Снимка: БГНЕС
Най-вероятно до 10 септември държавният доставчик на природен газ „Булгаргаз" ще предложи ново увеличение на цените за четвъртото тримесечие, което е логично, защото цената на световните пазари се повишават постоянно. Освен това, според договора между България и Русия цената на синьото гориво, което се доставя от „Газпром", зависи пряко от цената на петрола.
От началото на 2018 година котировките на „черното злато" на световните пазари са нараснали средно с около 20%, а геополитическата ситуация, свързана с предстоящите санкции на САЩ срещу Иран и по-специално срещу добивите на петрол, най-вероятно цените на суровината ще продължат да нарастват. Неблагоприятен, но в подкрепа на поскъпването на „черното злато" е и курсът на долара, който е доста висок спрямо повечето основни и национални валути, и допълнително повишава цената на петрола. Като се прибави и неприключилата търговска война между Китай и САЩ, която не е изключено да се разрасне и да обхване повече страни, поскъпването на природния газ е неизбежно.
Неудържимият скок на синьото гориво
При тази ситуация, очакванията са „Булгаргаз" да предложи увеличение на цената около 15 на сто или до 458 лв./за 1000 куб. метра.
Преди няколко дни пред Нова телевизия председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов потвърди, че ще има увеличение, което регулаторът може и да не одобри в тези параметри, в които ги предлага общественият доставчик. „Очевидно е, че дори и да не е 15%, ще има увеличение. По отношение на цената на природния газ възможностите на Комисията са силно ограничени, тъй като тя не може да влияе върху световните цени на петрола", обясни Иван Иванов.
Това на практика ще бъде четвъртото за тази година увеличение на цената на природния газ: през първото и второто тримесечие поскъпването беше малко с около 3%, до съответно 351.65 лв./1000 куб. м и 361.82 лв./куб. м. През третото тримесечие увеличението беше по-значително - с близо 11%, до 400.95 лв./1000 куб. м. Това означава, че при 15-процентен скок от 1 октомври, цената на природния газ реално ще е поскъпнала с над 100 лева за една години или средно с над 40% повече спрямо средните цени от 2017 година.
Как ще се променят другите цени
След като КЕВР призна, че ще има увеличение на синьото гориво, поскъпването на парно, топла вода, както и на други стоки е неизбежно, категорични са експерти. Според Христо Казанджиев от Българския енергиен форум, повишението ще е средно между 7 и 10 на сто. Пред БНТ той уточнява, че стоките от първа необходимост като хляб и мляко например няма да се променят съществено, най-много между 1 и 3 на сто. „Трябва да имаме предвид, че търговците като правило, от гледна точка запазване на своята конкурентоспособност, едва ли биха отразили пълния размер на увеличението на природния каз", казва Казанджиев.
Бившият член на КЕВР Еленко Божков предвижда повишение с около 20% на природния газ, тъй като през второто тримесечие цената на синьото гориво е била изкуствено задържана чрез буфери. Той смята, че не е разумно регулаторът да търси възможности за задържане на цената за сметка на измислени буфери, както се случи през юни. „Тогавашното регулиране на цената на природния газ може да доведе до нейното шоково повишаване в старта на отоплителния сезон, което да надхвърли първоначално обявените от „Булгаргаз" 15% поради изтичане давността на въпросния буфер", обясни бившият член на КЕВР в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Той прогнозира, че задържането на цената вероятно ще доведе до нейното допълнително увеличаване с още от 8 до 23 на сто, което ще бъде последвано от поскъпване на електроенергията и топлинната енергия, както и на всички производни, зависими от цената на природния газ, като хляб и тестени изделия.
Ще има увеличение в цените на парното, хранителните продукти и услугите, но то няма да бъде драстично, успокои от ефира на bTV председателят на Българския енергиен форум Иван Хиновски. Той очаква КЕВР да утвърди увеличение на природния газ с до 10%, от което парното ще поскъпне с около 5 на сто, при тока не би се усетило, но при стоките и услугите ръстът ще бъде към 7%.
За разлика от повечето анализатори, които обвиняват КЕВР, Хиновски защити регулатора, като всъщност повтори тезата на Иван Иванов, че скокът в цената на природния газ не е приумици на регулатора, а е борсова стока, чиято цена зависи от котировките на суровия петрол Brent, които се вземат за база от „Газпром", за да определят цените на синьото гориво.
Спешни преговори с Газпров препоръчват експерти
Затова Хиновски препоръчва България да започне преговори с руската компания за крайната цена, въпреки че „цените на „Газпром" за нас не са най-високите в Европа, а това е заслуга на КЕВР".
Освен това за България доставчикът на природен газ е само един. Решението, поне на теория, е в предоговаряне на отношенията с "Газпром" и да се постигне ново споразумение цените на синьото гориво да не се определят от цените на петрола, а спрямо големите европейски борси на газ. Там динамиката на котировките не е толкова голяма.
„Такива преговори направиха повечето страни в Централна и Източна Европа, включително Унгария и Словакия. Страни, които се смята, че са близки до Русия, но въпреки това предоговориха своите условия с "Газпром". България е единствената държава в Европейския съюз, която няма по-добри условия за доставка на природен газ от Русия", обясни енергийният експерт Мартин Владимиров пред bTV.
Изпълнителният директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Делисивков дава още по-конкретно предложение - България да положи усилия в максимално бърз срок да развие, както местния си добив, така и достъпа до алтернативни маршрути и доставчици в региона. В интервю за БНТ, той припомня, че от 17 юли Европейската комисия е публикувала решенията по антимонополното дело, свързано с „Газпром експорт", което дава основание на държавно ниво да се предяви искане за намаляване цените на природния газ. „Можем да поискаме и плащания в друга валута, за да не сме потърпевши от промените в курса на долара", смята Делисивков.
Христо Казанджиев обаче е песимист, тъй като „подобни стъпки не се предприемат поради нулева политическа воля и липса на експертен капацитет".
И един практически съвет
Енергийните експерти не успокоява крайните потребители, защото според тях трябва да се свиква с идеята за по-високи цени на природния газ, тъй като през януари догодина се задава ново увеличение, пак с около 10-15 %. Затова повечето експерти настояват всеки да помисли за своята енергийна ефективност.
Може да се започне с изолация на сградния фонд, след това да се пристъпи към подмяна на уредите за отопление с по-енергоефективни и да се премине на други източници на енергия.
Още по темата:
Търси се решение как Топлофикация да се издължи на Булгаргаз
Новите цени на тока и парното дадени на прокурор
По-скъпи природен газ, парно и ток от 1 юли, ако високите цени на петрола се запазят
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |