Снимка: БГНЕС
Правителството иска зам.-председателят на Комисията за финансов надзор (КФН), ръководител на управление „Застрахователен надзор", Ралица Агайн да си подаде оставката, заради случая със застрахователната компания "Олимпик". Това съобщи пред журналисти в Министерския съвет министърът на финансите Владислав Горанов след срещата при премиера по казуса с обявения във фалит гръцки застраховател. Той уточни, че това е позицията и на Политическа партия "ГЕРБ", тъй като премиерът Борисов е и лидер на партията.
Ралица Агайн е на изборна длъжност от Народното събрание и може да бъде освободена с решение на парламента. По думите на Горанов, Застрахователният кодекс не предвижда възможността правителството да поиска оставката на зам.-председател на КФН, изчерпателно са изброени и хипотезите, при които парламентът може да освободи предсрочно член на Комисията за финансов надзор и затова се Горанов се надява Ралица Агайн сама да освободи поста.
На срещата при премиера в Министерския съвет, освен финансовия министър, са присъставали председателят на КФН Карина Караиванова-Ганозова, представители на застрахователния бранш, експерти и служители от ДАНС.
Владислав Горанов обясни, че българският Кодекс за застраховане предвижда клоновете на застрахователните фирми от страни на Европейския съюз да внасят вноски в Гаранционен фонд. Парите във фонда служат за покритие на щети при липса на застраховка гражданска отговорност. Парите от фонда не могат да служат за връщане на вноските на гражданите, които имат полици от "Олимпик". Ако кипърски съд обяви фирмата в несъстоятелност тези хора се превръщат автоматично в кредитори и ще получат автоматично пари от кипърския гаранционен фонд. Ако фирмата обаче бъде прекратена по друга начин, ще е нужна правна помощ.
„Ще наемем и добра адвокатска фирма в Кипър която да ни помага за търсене правата на българските граждани, пострадали от дейността на "Олимпик", посочи Горанов.
Обвиненията към Агайн са, че КФН не се е поинтересувала от правилата и процедурите, които следват за ЗК "Олимпик" след обявяването на фирмата в несъстоятелност и не е уведомила Народното събрание и правителството за рисковете, които предстоят за застрахователния сектор. „КФН не е обърнала и внимание за доста по-ниските цени, на които е продавала полици ЗК "Олимпик", каза финансовият министър.
"От няколко месеца текат съдебни процедури, а се оказва, че в деня, в който финансовото министерство в Кипър обявява искане за несъстоятелност на дружеството, българската КФН не знае нито правилата, нито процедурите, нито начина, по който засегнатите български граждани трябва да реагират. В този смисъл намираме сериозни пропуски в ръководителя на управлението "Застрахователен надзор" г-жа Ралица Агайн", заяви Владислав Горанов.
Горанов посочи, че компанията е превела неоснователно два милиона лева на Гаранционния фонд в България, които обаче трябва да бъдат върнати. От тях не може да се ползват за покриване на обезщетения към български потребители на ЗК „Олимпик".
"Ще наемем и добра адвокатска фирма в Кипър която да ни помага за търсене правата на българските граждани, пострадали от дейността на "Олимпик", посочи Горанов.
За изясняване на казуса по-късно в 14.00 часа се проведе среща на министрите на външните работи Екатерина Захариева и на финансите в МВнР с посланика на Кипър у нас.
На нея бяха поставени няколко основни въпроса, по които България ще иска съдействие на кипърските власти и официално потвърждение от кипърското финансово министерство за начина, по който ще тече процедурата. Все още няма подробности за срещата от пресцентъра на МВнР.
Преди това от пресцентъра на Народното събрание обявиха, че председателят на парламента Цвета Караянчева свиква във вторник от 13 часа извънредно заседание по искане на БСП, на което ще се дискутират две теми - срива на Търговския регистър и проблемите на стотици български граждани, ощетени заради фалита на гръцкия застраховател „Олимпик".
Според информация на БСП, социалистите искат КФН да изготви доклад относно Гаранционния фонд на застрахователите, за парите в него. Лидерът на БСП смята ,че някой трябва да поеме политическата отговорност и за двата случая. За Търговския регистър левицата иска оставката на Цецка Цачева, а за ЗК „Олимпик" подаването на оставка от Ралица Агайн не било достатъчно.
Още по темата:
ДАНС и прокуратурата започват проверка в КФН заради Олимпик
Всички се втурнаха да помагат на ожилените от Олимпик
Задължителната Гражданска отговорност вече поскъпна
Гаранционният фонд помага на сключилите Гражданска отговорност в ЗК Олимпик
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |