Снимка: БГНЕС
Правителството утвърди план за защита и съхранение на данни на критичните системи и регистри в България чрез създаване на хранилище за резервни копия. Планът предвижда разширяване на капацитета и функционалностите на съществуващото хранилище, разположено в Основния център за данни на електронното управление. Там ще се съхраняват резервни копия по утвърдена от всяка администрация процедура.
Идеята е на вицепремиера Томислав Дончев, която той обяви на заседание на Министерския съвет след срива на Търговския регистър на 10 август. Оказа се, че държавата не упражнява надзорни функции при възлагането и оценяването на обществените поръчки, т. е върху парите, които държавата плаща за такива поръчки. Призна го премиерът Борисов, което стана ясно от видерепортажа на БНТ от началото на правителственото заседание на 15 август.
Вижте още: Единно хранилище ще пази електронната информация на държавата
Към момента системите и регистрите са разположени върху инфраструктура, която се поддържа, управлява и развива от административните органи, отговарящи за тях, уточнява пресслужбата на Министерския съвет.
Какво следва
До 10 септември т.г. институциите следва да изпратят на председателя на Държавна агенция „Електронно управление" (ДАЕУ) изготвените от тях детайлни процедури за създаване на резервни копия и възстановяване на данни.
Също в срок до 10 септември председателят на ДАЕУ и отговорните администрации ще извършат анализ на потенциалните рискове по отношение на преносния капацитет на Единната електронна съобщителна мрежа (ЕЕСМ). За трансфера на резервните копия към и от хранилището ще се използва именно тази мрежа.
До 15 ноември 2018 г. ще бъде обезпечен необходимият капацитет за работа на хранилището. Административните органи ще получават пространство, където задължително да съхраняват резервно копие по утвърдената процедура. Отговорността за целостта и сигурността, включително криптографска, на резервните копия на данни е на съответната администрация. ДАЕУ ще осигурява физическата, комуникационната и инженерно-техническата сигурност, необходима за съхраняване на копията в Основния център на е-управлението.
Колко ще струва хранилището
Проектът ще струва най-много 800 хил. лв., обяви в интервю за сутрежшния блок на bTV Томислав Дончев. Сумата не е голяма, като се има предвид какво може да понесат бизнеса и гражданите, ако се ползват неправомерно или просто изчезнат тези данни. Хранилището, по думите на Дончев, ще прилича повече на трезор, в който всяка институция, която поддържа информационен масив с данни. Всяка институция ще има нещо като собствен сейф, в който право на достъп ще имат хора извън институциите със специални функции.
Сумата, която Дончев посочи преди две седмици, е само за създаване на масив от един петабайт, който ще е физически разположен на едно или повече места.
Как ще функционира самото хранилище ще бъде регламентирано в подзаконов акт, за който на днешното заседание не стана дума. Копията ще се пазят от Държавната агенция „Електронно управление" (ДАЕУ), която има хранилище в Основния център за данни на електронното управление, което трябва да бъде разширено, реши още Министерският съвет.
Най-вероятно с този нормативен документ ще бъде определен екипът на ДАЕУ, който ще отговаря за хранилището, както и бюджета за неговото поддържане.
Какви бяха последстията от срива на Търговският регистър
Все още няма финансови измерения на загубите за бизнеса от 17-те дни през които Търговският регистър не работеше. След срива на 10 август за пръв път първо на гише, после и онлайн, но не с пълните си функции, регистърът заработи на 27 август. Истината обаче, е че първите сривове се проявяват още на 9 август, когато последователно излизат от употреба 3 диска, на следващи яден още един и след това Търговският регистър блокира. Това стана ясно при смяната на директора на Агенцията по вписванията.
Все още няма поета политическа отговорност, каквато поиска БСП и заради която бе свикано извънредно заседание на Народното събрание на 21 август. Принудена или не, четири дни преди това изпълнителният директор на Агенцията по вписванията Зорница Даскалова подаде оставка.
Нейното място зае Габриела Козарева, която е магистър по право и преди това е била изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия. Била заместник-министър на младежта и спорта от май 2017 г. до февруари 2018 г. Козарева има опит като консултант в частния бизнес и съдебен помощник във Върховния административен съд.
Още по темата:
Бизнесът иска да знае кой е виновен за срива на Търговския регистър
Габриела Козарева е новият изпълнителен директор на Агенцията по вписванията
Търговският регистър тръгва поетапно в сряда, увери Агенцията по вписванията
Прокуратурата, ДАНС и МВР уведомени за хакнатия Търговски регистър
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |