Снимка: видеорепортаж на БНТ
Блокирането за близо седмица на Търговския регистър, който се поддържа от Агенцията по вписванията и спря да работи от 10 август (миналия петък), извади на светло един сериозен проблем за бързо развиващия се сектор на електронните услуги. Оказа се, че държавата не упражнява надзорни функции при възлагането и оценяването на обществените поръчки, т. е върху парите, които държавата плаща за такива поръчки. Призна го премиерът Борисов, което става ясно от видерепортажа на БНТ от началото на правителственото заседание.
Блокирането за близо седмица на Търговския регистър, който се поддържа от Агенцията по вписванията и спря да работи от 10 август (миналия петък), извади на светло един сериозен проблем за бързо развиващия се сектор на електронните услуги. Оказа се, че държавата не упряжнява надзорни функции при възлагането и оценяването на обществените поръчки, т. е върху парите, които държавата плаща за такива поръчки. Призна го премиерът Борисов, което става ясно от видерепортажа на БНТ от началото на правителственото заседание.
В началото на днешното редовно заседание на Министерския съвет той е предложил върху търговете за електронни услуги да се упражнява надзор, както е в строителството." Много важно е това да се регулира, за да може фирмите с най-ниски цени после да не си слагат и калпавите дискове", коментира в своя стил Бойко Борисов.
Преди това в началото на заседанието вицепремиерът Томислав Дончев обяви пред колегите си, че до десет дни ще предложи единно електронно държавно хранилище. Там всяко държавно ведомство ще качва копие от електронната информация, с която работи.
В момента Търговският регистър работи частично, като е възстановил известна част от функционалностите. До тях има достъп от 5,30 часа тази сутрин, обявиха от Агенцията по вписванията. От там уточняват, че потребителите могат да извършват справки за актуалното състояние на фирмите в Търговския регистър и в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.
В съобщението до медите от Агенцията по вписванията се подчертава, че нарушаването на работата на регистъра не е свързано със злонамерена външна намеса, нито е свързано с инцидент в киберпространството. Рискове за злоупотреби с наличните данни не съществуват.
Вижте още: Търговският регистър тръгва поетапно в сряда, увери Агенцията по вписванията
По думите на вицепремиера Дончев, работата по възстановяването на информацията в регистъра продължава денонощно (става въпрос за 25 терабайта информация). „До няколко дни ще имаме всички функционалности на Търговския регистър. Това обаче е само един от регистрите в държавата", подчерта Дончев.
Към екипа на Агеницята по вписванията, който работи по възстановяване на Търговсикия регистър, в понеделник са се присъединили специалисти от Държавна агенция "Електронно управление", които правят одит на състоянието на хардуера и софтуера на всички електронни системи в Агенцията и до края на седмицата ще представят своя доклад.
„По нормативно изискване всяка база данни трябва да е двойно и тройно подсигурена, но очевидно, че това понякога не е достатъчно", каза вицепремиерът Дончев и допълни, че с предложението за създаването на единно електронно държавно хранилище ще бъде решена сигурността на електронните системи технически и нормативно. „Случаят с Търговския регистър показва колко крехка и уязвима е системата, която мигрираме към електронното управление", подчерта Томислав Дончев.
Още по темата:
Прокуратурата, ДАНС и МВР уведомени за хакнатия Търговски регистър
Имотният и кадастралният регистри ще бъдат интегрирани
Увеличава се щатът на Агенцията по вписванията със 75 служители
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |