Снимка: pixabay
Както всяко лято и сега се наблюдава известно повишаване на цените на тока, а причината е, че заради жегата се включват климатиците, потреблението на ток расте, а оттам скачат и цените. Това каза в интервю за БНР изпълнителният директор на Българската независима енергийна борса Константин Константинов. Той уточни, че на нашата борса токът се продава доста по-евтино в сравнение с пазарите на съседните ни страни.
Преди два дни европейската статистическа служба „Евростат" обяви, че електроенергията в България продължава да е най-евтина в Европейския съюз, според обобщени и окончателни данни за 2017 година. Средната стойност на електроенергията за киловатчас у нас след данъци и такси, е 0.097 евро.
За първи път „Евростат" сравнява средните цени в отделните държави, за които има налични данни, което прави изследването по-представително, с изключение на Германия, Испания, Италия и Кипър, които не са предоставили данни.
Втората страна, където цената на тока е най-ниска след България е Литва - 0.1103 евро. Следват Унгария (0.2114 евро), Хърватия (0.1239 евро) и Румъния (0.1241 евро), където е видно, че цените са близки.
В Европа има страни, в които токът е по-евтин от нашия, но те са извън ЕС. Това са Косово (0.658 евро), Сърбия (0.731 евро), Македония (0.812 евро) и Турция (0.951 евро).
Затова е напълно резонен призивът на Константин Константинов България да работи по-сериозно върху разпределянето на капацитетите си, така че да се дава възможност повече износ на българска електроенергия, когато има добра цена в съседните пазарни зони. Според данните на „Евростат", във всички най-близки съседки - на юг, на запад и на север, цената е по-висока от нашата.
Шефът на Българската енергийна борса препоръча и нещо конкретно - да се преговаря за пазарно обединение, особено преди да бъдат пусната в експлоатация атомните централи в Турция.
Южната ни съседка е одобрила проекти за три АЕЦ-а: „Аккую", „Соиноп", а за третата мястото още не е известно. Трите атомни централи ще трябва да произвеждат електроенергия между 2023 и 2030 година, каза преди месец на предизборен митинг преизбраният държавен глава на Турция Реджеб Ердоган.
Константинов аргументира предложението си така: „Разликата между цената на тока в България и тази в Гърция е над 20 евро - нещо, което не е много нормално. Същите разлики в някои часове се наблюдаваха и между цените в България и Румъния. Подобни дисбаланси се появиха в началото на август в Турция."
И въпреки срива на турската лира, цената на електрическата енергия доста се повиши през август и потокът, който беше традиционно през последните месеци от Турция към България, се обърна и в момента е от България към Турция, сочат данни на борсата.
„Най-вероятно това се получава поради недостатъчните налични трансгранични права за пренос или т.нар. капацитети между отделните системи. За производителите има възможност да произвеждат и да изнасят някакво количество електрическа енергия, но ако капацитетите към момента позволяват това количество да излезе, възможността за повече приходи чрез добър мениджмънт, е в пъти повече", подчерта Константи Константинов.
Според данните на „Евростат", най-скъп е токът в Белгия, където се плащат 0.2845 евро за квтч. Сред хората с най-високи сметки са и датчаните, португалците и ирландците. Статистиката на ЕС показва, че в повечето държави цената варира между 10 и 20 цента за киловатчас.
Цена на електроенергията за киловатчас в Европа, 2017 (в евро)
Източник: Евростат
1) Страни, които не са предоставили данни: Германия, Испания, Италия и Кипър
2) Под контрола на силите на ООН, съгласно резолюция на Съвета за сигурност на ООН 1244/99
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |