Омбудсманът Мая Манолова дава на прокурор решението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за увеличаване на цените на тока и парното от 1 юли, съобщиха от офиса на застъпника на обществените интереси.
Днес тя се срещна със заместник-главния прокурор и ръководител на Върховна административната прокуратура Ася Петрова, за да депозира искането си за прокурорско разследване.
Средното поскъпване на електрическата енергия за потребителите е с 2,03%, а на топлинната енергия - със 7,33 на сто. Това се дължи на по-високите цени на природния газ с 10,81%, според аргументите за решението на КЕВР. От регулатора уточняват, че от „Булгаргаз" са поискали повишаване на цената на природния газ с 18 на сто. За битовите потребители обаче цената на синьото гориво нараства с 6,5 на сто.
Няма как цената на природния газ да се повишава двуцифрено, а цените на парното, топлата вода и тока да не се променят, след като цената на природния газ е обвързана с котировките на международните пазари на петрола и курса на долара.
Според окончателните разчети на КЕВР, от 1 юли абонатите на ЧЕЗ (Централна Севрена и Западна Българияа) ще плащат с 1,75% повече за ток, на ЕВН (Централна Южна и Югоизточна България) - с 1,8% повече, а на Енерго-про (Североизточна България) - с 2,8 на сто.
Цената на топлоенелргията в София се увеличава с близо 7,5%, в Пловдив поскъпването ще е най-слабо - с по-малко от процент, а в Бургас най-много - с над 17 на сто.
Заради поскъпването на тока и парното, от БСП поискаха оставката на председателя на КЕВР Иван Иванов с аргумента, че „не може в рамките на една година токът и парното да поскъпнат с 24% и да не се възмущаваме". Иванов защити решението на регулатова, като каза, че „Комисията не може да определи цената на един енергоносител, който е вносна суровина за страната и идва с тази цена на входа на Република България, и от който зависят други цени".
В защита на Иван Иванов се обявиха 7-те най-големи частни компании от енергийния сектор. В писмо до медиите те подкрепиха КЕВР и нейния председател. От "AES България", асоциация "Хидроенергия", Българска фотоволтаична асоциация, "EVN България", Енерго-про, "КонтурГлобал Марица-изток 3" и "ЧЕЗ груп България" отбелязват, че комисията е независима, а членовете й са професионалисти.
Компаниите посочват, че са против политическа намеса в приеманите решения. "Вярваме, че независимостта и експертността на КЕВР следва да бъдат запазени като гаранция за регулиране на структуроопределящия енергиен отрасъл в съответствие с българското и европейското право", се казва в позицията на седемте компании.
В защита на КЕВР и неговия председател се обявиха и четирите национално представителни работодателски организации - БСК, АИКБ, КРИБ и БТПП. "Под ръководство на Иванов през последните 3 години КЕВР заслужи уважението на бизнеса като независим регулатор, който защитава интересите на всички потребители - и битови, и индустриални", пише в позицията на работодателите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |