Дупката на греха се оказа крайселско сметище. Нито един съществен или важен документ, свързан със строителната фирма „Джи Пи Груп" или нейната дейност, няма сред изгорелите хартиени останки в полето край радомирското село Егълница. Екип на „Труд" стигна днес до „дупката", за която се твърди, че е погълнала документи за злоупотреби с еврофондове.
Според сайта „Биволъ" на мястото, което се намира на около 60 км от София, са били извозвани чували с важни оригинали с подписи и печати, които са били изгаряни. Няма отговор на въпроса покрай колко предприятия, които използват пещи, в София, Перник и Радомир е преминал керванът с документи, че да ги закара за унищожаване насред полето.
„Дупката на греха" се намира на около 500 м от бившата гара на село Егълница. Двете най-близки къщи са съответно на 60 и на 100 метра от „огнището". Самото то е на скат и се вижда от почти всяка точка на селото, чиито къщи са в ниското. Ако се запали огън през деня, димът ще прави впечатление отвсякъде, а през нощта - ще свети огънят. Няма път за автомобил, освен един черен до къщите, който също свършва на около 50 метра от дупката. Може да се мине само с каруца или трактор и според местни хора открай време района се използва за сметище, до което със селскостопанска техника може да се закара боклук с ремаркета. Около т. нар. "документи" може да се види пробит метален леген, обгоряла пластмасова кана, гума за кола и т.н.
Както писа „Труд", Димитър Стоянов от сайта „Биволъ" и румънският журналист Атила Биро бяха задържани от полицаи в нощта срещу петък, когато отишли около дупката. По това време огнището е тлеело, а е имало оставени наблизо 2 чувала с документи. Униформените полицаи дебнели на секретен пост в близките храсти със задача да видят кой ще дойде да разпали огъня и да хвърли документите. Изобщо не е ясно защо Стоянов и Биро отиват там по късна доба и започват да ровят в чувалите. Полицаите, които са от РПУ-Радомир към Областната дирекция на МВР в Перник, излизат от храстите и ги задържат, вземат им телефоните, въпреки че двамата твърдят, че са журналисти и че са предупредили ГДБОП за своето разследване.
„Вечерта чух ясно викове: „Стой на място! Не мърдай! Да ти виждам ръцете" И това беше", - разказа пред „Труд" жител на едната от двете къщи наблизо. В другата къща по това време не е имало хора, защото те идвали само в събота и неделя. „Полицейските коли спряха пред нас и видях двамата задържани. Нито са ми си оплаквали, нито им личеше да са удряни, или нещо да са изтормозени. Ако искате ми вярвайте, но за мен това е постановка, защото в последните седмици никой не е виждал насам да идват непознати коли или камиони, с които да карат на сметището боклуци или документи. Там, където е горяло, си е сметище, ето сега - вчера, хора изхвърлиха изсъхналите корени от домати и изчистените стъбла от боба", разказа местният жител, който не пожела да бъде сниман и името му да се цитира.
Парите на Азис от "Вип Брадър" отиват направо при данъчните. Поп фолк звездата Азис е със запорирани от съдебен изпълнител банкови сметки и дебитни карти. Решението за запора, поискан от НАП, включва всички бъдещи вземания на певеца, вкл. и неговия хонорар като ко-водещ на "ВИП Брадър", научи "24 часа".
Противно на твърдения в медиите, че той дължи над 400 000 лв. данъци, източниците на "24 часа" са категорични, че сумата е значително по-малка - около 100 000 лв.
Дългът се е свил, след като при трети опит през миналата година данъчните продадоха за около 260 хил. лв. негов апартамент в столичния квартал "Манастирски ливади".
До решението за искане на запор на сметки и дебитни кари на певеца пък се стигнало, след като в НАП са получили множество сигнали, че за да избегне бирниците, шоуменът пробва схема за получаване на хонорар под формата на дарение.
Схемата обаче им била известна и от други участници в шоуто на "Нова телевизия", които опитвали същата хватка. Инспекторите са категорични, че и при дарение, ако сумата е над 10 000 лв., получателят на дарението дължи 10% данък.
Втората хватка, която опитали счетоводителите на Азис, била да получи хонорара си през фирма, в която той не фигурира. От НАП обаче изискали официална информация от продуцентите на Биг Брадър коя е фирмата, с която е сключен договорът на Азис.
Тъй като хонорарите, изплащани от шоуто, се облагат още при източника с 10%, данъчните предупредили фирмата, че тя ще бъде проверена, ако не представи надлежно при тях справка за изплатена на певеца сума. Те са се заканили също да търсят и евентуални подставени лица, които може да пробват да получат вместо Азис полагащата му се сума и да му я предадат на ръка.Ако се установи подобно нещо, НАП ще търси съдействие на прокуратурата, категорични са от приходната агенция.
Юpиcтът Росен Желязков и шефът на метрото Стоян Братоев в късата листа за транспортен министър. Юрист и инженер са останали в късата листа за министър на транспорта, след като Александър Манолев се оттегли от избора.
Утре в 10 часа, когато коалиционните партньори се събират, ще стане ясно дали Росен Желязков и Стоян Братоев са сред вариантите за наследници на Ивайло Московски.
В събота лидерът на парламентарната група Цветан Цветанов зададе и формула за министър - експерт с административен опит.
Желязков бе главен секретар на МС в първия кабинет "Борисов", в началото на сегашния оглави електронното управление, а после бе избран да оглави КРС.
Инженер Стоян Братоев, шефът на метрото в София, също отговаря на търсения профил за успешен администратор и спец в транспорта.
Листата е голяма, има още имена, премиерът ще има решаващата дума, обясни пред "24 часа" Цветанов и отказа да посочи фаворита.
Средната сума в партидите за втора пенсия е само 3000 лева. Средната сума в партидите за втора пенсия на родените след 1959 г. бавно се доближава до 3000 лв. Към 30 юни осигурените в универсален фонд имат средно натрупани 2949.69 лв., показват данни на Комисията за финансов надзор (КФН) за първото полугодие на тази година. При мъжете сумата надхвърли 3000 лв. още в началото на годината и сега е 3089.77 лв. Както и при пенсията от НОИ обаче, жените изостават - при тях натрупаното е средно 2801.30 лв. Хората на възраст 55 - 59 г. - първите, които ще имат две пенсии, са събрали в партидите си средно 3697.81 лв. Все повече българи се осигуряват и за трета пенсия - в доброволен частен фонд, но там средната сума в партидите е 1720.61 лв.
Общо 3 706 041 българи внасят за втора пенсия в универсален фонд, а 621 847 правят доброволни вноски за трета пенсия (с 3229 повече, отколкото към края на март). Само за половин година в универсалните фондове са постъпили над 640 млн. лв. от вноски. Както обикновено, таксите и удръжките върху тези постъпления са основният източник на приходи за пенсионноосигурителните дружества. За първото полугодие на тази година са удържани 76.094 млн. лв. от осигурените (75.203 млн. лв. за първото полугодие на 2017 г.), докато от управление на собствени средства приходите са значително по-малко -10.378 млн. лв. за първото полугодие при 8.472 млн. за същия период на миналата година.
Доходността за последния изследван период - 30 юни 2016 г. - 29 юни 2018 г., леко се влошава спрямо предишните данни, които бяха за 31 март 2016 г. - 30 март 2018 г. Само два фонда от универсалните са успели да постигнат над 5% на годишна база за последните 24 месеца - "Съгласие", който има 5.48%, и "ДСК-Родина" с 5.36%. Близо до тази граница е "Ен Ен УПФ" с 4.93%. Най-ниска доходност има "ЦКБ-Сила" - 2.96%, а най-големият -"Доверие", е с 3.98%. При доброволните фондове, които имат повече свобода в инвестирането на средствата, резултатите са по-високи. При тях "Съгласие" постига 7.06%, а още три фонда надхвърлят 6% - "ДСК-Родина" с 6.49%, "ПОИ" с 6.44% и "Доверие" с 6.22%. "Ен Ен ДПФ" е с 5.92%, а "Топлина" е с най-ниска доходност - 3.90%.
100 физически лица и фирми са си поделили 75% от агросубсидиите. 75% от директните плащания за обработваеми земи са получени от 3700 физически и юридически лица, но те представляват реално 100 свързани лица. Това показва доклад на Центъра за изследване на демокрацията, цитиран в края на миналата седмица от Тихомир Безлов, главен експерт в програма "Сигурност". При плащанията по програмите за селските райони 67% от субсидиите са усвоени от 100-те свързани лица, каза експертът. Данните са за 2016 г., като от десетте най-големи юридически лица в земеделието първите пет са на едно семейство.
Според Безлов концентрацията на субсидии в земеделието води до криминални практики. Той припомни, че за 2018 г. общо от еврофондовете България очаква да получи около 4.2 млрд. лв. За селското стопанство са предвидени 2.91 млрд. лв., от които 2.64 млрд. лв. са от еврофондове. Проблемът не е, че 69% от субсидията е в селското стопанство, а концентрацията й, изтъкна той.
Безлов коментира, че приемането на таван за субсидиите от 300 хил. евро през 2014 г. е довело до раздробяване на стопанствата чрез подставени лица. В новата европейска Обща селскостопанска политика се обсъжда след 2020 г. да има още по-нисък таван на директните плащания от 60-100 хил. евро. Така, за да продължи да получава субсидии в същия размер, най-големият получател трябва да се раздроби поне на 47-48 фирми, а на 100-те най-големи им трябват поне 2400 фирми, изчисли експертът, цитиран от Инвестор.бг.
И докато стопанствата се роят, от Министерството на земеделието правят нов опит за решаването на проблема с разпокъсаните ниви. За целта ведомството на Румен Порожанов е изработило проект на Закон за поземлените отношения и опазването на земеделските земи, който обединява други няколко нормативни акта. Целта е да се създаде ред в комасацията на земеделски земи - проблем, за решаването на който от години настояват в бранша. С проекта се въвеждат и нови такси, предвидени са и глоби.
Оказва се, че България е първенец в Европа по показателя "раздробена земя" - имаме над 20 милиона парчета с над три милиона собственици. Допълнителен проблем е наличието на много наследници на всяка една нива, което е още една пречка пред окрупняването на площите.
"Уорли Парсънс" осъди НЕК за 37 млн. евро заради АЕЦ "Белене". Държавата в лицето на Националната електрическа компания ще трябва да плати още 32 млн. евро заради прекратяването на проекта за изграждане на АЕЦ "Белене", както и няколко милиона евро лихви. Причината е поредното загубено арбитражно дело, което бе заведено през юли 2014 г. от архитект-инженера "Уорли Парсънс нюклиър сървисис", чийто подизпълнител бе "Риск инженеринг" на Богомил Манчев.
Окончателното решение на арбитражния трибунал с председател проф. Даниел Коен, с което "Капитал" разполага, е било взето на 6 септември. С него се отхвърлят всички защитни тези на НЕК въпреки платените от държавната фирма над 2.4 млн. евро за адвокатски хонорари - два пъти повече от разходите на ищеца "Уорли Парсънс".
От решението става ясно, че основната причина за негативния изход от спора е решението на НЕК от 7 октомври 2013 г., с което архитект-инженерът е уведомен за прекратяването на договора му. Тогава министър на енергетиката е Драгомир Стойнев. Преди това - на 9 януари 2013 г., е било постигнато споразумение между НЕК и "Уорли Парсънс" за намаляване на месечното възнаграждение от 4.5 до 1 млн. евро, но по него така и не са правени плащания. Така, вместо държавата да плати 7-8 млн. евро за месеците от февруари до септември 2013 г. и да опита да се договори с консултанта за окончателното прекратяване на договора, сега ще трябва да плати освен тези суми и обезщетение за едностранното прекратяване и лихви.
В дългата история на проекта "Белене", прекратяван два пъти официално, общите разходи, които държавата е направила дотук, се изчисляват на над 4 млрд. лв. Прогнозите пък сочат, че довършването на централата ще струва поне 20 млрд. лв. След решението на правителството от 27 юни за размразяване на проекта се очаква наемането на нов архитект-инженер, консултанти и т.н.
Каква е историята
На 1 ноември 2004 г. НЕК открива обществена поръчка за избор на "архитект-инженер по програмата за финансиране и строителство на АЕЦ "Белене" със срок на договора десет години. На 31 януари 2005 г. за победител в конкурса е избрана "Парсънс И енд Си Юръп", респективно "Парсънс И енд Си България" ЕООД. В подписания договор страните са се съгласили, че проектът ще бъде осъществен в две фази: Фаза на развитие и договаряне на проекта (ФРДП), която е включвала и избор на основен изпълнител, и Фаза за изпълнение на проекта (ФИП).
Протест срещу политическата система затвори центъра на София. Няколкостотин души протестираха в неделя в центъра на София с искане за оставка на правителството и радикална промяна в политическата система. Шествието, което е под наслов "Оставка, съд и смяна на системата" и се провежда пред Народното събрание, започна в 12 часа пред парламента, като в началото му няколко души се опитаха да преминат полицейския кордон и да доближат сградата на парламента, но не се стигна до сблъсъци с органите на реда.
Протестиращите заявиха намерението си за нови шествия в столицата и други градове през следващите дни, като обявиха, че част от протестиращите са българи, живеещи в различни държави от Западна Европа.
Какви са исканията
Протестът, който бе обявен още през август, се организира във фейсбук с искане кабинетът "Борисов" да подаде оставка, а в рамките на настоящия парламент да се избере друго преходно правителство, след което да се свика Велико народно събрание. Исканията са доста крайни - за радикална промяна на политическата система и управление по модела на Швейцария - чрез референдуми. Пред БНР една от водещите фигури в протеста - издателят на вестник "Будилник" в Лондон Емил Русанов, обяви, че едно от исканията е да се избират пряко всички хора, които ще участват в администрацията, "както и да могат да се отзовават също, защото, както си ги избрал, така и би трябвало да можеш да ги отзовеш". Агенция "Фокус" съобщава, че протестиращите са изразили недоволството си и от медиите, наричайки ги "продажни".
Независимо че различни проправителствени медии разпространиха информация, че се очакват провокации на протестите, такива нямаше. В събота в. "24 часа" дори съобщи, цитирайки неназовани източници, че МВР е предупредило Националната служба за охрана, че са получени сигнали, според които въоръжени хора може да влязат в президентството по време на деня на отворените врати заедно с другите граждани, отишли на събитието.
Над милион гушват цветарите за първия звънец. Над 2,2 млн. лв. ще похарчат родителите на близо 500 хил. ученици, от които 60 хиляди първолаци, днес за първия учебен ден, като поне половината от тази сума, или над милион, ще бъде чиста печалба за търговците, които слагат надценка от 50 до 100%, сметна „Монитор".
По информация от кореспондентите ни най-ниските цени в областните центрове са в Добрич и Русе, където букет може да се купи за по 3 лв. Във Варна, за да зарибят повече клиенти акцентират на опаковка - едничко цвете с повече зеленинка и панделки. В морската столица не били вдигнали цените, но на други места първият звънец събужда стари навици у родните търговци и в Стара Загора те не са забравили да надуят цените яко. Същото се случва и под тепетата, където скокът е двоен. Иначе всички продавачи в цветарските магазини днес се кълняха, че в понеделник за първия учебен ден цените ще бъдат същите.
160 лева глоба, ако отсвирим преброителите. лоба от 160 лева грози всеки гражданин, който не даде нужните данни на преброители и контрольори. Това е записано в Закона за преброяването на населението и жилищния фонд, пуснат за обществено обсъждане преди дни.
Самото измерване ще се направи от НСИ и е планирано за времето от 22 януари до 15 февруари 2021 година. За целта обаче е нужен специален закон, който да регламентира всички детайли, в това число какви данни ще се събират и какви ще са санкциите.
Така от гражданите освен лични данни като име, ЕГН, дата на раждане, пол ще се иска още адрес, гражданство, семейно положение и какви са връзките в домакинството, броя на децата. Наред с това ще се търсят и данни за етническата ни група, вероизповеданието, майчин език, грамотност, образование, професията и трудовия статус. От НСИ ще искат данни още и за името на предприятието, където работим, къде се намира, както и какъв транспорт използваме, за да стигнем до работа или училище. Относно здравния ни статус, преброителите ще питат и дали имаме ТЕЛК.
Освен за самите граждани ще се събират данни за жилището и за самата сграда - има ли асансьор в нея, коя година е построена, притежаваме ли апартамента например и колко са помещенията в него, енергийно ефективен ли е и други.
Санкции обаче ще има и за самите преброители и контрольори. Ако те не са изпълнили задълженията си, могат да бъдат глобени от 500 до 1000 лева. Ако случайно преотстъпят събраните от тях данни за други цели пък, глобата е от 2000 до 6000 лева.
Към закона е предложена и предварителна оценка на неговите ползи. В нея се посочва, че ако преброяването се проведе, ще се избегнат загуби от неправилно разпределение на разходи за фиска, в това число и за бюджета на НЗОК, общини и в публичния сектор на БГ икономиката в размер на над 7,27 млн. лева.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |