Снимка: БГНЕС
Лошите новини са, че поевтиняването на петрола, се отразява по-бавно от търговците на горива на дребно. И последните могат търпеливо да поизчакат да видят, дали спадът на петрола е траен, или само временно явление.
Вижте още: Прогнози вещаят цена на бензина от 3.22 лева за литър
Другата добра новина е, че щатският президент иска евтин петрол, защото поскъпването на горивата в страната му – с 16% от началото на годината, прави избирателите му особено недоволни. А Тръмп знае, че малките неща, са тези които „обръщат колата“. И сред тях определено са скъпите горива. Американците са свикнали на по-евтин бензин от европейците, защото върху горивата там, не се налагат отежняващите мита и акцизи, подобно на Европа.
Ето защо, президента на САЩ прави всичко по силите си, за да неутрализира поскъпването на петрола, към което цената на горивата в САЩ са изключително чувствителни. Това включва – туитове, молби към Саудитска Арабия, заплахи и какво ли още не...
Как изглежда техническата картира при цената на петрола?
От техническа гледна точка, петролът тип брент проби ключово ниво на подкрепа при 72.25 долара. И докато се търгува под тази граница, е напълно възможно поевтиняването му да продължи и дори да се усили.
Първоначалната цел, разбира се, ще е психологическото ниво от 70 долара за барел, където най-вероятно ще е "голямата битка" между биковете и мечките. Промяна на тези очаквания обаче, може да настъпи при трайно връщане на суровината над 72.50 долара, което може да доведе до известно възстановяване на позагубените позиции и опит за връщане към 76 долара за барел.
Графика: MetaTrader 4
Много е вероятно, посоката на цената да продължи да се предопределя от политически новини и изказвания, което оставя цената на "черното злато", силно волатилна и отворена към външни фактори. В допълнение, въздействие върху цената на петрола, се очаква да окажат и данните за запасите на петрол и петролни продукти в САЩ, които ще бъдат изнесени в сряда.
Но да се върнем към родния пазар на горива...
Вчера заредих бензин А95 при ниво от 2.30 лева за литър. Като човек, който се интересува от цената на петрола, заредих минимално количество, в очакване бензина да поевтинее през следващите дни.
Освен това, бензиностанцията от която зареждам прави допълнителни отстъпки в събота и неделя (искрено се надявам, че до тогава, част от понижението на петрола в петрола, ще се отрази и върху цените по родните бензиностанции).
Вижте още: Ограничените геоложки проучвания могат да изпратят петрола към 150 долара за барел?
Всъщност, налице е сериозен резерв за спад в цената на бензина и дизела. Благодарение на силното поевтиняване на петрола на международните пазари, през последната една седмица, черното злато загуби близо 10% от стойността си.
И сега въпросът е – ще се задържи ли цената на брента около 70 долара, или отново ще тръгне надолу?
Ако цената на брента се задържи при нива от около 70 долара, то налице са известни основания и търговците на дребно да намалят цените на предлаганите от тях горива.
Графика: Fuelo.net
Както виждаме от графиката, при настоящите си средни цени от 2.26 лева за литър, най-масовият бензин А95 е при най-високите си стойности, достигнати през същия период на годината, но на 2015-та (по-точно с 4 стотинки по-надолу).
Трябва да се има предвид, че тогава (през лятото на 2015-та година) петролът се е търгувал при нива от 57 долара за барел. И въпросът е следния – тогава ли бензинът е бил надценен от търговците (маржина на печалба е бил твърде висок), или сега цената на суровината се търгува при твърде ниски маржини и няма да има потенциал за спад в цената на суровината. Защото въпреки понижението в цената на петрола, тя все още остава далеч над 57-те долара преди три години.
Ако погледнем към цената на петрола отново, ще видим, че в момента суровината е при нивата си от април на тази година. А тогава, бензинът A95 се търгуваше по родните бензиностанции при ниво от 2.09 лева за литър.
Или казано по друг начин, ако цената на петрола трайно се задържи при текущите си нива, или дори премине под границата от 70 долара за барел, за малко по-дълъг период от време, то налице са предпоставки за връщане в цената на най-масовия бензин отново към нива от 2.10-2.15 лева за литър. А това си е поевтиняване от 5% от текущите нива на горивата.
Не бива да забравяме, че петролът е изключително волатилен и това се знае от производителите. Тоест, те едва ли ще прибягнат до трайно и по-сериозно понижение в цената на петрола, преди да видят задържане на цената на петрола на настоящите им ниски нива за един по-продължителен период от време.
Още по темата:
Прогнози вещаят бензин от над 3.20 лева за литър?
Ограничените геоложки проучвания изпращат петрола при 150 долара за барел
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |