяват и ще се борят за повече любов, отколкото война. Ние трябва да научим роботите да обичат хората и да научим хората да се обичат роботите", добавят още те.
Камерите в очите на София, съчетани с компютърни алгоритми, й позволяват да вижда. Тя може да следва лицата, да поддържа контакт с очите и да разпознава индивиди. Тя е в състояние да обработва говор и да води разговори чрез подсистема за естествен език. Около януари 2018 г. София бе модернизирана с функционални крака и способност да ходи.
София е концептуално подобна на компютърната програма ELIZA, която беше един от първите опити за симулиране на човешки разговор. Софтуерът е програмиран да дава предварително написани отговори на конкретни въпроси или фрази, като например чатал. Тези реакции се използват, за да се създаде илюзията, че роботът е в състояние да разбере разговора включително отговорите на запасите на въпроси като "Вратата е отворена или затворена?" Информацията се споделя в облачна мрежа, която позволява вход и отговори анализирани с блокова технология.
Съэздателят й Дейвид Хенсън заяви, че в крайна сметка София ще бъде в състояние да служи в здравеопазването, обслужването на клиентите, терапията и образованието. Според Quartz експертите, които са прегледали кода на отворения код на робота, твърдят, че София е най-добре да бъде категоризирана като чат с лице. Много експерти в областта на ИП не одобряват надценената презентация на София. Бен Гоерцел, главен учен за компанията, създала София, признава, че "не е идеално" някой да мисли, че София има еквивалентна човешка интелигентност, но твърди, че представянето й носи нещо уникално за публиката: "Ако им покажа красива усмихнато лице на робота, тогава те получават усещането, че "AGI" (изкуствено общото разузнаване) наистина може да бъде наблизо и жизнеспособно ... Нито едно от това не е това, което бих нарекъл AGI, но нито е лесно да се работи".
Според Хансън често се преувеличава и "грубо заблуждава" за способността на София за съзнание.
Дамата робот е интервюирана по същия начин като човек, поразявайки разговорите с домакините. Някои отговори са безсмислени, докато други са впечатлили интервюиращите като Чарли Роуз от 60 минути. В репортаж за CNBC, когато интервюиращият изрази загриженост за поведението на робота, София се пошегува, че "четеше прекалено много Елон Мускус и гледаше прекалено много холивудски филми".
На 11 октомври 2017 г. София бе представена на ООН с кратък разговор със заместник-генералния секретар на организацията Амин Дж. Мохамед.
Псевдоеколози искат 2,5 млрд за „Корал", полицията ги разследва за вандалщина. Жалба срещу испанската фирма „Ибердрола", собственик на терена над плажа „Корал", който доскоро окупираха незаконно, пуснаха псевдоеколози. В нея те искат от Комисията за личните данни да глоби дружеството с 4% от оборота й или иначе казано с 1,25 млрд. евро (2,5 млрд. лева), като посочената причина е, че световният концерн дръзнал да сложи видеонаблюдение в имота си.
Сигналът е от сдружението „Да запазим Корал", в което безметежно съжителстват активисти на „Зелените", олигархичната партия „Да(й), България" и представящият се за главен редактор на сайта бухалка „Бивол" - Атанас Чобанов, живеещ на гърба на френската хазна и обвиняем за клевета. Искането им до Комисията за лични данни е повече от абсурдно предвид факта, че дружеството чинно е оградило само тази част над плажа, която е негова. И също толкова чинно е сложило предупредителни надписи, че всеки, който прескочи оградата, ще бъде заснеман и предаван на полицията - нещо, за което е изцяло в правото си. Актът по прескачане на оградата сам по себе си е нарушение на закона, но това изобщо не притеснява жалващите се, които правят излизащ извън рамките на всякаква логика нагъл опит да изкарат себе си жертви, а „Ибердрола" нарушител.
Войната между псевдоеколозите и испанската фирма датира от тази пролет, след като концернът най-сетне изпълни исканията на община Царево и огради терена над плажната ивица „Корал". До това се стигна след поредица от актове, наложени й от местните власти за безстопанственост. Причината - в продължение на години т.нар. еколози окупираха нелегално терена й, като правеха незаконен къмпинг, крадяха вода от съседните имоти и трупаха огромни количества боклуци, които общината трябваше да извозва. В момента, в който най-сетне влезе в ролята си на собственик на терена и издигна ограда, обаче „Ибердрола" се озова под ударите на псевдоеколозите, свикнали всяка година безплатно да карат лятото си в незаконно разположени на имота му каравани. Поредицата от техни протести, както и воплите за въпросното видеонаблюдение пък чинно бяха публикувани от медиите от Фабриката за фалшиви новини на олигархията - „Клуб З", „Дневник" и „Медиапул".
В същото време, данните на местното РПУ-Царево показват, че докато се жалват до Комисията за личните данни, нелегалните къмпингари постоянно се опитват да рушат оградата, като набезите са брутални и продължават вече цял месец. От началото на сезона до момента в полицията са подадени общо 4 жалби. По тях се води разследване срещу неизвестен извършител. "Жалбите са подадени от охранителната фирма VTA, която е сключила договор за охрана на частния имот. Касае се за идентични жалби, подадени в различно време. Последният сигнал е от 21 юни за това, че е разрушава част от оградата в протежение на 50 метра.
Проверката на място установи, че действително са унищожени дървени колове и метални елементи, които са били срязани. Работим по случая и издирваме извършителите", съобщи шефът на РПУ-Царево Красимир Киров.
"Идват нощем по тъмно, режат мрежата и чупят коловете. После испанската компания наема фирма, която изгражда отново оградата. След няколко дни къмпингарите пак я събарят, а собствениците пак я вдигат и така до безкрай. Това е голяма наглост, всички сме възмутени", коментираха местни жители.
Съгласно договора за охрана, VTA са осигурили денонощно гардове, които обикалят и патрулират, но до момента не са успели да засекат злосторниците в акция. От няколко дни гардовете са поставили и табели, с които предупреждават че обектът се охранява и с видеокамери. Това обаче отново не стряска неканените гости. Пришълците дори са се наговорили и в момента засипват с писма полицията, в които изпращат свои снимки тип "селфи" и кратък текст, с който информират МВР, че камерите няма да ги спрат. Известията накратко гласят: "Ето ме, това са ми трите имена, аз съм на снимката. Днес съм на Корал, утре също ще бъда и другата седмица също. Ако получите снимка от охранителните камери - да знаете кой съм".
Сред хората, писали на полицията, е и лицето, подписало се като Евгений Дайнов. Засега не е ясно дали става въпрос за едноименния политолог, който иначе е приближен именно до тези кръгове.
Викат социалните при 130 отсъствия на детето. При повече от 130 часа отсъствия по уважителни и неуважителни причини (извинени и неизвинени отсъствия) на едно дете ще бъдат викани социалните служби. Това обясниха от Министерството на образованието и науката.
Когато директорът на едно училище забележи, че негов ученик отсъства повече от 130 часа, той трябва да изпрати сигнал с имената и броя на отсъствията на детето до началника на Регионалното управление на образованието. Той от своя страна трябва да предаде информацията до социалните служби. От което ще последва проверка от тяхна страна защо детето не е посещавало училище, да се провери дали е в риск и да му се помогне, за да може да бъде обхванато от самото начало и да продължи образованието си, без да губи годината.
По същия начин се процедира, ако детето направи повече от 40 неизвинени отсъствия. При повече от 15 отсъствия по неуважителни причини един ученик ще бъде преместен в друга паралелка в същото училището. Ако той обаче продължава да пропуска часове и да трупа отсъствия, директорът отново е длъжен да уведоми регионалното управление и социалните служби.
Тези мерки обхващат и децата от предучилищните групи. Когато едно хлапе не е посещавало детска градина повече от 24 дни по неуважителни причини, то директорите трябва да уведомят органите, за да последва проверка от страна на социалните служби дали детето е в риск от отпадане.
Целта на проверките не е децата да бъдат изземани от родителите им, а да се върне в системата на образованието.При подаване на сигнал за голям брой неизвинени отсъствия отдел „Закрила на детето" регистрира сигнал за дете в риск и стартира социално проучване на семейната и социална среда, обясниха за "Монитор" от Агенцията за социално подпомагане. След това се осъществява социално-консултативна работа с родителите и семейството, като при необходимост се предприемат мерки за закрила, съгласно Закона за закрила на детето. Детето и родителите могат да бъдат насочени към подходящи социални услуги като работа със специалисти. При отказ за сътрудничество от страна на родител или настойник се издава предписание за осигуряване правото на образование.
Спрямо Наредбата за приобщаващо образование има няколко възможности отсъствията на един ученик да бъдат приети като уважителни (извинени). Това е така, когато представи медицинска бележка или участва в извънкласните дейности като състезания, конкурси, олимпиади, фестивали, концерти и също достави документ за това. Един ученик има право да извини и до 3 учебни дни с молба до класния ръководител или до 7 с разрешението на директора.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |